BT Sistem Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir BT sistem yöneticisi olarak başarılı olmak için gerekenler, yönetici olmak için ihtiyaç duyacağınız beceriler ve işte neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

BT sistem yöneticileri, kuruluşları tarafından kullanılan bilgisayar sistemlerinin bakımından sorumludur. Genellikle sunucular, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, ağ donanımları, veritabanları, işletim sistemleri, uygulamalar vb. dahil olmak üzere çeşitli farklı donanım ve yazılım platformlarıyla çalışırlar.

BT sistem yöneticileri genellikle bir veya daha fazla belirli teknoloji hakkında derin bilgiye sahiptir. Fakat kuruluşlarının BT altyapısını oluşturan tüm farklı sistemleri etkin bir şekilde yönetmek için çok yönlü olmaları da gerekir. Bu durum bu çeşitli sistemlerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini ve ek olarak kuruluşun genel performansını nasıl etkilediklerini anlamalarının önemli olduğu anlamına gelir.

IT Sistem Yöneticisi Sorumlulukları ve Görevleri

BT sistem yöneticilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Şirket politikalarına göre yeni hesaplar oluşturmak ve mevcut hesapları değiştirmek
 • Gerektiğinde yamalar veya yeni yazılımlar yükleyerek ağların, bilgisayarların ve uygulamaların güvenliğini sağlamak
 • Bilgisayar performansını izleme, günlük dosyalarını gözden geçirme ve sorunları gidermek için tanılama çalıştırma
 • Sunucular, masaüstleri, ağ ekipmanı veya diğer özel bilgisayar bileşenleri gibi bilgisayar donanımının kurulması ve bakımı
 • Bilgisayarlarında sorun yaşayan kullanıcılar için yardım masası hizmetleri de dahil olmak üzere kuruluşun bilgisayar sistemleri ve ağları için teknik destek sağlanması
 • Şirket ihtiyaç ve hedeflerine göre yeni teknoloji çözümlerinin planlanması ve uygulanması
 • Bir kuruluşun dahili kullanımı için bilgisayar ağları tasarlamak, test etmek, oluşturmak ve sürdürmek
 • Sorunsuz ve verimli çalıştıklarından emin olmak için sunucuların ve diğer bilgisayar donanımının performansını izlemek
 • Doğal bir afet veya başka bir acil durum durumunda BT sistemleri için felaket kurtarma planları ve prosedürleri oluşturmak

BT Sistem Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

BT sistem yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 82500 $ (39,60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 122000$ (58.60 TL/saat)

BT sistem yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, mevcut bilgi sistemlerini güncelleme ve sürdürme ihtiyacından kaynaklanacaktır. Teknoloji değiştikçe, bu çalışanlara mevcut bilgi sistemlerini ve ağları güncellemek ve sürdürmek için ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  Davranış Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

BT Sistem Yöneticisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

BT sistem yöneticisi olmak için muhtemelen aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

Eğitim: İşverenlerin, BT sistem yöneticilerinin bilgi teknolojisi, bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmalarını istemesi yaygındır. Bazı işverenler ek olarak BT sistem yöneticilerinin yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını isteyebilir.

Birçok BT sistem yöneticisi derece programı, bilgisayar programlama dilleri, yazılım geliştirme, işletim sistemleri, veritabanı yönetimi ve matematik dersleri içerir.

Antrenman tecrübesi: BT sistem yöneticileri genellikle işe alındıktan sonra iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin özel teknolojisini ve prosedürlerini öğrenmeyi içerebilir. Kariyerlerini ilerletmek isteyen BT sistem yöneticileri ek eğitim alabilirler. Bazıları, uzmanlıklarını göstermek için Sertifikalı Bilgi Sistemleri Güvenliği Uzmanı (CISSP) veya Sertifikalı Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISM) gibi sertifikalar alır.

Sertifikalar ve Lisanslar: BT sistem yöneticisi sertifikaları, bireyin belirli bir sistem veya süreçteki bilgisini kanıtlar ve mesleğe güvenilir bir bağlılık gösterir. BT sistem yöneticileri, sorumlulukları hakkında ek bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifikalar kazanabilir.

BT Sistem Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

BT sistem yöneticilerinin başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Teknik beceriler, iş görevlerinizi yerine getirmenize izin veren sahip olduğunuz yeteneklerdir. Bu beceriler genellikle yaptığınız işe ve kullandığınız araçlara özeldir. İş görevlerinizi yerine getirebilmeniz ve sorunlar ortaya çıktığında sorunları giderebilmeniz için çeşitli teknik becerilere sahip olmak önemlidir.

İletişim yetenekleri: Bir BT sistem yöneticisi olarak ekibiniz, müşterileriniz ve diğer paydaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Teknik bilgileri teknik bilgisi olmayan kişilere iletmeniz gerekebilir. Bu yüzden teknik kavramları anlaşılması kolay bir şekilde açıklayabilmek önemlidir. Ayrıca sözlü veya yazılı olarak iletişim kurmanız istenebilir. Bu yüzden mesajınızı açık ve özlü bir şekilde iletebilmek önemlidir.

Problem çözme yetenekleri: BT ile ilgili sorunlar için genellikle ilk temas noktası olduklarından, sistem yöneticileri için problem çözme becerileri çok önemlidir. Sorunun kaynağını tespit edebilmeleri ve hızlı bir şekilde çözüm bulabilmeleri gerekir. Teknik konuları, teknik bilgisi olmayan meslektaşların anlayabileceği şekilde açıklayabilmek önemlidir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, küçük değişiklikleri fark etme ve buna göre düzeltmeler yapma yeteneğidir. Bir BT uzmanı olarak, bir sistemin veya ağın bütünlüğünü korumaktan sorumlu olabilirsiniz. Ayrıntılara gösterilen özen, olası sorunları belirlemenize ve sistemin sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir.

En Popüler:  Gençlik Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bağımsız çalışabilme yeteneği: Bir BT yöneticisi olarak, diğer BT uzmanlarından oluşan bir ekibi yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir şirketteki tek BT ​​uzmanı da olabilirsiniz. İster bir ekiple ister tek başınıza çalışın, bağımsız olarak çalışabilmeniz gerekir.

BT Sistem Yöneticisi Çalışma Şartları Nasıl?

BT sistem yöneticisinin çalışma ortamı bir ofis ortamında veya bir veri merkezinde olabilir. İş genellikle bir bilgisayar terminalinde yapılır ve yönetici, bilişim sistemlerinin işletilmesinden ve bakımından sorumludur. Yönetici, BT ekibinin diğer üyeleriyle olduğu kadar, BT sistemlerinin kullanıcılarıyla da çalışabilmelidir. Yönetici, işletim sistemleri, veritabanları ve uygulamalar dahil olmak üzere çeşitli BT sistemleriyle çalışabilmelidir.

Sistem Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte BT sistem yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. BT sistem yöneticilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, teknolojinin artan karmaşıklığı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. İşletmeler daha karmaşık sistemlere bel bağladıkça, onları yönetme becerisine sahip profesyonelleri giderek daha fazla işe almak istiyorlar.

Bu eğilim, bu sistemleri yönetme konusunda uzmanlığa sahip BT sistem yöneticileri için fırsatlar yaratmaktadır. BT sistem yöneticileri, karmaşık sistemlerin nasıl yapılandırılacağını ve korunacağını anlayarak, işletmelerin daha verimli ve etkili çalışmasına yardımcı olabilir.

Bulut Bilişim Daha Popüler Oluyor

Bulut bilişim daha popüler hale geldikçe, sistem yöneticilerinin en son trendlere ayak uydurmak için yeni beceriler öğrenmesi gerekecek.

Bulut bilişim, kullanıcıların dünyanın her yerinden yazılımlara ve verilere erişmesine olanak tanır. Bu durum sistem yöneticilerinin mevcut farklı bulut hizmetleri türlerine ve bunların nasıl kullanılacağına aşina olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, bulutta depolanan verileri yönetebilmeleri ve koruyabilmeleri ve bunların güvenli olduğundan emin olmaları gerekecektir.

Güvenliğe Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, güvenlik uzmanlarına olan ihtiyaç artmaya devam edecek. Bu durum özellikle şirket verilerinin korunmasından ve güvenliğinden sorumlu olan BT sistem yöneticileri için geçerlidir.

BT sistem yöneticileri güvenlik eğitimlerine odaklanarak kendilerini bu büyüyen alana hazırlayabilir ve rekabette öne çıkabilirler. Ayrıca, ihtiyaç ve endişelerini daha iyi anlamak için pazarlama ve satış ekipleri gibi iş dünyasının diğer üyeleriyle ilişkiler geliştirmek için de çalışabilirler.

BT Sistem Yöneticisi Nasıl Olunur?

BT’deki kariyeriniz için bir planınızın olması önemlidir. Ne yapmak istediğinizi, nerede çalışmak istediğinizi ve hangi becerileri geliştirmeniz gerektiğini düşünün. Alabileceğiniz birçok farklı yol var. Bu sebepten dolayı sizi en çok neyin ilgilendirdiğini ve neyin iyi olduğunu düşünün.

Sektördeki en son teknolojiler ve trendler hakkında güncel kalmak da önemlidir. Blogları ve makaleleri okuyun, videolar izleyin ve eğitim kurslarına veya konferanslara katılın. Bu durum değişen BT dünyasına ayak uydurmanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu