Büyüme Pazarlama Başkanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir büyüme pazarlaması başkanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir büyüme pazarlaması başkanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Büyüme pazarlaması başkanı, pazarlama endüstrisinde nispeten yeni bir roldür. Strateji ve planlamadan yürütme ve analize kadar büyümenin tüm yönleri üzerinde birinin sahiplenmesini gerektiren, gelişmekte olan bir iş unvanıdır.

Büyüme pazarlamasının başkanları, şirketleri için dijital kanallar aracılığıyla gelir artışı sağlamakla görevlendirilir. Bunu, büyüme fırsatlarını belirleyerek, bu fırsatlardan yararlanmak için stratejiler oluşturarak ve bu stratejilerin uygulanmasını denetleyerek yaparlar.

Büyüme Pazarlama Başkanı

İçindekiler

Bir büyüme pazarlaması başkanı, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Belirli kitleler için hangi tür içeriğin en iyi performansı gösterdiğini belirlemek için verileri analiz etme.
 • Yeni ürün lansmanlarında veya diğer büyük girişimlerde diğer pazarlama ekipleriyle işbirliği yapmak.
 • Yeni hedef kitleler nezdinde şirketin markasının bilinirliğini artıran büyüme stratejileri oluşturmak ve yürütmek.
 • SEO ve sosyal medya pazarlaması gibi organik yollarla yeni kullanıcılar kazanmak için bir plan oluşturmak ve uygulamak
 • Dönüşüm oranlarını artıran ve yeni iş fırsatları yaratan olası satış yaratma stratejileri geliştirmek.
 • E-posta pazarlama kampanyaları, ücretli reklamcılık ve bağlı kuruluş pazarlaması dahil olmak üzere müşteri kazanmak için yeni kanallar geliştirmek.
 • Yeni fırsatları belirlemek ve bunlardan yararlanmak için planlar geliştirmek de dahil olmak üzere şirket stratejisinin geliştirilmesine ve uygulanmasına yardımcı olmak.
 • Pazardaki yeni eğilimleri belirlemek ve bu bulgulara dayalı olarak mevcut ürün veya hizmetlerde değişiklik önermek.
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeni tasarımları veya özellikleri A/B testi de dahil olmak üzere, bir web sitesine veya uygulamaya yönelik trafiği artırmak için stratejik girişimler uygulamak

Büyüme Pazarlama Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Büyüme pazarlama şefi maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 12.000 TL (60.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 27.000 TL (132.20 TL/saat)

Büyüme pazarlama şefinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Şirketler sosyal medya ve diğer online platformlar aracılığıyla müşterilere ulaşmaya çalıştıkça dijital pazarlama hizmetlerine olan talep artacaktır. Ayrıca, mobil cihazların ve konum tabanlı hizmetlerin kullanımı artmaya devam edecek ve bu da dijital pazarlama hizmetlerine daha fazla talebe yol açacaktır.

Büyüme Pazarlama Başkanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Büyüme pazarlamasının başkanı olmak için aşağıdakileri içeren bir dizi nitelik gereklidir:

Eğitim: Çoğu işveren, büyüme pazarlamacılarının pazarlama, reklamcılık, bilgisayar bilimi veya yakından ilgili başka bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Büyüme pazarlamacılarının çoğu, pazarlama stratejilerini geliştirmek için verileri nasıl kullanacaklarını anlamalarına yardımcı olabilecek bilgisayar programlama konusunda da bir geçmişe sahiptir.

En Popüler:  Maden Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu şirket, iş başında büyüme pazarlaması rollerini eğitecek. Fakat benzer bir rolde deneyime sahip olabilirler. Mesela bir büyüme pazarlama rolü başkanı daha önce bir pazarlama yöneticisi veya pazarlama analisti olarak çalışmış olabilir. Dijital pazarlama yöneticisi veya dijital pazarlama analisti gibi dijital pazarlama konusunda deneyime sahip olabilirler. Farklı bir sektörde benzer bir rolde deneyime sahip olabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere kanıtlamalarına olanak tanır. Büyüme pazarlama profesyonellerinin başkanı, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilir.

Büyüme Pazarlama Olmak İçin Gerekli Beceriler Başkanı

Büyüme pazarlama uzmanlarının başkanı, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Veri analizi: Veri analizi, büyüme pazarlamacılarının sahip olması gereken önemli bir beceridir. Bunun nedeni, hangi stratejilerin kullanılacağını ve hangi taktiklerin uygulanacağını belirlemek için genellikle verileri kullanmalarıdır. Veri analizi, hangi içeriğin en etkili olduğunu, hangi kanalların en etkili olduğunu ve ne tür tekliflerin en etkili olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

Pazarlama otomasyonu: Otomasyon, müşterilere belirli zamanlarda mesaj göndermek için yazılım kullanma sürecidir. Mesela bir şirket yeni bir müşteriye hoş geldiniz e-postası gönderebilir ve ardından bir hafta sonra bir takip e-postası gönderebilir. Bu durum pazarlama otomasyonunun bir örneğidir. Büyüme pazarlamasının bir başkanı olarak, müşterilere mesaj göndermek için otomasyonun nasıl kullanılacağını ve bu mesajların başarısının nasıl izleneceğini anlamak önemlidir.

Stratejik düşünce: Stratejik düşünme, bir şirketin uzun vadeli hedeflerini ve bunlara nasıl ulaşılacağını düşünme yeteneğidir. Büyüme pazarlamasının bir başkanı olarak, bir şirketin müşteri tabanını nasıl büyüteceğinizi ve satışları nasıl artıracağınızı düşünebilmeniz gerekir. Bu durum sahip olduğunuz kaynakları, müşterilere ulaşmak için kullanabileceğiniz yöntemleri ve ulaşmak istediğiniz uzun vadeli hedefleri göz önünde bulundurmayı içerir.

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Büyüme pazarlamasının bir başkanı olarak, stratejilerinizin şirketin hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamak için satış gibi diğer departmanlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Soruları yanıtlamak veya endişeleri gidermek için müşterilerle iletişim kurmanız da gerekebilir.

ağ iletişimi: Ağ oluşturma, başkalarıyla ilişkiler kurma eylemidir. Bir büyüme pazarlamacısı olarak, kampanyalar için yeni fikirler bulmak veya web siteniz için yeni trafik kaynakları bulmak için sektörünüzdeki diğer profesyonellerle iletişim kurmanız gerekebilir. Ekibiniz için yeni çalışanlar bulmak için ağ oluşturmayı da kullanabilirsiniz.

Büyüme Pazarlama Çalışma Şartları Nasıl? Başkanı

Büyüme pazarlamasının başkanı, marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmak amacıyla tüm pazarlama çabalarını denetler. Pazarlama planları ve stratejileri geliştirmek ve uygulamak için bir pazarlama uzmanları ekibiyle birlikte çalışırlar. Büyüme pazarlamasının başkanı genel olarak bir ofis ortamında çalışır. Fakat müşterilerle buluşmak veya konferanslara katılmak için de seyahat edebilir. Pazarlama hedeflerinin genel iş stratejisiyle uyumlu olmasını sağlamak için yönetim ekibinin diğer üyeleriyle yakın çalışırlar. Büyüme pazarlamasının başkanı, baskı altında çalışabilmeli ve son teslim tarihlerini karşılayabilmelidir. Ayrıca yeni pazarlama fikirleri ve stratejileri geliştirmek için yaratıcı düşünebilmelidirler.

Canva İle İş Ortaklığı Programımız

Büyüme Pazarlama İçin Mesleki Gelişme Başkanı

İşte büyüme pazarlama uzmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Büyüme pazarlaması uzmanlarının başkanı, becerilerini alakalı tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Doğrulama Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dijital Pazarlamanın Büyümesi

Dijital pazarlamanın büyümesi, büyüme pazarlamasının başkanının rolüne daha fazla odaklanmaya yol açmıştır. Bunun nedeni, dijital kanalların işletmelere daha geniş bir kitleye ulaşma ve müşteri tabanlarını büyütme fırsatı sunmasıdır.

Bu rolde başarılı olmak için, büyüme pazarlamacılarının hem pazarlama hem de teknoloji konusunda deneyime sahip olması gerekir. Ayrıca, sürekli değişen dijital ortamdan gelen yeni fırsatları tanımlayabilmeleri ve bunlardan yararlanabilmeleri gerekir.

Veriye Dayalı Karar Vermeye Odaklanma

Veriler daha erişilebilir ve toplanması daha kolay hale geldikçe, işletmeler veriye dayalı karar vermeye daha fazla önem vermeye başlıyor. Bu durum şirketlerin verileri analiz edebilecek ve işlerinde en iyi şekilde nasıl ilerleyecekleri konusunda bilinçli kararlar vermek için kullanabilecek çalışanlar aradığı anlamına gelir.

Büyüme pazarlamasının başkanları, veri analizinde uzmanlaşarak ve bunu ekiplerinin kararlarını yönlendirmek için kullanarak bu trendden yararlanmak için iyi bir konumdadır. Bunu yaparak, şirketlerinin kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmasını ve tam potansiyeline ulaşmasını sağlayabileceklerdir.

Müşteri Deneyimine Vurgu

Müşteri deneyimi, müşterilerin dikkatini çekmek için rekabet ederken işletmeler için giderek daha önemli hale geliyor. İşletmelerin rekabette öne çıkabilmeleri için hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını karşılayan benzersiz bir müşteri deneyimi sunmaları gerekiyor.

Bu eğilim, büyüme pazarlaması başkanının devreye girdiği kuruluşlarda müşteri deneyimine daha fazla vurgu yapılmasına yol açmaktadır. Büyüme pazarlamasının başkanı, şirket içinde müşteri odaklı bir kültür oluşturmaktan ve müşteri deneyimini iyileştirmek için stratejiler geliştirmekten sorumludur. .

Büyüme Pazarlamasının Başkanı Nasıl Olunur?

Bir büyüme pazarlama kariyeri başkanı, pazarlama kariyerinizi ilerletmek için harika bir yol olabilir. Büyüme pazarlamasının başkanı olarak, bir ekibe liderlik etme ve şirketinizin işini büyütmeye yardımcı olacak stratejiler geliştirme fırsatına sahip olacaksınız.

Büyüme pazarlamasının başkanı olmak için hem pazarlama hem de büyüme korsanlığı konusunda deneyime sahip olmanız gerekir. Ayrıca lider ekiplerde ve yenilikçi pazarlama kampanyaları geliştirmede başarı gösterebilmelisiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Büyüme Pazarlama Başkanı pozisyonu bir liderlik rolüdür. Bu yüzden ilerleme beklentileri bir ekibi yönetme ve motive etme yeteneğine dayalı olacaktır. Buna ek olarak, Büyüme Pazarlama Müdürünün, şirket için artan büyüme ile sonuçlanan başarılı pazarlama kampanyalarının geçmişini gösterebilmesi gerekecektir. Büyüme Pazarlama Başkanı, yeni pazarlama stratejileri geliştirmekten de sorumlu olabilir. Bu yüzden yaratıcılık ve yenilik, bu rol için önemli ilerleme beklentileri olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu