Çocuk İnfaz Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir çocuk ıslah memurunun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir çocuk ıslah memuru olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Çocuk ıslah memurları, adalet sisteminde, tutuklanmış veya başka bir şekilde gözaltına alınmış çocuklara nezaret ederek çalışırlar. Bu gençlerin gözaltındayken güvende olmalarını sağlamaktan ve cezaları bittiğinde tekrar yola çıkmalarına yardımcı olmaktan sorumludurlar.

Çocuk ıslah memurları, bu genç suçluların rehabilitasyonuna yardımcı olmak için danışmanlık veya diğer sosyal hizmetler sağlamakla da görevlendirilebilir.

Çocuk İnfaz Memurluğu Sorumlulukları ve Görevleri

Çocuk ıslah memurlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Mahkumların tesiste kaldıkları süre boyunca davranış ve aktivite düzeylerini izleme
 • Mahpusların tesise girdiklerinde veya tesisten çıktıklarında aramalarının yapılması
 • İhtiyaçlarını ve rehabilitasyon yolunda ilerlemelerini belirlemek için mahkumlarla bireysel olarak görüşme
 • Mahkumların faaliyetlerini izlemek ve acil durumlara müdahale etmek de dahil olmak üzere tesis için güvenlik sağlamak
 • Sokağa çıkma yasağı veya ziyaret saatleri gibi kural ve düzenlemeleri uygulayarak tesiste düzeni sağlamak
 • Kural ihlallerini belgeleyen raporlar yazmak gibi disiplin cezalarını işlemek
 • Uyuşturucu veya silah gibi kaçak mallar için mahkumların yaşam alanlarında arama yapmak
 • Sağlık hizmetlerinin sağlanması ve barınma birimlerinde düzeni sağlamak da dahil olmak üzere mahkumlara uygun şekilde bakılmasını sağlamak
 • Mahkumların davranışları ve rehabilitasyona yönelik ilerlemeler hakkında raporlar hazırlamak

Çocuk Islah Memuru Maaşı Ne Kadar?

Çocuk ıslah memurlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları tesisin büyüklüğüne ve işlerinin bulunduğu şehre göre değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (23.80 TL/saat)

Çocuk ıslah memurlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Çocuk ıslahevi nüfusunun büyümesini ve maliyetlerini kontrol etme ihtiyacı, bu işçilere olan talebi artırmaya devam edecek. Devletler, kamu güvenliğini korurken gözaltındaki gençlerin sayısını azaltmanın yollarını giderek daha fazla arıyor. Sonuç olarak, bazı eyaletler daha az sayıda genci gözaltı merkezlerinde tutmak için daha fazla ıslah memuru tutabilir.

Dipnot: Çocuk Islah Memuru İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Çocuk İnfaz Memuru İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir çocuk ıslah memurunun genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, çocuk ıslah memurlarının lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bu mesleğin en yaygın bölümlerinden bazıları ceza adaleti, sosyal hizmet, psikoloji ve davranış bilimidir.

En Popüler:  Web Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu eyalet, çocuk ıslah memurlarının bir tesiste çalışmaya başlamadan önce bir eğitim programını tamamlamasını ister. Bu programlar genellikle 30 ila 90 gün arasında sürer ve adaylara reşit olmayanların hakları, bir çocuk infaz memurunun rolü ve işin günlük sorumlulukları hakkında bilgi verir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Çocuk ıslah memurlarının sahada çalışmak için bir devlet lisansı almaları gerekir. Her eyaletin lisans için farklı gereksinimleri vardır. Fakat genellikle eyaletin düzeltme sistemi hakkındaki bilgisini göstermek için bir sınavı geçmeyi ve fiziksel bir sınavı geçmeyi içerir.

Çocuk Ceza İnfaz Görevlisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Çocuk ıslah memurlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, genç bir ıslah memuru için işin önemli bir parçasıdır. Mahkumlar, diğer infaz memurları ve denetçilerle iletişim kurabilmeniz gerekecek. Ayrıca, raporlar ve olay günlükleri gibi yazılı biçimde etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir.

Fiziksel uygunluk: Fiziksel uygunluk, genç ceza infaz memurları için önemli bir beceridir. Bunun nedeni, işin vardiyaları da dahil olmak üzere gün boyunca aktif olmalarını gerektirmesidir. Mahkumları dizginleyebilmeleri, mahkûmlara refakat edebilmeleri ve diğer fiziksel görevleri yerine getirebilmeleri gerekir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bu durum genellikle suç işleyen gençlerle çalıştıkları için, çocuk ıslah memurları için önemli bir beceridir. Suça yol açan koşulları anlayabilmek ve suçluyla bağlantı kurabilmek, infaz memurunun suçlunun hayatında olumlu bir etki yapmasına yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Çocuk ıslah memurları için problem çözme becerileri çok önemlidir. Sorunları tanımlayabilmeleri ve onlara çözüm bulabilmeleri gerekir. Bu durum üzgün veya kızgın mahkumları sakinleştirmenin yollarını bulmayı, mahkumlar arasındaki çatışmaları çözmeyi ve mahkumların davranışlarını iyileştirmelerine yardımcı olmanın yollarını bulmayı içerebilir.

Takım çalışması: Başkalarıyla birlikte çalışmak, genç ceza infaz memurları için önemli bir beceridir. Mahkumların ve çalıştıkları tesisin güvenliğini sağlamak için genellikle ekipler halinde çalışırlar. Ayrıca mahkûmların ve tesisin güvenliğini sağlamak için diğer personel ile birlikte çalışırlar.

Çocuk İnfaz Görevlisi Çalışma Şartları Nasıl?

Çocuk ıslah memurları, çocuk cezaevleri ve çocuk cezaevleri gibi güvenli gözaltı merkezlerinde çalışır. Ayrıca grup evlerinde, yatılı tedavi merkezlerinde veya günlük tedavi programlarında çalışabilirler. Çoğu çocuk ceza infaz memuru tam gün çalışır ve çoğu haftada 40 saatten fazla çalışır. Akşamları, hafta sonları ve tatil günlerinde çalışabilirler ve günün 24 saati nöbetçi olabilirler. Bazı çocuk ceza infaz memurları vardiyalı çalışır ve bazılarının fazla mesai yapması gerekebilir. İş stresli ve tehlikeli olabilir ve memurlar duygusal olarak yüklü durumlarla başa çıkabilmelidir. Ayrıca potansiyel şiddet karşısında kontrolü sürdürebilmelidirler.

Çocuk İnfaz Memuru İçin Mesleki Gelişme

İşte çocuk ceza infaz memurlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Çocuk ceza infaz memurlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Hayvan Zulüm Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Çocuk Gözaltı Merkezleri Daha Çok Okul Gibi Olacak

Çocuk gözaltı merkezleri daha çok okullara benzer hale geldikçe, Çocuk Ceza İnfaz Görevlilerinin rollerini öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamaları gerekecektir.

Çocuk Cezaevi Görevlileri, öğrencilerin derslerine devam etmelerini ve sınıfta uygun şekilde davranmalarını sağlamaktan sorumludur. Bu rolde başarılı olmak için, bir sınıfı etkili bir şekilde yönetebilmeleri ve farklı yaş ve aşamalardaki öğrencilerin ihtiyaçlarını anlayabilmeleri gerekecektir.

Kolluk Kuvvetleri ve Eğitim Yetkilileri Arasında İşbirliği

Kolluk kuvvetleri ve eğitim yetkilileri arasında işbirliğine yönelik artan bir eğilim var. Bunun nedeni, okulların karşılaştığı sorunların birçoğunun, yoksulluk ve suç gibi okul duvarlarının dışındaki sorunlara kadar izlenebileceğinin anlaşılmasıdır.

Bu eğilimin bir sonucu olarak, Çocuk Cezaevi Görevlilerinin hem kanun uygulama prosedürlerine hem de eğitim politikalarına aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca, bugün okulların karşılaştığı zorluklara çözümler üretebilmek için diğer profesyonellerle etkin bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Çocuk Gözaltı Merkezlerinde Teknoloji Kullanımı

Çocuk gözaltı merkezlerinde teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Bunun nedeni, teknolojinin gençleri gözaltındayken meşgul etmelerine yardımcı olmak ve onlara eğitim fırsatları sağlamak için kullanılabilmesidir.

Çocuk gözaltı merkezlerinde teknoloji daha yaygın hale geldikçe, Çocuk Islah Memurlarının, tutukluları eğlendirmek ve eğitmek için onu nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Nasıl Çocuk İnfaz Memuru Olunur?

Çocuk ıslah memuru olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Kişiliğiniz, fiziksel uygunluk düzeyiniz ve eğitim geçmişiniz de dahil olmak üzere bu alandaki başarınızı etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Sevecen bir yapıya sahipseniz ve risk altındaki gençlerin hayatlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için gerekli olan sıkı çalışmayı ortaya koymaya istekliyseniz, o zaman çocuk ıslah memuru olmak sizin için mükemmel bir kariyer seçimi olabilir.

Dipnot: Çocuk İnfaz Memurunun İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Çocuk ıslah memurları, kıdemli çocuk ıslah memuru, birim yöneticisi, program koordinatörü veya eğitim koordinatörü gibi pozisyonlara yükselebilirler. Bazı memurlar ek olarak şartlı tahliye memuru veya şartlı tahliye memuru olabilir. Bazı memurlar yetişkinlere yönelik tesislere transfer olabilir ve diğerleri kanun yaptırımı veya sosyal hizmet alanında kariyer yapmak için düzeltmeleri tamamen bırakabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu