Cerrahi Teknoloji Uzmanı İşin Tanımı ve Maaşları – 2024

Cerrahi Teknoloji Uzmanı İşin Tanımı

Cerrahi teknisyenleri ve cerrahi teknikler olarak da bilinen cerrahi teknisyenleri, cerrahlara, hemşirelere ve diğer tıbbi personele operasyonlarda yardımcı olur. Cerrahi teknoloji uzmanları, geceleri, tatiller ve hafta sonları da dahil olmak üzere tüm vardiyaları, başta ameliyathanelerde olmak üzere hastanelerde ve tıbbi kliniklerde çalışır. Cerrahi teknoloji uzmanları cerrahlara, kayıtlı hemşirelere ve cerrahi ekibin diğer üyelerine rapor verir.

Cerrahi Teknologun Görevleri ve Sorumlulukları

Cerrahi teknoloji uzmanları, çalıştıkları tıbbi tesise ve orada yapılan cerrahi prosedür türlerine bağlı olarak çeşitli iş görevleri yaparlar. Bununla birlikte bu temel görevler tüm operasyonlarda ve tüm tıbbi tesislerde yaygındır:

Steril Cerrahi Prosedürlere Hazırlanın

Ameliyathane ekibinin üyeleri olarak cerrahi teknoloji uzmanları, tüm ameliyatlardan önce iyice ovmak için uygun prosedürleri takip ederler. Prosedür sırasında kullanılacak steril aletleri de hazırlarlar.

Cerrahi Prosedürlere Yardımcı Olun

Cerrahi teknolojileri uzmanları, hastaları sedye üzerine kaldırmayı içeren cerrahi gruba ve hasta grubundan taşırlar. Prosedürler sırasında hastaları ve tıbbi ekipmanı konumlandırırlar ve ayrıca istendiği gibi cerrahi ekip üyelerine el aletleri bulundururlar.

Tıbbi İşlemleri Yapın

Cerrahi teknoloji uzmanları, dikişleri kesmek ve pansumanları değiştirmek gibi küçük tıbbi prosedürler uygularlar.

Hayati İşaretleri İzleme

Cerrahi teknoloji uzmanları prosedürler sırasında hastanın yaşamsal bulgularını izler ve herhangi bir potansiyel sorun ortaya çıktığında ekibi uyarırlar.

Temiz Cerrahi Süitler

Cerrahi teknoloji uzmanları ameliyathaneyi prosedürlerden önce ve sonra temizler. Bu durum cerrahi aletlerin temizlenmesi, sterilize edilmesi ve bakımının yanı sıra sünger, iğneler ve gerektiği gibi diğer malzemelerle ameliyathane envanterinin yeniden stoklanmasını içerir.

En Popüler:  Vergi Denetçisi İş Tanımı ve 2024 Maaşları

Güvenliği Koruyun

Cerrahi teknoloji uzmanları her zaman uygun güvenlik tekniklerini takip ederler.

Cerrahi Teknolog Nasıl Olunur?

Cerrahi teknoloji uzmanları, cerrahlara operasyonlar sırasında ihtiyaç duydukları aletleri aktarmak için tıbbi bilgi ve tıbbi terminolojiye aşina olmaları gerekir. Hastaneler, aşağıdaki temel yeteneklere sahip cerrahi teknisyenleri işe alır:

  • Tıbbi bilgi – Cerrahi teknoloji uzmanları ameliyathane prosedürlerini anlamak ve uygun aletleri ameliyat ekibine vermek için en az anatomi ve tıbbi terminoloji bilgisine ihtiyaç duyarlar.
  • Problem çözme yetenekleri – Cerrahi teknoloji uzmanları tıbbi prosedürler sırasında problem çözebilen hızlı düşünürlerdir
  • Fiziksel uygunluk – Normal bir iş günü boyunca, cerrahi teknoloji uzmanları bir seferde uzun saatler boyunca ayakta durmalı ve güç ve dayanıklılık gerektiren hastaları kaldırmaya yardımcı olmalıdır.
  • İletişim yetenekleri – Cerrahi teknoloji uzmanları, aletleri geçmeleri veya diğer işlevleri tamamlamaları istendiğinde ameliyathanede hızlı ve doğru bir şekilde cevap verebilmek için mükemmel sözlü iletişim becerilerine ihtiyaç duyarlar.
  • Organizasyon yetenekleri – Cerrahi teknoloji uzmanları ameliyathanelerin stoklanmasını ve tedarik edilmesini sağlayan ayrıntılara dikkat eden iyi organize olmuş profesyonellerdir

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Cerrahi teknoloji uzmanları düzenli olarak aşağıdaki araçları kullanır:

  • Cerrahi aletler (forseps, neşter)
  • Hastane ekipmanları

Cerrahi Teknoloji Uzmanı Eğitimi

Cerrahi teknoloji uzmanlarının bu kariyer yolunu takip edebilmeleri için lise veya dengi okul diplomasına sahip olmaları gerekmektedir. Birçok işveren ayrıca adayların lisansüstü teknisyen programı aracılığıyla sertifika almasını zorunlu tutmaktadır. Bazı hastaneler sadece Kızıl Haç ve diğer birçok kurum tarafından verilen temel yaşam desteği (MİB) sertifikası alan cerrahi teknoloji uzmanlarını işe alır. CPR sertifikasyonu her zaman gerekli değildir. Fakat CPR sertifikasına sahip cerrahi teknoloji uzmanları işverenlere dikkat çekmektedir.

İşyerinde eğitim, uzunluğu işverene göre değişen cerrahi teknoloji uzmanlarına verilmektedir. Bu eğitim dönemi, cerrahi teknoloji uzmanlarını ameliyathane prosedürleri ve ekipmanları hakkında bilgilendirmek için tasarlanmıştır.

En Popüler:  Mağaza Asistanı İş Tanımı ve 2024 Maaşları

Cerrahi Teknoloji Uzmanı Maaşı ve 2024 Yıllık Kazancı

Cerrahi teknoloji uzmanları ortalama 22.26 TL ve yıllık 46.310 TL maaş alıyorlar. Cerrahi teknoloji uzmanlarına diş ve görme kapsamı da dahil olmak üzere tam tıbbi faydalar sağlanmaktadır. İşverenler ayrıca ücretli tatil ve hasta günler de sunmaktadır. Emeklilik maaşı ve hayat sigortası standarttır. Bazı tıbbi tesisler, çalışanlara ücretsiz kafeterya yemekleri, ücretsiz otopark ve spor salonu erişimi gibi ek avantajlar sağlar.

Meslek İstatistikleri Bürosu, alanın 2029’a kadar %12 büyüyeceğini tahmin ediyor ve bu da ortalama ABD iş büyüme oranından daha hızlı.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Cerrahi teknoloji uzmanlarının bilmesi gereken terminoloji, araçlar ve ipuçlarını öğrenin ve bu kitapları ve web sitelerini kullanarak çeşitli iş stratejileri ve eğitim fırsatları bulun:

Cerrahi Teknoloji Uzmanları Derneği – AST’li cerrahi teknoloji uzmanları için kamu politikaları, haber güncellemeleri ve diğer önemli bilgiler hakkında bilgi sahibi olun

Cerrahi Teknolojisi Uzmanı İçin Cerrahi Teknoloji: Olumlu Bakım Yaklaşımı – Bu kitaptaki ayrıntılı bilgiler cerrahi teknoloji uzmanının rolünü açıklar ve tekniklerin bilmesi gereken cerrahi alet ve prosedürlerin açıklamalarını ve görüntülerini içerir

Ameliyathane Becerileri: Cerrahi Teknoloğunun Temelleri – Ameliyathane tekniklerinin temelleri ve cerrahi teknoloji uzmanlarının ihtiyaç duyduğu temel beceriler bu kitapta kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır

Ulusal Cerrahi Teknolojisi ve Cerrahi Yardım Kurulu – Cerrahi teknoloji uzmanlarının sertifikasyon ve eğitim hakkında bilmesi gereken her şey burs bilgileri sunan bu web sitesinde mevcuttur.

Cerrahi Teknoloji Uzmanı İçin Cerrahi Anatomi ve Fizyoloji – Bu kitap özellikle ameliyathane prosedürlerine odaklanarak cerrahi teknoloji uzmanları göz önünde bulundurularak anatomi ve fizyolojiyi kapsar

Cerrahi Teknoloji Uzmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Cerrahi Teknoloji Uzmanı
  • Sertifikalı Cerrahi Teknoloji Uzmanı
  • MRI Teknoloji Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu