Eğitim Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir eğitim yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir eğitim yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Eğitim yardımcıları, sınıftaki öğretmenleri ve diğer eğitimcileri desteklemekten sorumludur. Genellikle yoklama alma, materyalleri dağıtma, soruları yanıtlama vb. gibi temel görevlerde yardımcı olurlar. Fakat derste daha aktif bir rol oynamaları da istenebilir.

Eğitim yardımcıları, öğrencilerin bireysel durumları ne olursa olsun öğrenme konusunda eşit fırsatlara sahip olmalarını sağlamaya yardımcı olur. Bu durum ihtiyacı olan öğrencilere ekstra destek sağlamayı veya devamsız öğretmenleri doldurmayı içerebilir.

Eğitim Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Eğitim yardımcıları genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Alan gezileri veya veli öğretmen konferansları gibi aktiviteleri planlamak ve koordine etmek
 • Eğitimi ile mücadele eden öğrencilere akademik destek sağlamak
 • Davranış kuralları uygulayarak ve öğrenci ihtiyaçlarına cevap vererek çocuklar için güvenli ve sağlıklı bir öğrenme ortamı sağlamak
 • Yeni öğrencilere ve velilere sınıf prosedürlerini açıklamak
 • Okul ödevlerinde yardıma ihtiyacı olan öğrencilere bire bir ders verme
 • Yoklama alma, notları kaydetme ve öğrenci kayıtlarını tutma
 • Sandalye ve masalar kurarak, odaları temizleyerek ve dersler için materyal hazırlayarak sınıf desteği sağlamak
 • Ebeveynler işte veya okuldayken gözetime ihtiyacı olan çocuklara okul sonrası bakım sağlanması
 • Öğretmenlere ders planları ve öğretim materyalleri hazırlamak ve dağıtmak

Eğitim Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Eğitim yardımcılarının maaşları, eğitim düzeylerine, deneyim yıllarına ve yardım ettikleri okul veya öğrencilerin türüne göre değişir. Bazı eğitim yardımcıları, sağlık sigortası, ücretli tatil günleri ve emeklilik planları gibi avantajlar da alabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (21.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (46.60 TL/saat)

Eğitim yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Okulların, özel ihtiyaçları olan öğrencilere yardım etmek ve diğer öğrencilere destek sağlamak için eğitim yardımcıları tutması gerekecektir. Ayrıca okullar, koridorları ve kafeteryaları izlemek gibi temel destek hizmetlerini sağlamak için eğitim yardımcıları kiralamaya devam edecek.

Dipnot: Eğitim Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Eğitim Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Eğitim alanında çalışan yardımcıların genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Eğitim yardımcılarının genel olarak en az bir lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı tesisler, hemşirelik veya ilgili başka bir alanda bir önlisans mezuniyeti gerektirebilir. Bu dereceler, yardımcıların rollerinde karşılaşacakları tıbbi terminolojiyi anlamalarına yardımcı olabilir.

En Popüler:  Ticari Sigorta Sigortacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Eğitim yardımcıları genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, başka bir eğitim yardımcısının gölgelenmesini veya bir öğretmen veya müdürün gözetiminde görevlerin yerine getirilmesini içerebilir. Eğitim, işverene ve pozisyonun görevlerine bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Eğitim yardımcılarının konumlarını kazanmak için sertifikalara ihtiyacı yoktur. Fakat birçoğu günlük sorumluluklarında ek bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifika arar.

Eğitim Yardımcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Eğitim yardımcılarının başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Sabır: Eğitim yardımcıları genellikle özel ihtiyaçları olan veya sınıf arkadaşlarından daha yavaş öğrenen öğrencilerle çalışır. Sabır, eğitim yardımcıları için önemlidir, çünkü öğrencilerle sakin ve olumlu bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Detaylara dikkat: Eğitim yardımcılarının, öğrencilere doğru materyalleri ve bilgileri sağladıklarından emin olmak için ayrıntı becerilerine mükemmel bir dikkat göstermeleri gerekir. Bu durum özellikle özel ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışırken önemlidir, çünkü yardımcıların bilmesi gereken özel ihtiyaçları olabilir. Ayrıntılara gösterilen özen, yardımcıların gizliliği korumak için önemli olan öğrenci bilgilerini ve kayıtlarını takip etmelerine de yardımcı olabilir.

Organizasyon: Eğitim yardımcıları genellikle dağınık olmayan bir sınıf veya öğrenme alanı sağlamak zorundadır. Bu durum alanı organize edebilmeleri ve düzenli tutabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Eğitim yardımcılarının da görevlerini zamanında tamamlayabilmeleri için kendi zamanlarını ve görevlerini düzenleyebilmeleri gerekir.

İletişim: Eğitim yardımcıları öğrenciler, öğretmenler ve veliler ile iletişim kurabilmelidir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını dinleyebilmeli ve anlayabilmelisiniz ve bilgileri velilere anlayacakları şekilde aktarabilmelisiniz. Diğer eğitim yardımcıları ve yöneticilerle de iletişim kurabilmelisiniz.

Esneklik: Eğitim yardımcıları genellikle gün boyunca birden fazla sınıfta çalışır. Bu yüzden esnek ve uyarlanabilir olmaları önemlidir. Bu onların çeşitli öğrenci ve öğretmenlerle çalışmasına ve programlarındaki herhangi bir değişikliğe uyum sağlamasına olanak tanır.

Eğitim Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Eğitim yardımcıları, devlet okulları ve özel okullar, kreşler ve Head Start programları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Fiziksel veya öğrenme güçlüğü çekenler gibi özel ihtiyaçları olan öğrencilerle veya okulda başarılı olamama riski altında olduğu düşünülen öğrencilerle çalışabilirler. Eğitim yardımcıları genel olarak bir öğretmenin veya diğer lisanslı profesyonellerin gözetimi altında çalışır ve küçük öğrenci gruplarına liderlik etmekten, öğrencilerle bire bir çalışmaktan veya eğitim planlarının geliştirilmesine ve uygulanmasına yardımcı olmaktan sorumlu olabilirler. Bazı durumlarda, eğitim yardımcıları, öğle yemeği veya teneffüs sırasında öğrencileri denetlemekten veya bilgisayar laboratuvarında çalışan öğrencileri izlemekten de sorumlu olabilir. Eğitim yardımcıları, toplantılara katılmak veya okul etkinliklerine katılmak için bazı akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekebilse de, genellikle düzenli bir okul günü programı çalışır.

Eğitim Yardımcı İçin Mesleki Gelişme

İşte eğitim yardımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Eğitim yardımcılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Demiryolu Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Özel Eğitime Dikkat

Nüfus arttıkça özel eğitim hizmetlerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu durum engelli öğrencilere temel destek sağladıkları için eğitim yardımcılarının yüksek talep görecekleri anlamına gelir.

Eğitim yardımcıları, özel eğitim hizmetlerine ve engelli öğrencileri en iyi şekilde nasıl destekleyebileceklerine daha aşina hale gelerek bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca, tüm öğrenciler için destekleyici bir ortam yaratmak amacıyla veliler ve toplumun diğer üyeleri ile ilişkiler kurmaya çalışabilirler.

STEM Eğitimine Odaklanma

STEM eğitimine odaklanma, ülke genelindeki okullarda hızla artıyor. Bu durum günümüz ekonomisinde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin artan öneminden kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak, STEM konularında bilgili eğitim yardımcıları yüksek talep görecektir. Öğrencilerin bu konuları öğrenmelerine ve onları gelecekteki kariyerlerine hazırlamalarına yardımcı olabilmeleri gerekecektir.

Sosyal-Duygusal Öğrenmeye Vurgu

Sosyal-duygusal öğrenme (SEL) eğilimi, ülke genelindeki okullarda popülerlik kazanıyor. Bunun nedeni, eğitimcilerin çocuklara duygularını nasıl yöneteceklerini ve başkalarıyla olumlu bir şekilde etkileşime girmeyi öğretmenin önemini fark etmeleridir.

SEL daha popüler hale geldikçe, eğitim yardımcılarının bu dersleri sınıflarına nasıl uygulayacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum SEL’nin ne olduğunu ve nasıl etkili bir şekilde öğretileceğini anlamayı içerir.

Nasıl Eğitim Yardımcısı Olunur?

Eğitim yardımcıları, kariyer yolları söz konusu olduğunda birçok seçeneğe sahiptir. Okul öncesi veya gençler gibi belirli bir yaş grubuyla çalışma konusunda uzmanlaşabilirler; matematik veya fen gibi belirli bir konu alanına odaklanabilirler; veya okul veya toplum merkezi gibi belirli bir ortamda çalışabilirler.

Hangi yönü seçerlerse seçsinler, eğitim yardımcıları en son öğretim yöntemlerine ve en iyi uygulamalara ayak uydurmalıdır. Ayrıca, ilan edilmeden önce iş ilanları hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için yerel eğitim topluluğuyla bağlantıda kalmalıdırlar.

Dipnot: Bir Eğitim Yardımcısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Eğitim yardımcıları, öğretim pozisyonlarına ilerlemek için fırsatlar bulabilir. Lisans derecesine sahip yardımcılar, bir öğretmen eğitimi programını tamamlamaları gerekmesine rağmen, öğretmen olabilirler. Tecrübeli yardımcılar, baş öğretmen veya lider eğitim yardımcısı gibi denetleyici pozisyonlara da geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu