Etkinlik Dekoratörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir etkinlik dekoratörünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir etkinlik dekoratörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Etkinlik dekoratörleri, bir etkinliğin teması veya tonuyla tutarlı bir görsel deneyim oluşturmaktan sorumludur. Konukları üzerinde kalıcı izlenimler bırakan unutulmaz etkinlikler yaratmaya yardımcı olmak için bireyler, şirketler veya kuruluşlar tarafından işe alınabilirler.

Etkinlik dekoratörleri genellikle yemek, eğlence vb. gibi belirli hizmetler sunan diğer satıcılarla yakın çalışır. Görevleri, etkinliğin tüm unsurlarının uyumlu bir şekilde bir araya gelmesini ve böylece ilgili tüm tarafların beklentilerini karşılamasını sağlamaktır.

Etkinlik Dekoratörü Sorumlulukları ve Görevleri

Etkinlik dekoratörlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Etkinlik temasını yansıtan etkinlik alanları için tasarımlar oluşturmak
 • Etkinliğin zaman çizelgesinden ve ayrıntılarından haberdar olmalarını sağlamak için yemek şirketleri, çiçekçiler, müzisyenler ve diğer satıcılarla koordinasyon sağlamak
 • Tabela yerleştirme, çiçek aranjmanları düzenleme, afiş asma ve ışıklar yerleştirme dahil olmak üzere bir etkinlik alanında süslemeler kurmak
 • Tüm dekorasyon malzemelerinin güvenli ve yanmaz olmasını sağlamak
 • Düğün resepsiyonu veya diğer özel etkinlikler için masa, sandalye, çarşaf, mum ve diğer eşyaların düzenlenmesi
 • Müşteri onayı için tasarım taslakları oluşturmak da dahil olmak üzere etkinlik tasarım sürecini baştan sona yönetmek
 • Etkinliğin tüm unsurlarının yerinde ve zamanında gitmeye hazır olmasını sağlamak
 • Düğünler, doğum günleri, yıldönümleri ve kurumsal partiler gibi özel etkinlikler için özel dekorasyonlar tasarlamak
 • Etkinlik sonunda tüm etkinlik dekorasyonlarının kaldırılmasını sağlamak için güvenlik personeli ile koordinasyon sağlamak

Etkinlik Dekoratörü Maaşı Ne Kadar?

Etkinlik dekoratörlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve üzerinde çalıştıkları etkinlik türüne göre değişir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Etkinlik dekoratörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Daha fazla insanın düğünler, bar ve mitzvahlar ve kurumsal partiler gibi etkinlikler planlamasıyla etkinlik dekoratörlerine olan talebin artması bekleniyor. Nüfus yaşlandıkça, emeklilik partileri gibi etkinlikleri planlamak ve süslemek için etkinlik dekoratörlerine daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Etkinlik Dekoratörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Etkinlik Dekoratörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Etkinlik dekoratörlerinin genellikle aşağıdaki arka plana sahip olması gerekir:

Eğitim: Etkinlik dekoratörleri, genellikle sanat, iç tasarım veya grafik tasarım gibi ilgili bir alanda en az lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı işverenler, iki yıllık bir önlisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir. Sanat, iç tasarım ve grafik tasarım kursları, adayları bir etkinlik dekoratörü pozisyonuna hazırlamaya yardımcı olabilir.

En Popüler:  Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Etkinlik dekoratörleri genellikle iş başında eğitim alırlar. İşin temellerini öğrenmek için deneyimli bir etkinlik dekoratörü veya etkinlik planlayıcısı ile çalışabilirler. Ayrıca sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek için seminer ve konferanslara katılabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Etkinlik dekoratörlerinin çalışmak için bir sertifikaya ihtiyacı olmasa da, becerilerini ve sektöre olan bağlılıklarını gösteren profesyonel bir sertifikadan yararlanabilirler.

Etkinlik Dekoratör Olmak İçin Gerekli Beceriler

Etkinlik dekoratörleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Yaratıcılık: Yaratıcılık, yeni fikirler ve bir projeye yaklaşmanın yollarını düşünme yeteneğidir. Etkinlik dekoratörleri, etkinlikler için benzersiz ve ilginç tasarımlar oluşturmak için yaratıcılıklarını kullanır. Bir etkinliğin genel temasının yanı sıra masa ayarları ve süslemeler gibi daha küçük ayrıntılar için fikirler bulmak için yaratıcılıklarını kullanırlar.

Organizasyon: Etkinlik dekoratörleri, malzemelerini takip etmek ve projelerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlamak için organizasyon becerilerini kullanır. Organizasyon becerileri, zamanlarını takip etmelerine ve son teslim tarihlerine uymalarını sağlamalarına da yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: Etkinlik dekoratörleri, genellikle kısa sürede tamamlamaları gereken birçok göreve sahip olduklarından, genellikle güçlü zaman yönetimi becerilerine sahiptir. Mesela bir etkinlik dekoratörü bir etkinlik için bir tema oluşturmaktan, süslemeleri tasarlamaktan, süslemeleri tedarik etmekten, süslemeleri kurmaktan ve süslemeleri kaldırmaktan sorumlu olabilir. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, bir etkinlik dekoratörünün görevlerini verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olabilir.

Problem çözme: Etkinlik dekoratörleri, bir etkinlik sırasında karşılaştıkları zorluklara çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanır. Mesela bir etkinlik planladıkları mekan doğru dekorasyonlara sahip değilse, ihtiyaç duydukları dekorasyonları elde etmenin bir yolunu bulmaları gerekebilir. Ayrıca dekorasyonlardan tasarruf etmenin yollarını bulmak veya önceki etkinliklerden gelen dekorasyonları yeniden kullanmanın yollarını bulmak için problem çözme becerilerini kullanabilirler.

Temel yapı: Etkinlik dekoratörlerinin kullandıkları dekorun bir kısmını oluşturması veya birleştirmesi gerekebilir. Temel inşaat becerilerine sahip olmak, bir etkinlik için ihtiyaç duyduğunuz süslemeleri yaratmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, dekorunuzun parçalarını hasar görürse nasıl onaracağınızı veya değiştireceğinizi de bilmeniz gerekebilir.

Etkinlik Dekoratörü Çalışma Şartları Nasıl?

Etkinlik dekoratörleri, ofisler, depolar ve showroomlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca etkinlik alanını değerlendirmek ve dekorasyonları teslim etmek ve kurmak için müşteri sitelerine gidebilirler. Çoğu etkinlik dekoratörü tam zamanlı çalışır ve bazıları müşterilerinin programlarını karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışabilir. Bazı etkinlik dekoratörleri serbest meslek sahibidir ve son teslim tarihlerini karşılamak için uzun saatler çalışmak zorunda kalsalar da kendi saatlerini belirlerler. Etkinlik dekoratörlerinin mobilya ve ekipman gibi ağır nesneleri kaldırabilmeleri ve taşıyabilmeleri gerekir ve merdiven tırmanmaları gerekebilir. Ayrıca uzun süre ayakta kalabilmeleri gerekir.

Etkinlik Dekoratör İçin Mesleki Gelişme

Etkinlik dekoratörlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Etkinlik dekoratörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  E-posta Pazarlama Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Deneyime Odaklanma

Giderek daha fazla insan sadece bilgilenmek yerine eğlendirmenin yollarını aradığından, deneyime odaklanma eğilimi popülaritesini artırıyor. Bu durum özellikle dekoratörlerin katılımcılar için benzersiz ve unutulmaz bir deneyim yaratmada önemli bir rol oynayabileceği etkinlikler için geçerlidir.

Odak deneyime doğru kayarken, dekoratörlerin etkinliğin temasına uygun bir ruh hali yaratmanın yollarını bulması gerekecek. Bunu temayı yansıtan renkler, dokular ve süslemeler kullanarak yapabilirler. Ayrıca, etkinlik boyunca konukların ilgisini çekecek etkileşimli ve ilgi çekici alanlar da oluşturabilirler.

Tasarımcılar ve Etkinlik Planlayıcılar Arasında İşbirliği

Tasarımcılar ve etkinlik planlayıcılar arasındaki işbirliği eğilimi, işletmeler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bunun nedeni, katılımcılar için daha iyi bir genel deneyime yol açabilecek etkinliklere daha uyumlu ve birleşik bir yaklaşıma izin vermesidir.

Tasarımcılar ve etkinlik planlayıcılar arasındaki işbirliği eğilimi arttıkça, Etkinlik Dekoratörlerinin güzel ve işlevsel bir alan yaratmak için her iki tarafla da etkili bir şekilde çalışması gerekecek. Ayrıca, herkesin aynı fikirde olması için etkinliğe ilişkin vizyonları hakkında net bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Etkinliklerde Teknoloji Kullanımı

Giderek daha fazla işletme, konuk deneyimini geliştirmek için teknoloji kullanmanın değerini anladıkça, teknoloji etkinliklerde giderek daha önemli bir rol oynuyor. Bu durum görsel olarak çarpıcı görüntüler oluşturmak için teknolojiyi kullanmaya aşina olan Etkinlik Dekoratörlerine olan talebin artmasına neden oluyor.

Rekabetçi kalabilmek için Etkinlik Dekoratörlerinin, konukların dikkatini çeken göz alıcı görüntüler oluşturmak için teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Ayrıca etkinlik sırasında ortaya çıkabilecek sorunları giderebilmeleri gerekecek, böylece işletmenin imajı zarar görmeyecektir.

Etkinlik Dekoratörü Nasıl Olunur?

Bir etkinlik dekoratörü olarak bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Farklı kişi ve kuruluşlarla çalışma, etkinlikleri unutulmaz kılacak özgün tasarımlar oluşturma fırsatı sunar. Fakat bir etkinlik dekoratörü olarak kariyerinize başlamadan önce, ne tür etkinlikler üzerinde çalışmak istediğinizi düşünmeniz önemlidir. Düğünlerde veya kurumsal etkinliklerde uzmanlaşmak mı istiyorsunuz? Yoksa herhangi bir etkinlik türü üzerinde çalışabilmek mi istiyorsunuz?

Kullanmak istediğiniz dekorasyon türlerini düşünmek de önemlidir. Çiçekler ve bitkiler gibi doğal malzemeleri mi tercih edersiniz yoksa plastik ve metalden yapılmış daha modern dekorasyonları mı tercih edersiniz? Üzerinde çalışmak istediğiniz etkinlik türlerine ve kullanmak istediğiniz dekorasyon türlerine karar verdikten sonra ücretsiz tasarımlar oluşturarak portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz. Tasarımlarınızı sosyal medyada paylaşabilir veya diğer etkinlik planlayıcıların ve dekoratörlerin görebileceği online forumlarda yayınlayabilirsiniz. Bu durum yetenekli bir etkinlik dekoratörü olarak itibarınızı oluşturmanıza ve işe alınma şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Dipnot: Etkinlik Dekoratörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Etkinlik dekoratörleri, lider bir dekoratör olarak, daha büyük bir dekorasyon şirketi ile çalışarak veya kendi etkinlik dekorasyon işlerini başlatarak kariyerlerinde ilerleyebilirler. Etkinlik dekoratörleri deneyim kazandıkça daha fazla talep görebilir ve hizmetleri için daha yüksek fiyatlar talep edebilirler. Ek olarak, iyi bir üne sahip olan etkinlik dekoratörleri, tekrar iş ve tavsiye almak için daha kolay bir zaman alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu