Fotoğraf ve Video Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Fotoğraf ve Video Nedir?

Fotoğraf ve video bölümü, sanatsal bakış açısına sahip, yaratıcı, sezgisel birçok yönden ilerlemiş, farklı ortamlara uyum sağlayan ve uyum içinde çalışan, yeni teknolojileri kullanmaya açık fikirli ve görüntü kaydetmeye ilgi ve sevgisi olan kişilerin bir araya geldiği bir bölümdür. fotoğraf ve kamera ekipmanları.

Sanat ve Tasarım Fakültesi’ne bağlı olan fotoğraf ve video bölümü, zorunlu eğitimin yanı sıra sektörde fark yaratacak, gelişimlerine katkı sağlayacak özellikler kazanmaları için öğrencilere seçmeli dersler ve programlar sunmaktadır.

Fotoğraf ve Video Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Fotoğraf ve video bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Toplam 240 kredilik mezunlar. Bu bölüm mezunları birçok sektör ve alanda çalışma imkanına sahiptir.

Fotoğraf ve Video Bölümü Dersleri Neler?

Fotoğraf ve Video bölümü öğrencileri teorik ve çoğunlukla uygulamalı dersler almaktadır. Sanatsal bakış açısını genişletecek derslerin yanı sıra ticari bir bakış açısı kazanacak pek çok dersleri de var.

 • Temel tasarım
 • Karanlık Oda Teknikleri
 • Desen
 • Fotoğraf Bilgileri
 • Video Uygulaması
 • Görüntü İşlemi
 • Sanat Tarihine Giriş
 • İleri Tarih Çizimi
 • Belgesel Fotoğrafçılık

Fotoğraf ve Video Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Yeni teknoloji görsel kayıt cihazlarını kullanabilen nitelikli, teknik bilgiye dayalı çekimler yapmaktır.

Fotoğraf ve Video Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Fotoğraf ve Video bölümünden mezun olan kişiler gelecek yaşamlarında kamu ve özel şirketlerde iş arayabilir, başta basın ve yayıncılık olmak üzere birçok alanda iş arayabilirler. Mezunlar, basın ve yayıncılık dışında da görüntü yönetmeni ve akademisyen gibi mesleklere yönelebilirler. Ayrıca KPSS sınavına girerek kamu sektöründe iş fırsatları bulabilirler.

En Popüler:  İngilizce Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Fotoğraf ve video mezunları;

 • Fotoğraf Stüdyoları
 • Haber ajansları
 • Reklam ajansları
 • TV Kanalları
 • Sanat galerileri
 • Tasarım Atölyeleri

gibi farklı alanlarda kendilerine çalışma alanı bulabilirler.

Diplomaya sahip olanlar sanat ve sanatla ilgili çalışmalara yönelebilir ve bireysel çalışma şansı yakalayabilir.

Fotoğraf ve Video bölümünden mezun olanlar, ALES sınavına girebilir, akademisyen olarak meslek hayatına devam edebilir, KPSS sınavına girerek kamu sektöründe iş arayabilirler. Bölüm mezunlarının talebi üzerine özel sektörde de iş arayabilir veya kendi işyerlerini açabilirler. Fotoğraf ve Video bölümü öğrencilere sanat temelli bir ders verdiğinden, mezun olduklarında kolay veya kesin işler bulmaları pek olası değildir.

Fotoğraf ve Video Bölümü Taban Puanları 2023

Fotoğraf ve Video Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:40:28’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Yıldız Teknik Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Fotoğraf ve Video (Örgün) SÖZ 41 362,38016 44.728
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Fotoğraf ve Video (Örgün) SÖZ 52 315,3985 154.591

Fotoğraf ve Video Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Fotoğraf ve Video Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Fotoğraf ve Video Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu