Diş Protez Teknolojisi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Diş Protez Teknolojisi Nedir?

Diş Protez Teknolojisi bir ön lisans programı olup bölümün amacı protez diş ve benzeri ürünler üretebilecek kişiler yetiştirerek sağlık bilgi teknolojilerini sektöre kazandırmaktır.

Diş Protez Teknolojisi bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerin sağlık sektörüne disiplinli, sorumluluk sahibi, ilgili ve meraklı olması temel özellikler arasındadır.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünde Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Diş Protez Teknolojisi Bölümünde 2 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 120 AKTS’lik haklarını tamamlamaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Diş Protez Teknolojisi Bölümünün Dersleri Neler?

Diş Protez Teknolojisi Bölümü öğrencileri, 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca sağlıkla ilgili birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Diş Protez Teknolojisi bölümü olan aday öğrenciler için;

 • Malzeme bilgisi
 • Diş Morfolojisi ve Manipülasyonu
 • Protez Araç ve Gereçleri
 • Anatomi ve psikoloji
 • Çıkarılabilir Protezler
 • Ortodonti
 • Çene ve Yüz Protezi
 • Sabit Protezler
 • Sağlık Hukuku ve Mesleki Etik
 • Farmakoloji

Kursların çoğundan özellikle 2 yıl sorumlu olacaklar. Bu kursları başarıyla tamamlamaları halinde “Diş Protez Teknolojisi Önlisans Diploması” alacaklardır.

Diş Protez Teknolojisi öğrencilerinin DGS sınavı ile geçebilecekleri 4 yıllık lisans bölümleri aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık Yönetimi

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Diş Protez Teknolojisi Bölümü mezunları, hastaların çalıştıkları yerdeki diş protez ölçülerini hazırlamak, protezleri onarmak ve hazırlanan protezi hastaya uygun hale getirmek gibi temel görevleri yerine getirirler.

En Popüler:  Modern Dans Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Diş Protez Teknolojisi bölümü mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler özel hastaneler, diş protez laboratuvarları, diş hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve çalışabilecekleri diğer birçok sağlık kuruluşudur.

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Taban Puanları 2023

Diş Protez Teknolojisi Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 07:52:43’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Diş Protez Teknolojisi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Diş Protez Teknolojisi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Diş Protez Teknolojisi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu