Fotoğraf Editörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir fotoğraf editörünün ne yaptığını, bu işi nasıl elde edeceğinizi ve bir fotoğraf editörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Fotoğraf editörleri, bir yayının veya yayının görsel öğelerini yönetmekten sorumludur. Her bir içeriğin görsel olarak çekici olmasını ve yayının genel stiliyle tutarlı olmasını sağlamak için yazarlar, tasarımcılar ve diğer editörlerle yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Fotoğraf editörleri, serbest fotoğrafçılardan veya fotoğraf ajanslarından görseller almaktan da sorumlu olabilir. Bu durum yeni fotoğrafların devreye alınmasından mevcut görüntülere kadar satın alma haklarına kadar her şeyi içerebilir.

Fotoğraf Editörü Sorumlulukları ve Görevleri

Fotoğraf editörlerinin genellikle aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Endüstri trendlerini takip etmek için fotoğrafçılık stilleri, teknikleri ve teknolojilerindeki güncel trendler hakkında araştırma yapmak
 • Yayınlanan materyallerde hangi görsellerin kullanılacağını belirlemek için fotoğrafçılar tarafından görevde çekilen fotoğrafların incelenmesi
 • Kırpma, rötuş, renk düzeltme, metin veya grafik ekleme ve formatları dönüştürme dahil olmak üzere görüntü dosyalarını yayına hazırlama
 • Photoshop gibi dijital yazılımları kullanarak kompozisyonu ve estetiği geliştirmek için fotoğrafları düzenleme
 • Belirli olayları veya konuları kapsayacak fotoğrafçılar atama
 • Son teslim tarihlerinin karşılandığından emin olmak için departmanın iş akışını yönetmek
 • Bir video sunumunda kullanılmak üzere B-roll çekimleri çekmek gibi fotoğraf denemelerinin oluşturulmasına yardımcı olmak
 • Reklam kampanyalarında veya diğer pazarlama materyallerinde kullanılmak üzere görsellerin incelenmesi ve seçilmesi
 • Basılı gazetelerde veya online dergilerde yayınlanmak üzere fotoğrafların seçilmesi

Fotoğraf Editörü Maaşı Ne Kadar?

Fotoğraf editörlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirket veya yayın türüne göre değişir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (19.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (43.00 TL/saat)

Fotoğraf editörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Dijital fotoğrafçılık ve sosyal medya kullanımı, dijital görüntüleri düzenlemek ve web siteleri ve sosyal medya platformları için görsel içerik oluşturmak için ihtiyaç duyulan fotoğraf editörlerine olan talebi artırdı. Fakat akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların artan popülaritesi, geleneksel fotoğraf işleme laboratuvarlarının sayısında düşüşe neden oldu.

Dipnot: Fotoğraf Editörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Fotoğraf Editörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Fotoğraf editörlerinin genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Fotoğraf editörlerinin en az bir lise diplomasına veya belgesine ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, fotoğrafçılık veya ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih eder. Fotoğrafçılık, dijital medya ve grafik tasarım kursları, öğrencileri bir fotoğraf editörü olarak bir kariyere hazırlamaya yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Fotoğraf editörleri genellikle iş başında eğitim alırlar. Yayının iş akışını ve stilini öğrenmek için diğer fotoğraf editörlerini veya fotoğrafçıları gölgeleyebilirler. Yayının kullandığı fotoğraf düzenleme yazılımının nasıl kullanılacağını da öğrenebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Fotoğrafçıların belirli alanlarda çalışmak için fotoğrafçılık lisansına ihtiyaçları vardır. Her eyaletin fotoğrafçılık lisansı alma konusunda farklı gereksinimleri vardır. Bu yüzden fotoğrafçılar eyaletlerindeki gereksinimleri kontrol etmelidir.

Fotoğraf Editörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Fotoğraf editörlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Düzenleme becerileri: Fotoğraf editörleri, aydınlatmayı ayarlamak, nesneleri kaldırmak ve efektler eklemek de dahil olmak üzere görüntülerde değişiklik yapmak için düzenleme becerilerini kullanır. Bu durum kalitelerini artırmak için resimlerde değişiklik yapmalarına izin verdiği için fotoğraf editörlerinin sahip olması gereken çok önemli bir beceridir.

Teknik beceriler: Fotoğraf editörleri, görüntüleri düzenlemek ve grafikler oluşturmak için teknik beceriler kullanır. Görüntüleri kırpmak, yeniden boyutlandırmak ve ayarlamak için Photoshop veya diğer görüntü düzenleme yazılımları gibi yazılımları kullanabilirler. Ayrıca çizelgeler, grafikler ve diğer görüntü türleri gibi grafikler oluşturmak için yazılım kullanabilirler.

İletişim yetenekleri: Fotoğraf editörleri genellikle müşterilerle, diğer fotoğraf editörleriyle ve bir ekibin diğer üyeleriyle iletişim kurar. Etkili iletişim becerileri, başkalarıyla işbirliği yapmanıza, fikirleri paylaşmanıza ve karmaşık kavramları açıklamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, müşterilerle iletişim kurmak için iletişim becerilerini kullanabilir ve onlar için yaptığınız işi anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Eleştirel düşünme becerileri: Eleştirel düşünme becerileri, bir durumu analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak karar verme yeteneğidir. Bir fotoğraf düzenleyicisi olarak, görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmayan bir fotoğrafı düzenlemeniz istenebilir. Mesela bir kişinin yüzünün fotoğrafını düzenlemeniz isteniyorsa ancak yalnızca kişinin sırtına sahipseniz, fotoğrafla ne yapacağınıza karar vermek için eleştirel düşünme becerilerinizi kullanmanız gerekebilir.

Problem çözme yetenekleri: Fotoğraf editörleri genellikle son teslim tarihlerine göre çalışırlar. Bu yüzden sorunları hızlı ve etkili bir şekilde çözebilmeleri gerekir. Bu durum bir fotoğrafın doğru görüntülenmemesi veya bir dosyanın bozulması gibi teknik sorunlara çözüm bulmayı içerebilir. Aynı zamanda, bir modelin çekime gelmemesi veya çekim için bir yerin müsait olmaması gibi teknik olmayan sorunlara çözüm bulmak anlamına da gelebilir.

Fotoğraf Editörü Çalışma Şartları Nasıl?

Fotoğraf editörleri, haber odaları, reklam ajansları, kurumsal iletişim departmanları ve yıllık ve gazete ofisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler. Fotoğraf editörleri genellikle iyi aydınlatılmış, konforlu ofislerde veya stüdyolarda çalışır. İşlerini yapmak için bilgisayarları ve diğer ofis ekipmanlarını kullanırlar ve ara sıra fotoğraf geliştirmek için kullanılan kimyasallardan çıkan dumanlara maruz kalabilirler.

Fotoğraf Editörü İçin Mesleki Gelişme

İşte fotoğraf editörlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Fotoğraf editörlerinin, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Görsel Hikâye Anlatıcısının Yükselişi

Görsel hikaye anlatıcısının yükselişi, fotoğraf dünyasını hızla değiştiren bir trend. Giderek daha fazla insan haberleri ve bilgileri için sosyal medyaya yöneldikçe, fotoğraf editörlerinin resimler aracılığıyla nasıl hikaye anlatılacağını öğrenmeleri gerekecek.

Bu eğilim, fotoğrafçıların kalıpların dışında düşünebilmelerini ve izleyicilerinin dikkatini çekmek için yaratıcı yollar bulmalarını gerektiriyor. Ayrıca, görsel olarak çekici fotoğraflar oluşturabilmeleri için düzenleme yazılımında bilgili olmalarını gerektirir.

Reklamda Videonun Kullanımı

Reklam daha dijital hale geldikçe, işletmeler videoyu daha sık kullanmaya başlıyor. Bunun nedeni, video reklamların üretilmesinin daha kolay olması ve geleneksel basılı reklamlardan daha geniş bir kitleye ulaşabilmesidir.

Fotoğraf editörleri, video prodüksiyonunda uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bunu, video çekmeyi ve düzenlemeyi öğrenerek ve ek olarak etkili video reklamların nasıl oluşturulacağına dair bir anlayış geliştirerek yapabilirler.

Çeşitliliğe Odaklanma

Çeşitlilik, son yıllarda fotoğraf endüstrisinde önemli bir odak noktası haline geldi. Bunun nedeni, birçok müşterinin çevrelerindeki dünyanın çeşitliliğini yansıtan görseller görmek istemesidir.

Fotoğraf editörleri, portföylerinin farklı kültürleri, cinsiyetleri ve cinsel yönelimleri temsil eden resimler içerdiğinden emin olarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca bu alanlarda uzmanlaşmış fotoğrafçılarla çalışmaya da açık olmalıdırlar.

Fotoğraf Editörü Nasıl Olunur?

Bir fotoğraf editörü kariyeri inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Çeşitli fotoğrafçılar ve konularla çalışma ve kendi yaratıcı vizyonunuzu geliştirme fırsatı sunar. Bir fotoğraf editörü olarak, ayrıntılara dikkat etmeniz ve büyük resmi görebilmeniz gerekir. Ayrıca aynı anda birden fazla projeyi yönetebilmeniz ve son teslim tarihlerini karşılayabilmeniz gerekir.

Başarılı bir fotoğraf editörü olmak için fotoğrafçılık ve teknolojideki en son trendlerden haberdar olmak önemlidir. Ayrıca mevcut çeşitli düzenleme yazılım programlarına aşina olmalısınız. Ek olarak, fotoğrafçılar, tasarımcılar ve yazarlar gibi sektördeki diğer profesyonellerle ilişkiler kurmak önemlidir.

Dipnot: Fotoğraf Editörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Fotoğraf editörleri için ilerleme beklentileri iyidir. Deneyimle, fotoğraf editörleri baş fotoğraf editörü veya görüntü yönetmeni gibi daha üst düzey pozisyonlara geçebilirler. Ayrıca kendi fotoğrafçılık işlerini kurabilir veya serbest fotoğraf editörleri olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu