Borç Toplama Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir borç tahsildarının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir borç tahsildarı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Borç tahsildarları, bireylerin veya işletmelerin alacaklılara borçlu olduğu borçların ödemelerini toplamaktan sorumludur. Doğrudan banka veya kredi kartı şirketi gibi bir alacaklı için çalışabilirler veya bağımsız bir tahsilat kurumu için çalışabilirler.

Borç tahsildarları, borçluları borçlarını ödemeye ikna etmeye çalışmak için genellikle telefon görüşmeleri, mektuplar ve diğer iletişim biçimlerini kullanır. Bununla birlikte, gerektiğinde daha agresif eylemlerde bulunma gücüne de sahiptirler – varlıklara el koyabilir, maaşları tahsil edebilir ve hatta borçlarını ödemeyi reddeden borçlulara karşı dava açabilirler.

Tahsildar Sorumlulukları ve Görevleri

Borç tahsildarlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Bir ödeme anlaşmasına varmak için evde veya işte suçlu borçluları aramak, mali durumlarını sormak
 • Bir ödeme anlaşmasına varmak için evde veya işte suçlu borçluları aramak, mali durumlarını sormak
 • Borçlunun seçeneklerini anlamasına yardımcı olmak için iflas veya haciz işlemleri gibi yasal prosedürlerin açıklanması
 • Borçlularla ödeme güçlerine göre ödeme planları oluşturmak için pazarlık yapmak
 • Borçlunun istihdam durumu ve ücretleri hakkında bilgi almak için işverenlerle iletişime geçilmesi
 • Borçlunun sahip olduğu varlıkları tespit etmek ve borçlu adına ödemeleri düzenlemek için mal sahipleriyle iletişime geçmek
 • Aile üyeleri veya eski iş ortakları gibi borcun ödenmesinden sorumlu olabilecek üçüncü kişilerle iletişime geçilmesi
 • Mahkeme kayıtları, kamuya açık veri tabanları veya diğer yollarla borçlunun sahip olduğu varlıkların takibi
 • Tahsilat çağrıları sırasında borçlular veya diğer üçüncü kişilerle olan görüşmeleri, ihtilaf halinde delil sağlamak amacıyla kayıt altına almak

Borç Tahsildarı Maaşı Ne Kadar?

Borç tahsildarı maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve tahsil ettikleri borç türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (23.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (37.50 TL/saat)

Borç tahsildarlarının istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Online ve mobil bankacılık hizmetlerinin büyümesi, tüketicilerin faturalarını elektronik olarak ödemesini kolaylaştırdı ve bu da borç tahsildarlarına olan ihtiyacı azaltabilir. Ayrıca, Federal Ticaret Komisyonu (FTC), borç tahsildarlarına olan talebi azaltabilecek tüketici koruma yasalarının uygulanmasını artırdı.

Dipnot: Borç Tahsilcisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Alacaklı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Borç tahsildarı olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Giriş seviyesi borç tahsildarlarının en az lise diplomasına ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, işletme veya finans gibi ilgili bir alanda en az lisans mezuniyetini tercih eder. İlgili kurslar, tüketici davranışı, muhasebe, ekonomi, iş hukuku ve finansı içerir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu borç tahsildarı, işverenlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim, şirketin politika ve prosedürlerinin yanı sıra kullandıkları yazılım ve teknolojiye ilişkin talimatları içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, çalışanların bir borç tahsilatı sertifika sınavını geçmelerini isteyebilir. Sertifikalar bir borç tahsildarı olmak için gerekli olmasa da, iş başvurusunda bulunurken öne çıkmanıza yardımcı olabilirler.

Borç Tahsilat Olmak İçin Gerekli Beceriler

Borç tahsildarları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, borç tahsildarlarının sahip olması gereken bir diğer önemli beceridir. Müşteriler, diğer borç tahsildarları ve alacaklılarla iletişim kurmak için bu becerileri kullanırlar. Ayrıca bu becerileri müşterilerle profesyonel ve bilgilendirici bir şekilde iletişim kurmak için kullanırlar.

Dinleme becerileri: Dinleme becerileri, müşterilerinizin ve borçlularınızın ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olabilir. Bir borcun koşullarını ve müşterilerinize ve borçlularınıza nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamak için dinleme becerilerinizi kullanabilirsiniz. Mesela bir müşterinin borcunu ödeyebilecek durumda olup olmadığını anlamak için dinlemeniz gerekebilir. Müşterinize yardımcı olacak bir ödeme planı veya başka bir çözüm geliştirmenize yardımcı olması için dinleme becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Borç tahsildarları, insanların borçlarını ödemenin önemini anlamalarına yardımcı olmak için genellikle empati kullanır. Mesela bir borç tahsildarı borçluya borcunun bir ev satın almasını engellediğini açıklayabilir.

Problem çözme yetenekleri: Problem çözme becerileri, genellikle zorlu durumlarla uğraştıkları için borç tahsildarları için çok önemlidir. Mesela bir borçlu borcunu ödeyemiyorsa, bir borç tahsildarının onları ödemeye ikna etmenin bir yolunu bulması veya borçlu olduğu parayı geri almanın bir yolunu bulması gerekebilir. Benzer şekilde, bir borçlu işbirliği yapmıyorsa, bir borç tahsildarının davranışlarını değiştirmenin bir yolunu bulması gerekebilir.

ikna becerileri: Borç tahsildarları genellikle borçluları borçlarını ödemeye ikna eder. Borçluları borçlarını ödemeye ve hızlı bir şekilde ödemeye ikna etmek için ikna becerilerini kullanırlar. Ayrıca borçluları ödeme planlarını kabul etmeye ikna etmek için ikna becerilerini kullanırlar.

Borç Tahsildarı Çalışma Şartları Nasıl?

Borç tahsildarları genellikle ofis ortamında çalışır. Fakat bazıları evden çalışabilir. Gündüzleri müsait olmayan borçlulara ulaşmak için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekmesine rağmen, genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Borç tahsildarları bir tahsilat kurumu için çalışabilir veya serbest meslek sahibi olabilir. Tahsilat acenteleri genellikle yeni çalışanlara birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilen eğitim sağlar. Eğitimden sonra, borç tahsildarları genellikle bir yöneticinin gözetimi altında çalışır ve kendilerine temasa geçilecek borçluların bir listesi verilir. Bağımsız olarak veya bir ekibin parçası olarak çalışabilirler.

Borç Tahsilat İçin Mesleki Gelişme

İşte borç tahsildarlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Borç tahsildarlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Yapay Zeka Kullanımı

İşletmeler operasyonlarını otomatikleştirmenin ve düzenlemenin yollarını aradıkça, borç tahsilatında yapay zekanın (AI) kullanımı giderek yaygınlaşıyor. AI daha karmaşık hale geldikçe ve daha karmaşık görevleri yerine getirebildiği için bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

AI, borç tahsilatında daha yaygın hale geldikçe, tahsildarların onunla nasıl etkili bir şekilde çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum verileri doğru ve verimli bir şekilde toplamak için AI’nın nasıl eğitileceğini ve sonuçlarıyla nasıl çalışılacağını anlamayı içerir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Borç tahsildarları, müşterilerle ilişkilerini geliştirmenin bir yolu olarak müşteri deneyimine daha fazla odaklanmaya başlıyor. Bu değişim, müşterilerin artık borçlu olarak hakları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları ve bu da onları alacak tahsildarlarının taleplerine karşı daha şüpheci davranmalarına yol açmasından kaynaklanmaktadır.

Bu yeni ortamda başarılı olmak için borç tahsildarlarının iletişim ve ilişki kurma becerilerini geliştirmeleri gerekecek. Ayrıca, kredinin koşulları ve geri ödenmezse ne olacağı hakkında açık ve doğru bilgiler verebilmeleri gerekecektir.

Veri Güvenliğine Dikkat

Veri güvenliği işletmeler için giderek artan bir endişe haline geldikçe, borç tahsildarları hassas bilgileri nasıl ele aldıklarına daha fazla dikkat etmeye başlıyor.

Borç tahsildarları kendilerini olası ihlallerden korumak için verilerini korumaya yardımcı olabilecek teknolojiye yatırım yapmayı düşünmelidir. Bu durum şifreleme yazılımı veya güvenlik duvarları gibi şeyleri içerebilir. Ayrıca, çalışanlarının en iyi veri güvenliği uygulamaları konusunda uygun şekilde eğitilmelerini de sağlamalıdırlar.

Borç Tahsilatçısı Nasıl Olunur?

Bir borç tahsildarı kariyeri, tahsilat sektörüne başlamak için harika bir yol olabilir. Bu tür bir işe başlamadan önce doğru becerilere ve deneyime sahip olmak önemlidir. Bu yüzden endüstri ve neler sunabileceği hakkında bilgi edinmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Borç tahsildarlığı kariyerinize başlamanın en iyi yollarından biri sertifika almaktır. Bu alanda başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz becerileri geliştirmenize yardımcı olacak çeşitli sertifika programları mevcuttur. Ek olarak, koleksiyon endüstrisindeki en son trendler ve gelişmelerden haberdar olmak önemlidir. Sektör bloglarını ve haber bültenlerini okuyun, sektör etkinliklerine katılın ve online olarak diğer profesyonellerle bağlantı kurun.

Dipnot: Borç Tahsilat İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu alanda ilerlemenin en iyi yolu daha fazla eğitim almaktır. Yalnızca lise diplomasına sahip bir borç tahsildarı, işletme, finans, muhasebe veya ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyeti almak isteyebilir. Daha fazla eğitimle, bir borç tahsildarı denetleyici veya yönetim pozisyonuna terfi edebilir. Bazı borç tahsildarları kendi tahsilat acentelerini açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu