Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2021


Doğu Dilleri ve Edebiyatı Nedir?

Doğu Dilleri ve Edebiyatı, ülkenin yerel dili üzerine araştırmalar yaparak dünyanın doğusunda yer alan ve dünya ekonomisine büyük katkı sağlayan Çin ülkesinin kültürünü öğrenmeyi amaçlayan akademik bir disiplindir. Çin ve Rusya’nın resmi dili olan Rusça.

Doğu Dilleri ve Edebiyatında Kaç Yıllık Eğitim?

Doğu Dilleri, üniversitenin Edebiyat Fakültesi bünyesinde öğretilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm sadece Dil puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

2019-2020 YÖK verilerine göre Doğu Dilleri Bölümü, yurt dışı tercihi olarak sadece Kırgızistan Manas Devlet Üniversitesi kapsamında iki farklı seçenekle faaliyet göstermektedir.

Tıpkı Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümlerinde olduğu gibi öğrenci öğrenmek istediği dile göre seçim yapmakla yükümlüdür.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümünün Dersleri Neler?

Doğu Dilleri Bölümünü tercih eden öğrenci, seçtiği dile bağlı olarak Rusça veya Çince dillerinde eğitim alacaktır. Derslerle ilgili bir örnek vermek gerekirse;

  • Rusça veya Çince okumak
  • Rusça veya Çince Konuşan
  • Rusça veya Çince Dinlediğini Anlama
  • Rusça veya Çince Dilbilgisi
  • Eski Rus veya Eski Çin Edebiyatı
  • Morfoloji
  • Çince veya Rusça-Türkçe Çeviri
  • Sözdizimi
  • Rusça veya Çince kompozisyon
  • Rusça veya Çince Sözlü Anlatım

ve 4 yıl eğitim süresi boyunca alanıyla ilgili birçok dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Doğu Dilleri Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Mezunu Ne Yapar?

Doğu Dilleri mezunları, seçtikleri dil ve edebiyat üzerine araştırmalar yaparak ve söz konusu ülkelerin kültürünü öğrenerek dile katkı sağlamayı amaçlayan her türlü araştırmada yer alırlar.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Doğu Dilleri ve Edebiyatı mezunları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceği gibi turizm şirketlerinde, yayınevlerinde, televizyon kanallarında ve eğitim kurumlarında iş bulabilirler.

Tüm bu iş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunların Kamu Personel Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alacakları puan belirleyici olacaktır.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2021

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü 2021 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.03.2021 tarihinde ve saat 07:48:13’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu