Entegre Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Entegre bir pazarlama uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve entegre bir pazarlama uzmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Entegre pazarlama uzmanları, birden fazla kanala yayılan pazarlama planlarının oluşturulmasından ve yürütülmesinden sorumludur. Dijital ve geleneksel medya platformlarında uyumlu stratejiler geliştirmek için genellikle bir pazarlamacı, tasarımcı, metin yazarı vb. ekibiyle birlikte çalışırlar.

Entegre pazarlama uzmanları ek olarak yeni ürünler veya hizmetler geliştirmek, hedef pazarları belirlemek ve diğer genel iş görevleri ile görevlendirilebilir.

Entegre Pazarlama Uzmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Entegre pazarlama uzmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşterilere ulaşmak için e-posta pazarlaması, sosyal medya, doğrudan posta veya telefonla pazarlama gibi birden çok kanalı kullanan pazarlama kampanyaları oluşturmak
 • İşletmenin pazarlama çabalarını nasıl etkileyebileceklerini belirlemek için sektördeki yeni teknolojileri ve eğilimleri araştırmak
 • Müşteri davranışlarını araştırarak, verileri analiz ederek ve iyileştirme fırsatlarını belirleyerek iş hedeflerine ulaşmak için pazarlama planları geliştirmek
 • Etkili karşı önlemler geliştirmek için rakiplerin ürünlerini ve pazarlama stratejilerini analiz etmek
 • Şirketlerin web siteleri için web sayfaları ve diğer online içeriklerin tasarlanmasına yardımcı olmak
 • Broşürler, el ilanları, kataloglar, dergiler, gazeteler ve Post-it Notes® gibi basılı materyaller geliştirmek için tasarımcılar, sanat yönetmenleri ve diğer personel ile koordinasyon sağlamak
 • Reklam satın almak veya tanıtım gösterileri düzenlemek için televizyon istasyonları, radyo istasyonları, gazeteler, dergiler, internet siteleri ve diğer medya kuruluşları ile koordinasyon sağlamak
 • Marka bilinirliğini artıran ve müşteri sadakati oluşturan pazarlama stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak
 • Müşterilere ulaşmak için e-posta pazarlaması, sosyal medya, doğrudan posta veya telefonla pazarlama gibi birden çok kanalı kullanan pazarlama kampanyaları oluşturmak ve yürütmek

Entegre Pazarlama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Entegre pazarlama uzmanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Entegre pazarlama uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Şirketler coğrafi erişimlerini genişletmeye devam ettikçe, yeni pazarlarda reklam ve promosyonlara yardımcı olacak daha entegre pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyacaklar. Ayrıca, sosyal medya ve mobil cihazların pazarlama amaçlı kullanımının artması ve bu çalışanlara daha fazla talep gelmesi bekleniyor.

Entegre Pazarlama Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Entegre bir pazarlama uzmanı olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

En Popüler:  Genel Müdür Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Entegre pazarlama uzmanlarının en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Pazarlama, reklamcılık veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti, bu rol için en yaygın eğitim gereksinimidir. Bazı entegre pazarlama uzmanları, entegre pazarlama alanında yüksek lisans yapmayı tercih ediyor.

Antrenman tecrübesi: Entegre pazarlama uzmanları, stajlar ve giriş seviyesi pazarlama pozisyonları aracılığıyla eğitim alırlar. Birçok pazarlama uzmanı, pazarlama asistanı veya pazarlama memuru olarak başlar ve entegre pazarlama uzmanı pozisyonlarına doğru ilerler. Bu profesyoneller, lisans veya yüksek lisans derecelerini kazanırken staj yoluyla da eğitim alabilirler.

Bazı entegre pazarlama uzmanları, şirketin ürünleri ve hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş başında eğitim alırlar. Ayrıca en son pazarlama trendleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için seminerler veya konferanslar şeklinde eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Entegre bir pazarlama uzmanı rolü için sertifikalar gerekli olmasa da, doğru işi bulmada ve istihdam edilebilirliği artırmada faydalı olabilirler.

Entegre Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Entegre pazarlama uzmanları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilginin bir ortam aracılığıyla iletilmesi eylemidir. Entegre bir pazarlama uzmanı olarak, bir şirketin pazarlama stratejisi hakkındaki bilgileri çalışanlarına iletmek için iletişim becerilerini kullanırsınız. Ayrıca, bir şirketin pazarlama stratejisi hakkındaki bilgileri müşterilerine iletmek için iletişim becerilerini kullanırsınız.

Yaratıcılık: Yaratıcılık, yeni fikirler ve çözümler üretme yeteneğidir. Entegre bir pazarlama uzmanı olarak, birkaç farklı taktik içeren bir pazarlama stratejisi geliştirmekten sorumlu olabilirsiniz. Yaratıcılık, şirketinizin daha önce denemediği benzersiz bir plan geliştirmenize yardımcı olabilir.

Araştırma: Araştırma, bir konu hakkında bilgi bulma yeteneğidir. Bu durum entegre bir pazarlama uzmanı için önemli bir beceridir çünkü hedef kitleleriyle alakalı pazarlama kampanyaları oluşturmalarına olanak tanır. Mesela bir şirket bir grup Y kuşağı için bir pazarlama kampanyası oluşturmak isterse, kampanyalarının hedef kitleleriyle alakalı olduğundan emin olmak için Y kuşağının neyi sevip neyi sevmediğini araştırmaları gerekir.

Stratejik düşünce: Stratejik düşünme, bir durumu analiz etme ve bir eylem planı geliştirme yeteneğidir. Bu durum entegre bir pazarlama uzmanı için önemli bir beceridir çünkü iş hedeflerini karşılayan pazarlama kampanyaları oluşturmalarına olanak tanır. Mesela entegre bir pazarlama uzmanı, bir işletmenin müşteri tabanını büyütmesine yardımcı olmak için sosyal medya, halkla ilişkiler ve reklamları içeren bir pazarlama planı oluşturabilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi becerileri, son teslim tarihlerini karşılamanıza ve projeleri zamanında tamamlamanıza olanak tanır. Entegre bir pazarlamacı olarak, aynı anda birden fazla projeniz olabilir. Bu yüzden görevlerinizi önceliklendirmek ve zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek önemlidir. Bu durum şirketinizin beklentilerini karşılamanıza ve tüm işlerinizi tamamlamanıza yardımcı olabilir.

En Popüler:  Kurye Şoförü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Entegre Pazarlama Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Bazı pozisyonlar için seyahat gerekli olsa da, entegre pazarlama uzmanı çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamıdır. Çalışma haftası genel olarak 40 saattir. Fakat bazı pozisyonlar fazla mesai veya hafta sonu çalışmayı gerektirebilir. İş genellikle normal iş saatlerinde yapılır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya etkinliklere katılmak için bazı akşam ve hafta sonu çalışmaları gerekebilir. İş için stres seviyesi orta düzeydedir ve aynı anda birden fazla görevi yerine getirme becerisi önemlidir. Pozisyon biraz seyahat gerektirebilir ve genellikle geçerli bir sürücü belgesi gereklidir.

Entegre Pazarlama Uzmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte entegre pazarlama uzmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Entegre pazarlama uzmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha Entegre Bir Yaklaşım İhtiyacı

Pazarlama endüstrisi gelişiyor ve işletmeler daha entegre bir yaklaşıma duyulan ihtiyacın farkına varmaya başlıyor. Bu durum pazarlamacıların hedef kitlelerine ulaşmak için farklı kanal ve ortamlarda çalışması gerekeceği anlamına gelir.

Entegre bir pazarlama uzmanı olarak, bu trendden yararlanmak için iyi donanımlı olacaksınız. Müşterilerinizin daha fazla başarıya ulaşmasına yardımcı olacak hem etkili hem de tutarlı kampanyalar oluşturabileceksiniz.

Dijital Pazarlamaya Odaklanma

Dijital pazarlama daha önemli hale geldikçe, işletmeler bu alanda başarılı olmalarına yardımcı olabilecek profesyonelleri işe almaya daha fazla odaklanmaya başlıyor. Bunun nedeni, dijital pazarlamanın çok sayıda müşteriye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma yeteneği gibi birçok fayda sağlamasıdır.

Entegre pazarlama uzmanları, dijital pazarlama tekniklerinde uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Daha sonra bilgilerini, işletmelerin başarılı dijital pazarlama stratejileri geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanabilirler.

Markalaşmaya Vurgu

Markalaşma işletmeler için her zaman önemli olmuştur. Fakat günümüz ekonomisinde daha da önemli hale gelmektedir. Müşteriler, güçlü bir marka kimliğine sahip şirketlerden giderek daha fazla ürün ve hizmet arıyor.

Entegre bir pazarlama uzmanı olarak, müşterilerde yankı uyandıran benzersiz bir mesaj ve imaj geliştirerek müşterilerinizin daha güçlü bir marka oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca markalarını mümkün olan en iyi şekilde sergileyen pazarlama materyalleri oluşturmalarına da yardımcı olabilirsiniz.

Entegre Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Entegre bir pazarlama uzmanı kariyeri, ayağınızı pazarlama dünyasının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Entegre bir pazarlama uzmanı olarak, size pazarlamanın birçok farklı alanında deneyim kazandıracak çeşitli kampanyalar üzerinde çalışma fırsatına sahip olacaksınız. Bu durum sektör hakkında bilgi edinmenin ve en çok hangi pazarlama alanının ilginizi çektiğini anlamanın harika bir yoludur.

Kariyerinizde ilerledikçe, pazarlamanın bir alanında uzmanlaşmak veya bir yönetim rolüne geçmek isteyebilirsiniz. Bunu, online veya yerel bir kolejde kurslar alarak, çalıştaylara ve konferanslara katılarak ve alandaki diğer profesyonellerle ağ kurarak yapabilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Entegre pazarlama uzmanları için ilerleme beklentileri iyidir. Uzmanlar deneyim kazandıkça, yönetim pozisyonlarına geçebilir veya daha fazla sorumlulukla daha büyük projeler üstlenebilirler. Ayrıca pazar araştırması veya reklamcılık gibi diğer ilgili alanlara da geçebilirler. Deneyimle, entegre pazarlama uzmanları, pazarlama kampanyalarında çeşitli müşterilerle çalışan danışmanlar olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu