Dekan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir dekanın ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir dekan olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Dekan, bir akademik bölümün veya okulun günlük operasyonlarını denetleyen üst düzey bir yöneticidir. Genellikle fakülteyi yönetmekten, müfredat geliştirmeyi denetlemekten ve öğrencilerin kaliteli bir eğitim almalarını sağlamaktan sorumludurlar.

Dekanlar, bölümlerinin veya okullarının boyut veya kapsam olarak büyümesine yardımcı olacak yeni programlar veya girişimler geliştirmekle de görevlendirilebilir. Bu durum yeni öğretim üyelerinin işe alınmasını, kurs tekliflerini genişletmeyi ve hatta diğer okullar veya kuruluşlarla ortaklıklar oluşturmayı içerebilir.

Dekanlık Sorumlulukları ve Görevleri

Bir dekanın genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müfredat geliştirme ve uygulamanın denetlenmesi, öğrenci ilerlemesinin değerlendirilmesi ve sınavların veya kağıtların notlandırılması dahil olmak üzere bölüm için akademik politika ve prosedürlerin geliştirilmesi ve yönetilmesi
 • Öğrenciler, öğretim üyeleri, veliler, mezunlar ve toplumun diğer üyeleri ile ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek
 • Mezun etkinliklerine ev sahipliği yapmak veya kurumsal sponsorluk talep etmek gibi departmanın faaliyetlerini desteklemek için bağış toplama faaliyetlerine katılmak
 • Öğrencilerin ilerlemesini izleyerek ve gerektiğinde müdahale ederek öğrencilerin güvenli bir ortamda kaliteli eğitim almalarını sağlamak
 • Devam kayıtları, akademik performans ve disiplin işlemleri dahil olmak üzere öğrenci kayıtlarını yönetme
 • Gözetmenlik testleri de dahil olmak üzere öğrenci sınavlarının idaresini denetlemek ve sınav süresi boyunca sınavların güvenli olduğundan emin olmak
 • Akademik programlar veya politikalarla ilgili üniversite komitelerine ve diğer karar alma organlarına katılmak
 • Program hedeflerine ulaşmak için kaynak tahsis etmek ve sermaye iyileştirmeleri veya diğer masraflar için üniversite yönetiminden fon talep etmek de dahil olmak üzere bölümün bütçesini yönetmek
 • Alanındaki güncel eğilimleri takip etmek ve bir eğitimci olarak kendi yeteneklerini geliştirmek için mesleki gelişim faaliyetlerine katılmak

Dekan Maaşı Ne Kadar?

Dekan maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve okulun büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (41.50 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 30.000 TL (73.00 TL/saat)

Diş hijyenistlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Bu büyümenin birincil nedeni, ağız sağlığı ve düzenli diş muayenelerinin önemi konusunda artan farkındalıktır. Daha fazla insan ağız sağlığının önemini kavradıkça, diş hijyenistlerinin hizmetlerine olan talep artacaktır.

Dipnot: Dekan İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Dekan İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir dekanın genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu Dekan pozisyonu, eğitim, işletme veya kamu yönetimi gibi ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyeti gerektirir. Bazı dekanlar da doktora derecesine sahip olabilir.

Birçok dekanın eğitim geçmişi vardır ve daha önce öğretmen veya yönetici olarak çalışmış olabilirler.

Antrenman tecrübesi: Dekan pozisyonları, ilgili bir rolde en az 10 yıllık deneyim gerektirir. Öğretim üyesi veya yönetici olarak deneyim tercih sebebidir. Bölüm başkanı gibi bir liderlik rolünde deneyim de tercih edilir.

Dekan pozisyonları genellikle adayların araştırma, öğretim ve yönetim dahil olmak üzere çeşitli alanlarda deneyim sahibi olmasını gerektirir. Bölüm başkanı veya dekan yardımcısı gibi bir liderlik rolünde deneyim tercih edilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Dean, Gal kökenli bir erkek ismidir. Bu durum “karanlık savaşçı” anlamına gelen Duncan adının bir çeşididir. İsmin Galce yazılışı, “kahverengi savaşçı” anlamına gelen Donnchadh’dır. Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Dean Martin ve Kanadalı aktör Dean McDermott da dahil olmak üzere bu isme sahip birçok ünlü kişi var. Ayrıca, Supernatural dizisindeki ana karakter Dean Winchester ve Gotham dizisindeki bir karakter olan Dean O’Banion da dahil olmak üzere bu isme sahip birkaç kurgusal karakter vardır.

Dekan Olmak İçin Gerekli Beceriler

Dekanların başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Liderlik: Dekan görevleri genellikle personeli ve fakülteyi denetlemeyi içerir. Bu yüzden liderlik dekanların sahip olması gereken önemli bir beceridir. Liderlik becerileri, başkalarını motive etmenize, çok çalışmaları için ilham vermenize ve profesyonel olarak gelişmelerine yardımcı olabilir. Liderlik becerilerinizi, okulunuzun geleceğin dekanlarını yetiştirmenize yardımcı olabilecek kendi liderlik programlarını geliştirmesine yardımcı olmak için de kullanabilirsiniz.

İletişim: Dekan görevleri genellikle öğrenciler, öğretim üyeleri ve personel ile iletişim kurmanızı gerektirir. İster büyük bir grupla ister bire bir konuşuyor olun, mesajları net ve özlü bir şekilde iletebilmelisiniz. Ayrıca başkalarını dinleyebilmeli ve onların sorularına veya endişelerine cevap verebilmelisiniz.

Takım çalışması: Yönetimde çalışan Dean’ler, projeleri ve görevleri tamamlamak için genellikle bir çalışan ekibiyle birlikte çalışmak zorundadır. Bu durum herkesin aynı sayfada olmasını ve aynı hedeflere doğru çalışmasını sağlamak için başkalarıyla birlikte çalışabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Bir dekan, ekip çalışması becerilerini görevleri devretmelerine, ekiplerini motive etmelerine ve çatışmaları çözmelerine yardımcı olmak için kullanabilir.

Problem çözme: Dekanlık görevleri genellikle öğretim üyeleri, öğrenciler ve üniversite topluluğunun diğer üyeleri arasındaki çatışmaları çözmeyi içerir. Bu sorunlara çözüm bulmanıza yardımcı olması için problem çözme becerilerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca, kampüsteki etkinlikler veya diğer etkinlikler sırasında ortaya çıkan zorluklara çözüm bulmanıza yardımcı olması için problem çözme becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Uyarlanabilirlik: Dekanlık görevleri genellikle günden güne değişir. Bu yüzden dekanların uyarlanabilir olması önemlidir. Bu durum ortaya çıktıkça yeni sorumluluklara ve zorluklara uyum sağlayabilmek anlamına gelir. Mesela bir öğretim üyesi yoksa, bir dekanın devreye girmesi ve bir ders vermesi gerekebilir. Uyarlanabilir olmak, bu yeni role uyum sağlayabilmek ve sınıfı etkili bir şekilde öğretebilmek anlamına gelir.

Dekan Çalışma Şartları Nasıl?

Dekanlar, konferanslara veya toplantılara katılmak için seyahat edebilmelerine rağmen, genellikle bir üniversite kampüsündeki bir ofiste çalışırlar. Etkinliklere katılmak veya öğrenciler, öğretim üyeleri ve personel ile buluşmak için akşamları ve hafta sonları çalışabilmelerine rağmen, genellikle Pazartesi’den Cuma’ya normal çalışma saatleri içinde çalışırlar. Dekanlar, üniversitenin başkanına veya rektörüne karşı sorumlu olmalarına rağmen, genel olarak çalışmalarında büyük ölçüde özerkliğe sahiptirler. Dekanlar, stresli olabilen işlerinin rekabet eden taleplerini dengeleyebilmelidir. Hızlı karar verebilmeli ve belirsizlik konusunda rahat olmalıdırlar. Ayrıca çatışmayı idare edebilmeli ve başkalarını motive edip ilham verebilmelidirler.

Dekan İçin Mesleki Gelişme

İşte dekanların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Dekanların becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Dekanın Yükselişi

Gittikçe daha fazla okul dijital bir modele doğru ilerledikçe dekanın rolü değişiyor. Bu durum dekanların teknoloji ve eğitimi geliştirmek için onu nasıl kullanacakları konusunda bilgili olmaları gerektiği anlamına gelir.

Daha fazla okul dijital modelleri benimserken, dekanların bu değişiklikleri yönetmesi ve denetlemesi gerekecek. Ayrıca, okullarında yönetimden doğru destek olmadan zor olabilecek bir yenilik kültürü yaratabilmeleri gerekecektir.

Öğrenci Başarısına Odaklanma

Dekanlık, kendi başarılarını ölçmenin bir yolu olarak öğrenci başarısına giderek daha fazla odaklanıyor. Bu eğilim, veriye dayalı karar vermeye ve ilerlemeyi izlemek için metriklerin kullanımına daha fazla odaklanmaya yol açmaktadır.

Öğrenciler hakkında bilinçli kararlar vermek için verileri kullanabilen dekanlar, başarılı olmalarına yardımcı olmak için daha donanımlı olacaktır. Ek olarak, bu eğilim, verilerle çalışma deneyimine sahip profesyoneller için artan bir talebe yol açacaktır.

Dekanlar ve Fakülte Arasında İşbirliği

Dekanlar ve öğretim üyeleri arasındaki işbirliğini teşvik etmek için kolejler ve üniversiteler arasında büyüyen bir eğilim var. Bu durum iletişimi geliştirmek ve önemli kararlar söz konusu olduğunda her iki tarafın da aynı sayfada olmasını sağlamak için yapılıyor.

Bu eğilim büyümeye devam ettikçe, dekanların öğretim üyeleriyle nasıl etkin bir şekilde çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum onların ihtiyaçlarını ve önceliklerini anlamanın yanı sıra açık ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmeyi de içerir.

Nasıl Dekan Olunur?

Dekan olarak bir kariyer çok ödüllendirici olabilir. Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin hayatlarında fark yaratma ve akademik bir kuruma liderlik etme fırsatı sunar. Fakat bu kariyere başlamadan önce tüm yönleriyle düşünmek önemlidir.

Bir dekan olarak, kolej veya üniversitenin akademik hayatını yönetmek; müfredatı denetlemek; personel yönetimi; ve bağışçılar ve diğer paydaşlarla birlikte çalışmak. Ayrıca, farklı geçmişlere ve farklı eğitim seviyelerine sahip insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekecektir.

Dipnot: Dekan İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Dekanların yükselme beklentileri çalıştıkları kurumun büyüklüğüne ve türüne göre değişir. Küçük kurumlarda dekan en üst düzey yönetici olabilir. Daha büyük kurumlarda, dekan bir başkan yardımcısına veya başkana rapor verebilir. Bazı dekanlar, akademik işlerden sorumlu başkan yardımcısı veya akademik baş görevli gibi üst düzey yönetime geçerler. Diğerleri danışman olur veya hükümette çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu