Borsacı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir borsacı olarak başarılı olmak için gerekenler, bir borsacı olmak için ihtiyaç duyacağınız beceriler ve işte neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Borsa komisyoncuları, müşterileri adına hisse senedi, tahvil, emtia ve diğer menkul kıymetleri alıp satan finans uzmanlarıdır. İnsanların yatırımlarını yönetmelerine yardımcı olarak değerli bir hizmet sunarlar. Fakat yürüttükleri her işlemden komisyon alarak para da kazanırlar.

Borsa komisyoncuları, Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal olarak iş yapabilmeleri için Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından lisanslanmalıdır. Bu lisans, yatırım stratejileri, piyasa eğilimleri ve güvenlik düzenlemeleri gibi konuları kapsayan bir sınavı geçmelerini gerektirir.

Borsacı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir borsacı genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • İlk kez menkul kıymet satın alan müşterilere, ne kadar risk almaya istekli olduklarını belirlemelerine yardımcı olmak da dahil olmak üzere finansal tavsiyelerde bulunmak
 • Şirketlerin sermaye artırmasına yardımcı olmak için yeni hisse senetleri ve tahviller araştırmak
 • Müşteri işlemlerinin kayıtlarının tutulması
 • Bir yatırımcının belirli hedeflerini karşılayan hisse senedi ve tahvil portföyleri oluşturmak da dahil olmak üzere bireysel veya kurumsal yatırımcılar için hesapları yönetmek
 • İndirgenmiş nakit akışı analizi veya aktifleştirilmiş nakit akışı analizi gibi finansal modelleri kullanarak şirketlerin ve mülklerin değerinin tahmin edilmesi
 • Şirketlerin finansal durumu, operasyonları ve büyüme beklentileri hakkında araştırma raporları yazmak
 • İlk halka arzlara (IPO’lar) veya diğer şirket hisselerinin halka arzına katılmak
 • Yatırım fırsatlarını tartışmak için potansiyel müşterilerle toplantılar düzenlemek
 • Risk toleransına, yatırım hedeflerine yönelik zaman çerçevesine ve yatırım deneyimine dayalı olarak bir yatırımın müşteri için uygun olup olmadığını belirlemek ve ardından hesabı buna göre yönetmek

Borsacı Maaşı Ne Kadar?

Borsa komisyoncularına genellikle eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişebilen bir maaş ödenir. Ayrıca yaptıkları işlemlere göre ikramiye veya komisyon alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (33.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Borsa komisyoncularının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Borsa komisyoncularına olan talep, genel ekonominin performansına ve finansal piyasaların sağlığına bağlı olacaktır. Ekonomi büyüdükçe, daha fazla şirket sermaye artırmalarına yardımcı olmak için borsacılardan tavsiye isteyecek.

Borsacı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir borsacının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Borsa komisyoncularının işe alınabilmesi için en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Borsacılar için en yaygın ana dallar finans, ekonomi ve işletme yönetimidir. Bazı şirketler, finans veya ekonomi alanında en az önlisans mezuniyetine sahip adayları işe alabilir.

Birçok borsacı, kariyer fırsatlarını ilerletmek ve kazanç potansiyellerini artırmak için işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans yapmayı tercih ediyor. MBA ek olarak borsacıların belirli bir endüstri veya alanda uzmanlaşmasına yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Borsacılar genellikle işe alındıktan sonra iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, çalıştıkları şirketin belirli sistem ve prosedürlerini öğrenmelerine yardımcı olur. Ayrıca, kullanmaları gereken belirli yazılım ve teknolojiyi öğrenmelerine yardımcı olur.

Borsacılar staj yoluyla da eğitim alabilirler. Staj sırasında, bir borsacı sektör ve gerçekleştirecekleri belirli görevler hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Ayrıca stajlarını tamamladıktan sonra çalışacakları şirket hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Borsa komisyoncularının, Finans Sektörü Düzenleme Kurumu (FINRA) aracılığıyla Series 63 sertifikasına başvurmaları gerekmektedir. Bu durum tüm eğitim çalışmalarının tamamlanmasını ve bir sınav koleksiyonunu gerektirir. Ek sertifikalar genellikle bir borsacı olarak şart değildir. Fakat bir iş adayı olarak rekabet gücünüzü artırmanın harika bir yolu olabilir.

Borsacı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için borsacılar aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Teknik beceriler: Teknik beceriler, yazılım ve teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisidir. Borsa komisyoncuları, müşteri bilgilerini izlemek, hesapları yönetmek ve işlemleri yürütmek için bilgisayarları ve yazılımları kullanır. Güçlü teknik becerilere sahip olmak, işinizde daha verimli olmanıza ve kullandığınız araçlar hakkında daha bilgili olmanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Bu becerileri müşteriler, meslektaşlar ve diğer profesyonellerle etkileşim kurmak için kullandıklarından, borsacılar için iletişim becerileri çok önemlidir. Borsa komisyoncuları, finansal kavramları müşterilere açıklamak ve müşterilerle ve diğer profesyonellerle anlaşmaları müzakere etmek için sözlü ve yazılı iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca bu becerileri, müşteri bilgilerini tartışmak ve mali bilgileri müşterilerle paylaşmak için meslektaşları ve yöneticileriyle iletişim kurmak için kullanırlar.

Analitik beceri: Analitik beceriler, verileri ve bilgileri yorumlama yeteneğidir. Borsa komisyoncularının, mali verileri içeren mali tabloları, raporları ve diğer belgeleri okuyabilmesi ve anlayabilmesi gerekir. Ayrıca piyasadan veri ve bilgileri yorumlayabilmeleri ve piyasanın geleceği hakkında tahminlerde bulunabilmeleri gerekir.

Problem çözme yetenekleri: Sorun çözme becerileri, finansal sorunlara çözüm bulmanıza yardımcı oldukları için borsacılar için çok önemlidir. Müşterilerin bilinçli yatırım kararları vermelerine ve finansal sorunlara çözümler bulmalarına yardımcı olmak için problem çözme becerilerini kullanabilirsiniz. Mesela bir müşteri büyük bir yatırım düşünüyorsa, yatırımın risklerini ve faydalarını anlamalarına ve bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

İkna edici komünikasyon: İkna edici iletişim, başkalarını etkileme yeteneğidir. Borsa komisyoncuları, müşterileri belirli hisse senetlerine yatırım yapmaya ikna etmek için ikna edici iletişim kullanır. Ayrıca müşterileri belirli bir hisse senedine daha fazla para yatırmaya ikna etmek için ikna edici iletişim kullanırlar.

Borsacı Çalışma Şartları Nasıl?

Bir borsacı için çalışma ortamı büyük ölçüde değişebilir. Bazı borsacılar küçük bir ofiste birkaç komisyoncuyla birlikte çalışırken, diğerleri diğer birçok komisyoncuyla birlikte büyük bir ofiste çalışır. Bazı borsacılar evden, bazıları ise bir borsanın işlem katında çalışır. İş genellikle çok hızlıdır ve özellikle borsacı bir son teslim tarihi üzerinde çalışıyorsa veya bir satış yapmaya çalışıyorsa, stresli olabilir.

Borsacı İçin Mesleki Gelişme

İşte borsacıların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Borsa komisyoncularının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Geleneksel Borsacının Ölümü

Geleneksel borsacı, ölmekte olan bir türdür. Online ticaretin artmasıyla birlikte, yatırımcılar bir komisyoncu yardımı olmadan hisse senedi alıp satabilirler. Bu durum artık ticaret yapmak için ihtiyaç duymadıkları için sektördeki borsacı sayısında düşüşe neden oldu.

Ancak borsacılar, değişen pazara uyum sağlayarak yine de başarılı olabilirler. Mali planlama ve tavsiye gibi katma değerli hizmetler sağlamaya odaklanmalıdırlar. Ayrıca, müşterilerle güçlü ilişkiler geliştirmeli ve mükemmel müşteri hizmeti sunmalıdırlar.

Dijital Platformlara Odaklanma

Teknoloji ilerledikçe, borsacılar giderek dijital platformlar geliştirmeye odaklanıyor. Bunun nedeni, dijital platformların daha geniş bir kitleye ulaşmalarına ve müşterilerine daha fazla hizmet sunmalarına olanak sağlamasıdır.

Dijital platformları kullanabilen borsacılar, gelecekte müşterilerine daha iyi hizmet verecek şekilde konumlanacaklardır. Mobil uygulamalar ve sosyal medya kanalları gibi bu platformların sunduğu tüm özelliklere aşina olmaları gerekecek.

Büyük Düzenleme

Düzenleme, borsacılar için daha yüksek standartlarda tutuldukları için giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum borsacıların en son düzenlemelerden haberdar olmaları ve bunlara uyduklarından emin olmaları gerektiği anlamına gelir.

Ek olarak, borsacıların yatırımla ilgili riskler hakkında müşterilerle iletişim kurabilmeleri gerekecektir. Bu durum belirli yatırımların düzenlemedeki değişikliklerden nasıl etkilenebileceğini açıklamayı içerir.

Nasıl Borsacı Olunur?

Bir borsacı kariyeri, finansal hizmetler kariyerinize başlamanın harika bir yolu olabilir. Bir borsacı olmak için doğru eğitim ve öğretime sahip olmak önemlidir. Fakat buna sahip olduğunuzda, bu alanda büyümek için birçok fırsat vardır. Yatırım bankacılığının belirli bir alanında uzmanlaşabilir veya yönetim veya satışa geçebilirsiniz.

Borsacı kariyerinize başlamanın en iyi yolu, eğitim programları sunan bir şirket bulmaktır. Birçok şirket, borsa hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve hisse senetleri ile tahvillerin nasıl satılacağını size öğretecek hem online hem de sınıf tabanlı kurslar sunar. Eğitiminizi tamamladıktan sonra aracı kurumlarda iş aramaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu