Emlak Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir emlak yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir emlak yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Gayrimenkul yöneticileri, şirketlerinin gayrimenkul operasyonlarının tüm yönlerini denetlemekten sorumludur. Ayrıca yeni iş fırsatları geliştirmeye ve ekiplerinin günlük faaliyetlerini yönetmeye dahil olabilirler.

Emlak yöneticileri, çoğu zaman aynı anda çok sayıda çalışanı yönetmekle görevlendirildiklerinden, güçlü liderlik becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca, sunulan hizmetlerden herkesin memnun olmasını sağlamak için müşterilerle veya diğer paydaşlarla düzenli olarak etkileşim kurmaları gerekebilir.

Emlak Yöneticisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir emlak yöneticisinin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Büyüme için stratejiler geliştirmek ve bunları uygulamak için adımlar atmak da dahil olmak üzere bir şirketin veya kuruluşun ticari operasyonlarını planlamak ve yönetmek
 • Piyasa koşullarını araştırmak, risk faktörlerini değerlendirmek ve müşterilere yatırım önermek
 • Şirket veya kuruluşun yönetim ekibi için bütçeler ve diğer finansal raporların hazırlanması
 • Satın alınan veya satılan evlerin ve diğer mülklerin teftiş ve değerlendirmelerinin denetlenmesi de dahil olmak üzere, gayrimenkul alıcıları ve satıcıları ile sözleşmelerin müzakere edilmesi
 • Avukatlar, komisyoncular, borç verenler ve gayrimenkul işlemlerinde yer alan diğer taraflarla yasal konuların ele alınması ve sözleşmelerin müzakere edilmesi
 • Temsilcilerin eyalet düzenlemeleriyle uyumlu olduğundan emin olmak için komisyoncu incelemeleri yapmak
 • Yerel piyasa koşullarına göre değerlerini belirlemek için mülklerin değerlendirilmesi
 • Müvekkillerin gayrimenkul işlemleri ile ilgili hukuki sorun yaşamaları halinde mahkemede temsil edilmesi
 • Acenteler ve destek personeli işe alma ve eğitim dahil olmak üzere bir emlak şirketinin operasyonlarını yönetmek, satıcılarla sözleşmeleri müzakere etmek ve müşterileri çekmek için reklam kampanyalarını yönetmek

Emlak Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Emlak yöneticileri genellikle ikramiye ve komisyonlarla birlikte bir maaş alırlar.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 34.000 TL (84.10 TL/saat)

Gayrimenkul yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Gayrimenkul ve altyapı projelerine yatırım yapma ihtiyacı, gayrimenkul yöneticilerine olan talebi artırmaya devam edecek. Fakat mülk değerleme gibi bazı görevlerin artan otomasyonu, istihdam artışını sınırlayabilir.

En Popüler:  Akademik Koç Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Emlak Yönetici İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Emlak Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir emlak yöneticisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Gayrimenkul yöneticilerinin genellikle lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı emlak yöneticileri, gayrimenkul veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti almayı tercih eder. İlgili kurslar gayrimenkul hukuku, finans, muhasebe, işletme ve ekonomiyi içerir.

Antrenman tecrübesi: Gayrimenkul yöneticileri, yönetimde çalışmaya başlamadan önce genellikle gayrimenkul sektöründe kapsamlı eğitim alırlar. Yönetim pozisyonlarına geçmeden önce emlakçı veya komisyoncu olarak çalışabilirler. Gayrimenkul yöneticisi olmadan önce başka yönetim pozisyonlarında da çalışabilirler. Gayrimenkul yöneticileri, rollerinde iş başında eğitim de alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Gayrimenkul yönetici rolleri için sertifikalar gerekli olmasa da, iş bulmada ve kazanç potansiyelinizi artırmada faydalı olabilirler.

Gayrimenkul Yönetici Olmak İçin Gerekli Beceriler

Gayrimenkul yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Liderlik: Liderlik becerileri, emlak yöneticilerinin ekiplerini motive etmelerine ve onları çok çalışmaya teşvik etmelerine yardımcı olabilir. Satış hedeflerine ulaşmak, olumlu bir çalışma ortamı sağlamak ve mükemmel müşteri hizmeti sağlamak için ekibinizi motive etmek için liderlik becerilerinizi kullanabilirsiniz.

İletişim: İletişim, gayrimenkul yöneticileri için bir diğer önemli beceridir. Müşteriler, diğer gayrimenkul uzmanları ve ekibinizin diğer üyeleri ile günlük olarak iletişim kurabilirsiniz. Etkili iletişim, müşterilerle güven oluşturmanıza ve anlaşmaları kapatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, görevleri ekibinize devretmenize ve herkesin aynı sayfada olmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Pazarlama: Emlak yöneticileri, şirketlerini ve hizmetlerini tanıtmak için pazarlama becerilerini kullanır. Potansiyel müşterileri ve müşterileri çekmek için pazarlama kampanyaları ve stratejileri geliştirirler. Ayrıca, şirketlerinin mülklerini ve listelerini tanıtmak için pazarlama becerilerini kullanırlar.

Müzakere: Müzakere, iki tarafın anlaşmaya vardığı süreçtir. Emlak yöneticileri, müşterilerinin bir mülk satın almasına veya satmasına yardımcı olmak için genellikle müzakere becerilerini kullanır. Mesela bir müşteri için daha yüksek bir satış fiyatı veya daha düşük bir peşinat için pazarlık yapabilirler.

Organizasyon: Emlak yöneticileri genellikle zamanlarını ve görevlerini etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olabilecek güçlü organizasyon becerilerine sahiptir. Organizasyon becerileri, önemli belgeleri ve kayıtları takip etmelerine de yardımcı olabilir.

Emlak Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Emlak yöneticileri genellikle akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışır. Ayrıca müşterilerle buluşmak, sektör etkinliklerine katılmak veya mülkleri incelemek için sık sık seyahat edebilirler. Gayrimenkul sektörü hızlı tempolu ve rekabetçi olduğundan, yöneticilerin hızlı kararlar alabilmesi ve belirli bir miktarda riskle rahat olması gerekir. Ayrıca stres ve baskıyla iyi başa çıkabilmeleri gerekir. Emlak yöneticileri genellikle ofis ortamında çalışırlar. Fakat mülkleri ziyaret etmek veya ofis dışındaki toplantılara katılmak için çok zaman harcayabilirler.

Emlak Yönetici İçin Mesleki Gelişme

İşte emlak yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Gayrimenkul yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Revit Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Emlak Komisyoncusunun Yükselişi

Gayrimenkul sektörü hızla değişiyor ve en önemli değişikliklerden biri emlak komisyoncusunun yükselişi.

Giderek daha fazla insan online ev alıp satarken, geleneksel bir emlakçıya olan ihtiyaç azalmaktadır. Bunun nedeni, alıcıların ve satıcıların artık işin çoğunu kendilerinin yapabilmeleridir, bu da komisyoncuya daha karmaşık görevleri yerine getirmesini sağlar.

Eğrinin önünde kalmak isteyen emlak yöneticileri, aracı kurumların online varlığını geliştirmeye odaklanmalıdır. Bu durum kullanımı kolay ve potansiyel müşterilere değerli bilgiler sağlayan bir web sitesi oluşturmayı içerir. Ayrıca, ipotek komisyoncuları ve ev müfettişleri gibi sektördeki diğer profesyonellerle güçlü ilişkiler kurmaya da odaklanmalıdırlar.

Müşteri Hizmetlerine Odaklanma

Müşteri hizmetleri tüm sektörlerde giderek daha önemli hale geliyor. Fakat özellikle gayrimenkulde önemlidir.

Müşteriler konut piyasası hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça, onlara mümkün olan en iyi deneyimi sağlayabilecek gayrimenkul profesyonelleri arıyorlar. Bu durum emlak yöneticilerinin her zaman mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanması gerektiği anlamına gelir.

Bu yeni ortamda başarılı olmak için gayrimenkul yöneticilerinin müşterilerle etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve ne aradıklarını anlamaları gerekecek. Ayrıca, müşteri sorunlarına hızlı ve verimli çözümler sunabilmeleri gerekecektir.

Emlak Yöneticisi Nasıl Olunur?

Bir emlak yöneticisi kariyeri, iş kariyerinize başlamak için harika bir yol olabilir. Geliştirme ve inşaattan satış ve pazarlamaya kadar sektörün birçok farklı yönü hakkında bilgi edinme fırsatı sunar. Ayrıca şirket içinde farklı rollerde çeşitli insanlarla çalışma şansına sahip olacaksınız.

Bu yola başlamak için öncelikle matematik, muhasebe, finans gibi alanlarda becerilerinizi geliştirmelisiniz. Bu durum gayrimenkulün finansal yönünü anlamanıza ve konu mülklere yatırım yapmak olduğunda daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca sektör etkinliklerine katılarak ve bu alandaki profesyonellerle tanışarak ağınızı oluşturmalısınız.

Dipnot: Emlak Yönetici İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Gayrimenkul yöneticileri için ilerleme beklentileri, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve türüne göre değişir. Küçük şirketlerde, yöneticiler başkan veya ortak konumuna geçebilirler. Daha büyük şirketlerde, bölgesel veya bölümsel bir yönetim pozisyonuna geçebilirler. Bazı emlak yöneticileri kendi firmalarını açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu