Evde Sağlık Bakım Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir evde sağlık hizmeti yardımcısı ne yapar, bu işi nasıl alır ve evde sağlık hizmeti yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Evde sağlık yardımcıları, kendilerine tam olarak bakamayacak durumda olan hastalara çeşitli kişisel bakım hizmetleri sağlamaktan sorumludur. Genellikle banyo yapma, giyinme, yemek yeme ve banyoyu kullanma gibi günlük aktivitelerde yardım sağlarlar.

Evde Sağlık Bakım Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Evde sağlık bakım yardımcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yaralanmayı veya dehidrasyonu önlemek için uygun teknikleri kullanarak hastaları yıkamak
 • Hasta odalarını temizlemek ve çamaşır, bulaşık ve diğer ev işlerine yardımcı olmak
 • Banyo yapma, tımar etme, giyinme ve hijyen eğitimi gibi kişisel bakım hizmetlerinin sağlanması
 • Hasta yatakları ve tekerlekli sandalyeler arasında transfer etme gibi hareketlilik faaliyetlerinde hastalara yardımcı olmak
 • Yemek hazırlamak ve servis etmek, yemeklerden sonra temizlik yapmak ve gerekirse yemek zamanına yardımcı olmak
 • Hastalara banyo yapma, giyinme, tımar etme, besleme ve tuvalet yapma gibi günlük yaşam görevlerinde yardımcı olmak
 • Zor zamanlarda hastalara ve ailelerine duygusal destek sağlamak
 • Mesleki, fiziksel ve konuşma terapisi etkinlikleri için kullanılan temizlik ekipmanı ve malzemeleri
 • İlaçların verilmesi ve randevu saatlerinin takip edilmesi gibi hasta bakım faaliyetlerinin kayıtlarının tutulması

Evde Sağlık Hizmeti Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Evde sağlık hizmeti görevlilerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları şirkete ve yaşadıkları eyalete göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (38.20 TL/saat)

Evde sağlık hizmeti yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusunun, genel olarak genç insanlardan daha fazla sağlık hizmetine ihtiyaç duyan yaşlıların sayısında bir artışa yol açması bekleniyor. Sonuç olarak, evde sağlık hizmeti yardımcılarına yönelik talep, sağlık hizmet sunucularından gelmeye devam edecektir.

Dipnot: Evde Sağlık Yardımı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Evde Sağlık Yardımı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Evde sağlık yardımcılarının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Evde sağlık bakım yardımcılarının genel olarak en az bir lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, resmi bir evde sağlık yardımı programını tamamlamış adayları tercih eder. Bu programlar genel olarak yaklaşık altı ay sürer ve hem sınıf hem de pratik deneyimi içerir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu evde sağlık hizmeti yardımcısı, işverenlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim, hastanın tıbbi geçmişi, ekipmanın nasıl kullanılacağı ve belirli görevlerin nasıl gerçekleştirileceği hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak hastayla nasıl etkileşime geçileceği ve belirli durumlarla nasıl başa çıkılacağına ilişkin talimatları da içerebilir.

En Popüler:  Hastane Hekimi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bazı evde sağlık hizmetleri yardımcıları, bir şirkette çalışmaya başlamadan önce eğitim alabilir. Bu eğitim, şirketin politikaları ve prosedürleri, ekipmanın nasıl kullanılacağı ve hastalarla nasıl etkileşime geçileceği hakkında bilgi edinmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Evde sağlık hizmeti yardımcıları, sağlık hizmetlerine ilişkin anlayışlarını ve hasta bakımı sağlamak için gereken becerileri göstermek için bir sertifikasyon programını tamamlamalıdır. Bazı eyaletler, evde sağlık bakım yardımcılarının çalışma lisansına sahip olmasını gerektirir.

Evde Sağlık Yardımı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Evde sağlık bakım yardımcıları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Evde sağlık hizmeti veren yardımcılar, hastaları ve hastalarının aileleri ile etkin bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Bu durum tıbbi kayıtları okuyup yorumlayabilmeyi, ayrıntılı raporlar yazabilmeyi ve doktorlar ve diğer tıp uzmanlarıyla iletişim kurabilmeyi içerir. Ayrıca hastalarla etkili iletişim kurabilmeyi, tedavileri ve prosedürleri açıklamayı, soruları yanıtlamayı ve duygusal destek sağlamayı içerir.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Evde sağlık hizmeti yardımcıları, fiziksel veya duygusal acı çeken hastalarla çalışır. Empati, bir evde sağlık hizmeti görevlisinin hastalarla bağlantı kurmasına ve kendilerini rahat ve bakımlı hissetmelerine yardımcı olur.

Zaman yönetimi: Evde sağlık bakım yardımcılarının genellikle bir günde tamamlamaları gereken birkaç görevi vardır. Bu yüzden zaman yönetimi onlar için önemli bir beceridir. Bir gün içinde yemek hazırlamak, temizlik yapmak, çamaşır yıkamak ve hastalarına refakat etmek zorunda kalabilirler. Zamanlarını iyi yönetebilmek, tüm görevlerini tamamlamalarına ve hastalarının rahat ve mutlu olmalarını sağlamalarına yardımcı olabilir.

Fiziksel dayanıklılık: Evde sağlık hizmeti veren yardımcılar genellikle hastaları kaldırmalı ve hareket ettirmeli, ek olarak banyo yapma, giyinme ve yemek yeme gibi günlük işlerde onlara yardımcı olmalıdır. Fiziksel dayanıklılık, görevleri uzun süreler boyunca yerine getirme ve fiziksel efordan hızla kurtulma yeteneğidir. Yüksek düzeyde fiziksel dayanıklılığa sahip evde bakım yardımcıları, yorulmadan uzun süre çalışabilir.

Bilgisayar yetenekleri: Evde sağlık hizmeti yardımcıları, e-posta göndermek, evrakları doldurmak veya diğer görevleri tamamlamak için bilgisayarları kullanabilir. Bilgisayar becerilerine sahip olmak, işinizde daha verimli olmanıza ve görevleri daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Evde Sağlık Yardımı Çalışma Şartları Nasıl?

Evde sağlık bakım yardımcıları, hastaların evlerinde çalışarak onlara kişisel bakım sağlar ve günlük yaşam aktivitelerinde yardımcı olur. Ayrıca bakımevlerinde, bakım evlerinde veya grup evlerinde çalışabilirler. Evde sağlık bakım yardımcıları genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak için akşamları, hafta sonları veya gece vardiyalarında çalışabilirler. Hastaların evlerinde çalıştıkları için ısı eksikliği, akan su veya yeterli yiyecek gibi zor yaşam koşullarıyla uğraşmak zorunda kalabilirler. Ek olarak, bir hastanın sağlığının bozulmasına tanık olmak veya bir hastanın ölümüyle baş etmek gibi duygusal stresle uğraşmak zorunda kalabilirler.

Evde Sağlık Yardımı İçin Mesleki Gelişme

İşte evde sağlık bakımı yardımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Evde sağlık hizmeti veren yardımcıların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  İş Çözümleri Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yaşlı Nüfusun Büyümesi

Yaşlı nüfusun hızla artması, evde sağlık hizmetlerine olan talebin artmasına neden oluyor. Giderek daha fazla insan yaşlandıkça ve günlük işlerde yardıma ihtiyaç duydukça, bu eğilimin gelecekte de devam etmesi muhtemeldir.

Evde sağlık hizmeti verenler, bunama bakımı veya felç rehabilitasyonu gibi belirli alanlarda sertifika alarak bu eğilimden yararlanabilirler. Bu durum onların daha uzmanlaşmış hizmetler sunmalarına ve giderek daha çeşitli bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacaktır.

Hasta Merkezli Bakıma Odaklanma

Sağlık hizmetleri daha hasta merkezli bir modele doğru ilerledikçe, evde sağlık hizmeti verenlerin her hastanın ihtiyaçlarını karşılayan bireyselleştirilmiş bakım sağlamaya odaklanması gerekecektir.

Bu değişim, evde sağlık bakım yardımcılarının geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine ve ek olarak hastalar ve aileleriyle nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracaklarına aşina olmasını gerektirir. Ayrıca, mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için bağımsız çalışabilmeleri ve kendi zamanlarını yönetebilmeleri gerekecektir.

Kalite Önlemlerine Vurgu

Sağlık sektörü kalite önlemlerine daha fazla odaklandıkça, evde sağlık hizmeti veren yardımcıların uygulamalarını bu yeni standartları karşılayacak şekilde uyarlamaları gerekecektir.

Bunu yapmanın bir yolu, hastalar ve aileleri ile iletişimi geliştirmeye odaklanmaktır. Bu durum evde sağlık hizmetlerinden ne beklendiği konusunda net beklentiler belirleyerek ve herkesin tedavi planları ve hedefleri konusunda aynı fikirde olduğundan emin olarak yapılabilir.

Evde Sağlık Hizmeti Yardımcısı Nasıl Olunur?

Evde sağlık bakımı yardımcısı kariyeri, hemşirelik kariyerinize başlamak için harika bir yol olabilir. Evde sağlık hizmeti yardımcısı olarak, çeşitli hastalarla çalışma ve farklı hastalıklar ve tedaviler hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca sağlık ekibinin diğer üyeleriyle çalışma deneyimi kazanacaksınız. Bu deneyim, hemşire olmaya başladığınızda size yardımcı olacaktır.

Evde sağlık hizmeti yardımcısı olmak için akredite bir eğitim programını tamamlamanız gerekir. Hem online hem de sınıf eğitimi sunan birçok program vardır. Programınıza ve öğrenme stilinize uyan bir program bulabilirsiniz.

Dipnot: Evde Sağlık Yardımı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Evde sağlık hizmeti yardımcıları, genellikle kayıtlı bir hemşirenin veya diğer sağlık hizmetleri uzmanının gözetimi altında çalışmaya başlar. Deneyimle, evde sağlık bakımı yardımcısı veya evde sağlık bakımı yardımcı ekibinin süpervizörü gibi daha fazla sorumluluk sahibi pozisyonlara ilerleyebilirler. Bazı evde sağlık bakım yardımcıları, birden fazla müşteriye evde bakım hizmetleri sağlayarak serbest meslek sahibi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu