Fiziksel Tasarım Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir fiziksel tasarım mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir fiziksel tasarım mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Fiziksel tasarım mühendisleri, yeni ürünlerin yaratılmasından sorumludur. Yeni fikirleri veya kavramları test etmek için kullanılabilecek prototipler oluşturmak için çeşitli farklı malzemeler ve bileşenlerle çalışırlar.

Fiziksel tasarım mühendislerine, bu prototiplerin nasıl üretilmesi gerektiğine dair ayrıntılı planlar oluşturma görevi de verilebilir. Bu durum münferit parçaların nasıl oluşturulması gerektiğine ilişkin talimatların yanı sıra bu parçaların nihai bir ürüne nasıl monte edilmesi gerektiğine ilişkin önerileri içerir.

Fiziksel Tasarım Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Fiziksel tasarım mühendisleri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Bileşen boyutları, malzemeler ve çalışma parametreleri için tasarım standartlarının geliştirilmesi ve uygulanması
 • Prototipleri, düzgün çalıştıklarından ve tüm performans gereksinimlerini karşıladıklarından emin olmak için test etmek
 • Gelecekteki projelerde kullanılabilecek yeni teknolojileri belirlemek için araştırma yapmak
 • İşçilik ve malzemeler dahil olmak üzere ürünü inşa etmenin ne kadara mal olacağını tahmin etmek
 • Bütçe kısıtları dahilinde müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek alternatif tasarımlar geliştirmek
 • Parça şemaları, malzeme spesifikasyonları ve montaj talimatları dahil olmak üzere imalat için tasarımın detaylı çizimlerinin hazırlanması
 • Fizibilite çalışmaları ve ürün testleri yaparak tüm ürünlerin güvenlik standartlarını karşılamasını sağlamak
 • Her bir bileşenin bilgisayar çizimlerini veya el çizimlerini içerebilen nihai tasarım konseptinin çizimlerini oluşturmak
 • AutoCAD gibi bilgisayar yazılımlarını kullanarak yeni ürünlerin prototiplerini tasarlamak ve oluşturmak

Fiziksel Tasarım Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Fiziksel tasarım mühendisi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna göre değişir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 42.000 TL (103.30 TL/saat)

Fiziksel tasarım mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı sınırlı olacaktır çünkü birçok mühendislik işi, işçilik maliyetlerinin daha düşük olduğu denizaşırı ülkelere gönderilmiştir. Bununla birlikte, bazı projelerin karmaşıklığı ve kalite kontrol ihtiyacı nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı mühendislik çalışmaları yapılmaya devam edilecektir.

Dipnot: Fiziksel Tasarım Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  İmalat Montajcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Fiziksel Tasarım Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir fiziksel tasarım mühendisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Fiziksel tasarım mühendisleri genellikle mühendislik, fizik veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler mühendislik alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Fiziksel tasarım mühendisliği için bir temel sunan mühendislik disiplinleri arasında fizik, matematik, kimya ve biyoloji yer alır. Bu disiplinlerdeki dersler, öğrencilere problem çözmek için bilim ve matematik ilkelerinin nasıl uygulanacağı da dahil olmak üzere mühendisliğin temellerini öğretir.

Antrenman tecrübesi: Fiziksel tasarım mühendisleri genellikle işe başladıkları ilk birkaç ayda iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, mevcut bir fiziksel tasarım mühendisini gölgelemeyi veya kıdemli bir mühendisten öğrenmeyi içerebilir. Eğitim süreci birkaç ay sürebilir ve şirketin özel yazılım ve süreçlerinin öğrenilmesini içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Fiziksel tasarım mühendislerinin işe alınmak için sertifikalara ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, sertifikalar bir işverene, bir çalışanın motive olduğunu ve öğrenmeye istekli olduğunu gösterebilir. Ayrıca fiziksel tasarım mühendislerinin bilgilerini yeni yollarla uygulamalarına izin vererek kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olabilirler.

Fiziksel Tasarım Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Fiziksel tasarım mühendisleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

CAD ve 3D modelleme: Fiziksel tasarım mühendisleri, projeleri için tasarımlar oluşturmak ve değiştirmek için bilgisayar destekli tasarım yazılımını kullanır. Tasarımlarının sanal modellerini oluşturmak için 3B modelleme yazılımını kullanırlar ve daha sonra tasarımın işlevselliğini test etmek ve projenin gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için kullanabilirler. Fiziksel tasarım mühendisleri, projeleri için ayrıntılı planlar ve özellikler oluşturmak için CAD yazılımını da kullanır.

Makine Mühendisliği: Makine mühendisliği, makineleri ve diğer ürünleri tasarlama ve oluşturma sürecidir. Fiziksel tasarım mühendislerinin kariyerlerinde başarılı olabilmeleri için makine mühendisliği ilkeleri konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Güvenli ve etkili ürünler yaratmak ve tasarlamak için makine mühendisliği bilgilerini kullanırlar.

Teknik yazı: Teknik yazı, okunması ve anlaşılması kolay belgeler oluşturma ve biçimlendirme yeteneğidir. Fiziksel tasarım mühendisleri, tasarımlarını müşterilere ve diğer paydaşlara açıklayan raporlar, teklifler ve diğer belgeler oluşturmak için genellikle teknik yazma becerilerini kullanır.

Bilgisayar destekli üretim (CAM) yazılımı: Fiziksel tasarım mühendisleri, tasarımları oluşturmak ve değiştirmek için bilgisayar destekli üretim yazılımı kullanır. Bu yazılım, tasarımlarının 3B modellerini oluşturmak için bilgisayar programlarını kullanmalarına ve tasarımın nasıl işleyeceğini simüle etmelerine olanak tanır. Fiziksel tasarım mühendislerinin yazılıma ve tasarımları oluşturmak ve değiştirmek için nasıl kullanacaklarına aşina olmaları gerekir.

İşbirliği: Fiziksel tasarım mühendisleri, bitmiş bir ürün oluşturmak için genellikle mimarlar gibi diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Ayrıca bir tasarımın prototipini veya modelini oluşturmak için diğer mühendislerle birlikte çalışabilirler. İşbirliği becerileri, müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün yaratmak için başkalarıyla birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Fiziksel Tasarım Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Fiziksel tasarım mühendisleri temiz, iyi aydınlatılmış ve iyi havalandırılmış ofislerde veya laboratuvarlarda çalışır. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler. Ayrıca konferanslara katılmak veya üretim tesislerini ziyaret etmek için seyahat edebilirler. Fiziksel tasarım mühendisleri genel olarak diğer mühendisler ve teknisyenlerle ekipler halinde çalışır ve onlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Ayrıca, tasarım ve ürün modelleri oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımıyla iyi çalışabilmelidirler.

En Popüler:  Tesol Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Fiziksel Tasarım Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte fiziksel tasarım mühendislerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Fiziksel tasarım mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

İşyerinde Çeşitlilik İhtiyacı

İşletmeler hizmet ettikleri müşterileri yansıtan bir iş gücüne sahip olmanın değerini anladıkça, işyerinde daha fazla çeşitliliğe duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor.

Fiziksel tasarım mühendisleri, ekipleri içinde çeşitliliği teşvik ederek ve çeşitliliği teşvik eden politikaları savunarak daha çeşitli bir iş yeri yaratılmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, herkesin görüş ve fikirlerini rahatça ifade edebileceği bir kültür yaratmaya da yardımcı olabilirler.

Tasarım ve İmalat Arasında İşbirliği

Fiziksel tasarım daha karmaşık hale geldikçe, tasarım ve üretim ekipleri arasında artan bir işbirliği ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu eğilim, maliyetleri düşürme ve verimliliği artırma ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Fiziksel tasarım mühendisleri, hem tasarım hem de üretim ekipleriyle güçlü ilişkiler geliştirerek bu trendden yararlanmak için iyi bir konumdadır. Bunu yaparak, tüm tarafların aynı sayfada olmasını ve ürünlerin en baştan doğru şekilde üretilmesini sağlayabilirler.

Otomasyon Yaygınlaşıyor

Otomasyon endüstride daha yaygın hale geldikçe, fiziksel tasarım mühendislerinin bu sistemlerle nasıl çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Bu durum fiziksel tasarım mühendislerinin otomasyonun arkasındaki ilkeleri ve bunu tasarımlarına nasıl entegre edeceklerini anlamaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, bu sistemlerde oluşabilecek sorunları giderebilmeleri gerekecektir.

Fiziksel Tasarım Mühendisi Nasıl Olunur?

Fiziksel tasarım mühendisi olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. Çeşitli projeler üzerinde çalışma, diğer mühendisler ve tasarımcılarla işbirliği yapma ve karmaşık sorunları çözmek için yaratıcılığınızı kullanma fırsatı sunar.

Fiziksel tasarım mühendisi olmak için mühendislik veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyacınız olacak. Ayrıca deneyimli mühendislerin gözetiminde gerçek dünya projelerinde çalışma deneyimine sahip olmalısınız.

Dipnot: Fiziksel Tasarım Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Fiziksel tasarım mühendisleri için ilerleme beklentileri iyidir. Deneyimle mühendisler, yönetim pozisyonlarına geçebilir, teknik uzman olabilirler veya kendi mühendislik danışmanlık firmalarını kurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu