Dış Kaynak Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir dış kaynak yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir dış kaynak yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bir dış kaynak yöneticisinin rolü, çok fazla liderlik ve yönetim becerisi gerektiren bir roldür. Dış kaynaklı çalışanların çalışmalarını denetlemekten, verilen görevleri zamanında tamamladıklarından ve kalite standartlarını karşıladıklarından emin olmaktan sorumludurlar.

Dış kaynak sağlama yöneticileri, satıcılar veya diğer üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarla ilişkileri yönetmekten de sorumlu olabilir. Bu durum sözleşmelerin müzakere edilmesini, faturaların gözden geçirilmesini ve ilgili tüm tarafların sağlanan hizmetlerden memnun olmasını sağlamayı içerebilir.

Outsourcing Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Dış kaynak kullanımı yöneticileri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Şirket standartlarını karşıladığından emin olmak için harici satıcılar tarafından gerçekleştirilen işin kalitesini izlemek
 • Yeni projeler veya sözleşmeler için satıcılardan gelen teklifleri gözden geçirmek ve fiyat, satıcının nitelikleri ve diğer faktörlere göre hangi tekliflerin kabul edilmesi gerektiğini önermek
 • Proje ayrıntılarını ve ilerlemeyi anlamalarına yardımcı olmak için müşterilerle iletişim kurmak ve olabilecek tüm soruları yanıtlamak
 • Projelerin zamanında ve bütçe gereksinimleri dahilinde tamamlanmasını sağlamak için satıcılarla çalışan bir çalışan ekibini yönetmek
 • Adil ödeme şart ve koşullarını sağlamak için satıcılarla sözleşmeler yapmak
 • Gerektiğinde yeni satıcıların işe alımını ve eğitimini yönetmek
 • Verimliliği ve üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için yeni teknolojiler ve endüstri trendleri hakkında bilgi sağlamak
 • Gerektiğinde yeni personel almak veya mevcut çalışanları işten çıkarmak için insan kaynakları departmanları ile koordinasyon sağlamak
 • Şirket standartlarını karşıladıklarından emin olmak için harici satıcıların performans değerlendirmelerini yapmak

Dış Kaynak Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Dış kaynak yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 24.000 TL (60.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 36.000 TL (87.90 TL/saat)

Dış kaynak yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Dış kaynak kullanımı, birçok şirket için ortak bir iş stratejisi olmaya devam edecek ve bu da dış kaynak kullanımı yöneticileri için talep yaratacaktır. Kuruluşlar, temel yetkinliklerine odaklanmak için insan kaynakları ve bilgi teknolojisi gibi temel faaliyetleri için daha az merkezi olan işlevleri dış kaynak kullanmaya devam edecekler.

Dipnot: Dış Kaynak Kullanımı Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Dış Kaynak Kullanımı Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Dış kaynak kullanımı yöneticisi olarak bir pozisyon elde etmek için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Bir dış kaynak yöneticisinin genellikle işletme, yönetim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Bazı işe alma yöneticileri, bir dış kaynak yöneticisinin işletme veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını da gerektirebilir.

En Popüler:  Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, adayların bir yönetim rolünde en az beş yıllık deneyime sahip olmasını isteyecektir. Bazı işverenler, BT sektöründe deneyimli adayları tercih edebilir. Fakat bu şart değildir. Çoğu işveren, adayların dış kaynak kullanımı rolünde deneyim sahibi olmasını isteyecektir. Bazı işverenler, denetim rolünde deneyimli adayları tercih edebilir.

Dış kaynak yöneticileri, işe alım süreci şeklinde iş başında eğitim alabilirler. Bu süreçte, dış kaynak kullanımı yöneticisi şirketin kültürü, süreçleri ve prosedürleri hakkında bilgi edinecektir. Ayrıca şirketin müşterileri ve satıcıları hakkında bilgi edinecekler. İş başında eğitim birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir bireyin niteliklerini mevcut ve olası işverenlere kanıtlayabilir. Dış kaynak kullanımı yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teknik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Dış Kaynak Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Dış kaynak yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başka bir kişiye iletme eylemidir. Dış kaynak kullanımı yöneticisi olarak müşteriler, tedarikçiler ve ekibinizin diğer üyeleri ile iletişim kurmaktan sorumlu olabilirsiniz. Güçlü iletişim becerileri, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları etkili bir şekilde yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Müzakere: Müzakere, iki taraf arasında bir anlaşmaya varma yeteneğidir. Dış kaynak kullanımı yöneticisi olarak, dış kaynak şirketleri ile sözleşmelerin müzakere edilmesinden sorumlu olabilirsiniz. Bu durum şirketin ihtiyaçlarını ve dış kaynak kullanma şirketinin sağlayabileceği hizmetleri tam olarak anlamanızı gerektirir. Sorumluluklarını ve şirketin beklentilerini anlamalarını sağlamak için çalışanlarla da görüşebilirsiniz.

Proje Yönetimi: Proje yönetimi becerileri, bir şirketin dış kaynak projelerinin çeşitli yönlerini denetlemenize yardımcı olabilir. Bu durum projenin bütçesini yönetmeyi, projenin son teslim tarihlerine uymasını sağlamayı ve projenin genel başarısını izlemeyi içerebilir. Şirketiniz için başarılı bir dış kaynak kullanımı programı oluşturmanıza yardımcı olması için proje yönetimi becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, belirli bir zaman çerçevesi içinde görevleri planlama ve yürütme yeteneğidir. Bir dış kaynak yöneticisi olarak, aynı anda birden fazla projeyi yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, işinize öncelik vermenize ve sizin ve ekibinizin son teslim tarihlerini karşıladığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Analitik beceri: Analitik beceriler, bir durumu inceleme ve en iyi hareket tarzını belirleme yeteneğidir. Bir dış kaynak yöneticisi olarak, bir şirketin ihtiyaçlarını analiz etmekten ve bu ihtiyaçları karşılamanın en iyi yolunu belirlemekten sorumlu olabilirsiniz. Mesela bir şirketin yeni bir sanal asistan ekibi kiralaması gerekiyorsa, şirketin ihtiyaçlarını analiz etmekten ve işe alınacak en iyi sanal asistan şirketini bulmaktan siz sorumlu olabilirsiniz.

Dış Kaynak Kullanımı Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Müşteriler veya satıcılar ile toplantılar için seyahat gerekebilir. Fakat bir dış kaynak yöneticisi için çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Yönetici, son teslim tarihlerini karşılamak veya projelerde ortaya çıkan sorunları çözmek için uzun saatler çalışabilir. İş bazen stresli olabilir. Fakat yönetici genellikle görevleri astlarına devredebilir ve günlük operasyonlarda yardımcı olacak bir destek personeline sahiptir.

En Popüler:  İş Sistemleri Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dış Kaynak Kullanımı Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte dış kaynak yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Dış kaynak kullanımı yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital İşin Büyümesi

Dijital çalışmanın büyümesi, işletmelerin çalışma şeklini hızla değiştiren bir trend. Gittikçe daha fazla iş online olarak yapıldığından, işletmeler bir zamanlar şirket içinde yapılan işleri dış kaynaktan almaya başlıyor.

Bu eğilim, işletmelerin online çalışabilecek yetenekli profesyonelleri bulmasına ve yönetmesine yardımcı olabilecek dış kaynak yöneticileri için fırsatlar yaratıyor. Dış kaynak yöneticileri, işletmelerin ihtiyaçlarını anlayarak iş için doğru profesyonelleri bulmalarına yardımcı olabilir.

Çalışan Bağlılığına Odaklanma

Çalışan bağlılığı, üretkenliği artırmanın ve maliyetleri düşürmenin yollarını arayan işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bu durum dış kaynaklı yöneticilerin çalışan bağlılığı tekniklerinde yetenekli olması gerektiği anlamına gelir.

Dış kaynaklı yöneticiler, ekipleri içinde bir katılım kültürü geliştirerek, çalışanların kendilerini değerli hissettikleri ve çok çalışmak için motive oldukları olumlu bir ortam yaratabilirler. Ayrıca ekip üyeleri arasında işbirliğini ve iletişimi teşvik eden programları ve girişimleri de uygulayabilirler.

Çeşitliliğe Vurgu

Çeşitlilik, bir bütün olarak nüfusun çeşitliliğini yansıtan bir iş gücüne sahip olmanın faydalarını fark ettikleri için, son yıllarda birçok işletme için ana odak noktası haline geldi.

Dış kaynak yöneticileri, çeşitli endüstrilerde güçlü bir iletişim ağı geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum geçmişlerine bakılmaksızın açık pozisyonlar için en iyi adayları bulmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, potansiyel müşteriler ve ortaklarla ilişkiler kurmalarına da yardımcı olacaktır.

Dış Kaynak Kullanımı Yöneticisi Nasıl Olunur?

Bir dış kaynak yöneticisinin şirkette benzersiz bir rolü vardır. Dış kaynaklı bir projenin tüm yönlerini baştan sona yönetmekten sorumludurlar. Bu durum ilk planlama aşamalarını denetlemeyi, planı geliştirmeyi ve uygulamayı ve ilerlemesini izlemeyi içerir.

Bu rolde başarılı olmak için, güçlü iletişim becerilerinin yanı sıra proje yönetimi deneyimine sahip olmanız gerekir. Ayrıca farklı kültürlerden insanlarla etkili bir şekilde çalışabilmelisiniz.

Dipnot: Dış Kaynak Kullanımı Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Dış kaynak kullanımı yöneticileri, genellikle kendi organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerinde ilerlerler. Deneyim kazandıkça, yönetmeleri için daha büyük projeler verilebilir veya aynı anda birden fazla projeden sorumlu tutulabilirler. Bazı durumlarda, dış kaynak kullanımı yöneticileri, şirketlerinde direktör veya başkan yardımcısı rolü gibi daha yüksek bir pozisyona terfi ettirilebilir. Diğer durumlarda, kendi dış kaynak danışmanlığı işlerini başlatmayı seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu