Dahiliye Doktoru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir dahiliye doktorunun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve dahiliye doktoru olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Dahiliye doktorları, yetişkin hastalıklarının, bozukluklarının ve durumlarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış tıp uzmanlarıdır. Yaygın olarak soğuk algınlığından diyabet veya hipertansiyon gibi kronik hastalıklara kadar her şey dahil olmak üzere küçükten şiddetliye kadar çeşitli sağlık sorunları olan hastaları tedavi ederler.

Dahiliye, tıpta en geniş tabanlı uzmanlıklardan biridir. Dahiliye doktorları, kardiyolojiden gastroenterolojiye ve akciğer hastalığına kadar herhangi bir sayıda alt uzmanlığa odaklanmayı seçebilirler.

Dahiliye Doktoru Sorumlulukları ve Görevleri

Dahiliye doktorları genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Soğuk algınlığı, grip, enfeksiyonlar, astım, zatürree ve diyabet gibi yaygın hastalıkların teşhis ve tedavisi
 • Hastanın sağlık durumunu değerlendirmek için laboratuvar testleri ve diğer tanı testleri sipariş etme ve yorumlama
 • Hastaların koşullarını yönetmelerine yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri önermek
 • Hastalara diyet, egzersiz, sigarayı bırakma, kontraseptif kullanımı vb. gibi hastalık önleme teknikleri hakkında danışmanlık yapmak.
 • Akut veya kronik durumları tedavi etmek için ilaç reçete etmek
 • Yeni doğanlardan yetişkinlere kadar değişen hastalara aşılama ve fizik muayene dahil olmak üzere birinci basamak hizmetleri sağlamak
 • Zaman içinde sağlık ihtiyaçlarını izlemek için hastalarla uzun vadeli ilişkiler kurmak
 • Cerrahi operasyonlar veya endoskopik prosedürler gibi tıbbi prosedürlerin uygulanması ve sonuçların yorumlanması
 • Hastalıklar için yeni tedaviler geliştirmek veya mevcut yöntemleri iyileştirmek için araştırmalar yapmak

Dahiliye Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Dahiliye doktorlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları hastane veya klinik türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 46.000 TL (112.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 49.000 TL (237.90 TL/saat)

Dahiliye doktorlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş artması bekleniyor.

Yaşlanan bir nüfus, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan insan sayısında artışa yol açacaktır. Sonuç olarak, bu hastaları tedavi etmek için daha fazla dahiliye doktoruna ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, tıbbi hizmetlere olan talep genel olarak yaşla birlikte arttığından, bu meslek için genel büyüme oranı, nüfusun ortalama yaşam beklentisinde öngörülen artış tarafından bir şekilde yumuşatılabilir.

Dipnot: Dahiliye Doktoru İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Dahiliye Doktoru İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Dahiliye doktoru olmak için genel olarak aşağıdakileri tamamlamanız gerekir:

Eğitim: Tüm tıp uzmanları, tıp fakültesine başvurmadan önce bir lisans mezuniyetini tamamlamalıdır. Tıp öncesi öğrenciler için en yaygın ana dallar biyoloji, kimya ve psikolojidir.

Tıp fakültesi, sınıf ve laboratuvar öğrenimini içeren dört yıllık bir programdır. Öğrenciler anatomi, fizyoloji, farmakoloji, patoloji, tıp etiği, tıp hukuku ve tıbbi uygulama yönetimi gibi konuları öğrenirler.

Tıp fakültesini tamamladıktan sonra, öğrenciler bir ikamet programını tamamlamalıdır. Bir ikamet, bir hastanede veya klinikte gerçekleşen bir lisansüstü programdır. Bir ihtisas sırasında öğrenciler tıbbi bilgilerini gerçek dünya ortamında uygulamayı öğrenirler.

Antrenman tecrübesi: Tıp fakültesi mezuniyeti için staj gereklidir. Bu stajlar, öğrencilere klinik bir ortamda uygulamalı deneyim sağlar. Ayrıca öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olabilecek pratisyen doktorlarla iletişim kurmasına da olanak tanır.

Tıp fakültesinden sonra, bir doktor bir ikamet programını tamamlamalıdır. İkamet programları üç ila yedi yıl sürer ve doktorlara klinik bir ortamda uygulamalı deneyim sağlar. Ayrıca doktorların, mezun olduktan sonra iş bulmalarına yardımcı olabilecek pratisyen doktorlarla ağ kurmasına da izin veriyorlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: ABD’de tıp uygulamak için, uygulama yapmak için bir lisans almanız gerekir. Her devletin lisans almak için kendi süreci vardır. Fakat genel olarak tüm yıl tıp fakültesinin tamamlanmasının yanı sıra bir yıllık staj ve bir yıllık ikametgah gerektirir. ABD Tıbbi Lisanslama Sınavını (USMLE) geçmeniz gerekecektir.

Dahiliye Doktoru Olmak İçin Gerekli Beceriler

İç hastalıkları doktorlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Dahiliye doktorları, teşhisleri, tedavi planlarını ve prognozu açıklamak için hastalarla iletişim kurar. Ayrıca bakım ve tedaviyi koordine etmek için diğer tıp uzmanlarıyla iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri, dahiliye doktorlarının hastaları ve meslektaşları ile güven oluşturmasına yardımcı olabilir.

Tıbbi bilgi: Tıbbi bilgi, tıbbi prosedürleri, tedavileri ve teşhisleri anlama yeteneğidir. Bu durum dahiliye doktoru için önemli bir beceridir çünkü hastalarına en iyi bakımı sağlamalarını sağlar. Tıp bilgisi, insan vücudunu, hastalık ve durumların vücudu nasıl etkilediğini ve bu durumların nasıl tedavi edileceğini anlamayı içerir.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Dahiliye uzmanı olarak korku, endişe, öfke ve hayal kırıklığı gibi çeşitli duygular yaşayan hastalarla çalışabilirsiniz. Bu duyguları tanımlayabilmek ve onlara hastalarınızın kendilerini rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olacak şekilde yanıt verebilmek önemlidir.

Organizasyon: Dahiliye doktorlarının genellikle bir günde görmesi gereken birden fazla hasta vardır. Bu yüzden organize olmaları onlar için önemlidir. Bu durum onların çalışmalarına öncelik vermelerine ve tüm hastalarını görmek için yeterli zamana sahip olmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, hastalarının sağlık kayıtlarını takip etmelerine ve gerektiğinde onları takip etmelerine yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Hastaları teşhis ederken, dahiliye doktorlarının hastanın tıbbi geçmişinin ayrıntılarına, semptomlarına ve test sonuçlarına çok dikkat etmesi önemlidir. Bu durum hastaları için en iyi tedavi seçeneklerini belirlemelerine yardımcı olabilir. Ayrıntılara gösterilen özen, hastalarının sahip olabileceği olası sağlık risklerini belirlemelerine de yardımcı olabilir.

Dahiliye Doktoru Çalışma Şartları Nasıl?

Dahiliye doktorunun çalışma ortamı genellikle bir poliklinik, hastane veya özel muayenehanedir. Genellikle geceler, hafta sonları ve tatil günleri dahil olmak üzere uzun saatler çalışırlar. Ayrıca hastanedeki hastaları görmek için tur atıyorlar. İş stresli olabilir ve günün 24 saati görev başında olabilirler. Acil durumlarla başa çıkabilmeleri ve hızlı kararlar verebilmeleri gerekir. Ayrıca hasta ve yaralı hastalarla uğraşmanın duygusal stresiyle başa çıkabilmeleri gerekir.

Dahiliye Doktoru İçin Mesleki Gelişme

İşte dahiliye doktorlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Dahiliye doktorlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teletıp Yükselişi

Teletıpın yükselişi, sağlık hizmetlerinin sunum şeklini hızla değiştiren bir trend. Akıllı telefonların ve tabletlerin artan popülaritesi ile hastalar artık tıbbi bakıma kendi evlerinin rahatlığından erişebiliyorlar.

Bu eğilimin dahiliye alanında büyük bir etkisi var, çünkü doktorlar artık onları şahsen görmek için seyahat edemeyecek durumda olan hastalara bakım sağlayabiliyor. Bu durum doktorların daha geniş bir hasta tabanına ulaşmasını sağlar ve tıbbi bakım için seyahat edemeyecek durumda olanlar için daha fazla seçenek sunar.

Hasta Katılımı Anahtar Olacak

Teknoloji ilerledikçe, hasta katılımı doktorlar için giderek daha önemli hale gelecektir. Hastalar artık durumları ve tedavileri ile ilgili bilgilere online olarak erişebiliyor, bu da her zamankinden daha fazla bilgi sahibi oldukları anlamına geliyor.

Rekabette bir adım önde olmak için dahiliye doktorlarının iletişim ve eğitim becerilerini geliştirmeleri gerekecektir. Ayrıca hastalarla yeni ve yenilikçi yollarla bağlantı kurmak için teknolojiyi kullanabilmeleri gerekecek.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Dahiliye doktorları giderek daha fazla önleyici bakıma odaklanıyor. Bu eğilim, sağlık hizmetleri maliyetlerine artan odaklanma ve hastalar arasında daha proaktif bakım arzusu da dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönlendirilmektedir.

Önleyici bakım, taramalar, kontroller ve danışmanlık gibi çeşitli farklı hizmetleri içerebilir. İç hastalıkları doktorları, çeşitli sağlık sorunlarını ele almak için eğitim ve deneyime sahip olduklarından, bu hizmetleri sağlamak için iyi bir konumdadır.

Dahiliye Doktoru Nasıl Olunur?

Dahiliye doktoru olarak bir kariyer, büyüme ve uzmanlaşma için birçok fırsat sunar. Kardiyoloji veya geriatri gibi belirli bir tıp alanına odaklanmayı seçebilir veya genel tıp uzmanı olabilir ve herhangi bir tıbbi sorunu olan hastaları tedavi edebilirsiniz.

Dahiliye uzmanı olarak hastaneler, klinikler ve özel muayenehaneler de dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışma fırsatına sahip olacaksınız. Farklı kültürlerden hastaları tedavi etme deneyimi kazanabileceğiniz yurt dışında çalışmayı da düşünebilirsiniz.

Dipnot: Dahiliye Doktoru İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Tıp fakültesini tamamladıktan ve dahiliye alanında ikamet ettikten sonra, doktorlar kardiyoloji, göğüs hastalıkları veya gastroenteroloji gibi bir alt uzmanlık alanında burs almayı seçebilirler. Burslar genellikle iki ila üç yıl sürer.

Bir bursu tamamladıktan sonra, doktorlar özel muayenehaneye girmeyi veya bir grup muayenehanesine katılmayı seçebilirler. Ayrıca bir hastane veya başka bir sağlık kuruluşu için çalışmayı da seçebilirler. Öğretmek veya araştırma yapmak isteyen doktorlar bir tıp fakültesinde veya üniversitede çalışmayı seçebilirler.

Birçok doktor, belirli bir tıp alanında uzmanlaşmayı seçer. Mesela kardiyoloji alanında uzmanlaşmış bir doktor, kalp hastalıklarının teşhis ve tedavisine odaklanacaktır. Göğüs hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktor, akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisine odaklanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu