Çağrı Merkezi Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir çağrı merkezi uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir çağrı merkezi uzmanı olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Çağrı merkezi uzmanları birçok şirketin yüzüdür. Müşteri sorularını yanıtlar, siparişleri işler ve ürünler ve hizmetler hakkında genel bilgi sağlarlar. Görevleri, müşterilerin şirketleriyle etkileşime girerken olumlu bir deneyim yaşamalarını sağlamaktır.

Çağrı merkezi uzmanları, hesapları veya ürünleri hakkında soruları veya endişeleri olan müşterilerden gelen aramaları yönetmekten de sorumlu olabilir. Bu durum fatura sorunlarından hizmet kalitesiyle ilgili şikayetlere kadar her şeyi içerebilir.

Çağrı Merkezi Uzmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir çağrı merkezi uzmanının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Belirlenen performans standartlarının karşılandığından emin olmak için acenteler tarafından sağlanan hizmet kalitesinin izlenmesi
 • Çağrıları organizasyon içindeki uygun kişi veya departmanlara aktararak sorunları çözmek
 • Yeni çalışanları, şirket politikalarına ve prosedürlerine göre aramaları nasıl ele alacakları veya soruları yanıtlayacakları konusunda eğitmek
 • Bilgisayar sistemlerinde veya şirketten satın aldıkları diğer teknoloji ürün veya hizmetlerinde teknik sorunlar yaşayan müşterilere yardımcı olmak
 • Müşteriler veya müşterilerle siparişleri, projeleri veya diğer iş ihtiyaçları hakkında düzenli olarak iletişim kurmak
 • Kolay erişim için bir veritabanında veya başka bir sistemde tüm müşteri etkileşimlerinin doğru kayıtlarını tutmak
 • Gelen aramaları cevaplamak ve şirketin ürün veya hizmetleri hakkında bilgi vermek
 • Müşterilere hesapları veya sorgularıyla ilgili diğer konular hakkında bilgi sağlamak
 • Taleplerinin karşılandığından emin olmak için müşterilere takip e-postaları göndermek veya telefon görüşmeleri yapmak

Çağrı Merkezi Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Çağrı merkezi uzmanlarının maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 15.000 TL (27.60 TL/saat)

Çağrı merkezi uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Çağrı merkezi uzmanları için istihdam artışı, birçok şirketin müşteri hizmetleri operasyonlarını merkezileştirmesi ve bu çalışanlara olan ihtiyacı azaltması nedeniyle son yıllarda yavaşladı. Buna ek olarak, bazı şirketler çağrıları yönlendirme ve ödemeleri işleme gibi çağrı merkezi uzmanlarının daha önce gerçekleştirdiği daha fazla görevi otomatikleştiriyor.

En Popüler:  Kuyumcu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Çağrı Merkezi Uzmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Çağrı Merkezi Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir çağrı merkezi uzmanının genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Giriş seviyesi çağrı merkezi uzmanlarının genellikle lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, işletme veya iletişim gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip adayları tercih edebilir. İlgili kurslar iş, satış, pazarlama, psikoloji ve iletişimi içerir.

Antrenman tecrübesi: Çağrı merkezi uzmanları, işe alındıklarında genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir ve şirketin özel süreçleri ve prosedürleri, bilgisayar programları ve müşteri hizmetleri teknikleri hakkında talimatları içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir bireyin niteliklerini mevcut ve olası işverenlere kanıtlayabilir. Bu alanda kapsamlı deneyime sahip olanlar için çağrı merkezi uzman sertifikaları mevcuttur.

Çağrı Merkezi Uzmanlığı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Çağrı merkezi uzmanlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, çağrı merkezi çalışmalarının temelidir. Müşteriler, süpervizörler ve iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Ayrıca bilgileri açık ve net bir şekilde iletebilmelisiniz. Bu durum etkili bir şekilde okuma ve yazma becerisini içerir.

Müşteri hizmetleri becerileri: Müşteri hizmetleri becerileri, çağrı merkezi çalışmalarının temelidir. Müşterilerle samimi ve profesyonel bir şekilde etkileşim kurabilmelisiniz. Ayrıca müşteri şikayetlerini ele alabilmeli ve sorunları çözebilmelisiniz.

Problem çözme yetenekleri: Bir çağrı merkezi uzmanı olarak, müşterilerin sorunlarını çözmeniz gerekecektir. Bu durum sorunu tanımlamanız, bir çözüm bulmanız ve müşteriye açıklamanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca müşterinin kendi başına bir çözüm bulmasına yardımcı olmanız gerekir.

Organizasyon becerileri: Çağrı merkezi uzmanları için organizasyon becerileri de önemlidir. Konuştuğunuz her müşteri için birden fazla telefon numarası, e-posta, dosya ve diğer bilgileri takip etmeniz gerekebilir. Tüm bu bilgileri takip edebilmek, çağrı merkezi uzmanları için çok önemli bir beceridir.

Bilgisayar yetenekleri: Bilgisayar becerileri, çağrı merkezi uzmanları için gerekli bir beceridir. Aramaları yanıtlamak, veri girmek, müşteri bilgilerini araştırmak ve daha fazlası için bilgisayarları kullanacaksınız. Microsoft Word ve Excel gibi temel bilgisayar işlevlerine ve programlarına aşina olmalısınız.

Çağrı Merkezi Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Çağrı merkezi uzmanları için çalışma ortamı genellikle hızlıdır ve stresli olabilir. Bir hücrede veya küçük bir ofiste çalışıyorlar ve genellikle bir kulaklık takmaları gerekiyor. Uzun süre ayakta kalabilirler ve akşamları ve hafta sonları çalışmak zorunda kalabilirler. Çağrı merkezi uzmanları genellikle vardiyalı çalışır ve fazla mesai yapmaları gerekebilir.

Çağrı Merkezi Uzmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte çağrı merkezi uzmanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Çağrı merkezi uzmanlarının, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Vale Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Self Servisin Büyümesi

Self servisin büyümesi, işletmelerin çalışma şeklini hızla değiştiren bir trend. Bu durum özellikle müşterilerin artık bir temsilciyle konuşmak zorunda kalmadan ihtiyaç duydukları bilgileri bulabildikleri çağrı merkezleri için geçerlidir.

Giderek daha fazla müşteri self servis seçeneklerini kullandıkça, çağrı merkezi uzmanlarının bu kanallar aracılığıyla nasıl destek sağlayacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum web sitelerinde ve sosyal medyada faydalı içerik sağlamanın yanı sıra e-posta ve sohbet yoluyla soruları yanıtlamayı içerir.

Müşteri Deneyimi Daha Önemli Oluyor

Müşteri deneyimi, günümüz ekonomisinde daha önemli hale geliyor. Bu durum çağrı merkezi uzmanlarının, şirketle iletişime geçtikleri andan kendilerine yardım edilene kadar müşteriler için olumlu bir deneyim yaratabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Çağrı merkezi uzmanları, güler yüzlü ve yardımsever davranarak ve sorunlara hızlı çözümler sunarak daha iyi bir müşteri deneyimi yaratabilir. Ayrıca, ortak soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için sohbet robotları gibi teknolojileri kullanarak müşteri deneyimini iyileştirebilirler.

Çalışan Bağlılığına Odaklanma

Çalışan bağlılığı, tüm sektörlerdeki işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bunun nedeni, şirketlerin bağlı çalışanların daha üretken olduğunu ve şirkette daha uzun süre kalma olasılığının farkına varmasıdır.

Çağrı merkezi uzmanları çalışan bağlılığında önemli bir rol oynadığından, çalışanlarla bağlantı kurmalarına ve ihtiyaçlarını anlamalarına olanak tanıyan beceriler geliştirmeleri gerekecektir. Ayrıca, katılımı teşvik eden bir işyeri kültürü oluşturabilmeleri gerekecektir.

Çağrı Merkezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir çağrı merkezi uzmanı kariyeri, ayağınızı müşteri hizmetleri sektörünün kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir çağrı merkezi uzmanı olarak, farklı sektörler ve bunların nasıl işledikleri hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, herhangi bir müşteri hizmeti rolünde başarılı olmanıza yardımcı olacak önemli iletişim ve problem çözme becerileri geliştireceksiniz.

Çağrı merkezi uzmanı olmak için güçlü iletişim ve müşteri hizmetleri becerilerine sahip olmanız gerekir. Baskı altında iyi çalışabilmek ve son teslim tarihlerini karşılayabilmek de önemlidir.

Dipnot: Çağrı Merkezi Uzmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Müşteri hizmetleri işlerine başlayan birçok kişi, şirketlerinde ilerleme fırsatları görüyor. Tecrübe ile müşteri hizmetleri temsilcileri yönetim pozisyonlarına geçebilir veya eğitmen veya kalite güvence uzmanı olabilirler. Bazı müşteri hizmetleri temsilcileri de satışa geçiyor. Yönetime geçmek için müşteri hizmetleri temsilcilerinin mükemmel insan becerilerine sahip olması ve bir takımı motive edip yönetebilmesi gerekir. Satışa yönelenler genellikle satış hedeflerini karşılama ve aşma konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu