Duvar İşçisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir duvar işçisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir duvar işçisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Duvar işçileri, binaların ve diğer yapıların yapımından sorumludur. Beton, taş, tuğla ve harç gibi çeşitli malzemelerle çalışırlar. Görevleri, binanın veya yapının zaman içinde sağlam durabilmesi için her şeyin uygun şekilde yerleştirildiğinden ve sabitlendiğinden emin olmaktır.

Duvar işçileri genellikle bu iş kolunda kullanılan çeşitli araç ve gereçlerin nasıl kullanılacağını öğrenerek başlar. Bu durum matkaplar, testereler, matkaplar, keskiler vb. gibi şeyleri içerir. Bu becerilerde ustalaştıktan sonra, binayı veya yapıyı gerçekten inşa etmeye geçerler. Bu durum temellerin döşenmesi, duvarların, zeminlerin, pencerelerin, kapıların vb. kurulmasını içerebilir.

Duvar İşçisi Sorumlulukları ve Görevleri

Duvar işçileri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yeni duvar malzemelerinin yerleştirilmesi ve hasarlı duvar yapılarının onarılması
 • İnşaat yapıları, yollar, köprüler, barajlar, kanallar, tüneller vb. büyük ölçekli projeleri tamamlamak için bir ekiple çalışmak.
 • Şöminelerin, bacaların ve diğer duvar yapılarının montajı
 • Çekiç, keski, levye, matkap ve tornavida gibi el aletlerini kullanarak pencere ve kapı montajı
 • Yeni inşaat projelerine hazırlanmak için şantiyelerin ve enkazın temizlenmesi
 • Sahadaki tüm ekipler için işin verimliliğini sağlamak için araç ve ekipmanların bakımını yapmak
 • İskeleler, merdivenler ve baret ve koşum takımı gibi düşmeye karşı koruyucu ekipmanlarla ilgili güvenlik düzenlemeleri konusunda güncel bilgi sahibi olmak
 • Tuğla, taş, kiremit, beton blok veya mermer gibi duvar malzemelerinin montajı
 • Harç ve diğer malzemelerin doğru şekilde karıştırılması ve uygulamaya hazır hale getirilmesi için karıştırılması

Duvar İşçisi Maaşı Ne Kadar?

Mason işçilerinin maaşları, deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Duvar işçilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

İşi bırakan veya emekli olan duvar işçilerinin yerini alma ihtiyacı, istihdam artışını sınırlayacaktır. Bununla birlikte, otomasyon ve yeni malzemeler, bazı inşaat türlerinde duvar işçiliğine olan talebi azaltabilir. Tuğla döşeyen veya kiremit döşeyen makinelerle duvar işleri daha hızlı ve verimli bir şekilde yapılabilir.

Dipnot: Duvar İşçisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Duvar İşçisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Duvar işçileri genellikle aşağıdaki geçmişe sahip olmalıdır:

Eğitim: Giriş seviyesi duvar işçilerinin genel olarak lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, duvarcılık veya inşaat yönetimi alanında bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih edebilir. Matematik, fizik, kimya ve bina tasarımı dersleri, diploma almak isteyenler için faydalıdır.

En Popüler:  Döngü Sayacı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Duvar işçileri genellikle deneyimli iş arkadaşlarından veya denetçilerden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, duvar işçisinin rolleri için belirli teknikleri ve güvenlik prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olur.

Sertifikalar ve Lisanslar: Duvar işçilerinin pozisyonlarını kazanmak için herhangi bir sertifikaya sahip olmaları gerekmez. Bununla birlikte, bazı eyaletlerin duvarcılık işi için lisans gereksinimleri vardır ve bir duvar işçisi, kazanç potansiyellerini artırmak için böyle bir lisans isteyebilir.

Duvar İşçisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için duvar işçileri aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, duvar işçileri için sahip olmaları gereken bir diğer önemli beceridir, çünkü projeleri tamamlamak için iş arkadaşları ve amirleriyle birlikte çalışmalarına olanak tanır. Duvar işçileri, müşterilere veya müşterilere teknik bilgileri açıklarken iletişim becerilerini de kullanır.

Detaylara dikkat: Duvar işçilerinin işlerini doğru bir şekilde tamamlamalarını sağlamak için ayrıntılara çok dikkat etmeleri gerekir. Bu durum doğru miktarda malzemenin kullanılmasını, doğru türde malzemelerin kullanılmasını ve bitmiş ürünün yüksek kalitede olmasını içerebilir. Ayrıntılara gösterilen özen, duvarcıların bir projeyle ilgili olası sorunları daha büyük bir sorun haline gelmeden önce belirlemelerine de yardımcı olabilir.

Fiziksel dayanıklılık: Duvar işçileri genellikle açık havada ve her türlü hava koşulunda çalışırlar. Ağır malzemeleri ve aletleri kaldırmaları ve taşımaları da gerekebilir. Fiziksel dayanıklılık, duvar işçilerinin işlerini verimli bir şekilde tamamlamaları için önemlidir.

Problem çözme: Duvar işçileri, potansiyel sorunları belirlemek ve bunlara çözümler geliştirmek için problem çözme becerilerini kullanır. Bu becerileri, ekipmanla ilgili sorunları gidermek, iş süreçlerini iyileştirmenin yollarını bulmak veya sınırlı kaynaklarla görevleri tamamlamanın yollarını bulmak için kullanabilirler.

Takım çalışması: Duvar işçileri genellikle diğer duvar işçileri ve diğer inşaat işçileriyle birlikte ekipler halinde çalışırlar. Ekip çalışması becerileri, görevleri tamamlamak ve sorunları çözmek için başkalarıyla birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir. Diğer çalışanlarla iletişim kurmanıza ve onlara yeni beceriler öğretmenize yardımcı olması için ekip çalışması becerilerini de kullanabilirsiniz.

Duvar İşçisi Çalışma Şartları Nasıl?

Duvar işçileri genellikle tam zamanlı çalışır ve bazıları haftada 40 saatten fazla çalışabilir. Mevcut yapıları onarırken veya bakımını yaparken iç mekanda çalışmak mümkün olsa da, genellikle şantiyelerde açık havada çalışırlar. İş fiziksel olarak zorlu olabilir ve duvar işçileri ağır malzemeleri kaldırabilmeli ve taşıyabilmelidir. Ayrıca çimento tozu gibi tehlikeli maddelere ve yükseklik gibi tehlikeli koşullara maruz kalabilirler. İnşaat projeleri genellikle günün 24 saati ilerlediğinden, duvar işçileri geceleri ve hafta sonları çalışmak zorunda kalabilir. Ayrıca, son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler.

Duvar İşçisi İçin Mesleki Gelişme

İşte duvar işçilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Duvarcılık çalışanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Teknik Proje Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Beceri Gereksinimi

İnşaat projeleri daha karmaşık hale geldikçe teknik becerilere sahip duvar ustalarına olan ihtiyaç artacaktır. Bunun nedeni, birçok projenin artık yalnızca kullanımına aşina olan profesyonellerin düzgün bir şekilde kurabileceği özel malzeme ve ekipman kullanımını gerektirmesidir.

Eğrinin önünde olmak isteyen masonlar, sıhhi tesisat, elektrik işleri ve HVAC kurulumu gibi alanlarda ders almayı düşünmelidir. Bu durum onları yalnızca işverenler için daha değerli kılmakla kalmayacak, aynı zamanda müşterilerine daha yüksek düzeyde hizmet sunmalarına da olanak sağlayacaktır.

İnşaatta Robotik Kullanımı

İnşaatta robotik kullanımı, müteahhitler arasında hızla popülerlik kazanan yükselen bir trend. Bunun nedeni, robotların normalde insan işçiler tarafından yapılacak görevleri yerine getirerek inşaat sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olabilmesidir.

Robotlar inşaatta daha yaygın hale geldikçe, masonların yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmak için onlarla nasıl çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Bu durum robotların nasıl programlanıp bakımının yapılacağını anlamanın yanı sıra hem insanları hem de robotları içeren ekiplerle çalışmayı içerir.

Enerji Verimliliğine Odaklanma

Enerji maliyetleri artmaya devam ederken, işletmeler ve ev sahipleri, elektrik faturalarından tasarruf etmenin yollarını giderek daha fazla arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, pencereler, kapılar ve yalıtım gibi enerji açısından verimli ürünler kurmaktır.

Masonlar, enerji verimliliği ürünlerinde sertifika alarak bu trendden yararlanabilirler. Bu durum bu ürünleri müşterilere satmalarına ve elektrik faturalarından tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, duvar ustaları müşterileri LED ışıklar kurmak veya ısıtma ve soğutma sistemlerini yükseltmek gibi enerji tasarrufu yapmanın diğer yolları hakkında da eğitebilir.

Duvar İşçisi Nasıl Olunur?

Bir duvar işçiliği kariyeri, çalışma hayatınıza başlamak için harika bir yol olabilir. Sıkı çalışma ve özveri gerektiren fiziksel olarak zorlu bir iştir. Fakat aynı zamanda büyüme için birçok fırsat sunar. Tecrübe kazandıkça üst sıralara yükselebilir ve daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Ayrıca duvar örme veya taş duvarcılık gibi belirli bir duvarcılık alanında uzmanlaşabilirsiniz.

Duvar işçiliği kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun, en son teknikler ve teknolojiler konusunda güncel kalmak önemlidir. En son yöntemler ve materyaller hakkında bilgi edinmek için sektör yayınlarını okuyun ve eğitim kurslarına katılın. Bu durum herhangi bir inşaat ekibinin daha yetenekli ve değerli bir üyesi olmanıza yardımcı olacaktır.

Dipnot: Bir Duvar İşçisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kalfa duvarcılar inşaat şirketleri, duvar müteahhitleri veya serbest meslek sahibi ustalar ile iş bulabilirler. Bazı duvar ustaları sonunda denetçi, tahminci veya proje yöneticisi olabilir. Tecrübe ile, duvar ustaları kendi duvarcılık işlerini başlatarak genel müteahhit olabilirler.

Marangoz Kariyer ve İş İmkanları: Marangozlar, inşaat şirketleri, ahşap işleme atölyeleri veya serbest meslek sahibi ustalar ile iş bulabilirler. Bazı marangozlar sonunda denetçi, tahminci veya proje yöneticisi olabilir. Tecrübe ile marangozlar, kendi inşaat işlerini başlatarak genel müteahhit olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu