Eğitim Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir eğitim asistanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir eğitim asistanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Eğitim asistanları, eğitim programlarının planlanmasına, düzenlenmesine ve kolaylaştırılmasına yardımcı olmaktan sorumludur. Herkesin işlerini etkili bir şekilde yapmak için ihtiyaç duydukları eğitimi almasını sağlamak için genellikle çalışanlar, müteahhitler, satıcılar vb. dahil olmak üzere çeşitli farklı bireyler veya gruplarla birlikte çalışırlar.

Eğitim asistanlarına ek olarak eğitim materyalleri geliştirme, sunumlar oluşturma, tartışmaları kolaylaştırma ve diğer ilgili görevler de verilebilir.

Eğitim Asistanı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir eğitim asistanının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Sınıfta veya yemekhanede öğrenci davranışlarını izleyerek ve sorunları öğretmen veya müdüre bildirerek öğretmenlere yardım sağlamak
 • Yeni bir sınıf oturumu ayarlamak veya bir ders bittikten sonra temizlik yapmak gibi sınıf hazırlığı konusunda öğretmenlere yardımcı olmak
 • Okul etkinliklerine veya toplantılarına katılan öğrencilerin veya personelin devam bilgilerinin kaydedilmesi
 • Öğle yemeği denetimi, sınıf temizliği ve saha gezileri düzenleme gibi öğrenci etkinliklerine ve projelerine yardımcı olmak
 • Sınıf derslerini kaydetmek ve yazıya dökmek, öğrenci davranışları hakkında notlar almak ve öğrencilere ders kitapları ve çalışma notları gibi çalışma materyalleri sağlamak
 • Giyinme veya yemek yeme gibi günlük aktivitelerde onlara yardımcı olmak gibi engelli veya özel ihtiyaçları olan öğrencilere destek sağlamak
 • Devam, ders notları ve disiplin işlemleri gibi öğrenci kayıtlarının tutulması
 • Evrakları dosyalamak, telefonları cevaplamak ve faks ve e-posta göndermek gibi büro işlerini yapmak
 • Ders notları ve PowerPoint sunumları gibi dersler için materyaller hazırlamak

Eğitim Asistanı Maaşı Ne Kadar?

Bir eğitim asistanının maaşı, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişebilir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (21.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (43.00 TL/saat)

Eğitim asistanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı, uzmanlaşmış becerilere ve bilgiye sahip daha fazla işçiye duyulan ihtiyaçtan kaynaklanacaktır. Yeni çalışanlara karmaşık ekipman ve makinelerin nasıl kullanılacağını öğretmek için eğitim asistanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca işverenler, mevcut çalışanlarına teknoloji ve iş süreçlerindeki değişikliklere ayak uydurabilmeleri için eğitim vermeye devam edecek.

En Popüler:  Uygulama Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Eğitim Asistanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Eğitim Asistanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir eğitim asistanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, eğitim asistanlarının egzersiz bilimi, kinesiyoloji veya beden eğitimi gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler, ilgili önlisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir. Bazı işverenler, adayların egzersiz bilimi veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip olmalarını da isteyebilir.

Antrenman tecrübesi: Bu rol için eğitim, genellikle yeni işe alınanların şirketin belirli süreçlerini ve prosedürlerini öğrendiği işte gerçekleşir. Eğitim, mevcut eğitimi gölgelemeyi veya görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar gözetim altında gerçekleştirmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle eğitim asistanı pozisyonları için bir gereklilik olmasa da, iş başvurularında öne çıkmanıza yardımcı olabilirler.

Eğitim Asistanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Eğitim asistanlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, eğitim asistanları için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Verileri doğru bir şekilde kaydetmekten, bilgileri bir bilgisayar sistemine doğru girmekten ve talimatları tam olarak takip etmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum görevlerinizi doğru bir şekilde tamamlamanıza ve herhangi bir hata yapmamanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Organizasyon becerileri, görev ve görevlerinizde daha verimli olmanıza yardımcı olabilir. Eğitim ödevlerinizi ve değerlendirmelerinizi zamanında tamamlamak için organizasyon becerilerinizi kullanabilirsiniz. Organizasyon becerileri ek olarak işinizde daha verimli olmanıza yardımcı olabilir ve bu da kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilir.

İletişim: Eğitim asistanı pozisyonunda iletişim becerileri de önemlidir. Diğer personel, denetçiler ve kursiyerlerle iletişim kurmanız gerekebilir. Bilgileri açık ve net bir şekilde aktarabilmelisiniz. Ayrıca başkalarını dinleyebilmeli ve uygun şekilde yanıt verebilmelisiniz.

Sabır: Sabır, daha iyi bir eğitim asistanı olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Aynı bilgiyi birden fazla kursiyere açıklamanız gerekebilir. Bu yüzden sabırlı olmanız ve kendinizi tekrar etmeye istekli olmanız önemlidir. Bir görevi tamamlamakta zorlanan kursiyerlerle çalışırken de sabırlı olabilirsiniz. Hayal kırıklığına uğramak yerine, sakince bir çözüm bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Esneklik: Esneklik, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Bir eğitim asistanı olarak, başka pozisyonları doldurmanız veya ek sorumluluklar almanız istenebilir. Esnek olmak, bu değişikliklere uyum sağlamanıza ve görevlerinizi etkin bir şekilde yerine getirmenize yardımcı olabilir.

Eğitim Asistanı Çalışma Şartları Nasıl?

Eğitim asistanları genellikle kurumsal eğitim departmanlarında çalışır. Fakat bazıları kuruluşun insan kaynakları veya pazarlama gibi diğer alanlarında çalışabilir. Eğitim gören çalışanların programlarına uyum sağlamak için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilse de, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Eğitim asistanları, eğitim sağlamak için saha dışı yerlere de seyahat edebilir. İş bazen stresli olabilir, özellikle zor kursiyerlerle veya kısıtlı teslim tarihleriyle uğraşırken. Fakat çoğu eğitim asistanı işi ödüllendirici bulur ve başkalarının yeni beceriler öğrenmesine yardımcı olmaktan keyif alır.

Eğitim Asistanı İçin Mesleki Gelişme

İşte eğitim asistanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Eğitim asistanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kayropraktik Resepsiyonist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yumuşak Becerilere Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, sosyal becerilere sahip eğitim asistanlarına olan ihtiyaç artacaktır. Bunun nedeni, bilgisayarların ve makinelerin ancak bu kadarını yapabilmesidir; ilişkiler kurmak veya olumlu bir çalışma ortamı yaratmak için gereken insan dokunuşunu sağlayamazlar.

İletişim, empati ve sabır gibi yumuşak beceriler geliştirebilen eğitim asistanları, çalışanların teknolojiyi nasıl etkin bir şekilde kullanacaklarını öğrenmelerine ve işyeri deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olabilecekleri için yüksek talep görecektir.

Eğitimde Teknolojinin Kullanımı

Eğitim programlarında teknoloji giderek daha fazla kullanılıyor, bu da eğitim asistanlarının bu araçlara aşina olması gerektiği anlamına geliyor.

Teknoloji eğitim alanında daha da yaygınlaştıkça bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir. Eğitim asistanları teknoloji tabanlı eğitim araçlarına daha aşina hale geldikçe, öğrencilerin yeni kavram ve becerileri öğrenmelerine yardımcı olmak için daha donanımlı olacaklardır.

Sanal Gerçekliğin Ortaya Çıkışı (VR)

Sanal gerçeklik, işletmeler arasında hızla popülerlik kazanan gelişmekte olan bir teknolojidir. Aslında, 2020 yılına kadar sanal gerçekliğin 100 milyar dolarlık bir endüstri olacağı tahmin ediliyor.

Sanal gerçeklik daha popüler hale geldikçe, çalışanlara etkili eğitim sağlamak için eğitim asistanlarının bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Hem ilgi çekici hem de etkili sanal gerçeklik eğitim programları tasarlayabilmeleri ve uygulayabilmeleri gerekecektir.

Eğitim Asistanı Nasıl Olunur?

Eğitim asistanı olarak bir kariyer, ayağınızı İK alanının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir eğitim asistanı olarak, insan kaynaklarının farklı yönleri hakkında bilgi edinme ve bu alanda başarılı olmanıza yardımcı olacak becerileri geliştirme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca şirketinizde farklı departmanlardan çeşitli kişilerle çalışma şansına sahip olabilirsiniz, bu da bir kuruluşta İK’nın nasıl çalıştığını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Kariyerinizde ilerledikçe, belirli bir insan kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. İK içinde işe alım, eğitim ve geliştirme, ücret ve sosyal haklar ve çalışan ilişkileri dahil olmak üzere birçok farklı uzmanlık vardır.

Dipnot: Eğitim Asistanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Güçlü liderlik becerileri sergileyen ve kuruluşun hedeflerine bağlılık gösteren eğitim asistanları, eğitim koordinatörü veya yönetici pozisyonlarına terfi ettirilebilir. Yenilikçi eğitim programları geliştirenler veya sunum tasarlama ve sunma konusunda özellikle usta olanlar, öğretim tasarımcısı veya eğitim uzmanı pozisyonlarına ilerleyebilirler. Bazı eğitim asistanları bağımsız danışman olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu