Donanım Teknisyeni İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Donanım Teknisyeni İş Tanımı

Donanım teknisyenleri, donanım ve yazılımla ilgili teknik konularda çalışanlara veya müşterilere destek vererek farklı programların ve aygıtların nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar verir. Bu durum masaüstü veya dizüstü bilgisayarların kurulmasını ve güncellenmesini, yazılımın verimli çalışmasını sağlar ve şirket içindeki tüm BT sorunlarını giderir. Donanım teknisyenleri bilgisayar kullanan çeşitli kuruluşlar için çalışır. Genellikle ofis tabanlı bir ortamda gerçekleştirilen tam zamanlı bir roldür. Donanım teknisyenleri analitik olmalı, teknik ekipmanlarla çalışma becerisine sahip olmalı ve üstün sözel ve yazılı iletişim becerileri de dahil olmak üzere bilgisayarla ilgili konuları dinlemek ve başkalarına çözümlerini açıklamak için güçlü kişilerarası becerilere sahip olmalıdır.

Donanım Teknisyeninin Görevleri ve Sorumlulukları

Donanım teknisyenleri, üstlendikleri kesin görev ve sorumlulukları etkileyen birçok farklı kuruluş için çalışır. Analiz ettiğimiz iş listelerine dayanarak, bir donanım teknisyeninin görevleri genellikle şu maddeleri içermektedir:

Bilgisayar Sorunlarını Değerlendirme

Donanım teknisyenleri bilgisayar sorunlarının müşteri veya meslektaş tanımlarını dinler. Bu sayede sorunu teşhis etmek ve çözmek için bir çözüm bulmak için sorular sorabilirler.

Sorun Çözme Adımları Sağlayın

Bilgisayar sorunu için bir çözüm bulunduğunda, donanım teknisyenleri müşterinin sorunu kolay ve verimli bir şekilde çözmesine yardımcı olmak için adım adım talimatlar sağlar. Müşterinin teknik bilgisi yoksa çözümü açıklamak için basit bir dil kullanmaları gerekebilir.

Bilgisayar Donanımı Onarımı

Donanım teknisyenleri, hasar meydana geldiğinde bilgisayar ekipmanlarını ve ilgili cihazları onarır. Ayrıca kullanıcıya iade etmeden önce etkin şekilde çalıştığından emin olmak için ekipman üzerinde testler yaparlar.

Yeni Kullanıcılar Eğitin

Bu işin önemli bir parçası, kullanıcıları yazıcılar, e-posta sistemleri ve kelime işlemci uygulamaları gibi yeni ekipman veya bilgisayar donanımı ve yazılımlarını ele alacak şekilde eğitmektir.

Doküman Oluşturma

Donanım teknisyenleri, ekip üyelerine müşterilere en fazla sorun, endişeleri ve bu yaygın sorunların çözümleri hakkında bilgi veren farklı donanım ve yazılım türlerinin nasıl kullanılacağı hakkında belgeler ve yönergeler oluşturur.

Donanım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Donanım teknisyenlerinin analitik bir zihniyete, karmaşık sorunları teknik olmayan personele iletme yeteneğine ve mükemmel problem çözme becerilerine ihtiyaçları vardır. İşverenler genellikle bilgisayarla ilgili bir konuda lisans derecesi ve aşağıdaki yetenekleri gerektirir:

  • Müşteri hizmet – Donanım teknisyenleri, kullanmaya çalıştıkları yazılım veya donanımdan rahatsız olan insanlara yardım eder, bu nedenle bu konumda mükemmel müşteri hizmetleri becerileri yararlıdır
  • Dinleme becerileri – Donanım teknisyenlerinin, müşterilerinin kendilerine açıkladığı sorunları anlamaları gerekir, bu nedenle dinleme becerileri esastır
  • Sorun giderme– Donanım teknisyenleri durumu analiz edip sorunu çözerek sorunları tanımlamakta harikalar
  • İletişim yetenekleri – Güçlü yazma becerileri, donanım teknisyenlerinin layman terimleriyle net talimatlar hazırlamasına yardımcı olur ve kişiler arası beceriler, ekibin bir parçası olarak ve müşterilerle iyi çalışmalarına yardımcı olur

Donanım Teknisyeni Eğitimi

Donanım teknisyeni olmak için asgari gereksinim bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi veya benzeri bir alanda lisans derecesidir. Bazı pozisyonlar için, bir önlisans derecesi veya lise sonrası sınıflar bir pozisyonu garanti altına almak için yeterli olabilir. Sertifika programları, iş adaylarının bilgi ve en iyi uygulamaları göstermelerine yardımcı olmak için genellikle çeşitli bilgisayar disiplinlerindeki satıcılar veya tarafsız sağlayıcılar tarafından sunulur.

Donanım Teknisyeni Maaşı ve Ekonomik Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu’na (MİB) göre donanım teknisyenleri için ortalama yıllık maaş yaklaşık 62.000 TL’dır. Ortalama dilimdeki donanım teknisyenleri yıllık yaklaşık 37.000 TL kazanırken, en yüksek ücret yıllık 105.000 liraya yakın kazanıyor. Bazı şirketler, bireysel veya grup performansına dayalı bonus yapılardan 6.000 liraya kadar ulaşabilen paketler ve 7.000 liraya kadar kar paylaşım fırsatlarına sahiptir. Birçok işveren, fayda paketinin bir parçası olarak diş planları ve sağlık sigortası sunmaktadır.

MİB, bu alandaki iş beklentilerinin 2029’a kadar %11 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bir donanım teknisyeni olarak kariyer geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak en iyi kaynaklardan bazılarını topladık:

Bilgisayar Organizasyonu ve Tasarımı – Bilgisayar mimarisinden paralel donanım ve yazılım konularına kadar bu kitap, her noktayı göstermek için harika örneklerle alana derinlemesine bir bakış sunuyor

Technibble – Bilgisayar teknisyenlerini ağ oluşturma, bilgi paylaşımı ve zor bilgisayar sorunları hakkında tavsiyelerde bulunma ve alma konusunda yardımcı olmak için benzer rollere sahip teknisyenlere bağlayan bu LinkedIn grubuna 6.000’den fazla üye katıldı

Bilgisayar Donanımı: Bilgisayar Donanımı Anlamak için Resimli Kılavuz – RAM’den CPU’lara kadar, bu okuması kolay kitap, bilgisayar donanımının karmaşık dünyasını basitleştirmek için çok sayıda adım adım kılavuz ve resimli ekran görüntüsüne sahiptir

Donanım Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Donanım Teknisyeni
  • Proses Teknisyeni
  • Donanım Tasarım Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu