Elektrik Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir elektrik yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir elektrik yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Elektrik yöneticileri, elektrik mühendisleri ve teknisyenlerinin çalışmalarını denetlemekten sorumludur. Projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlarken, aynı zamanda her projenin süresi boyunca güvenlik standartlarının karşılanmasını sağlarlar.

Elektrik yöneticileri ek olarak yeni çalışanları işe almak veya mevcut personel üyelerini eğitmekle de ilgili olabilir. Bu durum onlara güvenlik protokolleri, ekipman kullanımı vb. hakkında bilgi vermeyi içerebilir.

Elektrik Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Elektrik yöneticileri genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Son teslim tarihlerini ve kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için çalışanları denetlemek
 • Projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için izleme
 • İşyerinde elektrik güvenliği için standartlar oluşturmak ve bunların karşılandığından emin olmak
 • İş görevlerinin planlanması ve ekiplerin yönlendirilmesi dahil olmak üzere elektrik departmanının günlük faaliyetlerini yönetmek
 • Elektrikli bileşenler veya güvenlik sorunları ile ilgili yeni teknolojiler hakkında araştırma yapmak
 • Projeleri tamamlamak için gereken malzeme maliyetini tahmin etmek
 • Yeni tesisler inşa etme veya mevcut tesisleri iyileştirme gibi elektrik projeleri için planlar geliştirmek
 • Doğru çalıştığından emin olmak için elektrikli ekipmanın izlenmesi
 • Elektrik işçilerinin işe alınmasını ve eğitimini denetlemek

Elektrik Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Elektrik yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 27.000 TL (132.20 TL/saat)

Elektrik yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Elektrikli ekipman ve sistemlerin doğru şekilde kurulduğundan ve doğru çalıştığından emin olmak için elektrik yöneticilerine ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, elektrik yöneticilerine olan talep, binalardaki ve elektrik şebekelerindeki elektrik altyapısının güncellenmesi ihtiyacından kaynaklanacaktır.

Dipnot: Elektrik Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Elektrik Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Elektrik yöneticilerinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: İşverenler genellikle elektrik yöneticilerinin elektrik mühendisliği, elektrik mühendisliği teknolojisi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler, elektrik mühendisliğinde geniş deneyime sahipse, başka bir disiplinde lisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir.

En Popüler:  Talep Planlama Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu elektrik yöneticisi, elektrik endüstrisinde en az beş yıllık deneyime sahip olacaktır. Bu deneyim, aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyonunu içerebilir:

Elektrik teknisyeni olarak çalışmak Elektrik mühendisi olarak çalışmak Elektrik teknisyeni olarak çalışmak Elektrik müfettişi olarak çalışmak Elektrik bakım teknisyeni olarak çalışmak Elektrik proje yöneticisi olarak çalışmak Elektrik tasarım mühendisi olarak çalışmak Elektrik satış temsilcisi olarak çalışmak

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir elektrik yöneticisi olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Elektrik Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Elektrik yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Liderlik: Liderlik, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarını birlikte çalışmaları için motive etme ve onlara ilham verme yeteneğidir. Etkili liderler, ekiplerinin profesyonel olarak büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir. Elektrik yöneticileri, ekiplerini projeleri zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamaları için motive etmek için liderlik becerilerini kullanabilir. Ayrıca liderlik becerilerini, profesyonel gelişim fırsatları ve mentorluk sağlayarak ekiplerinin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmak için kullanabilirler.

İletişim: İletişim, bilginin konuşma, yazma veya diğer yöntemlerle iletilmesi eylemidir. Bir elektrik yöneticisi olarak çalışanlar, müşteriler ve diğer paydaşlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Başkalarıyla ilişkiler kurmak için iletişimi de kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme, sorunları tanımlama ve çözme yeteneğidir. Elektrik yöneticisi olarak, bir ürünün üretimi sırasında ortaya çıkan elektrik sorunlarını çözmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Sorunu belirleme ve bir çözüm bulma yeteneğiniz, zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, çalışanların güvenliğini etkileyen elektrik sorunlarına çözüm bulmaktan da sorumlu olabilirsiniz.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak karar verme yeteneğidir. Bir elektrik yöneticisi olarak eleştirel düşünme, elektrik projeleri hakkında karar verirken sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Mesela büyük miktarda elektrik işi gerektiren bir proje üzerinde çalışıyorsanız, projede size yardımcı olması için bir elektrik mühendisi işe alıp almayacağınıza veya projeyi kendi başınıza tamamlayıp tamamlayamayacağınıza karar vermeniz gerekebilir.

Proje Yönetimi: Proje yönetimi, bir projenin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını denetleme yeteneğidir. Bir elektrik yöneticisi olarak, yeni bir elektrik sisteminin veya büyük bir elektrik projesinin kurulumunu denetlemekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü proje yönetimi becerilerine sahip olmak, rolünüzde başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Elektrik Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir elektrik yöneticisi için çalışma ortamı, genellikle iş sahalarına seyahat etmek gerekmesine rağmen, genel olarak bir ofis ortamıdır. Elektrik yöneticileri genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya acil durumlara yanıt vermek için fazla mesai gerekebilir. Elektrik yöneticilerinin genellikle şirket üzerinde büyük etkisi olabilecek hızlı kararlar alması gerektiğinden, iş stresli olabilir. Ayrıca müşteri şikayetlerini ele alabilmeli ve çalışanlar arasındaki çatışmaları çözebilmelidirler.

En Popüler:  BT Sistem Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Elektrik Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte elektrik yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Elektrik yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, modern teknolojinin artan karmaşıklığı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, sistemlerini yönetme ve sürdürme becerisine sahip çalışanlar arıyorlar.

Elektrik yöneticileri, en son teknolojilere daha aşina hale gelerek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum şirketlerinin güvendiği sistemleri daha iyi yönetmelerini ve bakımlarını yapmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, elektrik yöneticileri, en iyi ve en parlak öğrencileri işe aldıklarından emin olmak için yerel kolejler ve üniversitelerle ortaklıklar geliştirmeyi düşünmelidir.

Siber Güvenliğe Odaklanma

İşletmeler teknolojiye giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, siber güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç da arttı. Elektrik yöneticileri, hem fiziksel hem de dijital tehditlere karşı güvenli elektrik sistemleri tasarlamaktan ve kurmaktan sorumlu olduklarından, bu trendden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır.

Elektrik yöneticileri, işlerinde siber güvenliğe odaklanarak, işletmeleri siber saldırılardan korumaya ve çalışanlar ve müşteriler için daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilir. Ek olarak, elektrik yöneticileri ekiplerinin diğer üyelerini siber güvenlik riskleri ve bunların nasıl azaltılacağı konusunda eğitebilir.

Enerji Verimliliği Daha Yüksek Bir Öncelik Haline Geliyor

Enerji maliyetleri artmaya devam ederken, işletmeler enerji verimliliğine daha fazla öncelik vermeye başlıyor. Bu durum elektrik yöneticilerinin daha az güç kullanan verimli elektrik sistemleri tasarlamaları ve kurmaları gerekeceği anlamına gelir.

Eğrinin önünde kalmak için elektrik yöneticilerinin en son enerji tasarrufu teknolojilerinde bilgili olmaları gerekecek. Ayrıca, enerji verimliliğinin faydalarını müşterilerine anlaşılmasını kolaylaştıracak şekilde iletebilmeleri gerekecektir.

Elektrik Müdürü Nasıl Olunur?

Elektrik yöneticilerinin kendilerine sunulan birçok kariyer seçeneği vardır. Merdiveni tırmanıp elektrik mühendisi olabilirler veya elektrik üretimi veya iletimi gibi elektrik mühendisliğinin bir alanında uzmanlaşabilirler. Ayrıca şirketleri veya endüstrileri içinde yönetim pozisyonlarına geçebilirler.

Elektrik mühendislerinin güçlü bir matematik ve fen altyapısına ihtiyaçları vardır. Bu yüzden okuldayken bu konularda ders almaları önemlidir. Ayrıca fizik, kimya ve bilgisayar programlama dersleri almalıdırlar. Ek olarak, elektriğin diğer sistemlerde nasıl kullanıldığını anlamalarına yardımcı olacak makine mühendisliği ve inşaat mühendisliği dersleri almalıdırlar.

Dipnot: Elektrik Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Elektrik yöneticileri için ilerleme beklentileri iyidir. Deneyimle, operasyon direktörü veya genel müdür gibi daha üst düzey yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Ayrıca kendileri veya bir danışmanlık firması için çalışan elektrik danışmanları olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu