Davranışsal Yardımcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Davranışsal bir yardımcının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve davranışsal bir yardımcı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Davranışsal yardımcılar, engelli bireyleri günlük yaşamlarında desteklemekten sorumludur. Genellikle otizmli veya diğer gelişimsel bozuklukları olan insanlarla çalışırlar. Fakat zihinsel sağlık sorunları veya fiziksel engelleri olanlara yardım etmeleri için de çağrılabilirler.

Davranışsal bir yardımcının rolü, şefkat ve sabır gerektiren bir roldür. Bu profesyoneller, hizmet verdikleri insanlarla olumlu ilişkiler kurabilmeli ve gerektiğinde sağlam kalabilmelidir.

Davranışsal Yardımcı Sorumlulukları ve Görevleri

Davranış yardımcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Bir hastanın tıbbi çizelgesindeki olayları uygun şekilde belgelemek
 • Hastaların davranışlarını değiştirmek için davranışçı terapi tekniklerini uygulamak
 • Demans veya Alzheimer Hastalığı olan hastalara destek ve rehberlik sağlamak, çevrelerine uyum sağlamalarına yardımcı olmak
 • Hasta ailelerine geçici bakım bulmalarına yardımcı olmak, sevdiklerinin teşhisi hakkında bilgi vermek veya onları duygusal olarak desteklemek gibi destek sağlamak
 • Nabız hızlarını ve sıcaklıklarını kaydederek, ilaçları uygulayarak ve değişiklikleri doktorlara bildirerek hastaların fiziksel sağlığını izlemek
 • Zorlayıcı davranışlarla başa çıkmak için yeni yöntemler geliştirmeye yardımcı olmak için hasta davranışları ve tedavi yöntemleri hakkında araştırma yapmak
 • Banyo yapma, giyinme, beslenme veya tımar etme gibi günlük yaşam aktiviteleri sırasında hastalara destek sağlamak
 • Hastalara banyo yapma, giyinme, tımar etme, yemek yeme, yürüme gibi temel faaliyetlerde yardımcı olmak.
 • Hastalara ve ailelerine sunulan programlar veya hizmetler hakkında bilgi sağlamak

Davranışsal Yardımcı Maaşı Ne Kadar?

Davranışçı yardımcı maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları tesisin büyüklüğüne ve işlerinin bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 37.049 $ (17.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (37.50 TL/saat)

Davranışsal yardımcıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Davranışsal yardımcılara olan talep, evde sağlık bakımına ve yatılı bakım tesislerinde devam eden ihtiyaçtan kaynaklanacaktır. Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça, daha fazla insan evde veya yatılı bakım tesislerinde bakım alıyor. Ek olarak, ruh sağlığı sorunları ve tedavileri konusunda artan farkındalığın bir sonucu olarak davranışsal yardımcılara olan talep artmaya devam edecektir.

Davranışsal Yardımcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir davranış yardımcısının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Davranışçı yardımcıların genel olarak bir lise diplomasına veya Genel Eğitim Diplomasına (GED) sahip olmaları gerekir. Bazı tesisler, davranış bilimi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti gerektirebilir. Bu programlar genel olarak psikoloji, insan gelişimi, araştırma yöntemleri ve istatistik dersleri içerir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, çalışmaya başlamadan önce bir eğitim programını tamamlamanızı isteyecektir. Bu programlar size müşterilerle çalışmak için ihtiyaç duyduğunuz beceri ve teknikleri öğretecektir. Ayrıca, müşterilerle nasıl etkileşime gireceğinizi ve yaygın durumlarla nasıl başa çıkacağınızı öğreterek sizi role hazırlayacaklardır.

En Popüler:  Sözleşmeli Kaynakçı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Davranışçı yardımcıların, sahada çalışmak için davranışsal yardımda lisans almaları gerekir. Her eyaletin lisans için farklı gereksinimleri vardır. Fakat çoğu adayın temel bir beceri testi ve kapsamlı bir sınavı tamamlamasını gerektirir. Sınav, adayların psikolojik ilkeler, insan gelişimi, davranış, tedavi ve müdahaleler hakkındaki bilgilerini test eder.

Yönetim kurulu sertifikası, davranışsal bir yardımcı arayan çoğu işveren için şart değildir. Fakat ileri düzey davranışsal yardımcılar arayan bazı tesisler, kurul onaylı adayları tercih edebilir.

Davranışsal Yardımcı Beceriler

Davranışçı yardımcıların başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, davranışsal bir yardımcı için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, öğrencilerin davranışlarını ve davranışlarını değiştirmek için yaptığınız eylemleri kaydetmek ve belgelemekten sorumlu olmanız olabilir. Sınıfınızda kullandığınız malzemeleri takip etmekten de sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden ayrıntılara gösterilen özen her şeyi takip etmenize yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, davranışsal bir yardımcı için bir başka önemli beceridir. Bir öğrencinin sakinleşmesini beklemeniz veya bir öğrencinin sorularınıza yanıt vermesini beklemeniz gerekebilir. Sakin kalmak ve öğrenci yanıt verene kadar onunla çalışmaya devam etmek önemlidir.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını ve bakış açısını anlama yeteneğidir. Davranışsal bir yardımcı olarak empati, öğrencilerle bağlantı kurmanıza ve onların bakış açısını anlamanıza yardımcı olabilir. Bu durum onlarla olumlu bir ilişki kurmanıza ve onları olumlu değişiklikler yapmaya teşvik etmenize yardımcı olabilir.

Esneklik: Esneklik, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Davranış yardımcıları genellikle özel ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışır. Bu yüzden esnek ve uyarlanabilir kalmaları önemlidir. Bu durum bir öğrencinin rutini değiştiğinde veya bir öğrencinin ihtiyaçları değiştiğinde sakin ve pozitif kalmalarına yardımcı olabilir.

Güvenilirlik: Güvenilirlik, davranışsal bir yardımcı için bir başka önemli beceridir. Bunun nedeni, taahhütlerinizi ve sorumluluklarınızı yerine getirebilmeniz gerektiğidir. Mesela bir öğrenciyle belirli bir saatte buluşmayı kabul ediyorsanız, dakik olmalı ve zamanında gelmelisiniz. Bu durum öğrenciye ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilmenizi sağlar.

Davranışsal Yardımcı Çalışma Şartları Nasıl?

Davranışsal yardımcılar, devlet okulları ve özel okullar, hastaneler, klinikler, grup evleri ve özel konutlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle gelişimsel engelleri, zihinsel bozuklukları veya duygusal sorunları olan çocuklar ve ergenlerle çalışırlar. Ayrıca gelişimsel engelleri veya zihinsel bozuklukları olan yetişkinlerle de çalışırlar. Bazı durumlarda, bir üyenin gelişimsel bir engeli veya zihinsel bozukluğu olan ailelere hizmet sağlayabilirler. Davranışçı yardımcılar, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışabilmelerine rağmen, genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Ayrıca evrak işlerini tamamlamak veya toplantılara katılmak için fazla mesai yapabilirler.

Davranışsal Yardımcı Eğilimler

İşte davranışsal yardımcıların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Davranışçı yardımcıların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Gayrimenkul Geliştirme Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Davranış Sağlığına Dikkat

Nüfus yaşlandıkça, davranışsal sağlığa artan bir odaklanma vardır. Bu durum zihinsel sağlık sorunları olanlara yardımcı olabilecek profesyonellere artan bir talep olduğu anlamına gelir.

Davranışçı yardımcılar, ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele eden insanlarla çalışmak için eğitim ve deneyime sahip olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Olmak İçin Gerekli Becerilerni, ihtiyacı olanlara yardım etmek için kullanabilirler ve aynı zamanda zihinsel sağlıkla ilgili damgalanmayı azaltmaya da yardımcı olabilirler.

Terapide Teknolojinin Kullanımı

Giderek daha fazla terapist, uygulamalarında teknoloji kullanmanın yararlarını fark ettikçe, terapide teknolojinin kullanımı giderek daha popüler hale geliyor.

Teknoloji, terapist ve danışan arasındaki iletişim için araçlar sağlamak veya seanslar sırasında kullanılabilecek kaynaklar sağlamak gibi terapi sürecini geliştirmek için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Ek olarak, zaman içindeki ilerlemeyi izlemek için teknoloji kullanılabilir, bu da hem terapist hem de müşteri için yardımcı olabilir.

Önlemeye Odaklanma

Davranışsal sağlık hizmeti alanı gelişmeye devam ettikçe, önlemeye artan bir odaklanma var. Bu değişim, birçok zihinsel sağlık sorununun yeterince erken yakalanmaları durumunda önlenebileceğinin anlaşılmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak, davranışsal yardımcıların, potansiyel sorunları çok ciddi hale gelmeden önce belirlemelerine olanak tanıyan beceriler geliştirmeleri gerekecektir. Ayrıca, sevdiklerinin ihtiyaç duydukları yardımı almasına yardımcı olabilmeleri için ailelere destek ve rehberlik sağlayabilmeleri gerekecektir.

Davranışsal Yardımcı Nasıl Olunur?

Davranışsal bir yardımcı olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Kariyer yolunuzu planlarken kişisel güçlü ve zayıf yönlerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. İnsanlarla çalışmak için bir yeteneğiniz var mı? Sabırlı mısınız ve baskı altında sakin kalabiliyor musunuz? Eğer öyleyse, davranışsal bir yardımcı olarak bir kariyer sizin için doğru seçim olabilir.

Çalışmak istediğiniz ortamın türünü de dikkate almak önemlidir. Bazı davranışsal yardımcılar, gelişimsel engelli yetişkinlerle konut ortamlarında çalışmayı tercih eder. Bazıları ise özel ihtiyaçları olan çocukların olduğu okullarda çalışmayı tercih ediyor. Nerede çalışmayı seçerseniz seçin, zor durumlarla başa çıkmaya ve hassas bilgileri ele almaya hazırlıklı olmak önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Davranış yardımcıları genel olarak lisanslı bir davranış analisti veya terapistinin gözetimi altında giriş seviyesi pozisyonlarda çalışır. Yardımcılar, psikoloji, davranış analizi veya ilgili bir alanda lisans veya yüksek lisans mezuniyetini tamamlayarak kariyerlerinde ilerleyebilirler. Daha fazla eğitim ve öğretim ile davranış yardımcıları, lisanslı davranış analistleri veya terapistleri olabilir. Yönetim pozisyonlarına geçmek isteyen yardımcılar, işletme veya ilgili bir alanda diploma alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu