Bodyguard Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir korumanın ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve koruma olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Korumalar, güvenlikleri için yüksek derecede riskle karşı karşıya kalan kişilerin hayatlarını korumaktan sorumludur. Genellikle kamuya mal olmuş kişiler, ünlüler, politikacılar ve ilgi odağı olan diğer insanlarla çalışırlar.

Korumalar müvekkillerini güvende tutabilmeli ve aynı zamanda kendilerine veya müvekkillerine dikkat çekmemek için arka plana karışabilmelidir. Bu durum olağanüstü miktarda sağduyu, sabır ve profesyonellik gerektirir.

Koruma Sorumlulukları ve Görevleri

Bir korumanın genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Ayrıntıların daha sonra hatırlanması için toplantılar veya etkinlikler sırasında not almak
 • Tabanca veya biber gazı gibi silahlar kullanarak müşterileri fiziksel zarardan korumak
 • Evden uzaktayken müşteriler için konaklama ve ulaşım ayarlama gibi pratik konularla ilgilenmek
 • Müşterilerin güvenliğine yönelik potansiyel tehditler hakkında bilgi edinmek için araştırma yapmak
 • Radyolar veya gözetleme kameraları gibi güvenlik ekipmanlarının bakımı
 • Müşteriler için sosyal etkinliklere, iş toplantılarına veya diğer etkinliklere eşlik etmek
 • Yerel polis departmanları veya diğer güvenlik kurumları ile güvenlik önlemlerini koordine etmek
 • Muhtemel güvenlik ihlallerini tespit etmek için müşterilerin evlerinin veya iş yerlerinin fiziksel gözetiminin yapılması
 • Müşterinin karşılaştığı tehdidin niteliğine göre uygun güvenlik önlemlerinin belirlenmesi

Koruma Maaşı Ne Kadar?

Korumaların maaşları, deneyim düzeylerine, korudukları müşteri türüne, ihtiyaç duydukları süreye ve işin bulunduğu şehre göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (69.70 TL/saat)

Korumaların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Ünlüler ve politikacılar gibi suç veya tacizin hedefi olan kişileri korumak için korumalara ihtiyaç duyulacak. Ek olarak, daha fazla şirket onları yöneticiler ve diğer yüksek profilli müşteriler için güvenlik sağlamak için işe aldıkça korumalara olan talebin artması bekleniyor.

Dipnot: Kapsamlı Koruma İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Bodyguard İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir korumanın genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Korumaların genellikle lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bir korumanın eğitim geçmişi bir gereklilik olmasa da, bazı işverenler üniversite diplomasına sahip adayları tercih ediyor. Adaylar, ceza adaleti, kolluk kuvvetleri veya yakından ilgili başka bir alanda diploma alabilirler.

En Popüler:  Fitness Kulübü Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Birçok koruma, işverenlerinden iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, korumanın organizasyon için özel protokolleri ve prosedürleri öğrenmesine yardımcı olacaktır. Eğitim ek olarak korumanın tesisin düzenini ve müşterilere eşlik ederken kullanılacak en iyi yolları öğrenmesine yardımcı olabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, çalışanların alana ilişkin genel anlayışlarını göstermek için sektöre özel bir sertifika almalarını isteyebilir.

Koruma Olmak İçin Gerekli Beceriler

Korumaların başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Korumalar genellikle müşterileri ve diğer güvenlik personeli ile iletişim kurar. Bilgi ve talimatları başkalarına açık bir şekilde aktarabilmeleri gerekir. Korumaların ek olarak müşterilerini dinleyebilmeleri ve ihtiyaçlarını anlayabilmeleri gerekir. Bu durum müşterilerini daha iyi korumalarını sağlar.

Fiziksel uygunluk: Bir korumanın fiziksel uygunluğu önemli bir beceridir çünkü görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmelerini sağlar. Korumalar genellikle uzun mesafeler yürümek, uzun süre ayakta durmak ve ağır nesneleri kaldırmalarını gerektiren görevleri yerine getirmek zorundadır. Fiziksel olarak formda olmak, bir korumanın görevlerini minimum yorgunlukla yerine getirmesini sağlar.

Kendini savunma: Kendini savunma becerileri, bir korumanın beceri setinin önemli bir yönüdür. Müvekkillerini bir saldırgandan korumaları gerekebilir. Bu yüzden başka birini savunmaları gereken bir durumla nasıl başa çıkacaklarını bilmeleri gerekir. Korumaların ek olarak bir saldırı durumunda kendilerini nasıl savunacaklarını bilmeleri gerekebilir.

Detaylara dikkat: Korumaların, çevreleri ve korudukları kişilerle ilgili önemli ayrıntıları fark edebilmeleri gerekir. Bu beceri, müşterilerinin fark etmeyebilecekleri potansiyel tehditleri ve tehlikeleri fark etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, birinin müşterisini takip edip etmediğini veya birinin kısıtlı bir alana girmeye çalıştığını fark etmelerine yardımcı olur.

Kendinden emin: Güven, korumaların sahip olması gereken önemli bir beceridir çünkü müşterilerini koruma konusunda kendilerini daha yetenekli hissetmelerine yardımcı olabilir. Kendine güvenen korumalar, ortaya çıkan herhangi bir durumla baş etme konusunda kendilerini daha yetenekli hissedebilir ve kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabilir.

Koruma Çalışma Şartları Nasıl?

Korumalar genellikle akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışır ve günün 24 saati görev başındadır. Aynı anda bir müşteri için veya birkaç müşteri için çalışabilirler. Bir ünlü, politikacı veya şirket yöneticisi gibi tek bir kişiyi korumakla görevlendirilebilirler veya bir aile veya bir yönetici ekibi gibi bir grup insanı korumakla görevlendirilebilirler. Korumalar genellikle vardiyalı çalışır ve fazla mesai yapmaları veya gece ve hafta sonları nöbetçi olmaları gerekebilir. Müşterileriyle birlikte seyahat etmeleri veya müşterinin evinde veya ofisinde kalmaları gerekebilir. Korumalar, potansiyel olarak tehlikeli durumlarda hızlı ve kararlı bir şekilde tepki verebilmelidir. Fiziksel olarak formda olmalı ve mükemmel iletişim ve kişilerarası becerilere sahip olmalıdırlar.

Koruma İçin Mesleki Gelişme

İşte korumaların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Korumaların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  SQL Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Güvenliğe Daha Kapsamlı Bir Yaklaşım İhtiyacı

Dünya daha tehlikeli hale geldikçe, güvenliğe daha kapsamlı bir yaklaşım ihtiyacı giderek daha belirgin hale geliyor. Bu durum özellikle politikacılar, ünlüler ve şirket yöneticileri gibi yüksek profilli pozisyonlarda olanlar için geçerlidir.

Korumalar, müşterilerini çeşitli tehditlere karşı koruma sağlayarak güvende kalmalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, acil durumlar için bir plan geliştirmeye ve farklı tehdit türlerinin nasıl ele alınacağı konusunda eğitim sağlamaya yardımcı olabilirler.

Fiziksel Uygunluğa Odaklanma

Koruma profesyonelleri daha uzmanlaştıkça, fiziksel zindeliğe odaklanmaları gerekecek. Bunun nedeni, fiziksel uygunluğun başarılı bir koruma olmanın önemli bir parçası olmasıdır; korumaların ortaya çıkabilecek herhangi bir duruma hazırlıklı olmalarını sağlar.

Herhangi bir duruma hazırlıklı olmak için korumaların dövüş sanatları, boks ve güreş gibi çeşitli fiziksel uygunluk aktivitelerine aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca sağlıklı bir diyet sürdürebilmeleri ve her gece yeterince uyuyabilmeleri gerekecektir.

Kültürel Farkındalığa Vurgu

Küreselleşme genişlemeye devam ederken, işletmeler çalışanları arasında kültürel farkındalığa daha fazla önem veriyor. Bu durum genellikle yabancı devlet adamlarını ve yöneticileri korumaktan sorumlu olan korumaları içerir.

Bu alanda başarılı olmak için korumaların çalıştıkları kültürlerin gelenek ve göreneklerinden haberdar olmaları gerekir. Bu durum çalıştıkları ülkenin dilini ve geleneklerini anlamanın yanı sıra, eğer yardım için nereye başvuracaklarını bilmeyi de içerir. birşeyler yanlış gidiyor.

Nasıl Koruma Olunur?

Koruma olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Fiziksel zindeliğiniz, zihinsel dayanıklılığınız ve iletişim becerileriniz de dahil olmak üzere bu alandaki başarınızı etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Ayrıca ne tür bir iş yapmak istediğinizi de düşünmelisiniz. Bir özel güvenlik şirketinde mi yoksa bir devlet kurumunda mı çalışmak istiyorsunuz? İçeride mi yoksa dışarıda mı çalışmayı tercih edersiniz? Seyahat etmek mi yoksa eve yakın kalmak mı istiyorsunuz?

Hangi yönü seçerseniz seçin, koruma sektöründe güçlü bir iletişim ağı oluşturmak çok önemlidir. Bu durum uygun olduklarında iş bulmanıza yardımcı olacak ve en son trendler ve gelişmeler hakkında sizi güncel tutacaktır.

Dipnot: Koruma İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Güvenlik firmaları için çalışan korumalar, sonunda ekip lideri veya güvenlik yöneticisi gibi daha büyük sorumluluk gerektiren pozisyonlara terfi ettirilebilir. Kişisel koruma olarak çalışanlar, işverenlerine sadakat ve bağlılık gösterirlerse, güvenlik şefi gibi daha büyük sorumluluk pozisyonlarına terfi edebilirler. Her iki durumda da, kariyerlerini ilerletmek isteyen korumalar, güvenlik yönetimi ve acil durum müdahalesi konusunda ek eğitim alma fırsatlarını araştırmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu