Endüstriyel Tasarımcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir endüstriyel tasarımcının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve endüstriyel tasarımcı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Endüstriyel tasarımcılar, tüketici ürünlerinin görünümünden ve hissinden sorumludur. Aynı zamanda iyi işlev gören estetik açıdan hoş tasarımlar yaratmak için çeşitli malzemelerle çalışırlar. Endüstriyel tasarımcılar, mobilya veya elektronik gibi belirli bir alana odaklanabilir.

Endüstriyel Tasarımcı Sorumlulukları ve Görevleri

Endüstriyel tasarımcıların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Proje hedeflerini, malzemeleri ve tasarım kavramlarını tartışmak için tasarım ekibinin diğer üyeleriyle toplantılara katılmak
 • Yeni tasarımların prototiplerini oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımını kullanarak 3B modeller oluşturma
 • Müşteri tercihlerini ve ihtiyaçlarını, ek olarak rakiplerin ürünlerini ve fiyatlandırma stratejilerini belirlemek için pazar araştırması yapmak
 • Tasarım fikirlerini ekibin diğer üyelerine iletmek için yeni ürün çizimleri veya modelleri oluşturmak
 • Tasarımların işlevsel gereksinimleri karşılamasını ve verimli bir şekilde üretilebilmesini sağlamak için mühendislerle işbirliği yapmak
 • Yeni ürün konseptlerine veya tasarımlarına yönelik potansiyel müşteri ilgisini belirlemek için pazar araştırması yapmak
 • İyileştirme veya genişletme alanlarını belirlemek için bir şirketin mevcut ürün hattını değerlendirmek
 • Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımını kullanarak önerilen tasarımların bilgisayar modellerini veya çizimlerini oluşturmak
 • Kurşun kalem, tükenmez kalem, keçeli kalem veya diğer çizim araçlarını kullanarak yeni ürün tasarımlarının eskizlerini veya çizimlerini oluşturmak

Endüstriyel Tasarımcı Maaşı Ne Kadar?

Endüstriyel tasarımcıların maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (35.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Endüstriyel tasarımcıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş artması bekleniyor.

İstihdam artışı sınırlı olacak çünkü birçok ürün ve ürün tasarımı basit ve anlaşılır olduğundan, geçmişe göre daha az endüstriyel tasarımcı gerektiriyor. Ancak giyilebilir cihazlar gibi bazı yeni ürün türlerinin endüstriyel tasarımcıların kullanıcı dostu bir arayüz oluşturmasını gerektirmesi bekleniyor.

Dipnot: Kapsamlı Endüstriyel Tasarımcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Endüstriyel Tasarımcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Endüstriyel tasarımcı olarak pozisyon almak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Endüstriyel tasarımcıların endüstriyel tasarım, endüstriyel tasarım teknolojisi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Endüstriyel tasarım öğrencileri için en yaygın bölümlerden bazıları sanat, grafik tasarım ve mühendisliktir.

Kalkınan birçok endüstriyel tasarımcı, mühendislik alanında lisans mezuniyeti almayı tercih ediyor. Bu derece, bir endüstriyel tasarımcı için yararlı beceriler olan matematik ve bilimde güçlü bir temel sağlar.

Antrenman tecrübesi: Endüstriyel tasarımcılar genellikle işe başladıkları ilk birkaç ayda veya yıllarda iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, firmanın tasarım sürecini, tasarım yazılımını ve tasarladığı ürünler için özel gereksinimleri öğrenmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir endüstriyel tasarımcı olarak şart değildir. Fakat sizi daha rekabetçi bir iş adayı yapabilirler. Bazı işverenler, tehlikeli madde veya ekipmanlarla çalışacak endüstriyel tasarımcılar için belirli sertifikalar veya lisanslar isteyebilir.

Endüstriyel Tasarımcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Endüstriyel tasarımcıların başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Yaratıcılık: Yaratıcılık, yeni fikirler ve çözümler üretme yeteneğidir. Endüstriyel tasarımcılar yaratıcılıklarını yeni ürünler ve süreçler geliştirmek için kullanırlar. Mevcut ürünleri iyileştirmenin yollarını bulmak ve tüketici ihtiyaçlarını karşılayan yeni ürünler geliştirmek için yaratıcılıklarını kullanırlar.

Teknik beceriler: Endüstriyel tasarımcılar, bilgisayar destekli tasarım yazılımı ve diğer araçlar hakkında bilgi de dahil olmak üzere, prototipler oluşturmak ve geliştirmek için teknik becerileri kullanır. Ayrıca, yeni ürünler yaratmak için verileri ve bilgileri analiz etmek ve yorumlamak için teknik becerileri kullanırlar.

Problem çözme: Endüstriyel tasarımcılar genellikle yeni ürünler yaratmak için mühendisler ve diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Bu işbirliği genellikle sorunları çözme ve çözüm bulma becerisini gerektirir. Mesela bir ürün amaçlandığı gibi çalışmıyorsa, endüstriyel tasarımcı daha iyi çalışması için tasarımda değişiklikler önerebilir.

Araştırma: Endüstriyel tasarımcılar, en son tasarım fikirlerinden haberdar olmak için genellikle sektörlerindeki en son trendleri araştırırlar. Ayrıca işlerinde faydalı olabilecek yeni araç ve gereçler hakkında bilgi edinmek için en son teknolojiyi araştırabilirler.

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme yeteneğidir. Endüstriyel tasarımcılar, fikirlerini iletmek ve tasarımlarının uygulanabilir olmasını sağlamak için genellikle mühendisler gibi diğer profesyonellerle iletişim kurar. Ayrıca tasarım fikirlerini açıklamak ve soruları yanıtlamak için müşterilerle iletişim kurarlar.

Endüstriyel Tasarımcı Çalışma Şartları Nasıl?

Endüstriyel tasarımcılar, mühendislik firmaları, üretim tesisleri, reklam ajansları ve tasarım firmaları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca serbest meslek sahibi olabilirler. Birçok endüstriyel tasarımcı, diğer tasarımcılar ve mühendisler, pazarlama uzmanları ve diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışır. Tasarımlar, prototipler ve modeller oluşturmak için zamanlarının çoğunu bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımını kullanarak geçirirler. Ayrıca pazardaki eğilimleri araştırmak, rekabeti incelemek ve üretim sürecini gözlemlemek için üretim tesislerini ziyaret etmek için zaman harcarlar. Endüstriyel tasarımcılar genel olarak haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler.

Endüstriyel Tasarımcı İçin Mesleki Gelişme

İşte endüstriyel tasarımcıların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Endüstriyel tasarımcıların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha İşbirlikçi Tasarım İhtiyacı

İşletmeler bir projede birden fazla bakış açısına sahip olmanın değerini anladıkça, tasarım endüstrisi giderek daha fazla işbirlikçi hale geliyor. Bu eğilim, özellikle endüstriyel tasarımcıların hem estetik açıdan hoş hem de işlevsel ürünler yaratmada önemli bir rol oynayabileceği imalat gibi endüstriler için geçerlidir.

Bir ekip ortamında iyi çalışabilen endüstriyel tasarımcılar, masaya çeşitli fikirler getirebilecekleri ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler yaratmaya yardımcı olacakları için gelecekte daha başarılı olacaklar.

Kullanıcı Deneyimine Odaklanma (UX)

Teknoloji daha karmaşık hale geldikçe, kullanıcı deneyimi (UX) uzmanlarına olan ihtiyaç arttı. Bunun nedeni, UX profesyonellerinin kullanımı ve anlaşılması kolay arayüzler tasarlayarak olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratmaktan sorumlu olmalarıdır.

Endüstriyel tasarımcılar, UX tasarımının ilkelerine zaten aşina olduklarından, bu trendden yararlanmak için iyi bir konumdalar. Olmak İçin Gerekli Becerilerni dijital tasarımı içerecek şekilde genişleterek, yenilikçi ürünler yaratmak isteyen şirketler için daha da değerli hale gelebilirler.

Sürdürülebilirliğe Vurgu

Sürdürülebilirlik, tüm sektörlerdeki işletmeler için giderek daha önemli bir konu haline geliyor. Bunun nedeni, sürdürülebilirliğin, enerji tüketimi ve atık bertarafı gibi şeylerle ilgili maliyetleri azaltabileceğinden, bir şirketin kârlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmesidir.

Endüstriyel tasarımcılar sürdürülebilirliğe daha aşina hale geldikçe, bu ilkeleri tasarımlarına dahil edebilecekler. Bu durum onların sadece çevre dostu değil, aynı zamanda uygun maliyetli ürünler yaratmalarını sağlayacaktır.

Endüstriyel Tasarımcı Nasıl Olunur?

Bir endüstriyel tasarımcı kariyer yolu çok faydalı olabilir. Ne tür bir tasarımda uzmanlaşmak istediğinizi ve hangi sektörlerde çalışmak istediğinizi düşünmek önemlidir. İlginizi çeken şirketler hakkında biraz araştırma yapın ve endüstriyel tasarımcılar için açık pozisyonları olup olmadığına bakın.

Bir endüstriyel tasarımcı olarak kendinizi nasıl pazarlamak istediğinizi de düşünmelisiniz. Bir şirkette serbest veya tam zamanlı çalışmakla daha mı ilgileniyorsunuz? Uzmanlık alanınız nedir? Kendinizi endüstriyel tasarımcı olarak pazarlamanın birçok yolu vardır. Bu yüzden sizin için en uygun yöntemi bulun.

Dipnot: Endüstriyel Tasarımcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu endüstriyel tasarımcı, organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak ilerler. Daha deneyimli hale geldikçe, onlara daha büyük projeler, daha karmaşık projeler veya şirket için daha önemli projeler verilebilir. Ayrıca yaratıcılıklarını kullanmaları ve yenilikçi olmaları için onlara daha fazla fırsat verilebilir. Deneyimli endüstriyel tasarımcılar, kıdemli tasarımcı, tasarım müdürü veya baş tasarımcı olarak terfi ettirilebilir.

Bazı endüstriyel tasarımcılar, kullanıcı deneyimi tasarımı, etkileşim tasarımı veya hizmet tasarımı gibi ilgili alanlara geçer. Diğerleri yönetim, ürün geliştirme veya pazarlamaya geçebilir. Yine de diğerleri kendi tasarım danışmanlık firmalarını kurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu