Cenaze Evi Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir cenaze evi müdürünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve cenaze evi müdürü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Cenaze evi müdürleri, bir cenaze evinin günlük operasyonlarından sorumludur. Cenaze ve anma törenlerinin düzenlenmesinden personelin yönetimine ve ekipman ve malzemelerin bakımına kadar işin tüm yönlerini denetlerler.

Cenaze evi yöneticileri, yas danışmanlığı veya mezarlık yönetimi gibi diğer ilgili alanlarda da yer alabilir.

Cenaze Evi Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Cenaze evi müdürlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Tüm düzenlemelerin vefat edenlerin ve aile üyelerinin isteklerine göre tamamlanmasını sağlamak için mezarlıklar ve diğer hizmet sağlayıcılarla koordinasyon
 • Personel üyelerinin zamanını planlamak ve dış satıcılarla koordinasyon dahil olmak üzere cenaze evinin günlük operasyonlarını yönetmek
 • Defter tutma, devlet kurumlarına evrak gönderme ve sigorta taleplerini ele alma gibi idari görevleri yerine getirmek
 • Tabut seçenekleri, defin alanları, ölü yakma paketleri ve anıt seçenekleri dahil olmak üzere cenaze hizmetleri seçeneklerini tartışmak için ailelerle toplantı
 • Sunulan hizmetlerin farkındalığını artırmak için cenaze evi için pazarlama planları geliştirmek
 • Servis için bir din adamı seçmek ve koro veya grup için müzik seçmek de dahil olmak üzere törenin tüm yönlerini denetleyerek cenaze hizmetine liderlik etmek
 • Tabut aranjmanları, çelenkler ve buketler dahil olmak üzere hizmetler için çiçek teşhirleri düzenlemek için çiçekçilerle koordinasyon
 • Görevlerini yerleşik politika ve prosedürlere uygun olarak yerine getirmelerini sağlamak için personeli denetlemek
 • Düzenlemeleri tartışmak ve cenaze hizmetiyle ilgili soruları yanıtlamak için yaslı ailelerle toplantı

Cenaze Evi Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Cenaze evi müdürlerinin maaşları, eğitim ve deneyim seviyelerine, cenaze evinin büyüklüğüne ve işin yerine göre değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (45.60 TL/saat)

Cenaze evi müdürlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Ömrünü tamamlamış hizmetler için önceden plan yapma ihtiyacı, cenaze evi yöneticilerine olan talebi artırmaya devam edecek. Bununla birlikte, ölü yakmanın artan popülaritesi, geleneksel cenaze törenlerinden daha az yer ve daha az kaynak gerektirdiğinden istihdam artışını sınırlayabilir.

Dipnot: Cenaze Evi Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Cenaze Evi Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir cenaze evi müdürünün genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Cenaze evi müdürlerinin genel olarak, morg bilimi veya ilgili bir alanda en az bir önlisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bu programların tamamlanması genellikle iki yıl sürer ve anatomi, patoloji, mumyalama, cenaze hizmeti, etik, hukuk ve işletme derslerini içerir.

En Popüler:  Davranış Sağlığı Hemşiresi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Cenaze evi yöneticilerinin çoğu, mevcut pozisyonlarından veya başka bir giriş seviyesi pozisyonundan iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, cenaze evi müdürünün cenaze evinin özel prosedürlerini ve uygulamalarını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Cenaze evi müdürü ek olarak işi nasıl yöneteceğini ve müşterilerle nasıl etkileşime geçeceğini öğrenecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Cenaze evi müdürlerinin, çalıştıkları eyalette lisans almaları gerekir. Her eyaletin farklı gereksinimleri vardır. Fakat bunlar genellikle bir lisans mezuniyeti veya eğitim ve deneyim kombinasyonunun kanıtını gerektirir. Eyalet ruhsatına ek olarak, cenaze evi müdürlerinin de Amerikan Cenaze Direktörü Derneği üyesi olması gerekir.

Cenaze Evi Direktörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Cenaze evi yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Cenaze müdürü olarak aile üyeleri, meslektaşlar ve müşteriler de dahil olmak üzere çeşitli insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Cenaze sürecini açıklayabilmeli, soruları yanıtlayabilmeli ve cenaze evinizin sunduğu çeşitli hizmetler hakkında bilgi verebilmelisiniz.

Müşteri hizmetleri becerileri: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle günlük olarak etkileşime girdiklerinden, cenaze evi müdürleri için çok önemlidir. Bu durum bir kayıp yaşayan ailelerin ihtiyaçlarını dinlemeyi ve ele almayı içerir. Yöneticiler cenaze süreci hakkında bilgi verebilmeli, ailelere sunulan çeşitli seçenekleri açıklayabilmeli ve ailelerin sahip olabileceği her türlü soruyu cevaplayabilmelidir.

Organizasyon becerileri: Cenaze direktörleri, aynı anda birçok ayrıntıyı ve evrakı takip etmeleri gerektiğinden, genellikle güçlü organizasyon becerilerine sahiptir. Bu durum her bir aile üyesinin ödemesinin durumunu, her aile üyesinin evraklarının durumunu, her aile üyesinin taleplerinin durumunu ve her aile üyesinin düzenlemelerinin durumunu takip etmeyi içerebilir.

Liderlik özellikleri: Cenaze müdürleri genellikle cenaze müdürleri, mumyacılar, din adamları ve diğer personel gibi diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışır. Etkili liderlik becerileri, ekip üyelerinizi yönetmenize ve motive etmenize yardımcı olabilir. Cenaze hizmetlerini yönetmek ve her hizmetin özen ve saygıyla ele alınmasını sağlamak için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir cenaze evi müdürü olarak empati, yas tutan ailelerle etkileşim kurarken sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Sevilen birinin kaybını yaşayanları teselli etmek ve cenaze planlama sürecinde onlara yardımcı olmak için empatiyi kullanabilirsiniz.

Cenaze Evi Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Cenaze evi müdürleri genellikle akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışır. Ölümlere müdahale etmek için günün 24 saati görev başındalar ve cenaze düzenlemeleri yapmak için ailelerle görüşmeye hazır olmaları gerekiyor. Ayrıca cenaze evi personelinin çalışmalarını denetlemek, malzeme sipariş etmek ve cenaze evi tesislerinin bakımını yapmak için zaman harcarlar. Cenaze evi yöneticileri, günlük olarak ölümle uğraşmanın duygusal stresiyle başa çıkabilmelidir. Ayrıca, ağır tabutları kaldırmak ve taşımak, cenaze törenleri düzenlemek ve uzun süre ayakta durmak gibi işin fiziksel taleplerini karşılayabilmelidirler.

Cenaze Evi Direktörü İçin Mesleki Gelişme

İşte cenaze evi müdürlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Cenaze evi müdürlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kayıt Ekipmanı Operatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ölüm Bakımı Sektörü Daha Tüketici Odaklı Olacak

İnsanlar cenaze sürecinde daha aktif rol almaya başladıkça ölüm bakım endüstrisi daha tüketici odaklı hale geliyor. Bu durum cenaze evi müdürlerinin, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayan geniş bir hizmet yelpazesi sunabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Rekabetçi kalabilmek için cenaze evi yöneticilerinin ölü yakma, anma hizmetleri ve yas danışmanlığı gibi şeyler sunabilmesi gerekecek. Ayrıca ailelerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve ihtiyaçlarını anlayabilmeleri gerekecektir.

Daha Fazla Kişi Ev Cenazelerini Seçiyor

Nüfus yaşlandıkça, giderek daha fazla insan geleneksel cenaze törenleri veya kremasyonlar yerine evde cenaze töreni yapmayı tercih ediyor. Bu eğilim, maliyet tasarrufu, çevresel kaygılar ve cenaze süreci üzerinde daha fazla kişisel kontrol arzusu gibi bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır.

Cenaze evi müdürleri, evde cenaze ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayan hizmetler geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum defin veya ölü yakma düzenlemelerinde yardım sağlamayı, yerel kaynakların bulunmasına yardımcı olmayı veya yas tutma sürecinde destek sağlamayı içerebilir.

Geleneksel Cenaze Evlerinden Anıt Parklara Geçiş

Geleneksel cenaze evlerinden anıt parklara geçiş, sevdiklerini kaybeden aileler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend.

Anıt parklar, ailelerin bir araya gelip ölenlere saygılarını sunmaları için bir yer sağlamaları bakımından geleneksel cenaze evlerine benzer. Fakat genellikle daha büyük olmaları ve oyun alanları, yürüyüş parkurları ve yüzme havuzları gibi olanaklara sahip olmaları bakımından farklılık gösterirler.

Cenaze Evi Direktörü Nasıl Olunur?

Cenaze evi müdürü olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. İnsanlara hayatlarının en zor zamanlarından birinde yardım etme fırsatı sunar ve ek olarak ölen kişinin hayatını onurlandıran anlamlı anma törenleri oluşturmak için ailelerle birlikte çalışma fırsatı sunar.

Cenaze evi müdürü olmak için, morg bilimi veya cenaze hizmeti diplomasına sahip olmanız gerekir. Ayrıca eyaletinizde lisans almanız gerekir.

Dipnot: Cenaze Evi Direktörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Cenaze evi yöneticileri için ilerleme beklentileri iyi. Tecrübe ile cenaze evi yöneticileri yönetim pozisyonlarına geçebilir veya kendi cenaze evlerini açabilir. Bazı cenaze evi yöneticileri, cenazeleri önceden planlamak için bireyler ve ailelerle birlikte çalışarak, ihtiyaç öncesi cenaze planlamasına da dahil olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu