Çalgı Yapım Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Enstrüman Yapım Bölümü Nedir?

Enstrüman Yapımı, çeşitli disiplinlerden (örneğin gitar, keman, kanun, ud, bağlama vb.) Çok basit enstrümanlar yaparak öğrencileri farklı tekniklerle tanıştıran bir sanat programıdır. Öğrenciler daha sonra yavaş yavaş telli, koparılmış, pirinç veya klavyeli enstrümanlarda uzmanlaşmaya doğru ilerleyebilirler.

Enstrüman Yapım Bölümü, bu büyüleyici eserlerin üretimi, yeniden yapılandırılması ve korunması açısından müzik aletlerine adanmış bir sanat dalı olarak kabul edilmektedir. Program, tekdüzelik eğilimine karşı koymaya ve akustik enstrümanların sınırsız ses potansiyelini keşfetmeye çalışır. Bu çalışma sayesinde disiplin, hem eski hem de yeni müziğin performans pratiğine değerli katkılar sağlıyor.

Çalgı Yapım Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Çalgı Yapım, üniversitelerde Konservatuar bünyesinde eğitim veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Enstrüman Yapımı bölümünde yer almak özel bir yetenek sınavı niteliği gerektirir ve her üniversite bu sınavı kendi bünyesinde gerçekleştirirken, sınav tarihlerini de web sitelerinde duyurur.

Enstrüman Yapımı Bölümünün Dersleri Neler?

Enstrüman Yapımı eğitimi almayı ve söz konusu özel yetenek sınavını başarıyla geçmeyi hedefleyen aday öğrenciler;

  • Temel Müzik Teorisi ve Solfej
  • Ahşap Teknolojisi
  • Atölye
  • Parlatma Yöntemleri
  • Müzik Dinleme Kültürü
  • Enstrüman Tasarımı
  • Restorasyon
  • Profesyonel İtalyanca
  • Enstrüman Yapımında Tanıtım ve Pazarlama
  • Piyano Tekniği ve Akort

Böylelikle 4 yıl eğitimden sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Çalgı Yapım Bölümü Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Çalgı Yapım Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Çalgı yapımı konusunda eğitim alanlar, çalgıların yapımı, korunması, yenilenmesi ve kültürlerinin kuşaklara aktarılmasında sorumluluk alırlar. Aletlerin onarımına ek olarak ayar prosedürleriyle de ilgilenirler.

En Popüler:  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Enstrüman Yapımı Bölümü mezunu için iş fırsatları nelerdir?

Enstrüman üreticileri ya da akortçuları mesleki yeterlilikleri nedeniyle enstrüman dükkanlarında, organizasyon şirketlerinde, TRT ve iştiraklerinde ve başta müzik prodüksiyon şirketleri olmak üzere pek çok organizasyonda yer alabilirler.

Belirtilen iş imkanları arasında devlet kurum ve kuruluşlarında bulunanlar için Kamu Personel Seçme Sınavı yani KPSS yeterliliği aranmaktadır.

Çalgı Yapım Bölümü Taban Puanları 2023

Çalgı Yapım Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 07:27:13’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Çalgı Yapım Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Çalgı Yapım Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Çalgı Yapım Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu