Evde Bakım Sağlayıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir evde bakım sağlayıcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve evde bakım sağlayıcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Evde bakım sağlayıcıları, bağımsız yaşayamayan bireylere çeşitli hizmetler sunmaktan sorumludur. Banyo yapmak, giyinmek, yemek pişirmek ve temizlik yapmak gibi temel görevlerde yardımcı olabilirler. Fakat aynı zamanda duygusal destek ve arkadaşlık da sağlarlar.

Evde bakım sağlayıcıları, doğrudan müşterileriyle çalışır; genellikle doktorlar veya hemşireler tarafından denetlenmezler. Bu durum insanları iyi okuyabilmeleri ve müşterilerinin herhangi bir anda neye ihtiyaç duyduklarını anlayabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Evde Bakım Sağlayıcı Sorumlulukları ve Görevleri

Evde bakım sağlayıcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yemek hazırlama, hafif temizlik, banyo ve tımar, giyinme ve diğer kişisel bakım faaliyetleri gibi hizmetlerin sağlanması
 • Müşterinin tedavi planına bağlı kalmasını sağlamak için müşterinin tıbbi ekibiyle birlikte çalışmak
 • Sigorta talepleri ve faturalandırma amaçları için belgeler sağlamak amacıyla müşteri faaliyetleri ve ilerleme kayıtlarının tutulması
 • Müşterilerin, fatura ödeme ve bankacılık hesaplarını takip etme dahil olmak üzere mali durumlarını yönetmelerine yardımcı olmak
 • Hastalık veya engellilik nedeniyle eve bağlı olan yaşlı müşterilere arkadaşlık ve duygusal destek sağlamak
 • Fizik tedaviye yardımcı olarak veya günlük aktivitelerinde yardımcı olarak, kaza veya hastalıktan kurtulmaları sırasında danışanları desteklemek
 • Toz alma ve vakumlama gibi temel ev işlerini yaparak ev ortamını temizleme ve bakımını yapma
 • Müşterilere losyon kullanmak ve makyaj uygulamak da dahil olmak üzere banyo ve tımar konusunda yardım sağlamak
 • Müşterinin doktoru veya diğer tıp uzmanları tarafından oluşturulan bir tedavi planının ardından, bir doktor tarafından sipariş edilen ilaçların verilmesi de dahil olmak üzere

Evde Bakım Sağlayıcı Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım hizmeti sağlayıcılarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları şirkete ve işlerinin bulunduğu şehre göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (40.80 TL/saat)

Evde bakım hizmeti sağlayıcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusunun, bir tür bakım hizmetlerine ihtiyaç duyacak yaşlıların sayısında artışa yol açması bekleniyor. Ayrıca, nüfusun genel olarak yaşlanmasının evde bakım hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duymasına yol açması beklenmektedir.

Dipnot: Evde Bakım Sağlayıcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Evde Bakım Sağlayıcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Evde bakım sağlayıcılarının genellikle aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Evde bakım hizmeti sağlayıcılarının üniversite diplomasına sahip olmaları gerekmez. Fakat birçoğu hemşirelik veya ilgili bir alanda iki yıllık bir önlisans mezuniyeti almayı tercih eder. Bu programlar anatomi, fizyoloji, biyoloji, kimya ve psikoloji derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Evde bakım hizmeti sağlayıcıları genellikle işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, hastanın tıbbi geçmişi, hastanın ekipmanının nasıl kullanılacağı ve belirli görevlerin nasıl gerçekleştirileceği hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak kurumun politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi edinmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı eyaletler, evde bakım sağlayıcılarının bu eyalette bakım sağlamak için bir lisans almalarını şart koşar. Bu lisanslar için gereksinimler eyaletten eyalete değişir. Bu yüzden bu sertifikanın gerekli olup olmadığını belirlemek için bakım sağlamayı planladığınız eyaletin gerekliliklerini gözden geçirmeniz gerekecektir.

Evde Bakım Sağlayıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Evde bakım hizmeti sağlayıcıları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Evde bakım hizmeti sağlayıcıları, müşterileri ve müşterilerinin aileleri ile düzenli olarak iletişim kurar. Ayrıca amirleri ve diğer evde bakım sağlayıcıları ile iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri her türlü iletişim için gereklidir. Evde bakım hizmeti sağlayıcıları, hem yazılı hem de sözlü olarak açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmelidir.

Empati ve şefkat: Evde bakım sağlayıcıları, çeşitli duygular yaşayabilecek bireylerle çalışır. Evde bakım sağlayıcılarının, müşterilerinin ihtiyaçlarına karşı şefkatli ve empatik olmaları önemlidir. Bu durum müşterileriyle daha güçlü ilişkiler kurmalarına ve onlara ihtiyaç duydukları bakımı sağlamalarına yardımcı olabilir.

Fiziksel dayanıklılık: Evde bakım hizmeti sağlayıcıları genellikle hastaları kaldırmak ve taşımak, ayakta durmalarına ve yürümelerine yardımcı olmak ve diğer fiziksel görevleri yerine getirmek zorundadır. Sağlayıcıların hastalarına etkili bir şekilde bakabilmeleri için fiziksel sağlıklarının iyi olması gerekir.

Esneklik: Evde bakım hizmeti sağlayıcıları, çalışma programları ve görevlerinde esnek olmalıdır. Bunun nedeni, her müşterinin ihtiyaçlarının farklı olması ve bakıcının programını veya görevlerini ayarlamasını gerektirebilmesidir. Mesela bir müşteri gündüzleri geceden daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden evde bakım sağlayıcının programını müşterinin ihtiyaçlarına göre ayarlaması gerekebilir.

Detaylara dikkat: Evde bakım hizmeti sağlayıcıları, müşterilerine bakarken ayrıntılara çok dikkat edebilmelidir. Bu durum müşterinin özel talimatlarını takip etmekten müşterinin memnuniyetine kadar tüm görevlerini tamamlamaya kadar her şeyi içerir. Bir tedavi planını veya ilaç programını takip ederken ayrıntılara dikkat etmek de önemlidir.

Evde Bakım Sağlayıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Evde bakım sağlayıcıları, hastaların evlerinde çalışarak onlara kişisel bakım ve refakat sağlar. Ayrıca çamaşır yıkama ve yemek hazırlama gibi hafif temizlik işlerini de yapabilirler. Evde bakım hizmeti sağlayıcıları, genellikle akşamları ve hafta sonları dahil olmak üzere uzun saatler çalışır ve günün 24 saati nöbette olabilirler. Hastaların evlerinde çalıştıkları için bulaşıcı hastalıklara maruz kalabilirler. Ayrıca temizlik ürünleri ve ilaçlar gibi tehlikeli maddelere maruz kalabilirler. Evde bakım hizmeti sağlayıcıları hastaları kaldırabilmeli ve transfer edebilmelidir. Bu yüzden fiziksel olarak formda olmalıdırlar. Ayrıca hasta ve ölmekte olan hastalara bakmanın duygusal stresiyle de başa çıkabilmelidirler.

Evde Bakım Sağlayıcı İçin Mesleki Gelişme

İşte evde bakım sağlayıcılarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Evde bakım hizmeti sağlayıcılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Kişiselleştirme İhtiyacı

Gittikçe daha fazla insan kendi evlerinde bakım almayı tercih ettiği için evde bakım sektörü hızla büyüyor. Bu eğilim, daha fazla kişiselleştirme arzusunun yanı sıra bakım seçeneklerinde daha fazla esnekliğe duyulan ihtiyaç tarafından yönlendiriliyor.

Kişiselleştirilmiş bakım sağlayabilen evde bakım sağlayıcıları, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha iyi konumlandırılacaktır. Bu durum bireysel tercihlere göre uyarlanmış hizmetler sağlamanın yanı sıra günlük görevlerde yardım veya arkadaşlık gibi belirli ihtiyaçları karşılamayı içerir.

Teknoloji Kullanımı

Teknoloji ilerledikçe, evde bakım sağlayıcıları, sağladıkları bakımın kalitesini artırmak için giderek daha fazla kullanıyor. Bu durum bakıcıların hastaları hakkında önemli bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişmelerini sağlayan elektronik tıbbi kayıtların kullanımını içerir.

Ayrıca, birçok evde bakım hizmeti sağlayıcısı, doktorlar ve ev dışındaki diğer profesyonellerle bağlantı kurmak için artık video konferans araçlarını kullanıyor. Bu durum hastalar için daha iyi sonuçlara yol açabilecek daha fazla işbirliği ve iletişime izin verir.

Yaşam Kalitesine Odaklanma

Nüfus yaşlandıkça evde bakım hizmetlerine olan talep artmaktadır. Bunun nedeni, birçok yaşlı yetişkinin huzurevine veya yardımlı yaşam tesisine taşınmak yerine kendi evlerinde kalmayı tercih etmesidir.

Yaşlıların kendi ortamlarında rahat ve mutlu olmalarını sağlamaya yardımcı olabilecekleri için, yaşam kalitesine odaklanabilen evde bakım sağlayıcıları yüksek talep görecektir. Başarılı olmak için evde bakım sağlayıcılarının yalnızca temel bakımı değil, aynı zamanda duygusal destek ve arkadaşlık da sağlayabilmeleri gerekecektir.

Evde Bakım Sağlayıcı Nasıl Olunur?

Evde bakım hizmeti sunan bir kariyer, insanlara yardım etmenin ve hayatlarında bir fark yaratmanın harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda büyüme için birçok fırsat sunan bir alandır. Kariyerinizde ilerledikçe, hemşirelik veya kişisel bakım gibi belirli bir evde bakım alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, alandaki uzmanlığınızı göstermek için sertifika almak isteyebilirsiniz.

Evde bakım hizmeti sağlayıcısı kariyerinizde hangi aşamada olursanız olun, bu alandaki en son trendler ve gelişmelerden haberdar olmanız önemlidir. Evde bakımla ilgili makaleler okuyun ve videolar izleyin, atölye çalışmalarına ve web seminerlerine katılın ve bu alandaki diğer profesyonellerle bağlantı kurun.

Dipnot: Evde Bakım Sağlayıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Evde bakım sağlayıcıları, kayıtlı hemşireler olarak kariyerlerini ilerletebilirler. Kayıtlı bir hemşire olmak için, akredite bir hemşirelik programını tamamlamalı ve Ulusal Konsey Ruhsat Sınavını geçmelidir. Kayıtlı hemşireler hastaneler, klinikler ve evde sağlık kurumları gibi çeşitli ortamlarda iş bulabilirler. Pediatri, geriatri veya onkoloji gibi belirli bir hemşirelik alanında uzmanlaşmayı da seçebilirler.

Evde bakım hizmeti sağlayıcıları da sertifikalı hemşire asistanları olarak kariyerlerini ilerletebilirler. Sertifikalı bir hemşire asistanı olmak için, akredite bir hemşirelik programını tamamlamalı ve Ulusal Konsey Ruhsat Sınavını geçmelidir. Sertifikalı hemşire asistanları hastaneler, klinikler ve evde sağlık kurumları gibi çeşitli ortamlarda iş bulabilir. Pediatri, geriatri veya onkoloji gibi belirli bir hemşirelik alanında uzmanlaşmayı da seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu