Davranışsal Vaka Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Davranışsal bir vaka yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve davranışsal bir vaka yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Davranışsal vaka yöneticileri, zihinsel sağlık sorunları veya gelişimsel engelleri olan bireylerin bakımını denetlemekten sorumludur. Sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları tüm hizmetleri ve desteği aldıklarından emin olmak için bu müşterilerle yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Davranışsal bir vaka yöneticisinin işi kolay değildir. Bu profesyoneller, zor durumlarda kendi duygularını yönetirken, müşterileriyle güçlü ilişkiler kurabilmelidir.

Davranışsal Vaka Yöneticisi Sorumlulukları ve Görevleri

Davranışsal vaka yöneticilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşterilerle hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için planlar geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Sorunların temel nedenlerini belirlemek ve bu sorunları ele alan tedavi planları geliştirmek
 • Zaman içinde müşterinin ilerlemesini değerlendirmek ve etkili olduklarından emin olmak için tedavi planlarını gerektiği gibi ayarlamak
 • Hizmetleri ruh sağlığı danışmanları, sosyal hizmet uzmanları, psikiyatristler veya doktorlar gibi diğer sağlayıcılarla koordine etmek
 • Olumlu ilişkiler kurmaya yardımcı olmak için müşterinin destek sisteminin aileleri, arkadaşları ve diğer üyeleriyle birlikte çalışmak
 • Herhangi bir akıl sağlığı bozukluğunu veya tedavi planlamasını etkileyebilecek diğer sorunları belirlemek için değerlendirmeler yapmak
 • Müşterinin hedeflere yönelik ilerlemesini izlemek ve ilerlemenin devam etmesini sağlamak için gereken ayarlamaları yapmak
 • Danışanların teşhis ve tedavi seçeneklerini anlamalarına yardımcı olmak, ruh sağlığı koşulları hakkında eğitim vermek
 • Müşteriler, aile üyeleri, toplum kuruluşları, hastaneler ve diğer ilgili taraflarla ilişkiler geliştirmek ve sürdürmek

Davranışsal Vaka Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Davranışsal vaka yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve sağladıkları hizmetlerin türüne göre değişir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.70 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (33.80 TL/saat)

Davranışsal vaka yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Sağlık hizmeti sunucuları ruh sağlığı hizmetlerinin önemini kabul etmeye ve bunları birinci basamak sağlık hizmetlerine entegre etmeye devam ettikçe, davranışsal vaka yöneticilerine olan talep artacaktır. Depresyon veya anksiyete gibi davranışsal sağlık sorunları genellikle fiziksel rahatsızlıklarla birlikte bulunur. Bebek patlaması nesli yaşlandıkça, daha fazla insan her iki durum için de tedavi görüyor.

Dipnot: Davranışsal Vaka Yöneticisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Davranışsal Vaka Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir davranışsal vaka yöneticisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Davranışsal vaka yöneticilerinin genellikle psikoloji, sosyal hizmet veya insan hizmetleri gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Birçok davranışsal vaka yöneticisi, davranışsal vaka yönetimi veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyeti kazanmayı seçer. Bir yüksek lisans mezuniyeti kazanmak iki ila üç yıl sürer ve kurs ve denetimli stajı içerir.

En Popüler:  Yerleşik Hizmetler Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu vaka yöneticisi, yeni bir pozisyona başladıklarında iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, vaka yöneticisinin organizasyonun spesifik prosedürlerini ve gereksinimlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca vaka yöneticisinin kuruluşun kullandığı bilgisayar sistemlerini ve yazılımları öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Bazı vaka yöneticileri bir sertifika veya derece şeklinde iş dışında eğitim alacaklardır. Sosyal hizmet alanında lisans mezuniyeti veya sosyal hizmet alanında yüksek lisans mezuniyeti, vaka yöneticisine sahada çalışmak için gerekli eğitimi sağlayacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Davranışsal vaka yöneticilerinin vaka yönetimi konusunda sertifika almaları ve sağlamayı planladıkları hizmetlere bağlı olarak ek sertifikalara sahip olmaları gerekir.

Davranışsal Vaka Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Davranışsal vaka yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Vaka yöneticileri, müşterilerle, bir tedavi ekibinin diğer üyeleriyle ve bir müşterinin bakımına dahil olan diğer profesyonellerle etkileşim kurmak için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca bu becerileri danışanları ve aileleri ile tedavi planları, hedefleri ve diğer önemli bilgiler hakkında iletişim kurmak için kullanırlar. Vaka yöneticileri, bir müşterinin bakımıyla ilgili raporlar ve diğer belgeler oluşturmak için yazılı iletişim becerilerini kullanır.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir vaka yöneticisi olarak, duygusal sıkıntı yaşayan veya travmatik olaylar yaşayan müşterilerle çalışabilirsiniz. Empati, müşterilerinizle bağlantı kurmanıza ve ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olabilir. Müşterilerinizin öz farkındalık geliştirmelerine ve zorluklarına olumlu çözümler bulmalarına yardımcı olmak için empatiyi de kullanabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Vaka yöneticileri genellikle problem çözme becerilerini müşterilerinin zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacak stratejiler geliştirmek için kullanırlar. Mesela bir müşteri iş bulmakta zorluk çekiyorsa, vaka yöneticisi farklı bir iş arama yöntemi denemelerini veya bir iş fuarına katılmalarını önerebilir. Vaka yöneticileri, bir müşterinin terapi randevusunu kaçırması veya ilaçlarını almaması gibi tedavi sırasında ortaya çıkan sorunları ele almak için problem çözme becerilerini de kullanır.

Organizasyon becerileri: Vaka yöneticileri genellikle müşteri dosyaları, tedavi planları ve diğer belgeler dahil olmak üzere büyük miktarda bilgiyi yönetmek zorundadır. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, işinizi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri takip etmenize yardımcı olabilir. Çalışma alanınızı düzenli tutmak ve dosyalarınızı düzenli tutmak için organizasyon becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Kritik düşünce: Vaka yöneticileri, müşterilerine en iyi şekilde nasıl yardımcı olacaklarına dair kararlar almak için eleştirel düşünme becerilerini kullanır. Bir müşterinin davranışının temel nedenini ve nasıl değiştirileceğini belirlemek için eleştirel düşünmeyi kullanabilirler. Bir müşteri için en iyi tedavi planını ve başarısını nasıl ölçeceklerini belirlemek için eleştirel düşünmeyi de kullanabilirler.

Davranışsal Vaka Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

Davranışsal vaka yöneticileri, müşterilerle evlerinde veya başka yerlerde buluşmak için seyahat edebilmelerine rağmen, genel olarak bir ofis ortamında çalışırlar. Müşterilerle buluşmak veya toplantılara katılmak için çağrıda bulunmaları veya akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekmesine rağmen, normal iş saatlerinde çalışırlar. Ayrıca evrakları veya raporları tamamlamak için fazla mesai yapabilirler. Davranışsal vaka yöneticileri devlet kurumları, ruh sağlığı klinikleri, hastaneler veya özel muayenehaneler için çalışabilir. Ayrıca okullarda, cezaevlerinde veya diğer ortamlarda çalışabilirler.

En Popüler:  BT Altyapı Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Davranışsal Vaka Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte davranışsal vaka yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Davranışsal vaka yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Bakımda Daha İyi Koordinasyon İhtiyacı

Bakımın daha iyi koordinasyonuna duyulan ihtiyaç, nüfus yaşlandıkça giderek daha önemli hale geliyor. Bu eğilim, bir bireyin ihtiyaç duyabileceği çeşitli hizmetleri koordine etmeye yardımcı olabilecek vaka yöneticilerine yönelik bir talebe neden oluyor.

Davranışsal vaka yöneticileri, çeşitli profesyonellerle çalışabildikleri ve her hastanın farklı ihtiyaçlarını anlayabildikleri için bu trendden yararlanmak için iyi bir konumdadır. Ayrıca, gerekli tüm hizmetlerin zamanında sağlanmasına yardımcı olabilirler.

Teknolojinin Kullanımı

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, davranışsal vaka yöneticilerinin işlerinde onu nasıl daha etkili kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek.

Bu durum verileri izlemek ve ilerlemeyi izlemek için teknolojiyi kullanmanın yanı sıra müşterilerle ve potansiyel yönlendirmelerle bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanmayı içerir. Ek olarak, davranışsal vaka yöneticilerinin, zamanlarını daha verimli yönetmelerine yardımcı olabilecek en yeni uygulamalara ve yazılımlara aşina olmaları gerekecektir.

Önlemeye Vurgu

Akıl sağlığı endüstrisi, önlemeye daha fazla önem vermeye doğru kaymaktadır. Bu durum vaka yöneticilerinin önleme ve erken müdahale konusunda beceriler geliştirmesi gerekeceği anlamına gelir.

Aileler ve topluluklarla birlikte çalışarak vaka yöneticileri akıl hastalığının belirtilerini belirleyebilir ve sorunlar çok şiddetli hale gelmeden önce destek sağlayabilir. Bu durum acil servise veya hapse giren insan sayısını azaltmaya yardımcı olabilir, bu da para tasarrufu sağlar ve genel toplum sağlığını iyileştirir.

Davranışsal Vaka Yöneticisi Nasıl Olunur?

Davranışsal bir vaka yöneticisi olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. İnsanların yaşamlarında bir fark yaratma ve zorlu zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olma fırsatı sunar. Fakat bu kariyere başlamadan önce tüm yönleriyle düşünmek önemlidir.

Düşünmeniz gereken en önemli şeylerden biri, nerede çalışmak istediğinizdir. Davranışsal vaka yöneticisi olarak pratik yapabileceğiniz birçok farklı ortam vardır. Bir devlet kurumu, kar amacı gütmeyen kuruluş veya özel şirket için çalışabilirsiniz. Her ortamın kendine özgü kültürü ve gereksinimleri vardır. Bu yüzden kişiliğinize ve ilgi alanlarınıza uyan birini bulmak önemlidir.

Ayrıca ne tür davalar üzerinde çalışmak istediğinizi de düşünmelisiniz. Bazı vaka yöneticileri, zihinsel sağlık sorunları olan bireylerle çalışma konusunda uzmanlaşırken, diğerleri, ailelerin madde bağımlılığı sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmaya odaklanır. Ne tür bir dava üzerinde çalışmak isterseniz isteyin, gerekli eğitim ve sertifikasyona sahip olmanız önemlidir.

Dipnot: Davranışsal Vaka Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Davranışsal vaka yöneticileri, organizasyonlarında program koordinatörü veya direktör gibi daha üst düzey pozisyonlara geçebilirler. Ayrıca sosyal hizmet veya psikoloji gibi ilgili alanlara da geçebilirler. Deneyimle, davranışsal vaka yöneticileri kendi özel muayenehanelerini açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu