Drama Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir drama öğretmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir drama öğretmeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Drama öğretmenleri, öğrencilere oyunculuk sanatını öğretmekle sorumludur. Öğrencilerine bireyselleştirilmiş eğitim ve sınıfta öğrendiklerini uygulama fırsatları sunarak becerilerini ve zanaatlarını geliştirmelerine yardımcı olurlar.

Drama öğretmenleri, oyunculuktan set tasarımına ve kostüm tasarımına kadar tiyatro prodüksiyonunun tüm yönlerini kapsayan bir müfredat oluşturmaktan da sorumlu olabilir. Bu durum öğrencileri aktif öğrenme deneyimlerine dahil eden ders planları ve etkinlikler geliştirmeyi içerir.

Drama Öğretmeni Sorumlulukları ve Görevleri

Drama öğretmenleri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Sınıf ortamında öğrencilere ses ve hareket gibi oyunculuk becerilerini öğretmek
 • Beden farkındalığı ve ses yansıtma gibi oyunculuk becerilerini öğretmek için oyunculuk tekniklerini içeren dersleri planlama, hazırlama ve sunma
 • Sınıfta ve sahnede uygun davranışlar sergileyerek öğrencilere rol model olmak
 • Oyunculuk teknikleri, oyunculuk yöntemleri, seçme teknikleri ve diğer tiyatro sanatları konularında atölye çalışmaları ve seminerler düzenlemek
 • Senaryoları seçerek tiyatro prodüksiyonları tasarlamak, karakter gelişimini geliştirmek için yönetmen ve oyuncularla çalışmak ve ışık ve ses gibi teknik unsurları planlamak
 • Öğrencilerin becerilerini geliştirmelerine ve sektörle ilgili bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olan oyunculuk dersleri vermek
 • Setleri ve aksesuarları inşa etmek ve boyamak, provaların yapılmasına yardımcı olmak ve oyuncuları rolleri için giydirmek gibi sahne arkası işlerine yardımcı olmak
 • Öğrenci gelişimini değerlendirmek ve teknik ve performans hakkında geri bildirim sağlamak
 • Devlet standartlarına ve okul bölgesi tarafından belirlenen konu yönergelerine dayalı drama dersleri için müfredat geliştirmek

Drama Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Bir drama öğretmeninin maaşı, eğitim düzeyine, deneyim yıllarına ve çalıştıkları okul türüne göre değişiklik gösterebilir. Bazı öğretmenler ek olarak serbest çalışarak veya başka okullarda oyun yöneterek ek gelir elde edebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Drama öğretmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Drama öğretmenlerine olan talep, büyük ölçüde okullardaki ve kolejlerdeki drama programlarına olan talebe bağlıdır. Bu kurumlara kayıtlar arttıkça drama öğretmenlerine olan talep de artacaktır. Fakat bütçe kısıtlamaları öğrencilere sunulan drama programlarının sayısını sınırlayabilir.

Dipnot: Drama Öğretmeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Drama Öğretmeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir drama öğretmeni genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

Eğitim: Drama öğretmenlerinin genellikle tiyatro, İngilizce, konuşma veya diğer ilgili alanlarda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Birçok drama öğretmeni, kazanç potansiyellerini artırmak ve daha üst düzey öğretim pozisyonlarına hak kazanmak için eğitim alanında yüksek lisans yapmayı da tercih ediyor. Bazı drama öğretmenleri, istihdam fırsatlarını artırmak ve idari pozisyonlara hak kazanmak için doktora kazanmayı tercih eder.

En Popüler:  Geliştirme Ortağı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu drama öğretmeni, yeni okullarının mevcut drama öğretmeninden iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, yeni öğretmenin okulun müfredatını ve öğrencilerin ihtiyaçlarını anlamasına yardımcı olacaktır. Eğitim ek olarak yeni öğretmenin okulun drama öğretmeninden beklentilerini anlamasına yardımcı olacaktır.

Bazı drama öğretmenleri bir yüksek lisans veya yüksek lisans programında eğitim alacaklardır. Bu programlar drama öğretmeninin eğitim alanı ve öğrencilere nasıl öğretileceği hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacaktır. Eğitim aynı zamanda drama öğretmeninin eyalet müfredatı ve öğrencilere eyalet standartlarını karşılamayı nasıl öğreteceği hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Diğer öğretmenler gibi, drama öğretmenlerinin de devlet okullarında çalışmak için öğretmenlik lisansı almaları gerekir. Her eyalette, öğretim lisansı veren bir Eğitim Bakanlığı vardır. Bir lisans almak için bir lisans mezuniyetini tamamlamanız, bir sınavı geçmeniz ve öğrenci öğretimini tamamlamanız gerekir. Sınava genellikle lisans derecenizi tamamlamadan önce girebilirsiniz. Fakat diğer adımları derecenizi aldıktan sonra tamamlamanız gerekir.

Drama Öğretmeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

Drama öğretmenlerinin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri herhangi bir iş için, özellikle de eğitimdeki bir iş için gereklidir. Bir drama öğretmeni olarak öğrenciler, veliler, yöneticiler ve diğer öğretim üyeleri ile iletişim kuruyor olabilirsiniz. Mesajınızı iletmek ve başkalarının mesajını anlamak için etkili bir şekilde iletişim kurabilmek önemlidir.

İşbirliği becerileri: İşbirliği, bir görevi tamamlamak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Bir drama öğretmeni olarak, bir dönem için tam bir müfredat oluşturmak için diğer öğretmenlerle birlikte çalışabilir veya bir oyun veya müzikal oluşturmak için öğrencilerle birlikte çalışabilirsiniz. İşbirliği becerileri, görevleri tamamlamak ve hedeflere ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Drama öğretmenleri, öğrencilerinin karakterlerinin duygularını ve izleyicilerinin duygularını anlamalarına yardımcı olmak için empati kullanır. Empati aynı zamanda bir drama öğretmeninin öğrencilerinin ihtiyaçlarını anlamasına ve zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, daha iyi bir drama öğretmeni olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Konuya yeni başlayan veya sizden farklı bir öğrenme stiline sahip öğrencilerle çalışmanız gerekebilir. Sabrınızı, farklı durumlara uyum sağlamanıza ve öğrencilerinizin sınıfınızda rahat ve kendinden emin hissetmelerine yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Organizasyon: Bir drama öğretmeninin düzenli kalma yeteneği, sınıflarını ve öğrencilerinin beklentilerini yönetmelerine yardımcı olabilir. Organizasyon ek olarak derslere ve etkinliklere hazırlanmalarına yardımcı olabilir. Drama öğretmenleri, öğrencilerinin notlarını, senaryolarını ve dekorlarını takip etmek için organizasyon becerilerini kullanabilir.

Drama Öğretmeni Çalışma Şartları Nasıl?

Drama öğretmenleri genellikle devlet okullarında veya özel okullarda çalışır ve her yaştan öğrenciye sahne sanatları hakkında bilgi verir. Ayrıca topluluk tiyatrolarında çalışabilir, oyunculuk dersleri verebilir veya oyunları yönetebilirler. Drama öğretmenleri genellikle gündüzleri çalışır. Fakat provalara veya performanslara katılmak için akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Bazı drama öğretmenleri ek olarak atölye çalışmalarına veya konferanslara katılmak için seyahat edebilir. Drama öğretmenleri genellikle iyi aydınlatılmış ve havalandırılmış sınıflarda veya stüdyolarda çalışır. Oyunculuk tekniklerini göstermek için uzun süre ayakta durmaları ve sınıfta veya stüdyoda hareket etmeleri gerekebilir. Drama öğretmenleri aynı zamanda repliklerini uygulayan öğrencilerden veya müzik aletlerinden gelen gürültüye de maruz kalabilirler.

En Popüler:  Ses Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Drama Öğretmeni İçin Mesleki Gelişme

İşte drama öğretmenlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Drama öğretmenlerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Okullarda Sanata Odaklanma

Sanat, öğrencilerin hayatta başarılı olmaları için gerekli olan becerileri geliştirmelerine yardımcı olabileceğinden okullarda giderek daha önemli hale geliyor. Sonuç olarak drama öğretmenlerinin öğrencilerinde bu becerileri geliştirmeye odaklanmaları gerekecektir.

Başarılı olmak için drama öğretmenlerinin sadece oyunculuk ve tiyatro yapımını değil, aynı zamanda sanat, müzik ve dansı da öğretebilmeleri gerekecektir. Ayrıca, tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayan çok yönlü bir müfredat oluşturmak için diğer öğretmenlerle birlikte çalışabilmeleri gerekecektir.

Öğretmenler Arasında İşbirliği

Okullar öğretmenler arasındaki işbirliğine daha fazla odaklandıkça, drama öğretmenlerinin öğrencilerine daha kapsamlı bir eğitim sağlamak için diğer öğretmenlerle işbirliği yapmanın yollarını bulması gerekecektir.

Okullar öğrenci başarısını artırmanın yeni yollarını aradıkça bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir. Drama öğretmenleri, diğer öğretmenlerle işbirliği yaparak, öğrenciler için daha iyi sonuçlara yol açabilecek fikirleri ve kaynakları paylaşabilir.

STEM Konularına Vurgu

Okullar bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) konularına daha fazla önem verdiğinden, drama öğretmenlerinin öğretim yöntemlerini günümüz öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamaları gerekecektir.

Drama öğretmenleri, STEM kavramlarını derslerine dahil ederek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum sınıfta teknolojiyi kullanmayı veya bilimsel ilkelere dayalı oyunlar yaratmayı içerebilir. Ayrıca drama öğretmenleri, öğrencilerini mezun olduktan sonra STEM alanlarında kariyer yapmaya teşvik edebilirler.

Drama Öğretmeni Nasıl Olunur?

Drama öğretmeni olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Kariyer yolunuzu planlarken kişisel hedeflerinizi ve ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bir okul ortamında mı yoksa bir tiyatro şirketinde mi çalışmak istiyorsunuz? Oyunculuk, yönetmenlik veya oyun yazarlığına odaklanmak ister misiniz?

Hangi yönü seçerseniz seçin, sanatta sağlam bir temele sahip olmak önemlidir. Bu durum tiyatro, dans, müzik ve sanat dersleri alarak başarılabilir. Ayrıca bir oyuncu ve koç olarak becerilerinizi geliştirmelisiniz.

Dipnot: Drama Öğretmeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Drama öğretmenleri, drama programlarının yöneticisi veya koordinatörü olarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca yöneticiliğe geçerek müdür veya müdür yardımcısı olabilirler. Bazı drama öğretmenleri oyuncu, yönetmen veya yapımcı olmayı da seçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu