Ev Adamı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hizmetçinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir hizmetçi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Housemen, hastanelerde, kliniklerde ve diğer sağlık bakım ortamlarında çeşitli görevleri yerine getiren giriş seviyesi tıp uzmanlarıdır. Genellikle daha kıdemli doktorlara hasta bakımı konusunda yardımcı olurlar. Fakat aynı zamanda temel teşhis testlerini veya prosedürlerini kendi başlarına yapmaktan da sorumlu olabilirler.

Housemen genel olarak, klinik uygulamanın tüm yönlerinde uygulamalı deneyim ve eğitim kazanmak için deneyimli doktorlar ve cerrahların yakın gözetimi altında çalışır.

Houseman Sorumlulukları ve Görevleri

Bir hizmetçinin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Telefonlara cevap vermek, ziyaretçileri karşılamak veya evrakları dosyalamak gibi idari görevleri yerine getirmek
 • İlaç verme veya bandaj değiştirme gibi hasta bakım faaliyetlerinde yardımcı olarak tıbbi personele destek sağlamak
 • Hastalar için güvenli bir ortam sağlamak için hastane odalarının, zeminlerin, pencerelerin, duvarların ve ekipmanların temizlenmesi
 • Randevuları planlamak, hasta kayıtlarını güncellemek ve telefonları cevaplamak gibi büro görevlerini yerine getirmek
 • İlaç verme, pansuman değiştirme, alçı uygulama ve vital bulguların alınması gibi temel hemşirelik bakımının sağlanması
 • Ameliyatlar için ekipman kurma veya steril malzeme hazırlama gibi görevlerde onlara yardımcı olarak hemşirelik personeline destek sağlamak
 • Etkili olduklarından emin olmak için hastaların tedavilere verdiği tepkileri gözlemlemek
 • Varsa, araştırma ekibinin bir parçası olarak klinik araştırmalara katılmak
 • Ekipman ve sterilizasyon aletleri kurarak ameliyathaneleri ameliyat için hazırlamak

Kat görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Ev hanımlarının maaşları eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir. Ayrıca sağlık sigortası, 401 bin katkı payı ve ücretli tatil günleri gibi avantajlar da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (29.50 TL/saat)

Ev hanımlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça ve insanlar daha uzun yaşadıkça sağlık hizmetlerine olan talep artmaya devam edecek ve bu da daha fazla sağlık sorununa yol açacaktır. Ek olarak, tıbbi ekipman ve prosedürlerdeki teknolojik gelişmeler, doktorların hastaları daha etkili bir şekilde tedavi etmelerine izin verebilir ve bu da ev hanımlarına olan talebin artmasına neden olabilir.

Dipnot: Hizmetli İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Hemşire Klinisyen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Houseman İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir ev sahibinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Ev sahibi olmak için genellikle lise diploması gerekli değildir. Fakat bazı işverenler lise diplomasını veya belgesini tercih edebilir. Lise diplomasına veya belgesine sahip olanlar, bir hizmetçi pozisyonu bulmak için daha kolay zaman alabilirler.

Antrenman tecrübesi: Ev hanımları genellikle amirlerinden veya diğer üst düzey personel üyelerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, günlük görevlerin nasıl tamamlanacağını, hastalarla nasıl etkileşim kurulacağını ve yaygın sorunların nasıl ele alınacağını öğrenmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Ev adamları, pozisyonlarını kazanmak için herhangi bir sertifika gerektirmez. Fakat kazanma kapasitelerini artırmak veya yeni bir pozisyona geçişe yardımcı olmak isteyen ev hanımları için sertifikalar mevcuttur.

Ev Adamı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ev hanımlarının başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Kat hizmetleri bir ekip işidir. Bu yüzden ev çalışanlarının amirleri ve diğer personel üyeleriyle net bir şekilde iletişim kurmaları önemlidir. Çalışmalarıyla ilgili yaşadıkları sorunları açıklayabilmeli ve iyileştirme önerileri sunabilmelidirler. Ayrıca, sahip olabilecekleri soruları yanıtlamak için sakinlerle net bir şekilde iletişim kurabilmelidirler.

Zaman yönetimi: Ev hanımlarının genellikle bir günde tamamlamaları gereken birden fazla görevi vardır. Bu yüzden zaman yönetimi onlar için önemli bir beceridir. Birden fazla odayı temizlemeleri, yemek hazırlamaları ve diğer görevleri tamamlamaları gerekebilir. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, görevlerini verimli bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olabilir.

Organizasyon: Ev adamlarının tüm görevlerini zamanında tamamlamalarını sağlamak için organize olmaları gerekir. Bu durum çalışma programlarını takip etmeyi, çalışma alanlarını temiz tutmayı ve malzemeleri nerede bulacağını bilmeyi içerir. Organize olmak, daha verimli çalışmanıza ve görevlerinizi zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Takım çalışması: Kat hizmetleri bir ekip işidir ve diğer temizlikçilerden oluşan bir ekiple çalışabilirsiniz. Başkalarıyla iyi çalışabilmek, görevlerinizi verimli bir şekilde tamamlamanıza ve iş arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler geliştirmenize yardımcı olabilir.

Temizlik: Bir otel veya diğer konaklama tesislerinde ortak alanların ve özel odaların temizliğinden ev hanımları sorumludur. Alanı kir ve kirden uzak tutmalarını sağlamak için temizlik ürünlerine ve yöntemlerine aşina olmalıdırlar. Ayrıca halı ve döşemelerdeki lekeleri tanımlayabilmeli ve çıkarabilmelidirler.

Ev Sahibi Çalışma Şartları Nasıl?

Ev hanımları, özel evler, oteller ve hastaneler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle uzun saatler, genellikle haftada 40 saatten fazla çalışırlar ve hafta sonları ve tatil günlerinde çalışmaları gerekebilir. Bazı durumlarda, günün 24 saati aramada olabilirler. Ev hanımları genel olarak sabahın erken saatlerinde, gündüz, akşam ve gece vardiyalarını içerebilen vardiyalarda çalışır. Arada sırada bulunmayan meslektaşlarını karşılamak veya işverenlerinin taleplerini karşılamak için fazla mesai yapmaları istenebilir. Ev hanımları genellikle halkla çok az temas kurar veya hiç iletişim kurmaz ve müşterilerle veya müşterilerle etkileşime girmez. Bununla birlikte, aşçılar, hizmetçiler ve bahçıvanlar gibi ev personelinin diğer üyeleriyle etkileşim kurmaları gerekebilir.

Ev Adamı İçin Mesleki Gelişme

İşte ev hanımlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Ev çalışanlarının becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Marka Yönetici Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yaşlanan Nüfus

Yaşlanan nüfus, sağlık sektörü üzerinde önemli bir etkisi olan bir eğilimdir. İnsanlar daha uzun yaşadıkça, daha fazla tıbbi bakım ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu durum bu bakımı sağlayabilecek ev hanımı profesyonellerine olan talebin artmasına neden oldu.

Ev hanımları, yaşlıların bakımında uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca mümkün olan en iyi bakımı sağlayabilmeleri için en son tıbbi teknolojilere ve tedavilere aşina olmalıdırlar. Ayrıca, birçok hasta 24 saat bakıma ihtiyaç duyduğundan, ev hanımları uzun saatler ve hafta sonları çalışmaya hazır olmalıdır.

Hasta Talepleri Artıyor

Hasta talepleri arttıkça, ev hanımlarının zamanlarını etkin bir şekilde yönetmeleri gerekecektir.

Ev hanımları genellikle temizlik, çamaşır yıkama ve yemek pişirme gibi çeşitli görevlerden sorumludur. Bu rolde başarılı olabilmeleri için zamanlarını verimli bir şekilde yönetebilmeleri ve görevleri önem derecesine göre önceliklendirebilmeleri gerekir. Ek olarak, ev hanımlarının stresle iyi başa çıkabilmeleri ve bağımsız olarak rahatça çalışabilmeleri gerekir.

Hasta Deneyimine Odaklanma

Hasta deneyimine odaklanma, sağlık sektöründe hızla popülerlik kazanan bir trend. Kat görevlileri, hastalara mükemmel müşteri hizmeti sunarak, hastaların olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlamada önemli bir rol oynayabilir.

Ev hanımları, odalarını temiz ve düzenli tutarak hastalar için olumlu bir ortam yaratılmasına da yardımcı olabilir. Hastaların kendilerini daha fazla evlerinde hissetmelerini sağlamak için yastık ve battaniye gibi konfor öğeleri de sağlayabilirler.

Nasıl Ev Adamı Olunur?

Bir hizmetçi kariyer yolu, inşaat sektörüne başlamak için harika bir yol olabilir. Bir hizmetçi olarak, bina inşaatının tüm yönleri hakkında bilgi edinme ve sürecin her bir parçasının birlikte nasıl çalıştığını görme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, marangoz olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak farklı malzeme ve araçlarla çalışma deneyimi kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, belirli bir inşaat alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Mesela bir tesisatçı, elektrikçi veya duvarcı olabilirsiniz. Veya proje yöneticisi veya müfettiş gibi denetleyici rollere geçebilirsiniz.

Dipnot: Houseman İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Güvenilirlik, güçlü bir iş etiği ve inisiyatif alma yeteneği sergileyen hizmetliler, hizmetçi veya baş hizmetçi olarak terfi ettirilebilir. Daha büyük otellerde, yönetici kahya yardımcısı veya yönetici kahyaya geçme fırsatları olabilir. Ek olarak, bazı ev hanımları sonunda otel veya motel yöneticisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu