Bilim Tarihi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Bilim Tarihi Nedir?

Bilim Tarihi Bölümü; Doğa bilimleri ve sosyal bilimler dahil olmak üzere bilim ve bilimsel bilginin gelişiminin çalışıldığı akademik bir disiplindir. Bilim, gerçek dünya fenomenlerinin gözlemini, açıklamasını ve tahminini vurgulayan bilim adamları tarafından üretilen doğal dünyanın ampirik, teorik ve pratik bilgisidir. Tarihçilerin bilimin tarihyazımından ziyade çalışmaları sırasında kullandıkları yöntemleri inceler.

Bilim Tarihi Bölümü, dört yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümde bilimin gelişimini tarihe göre inceleyen yetkin araştırmacılar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bilim Tarihi Bölümünün Dersleri Neler?

Üniversite tercih döneminde fen bilimleri tarihini listelerine eklemeyi hedefleyen aday öğrenciler;

 • Matematik Tarihi
 • Bilim Tarihi
 • Antik Felsefe Tarihi
 • Mantık
 • Sosyoloji Tarihi
 • Fizik Tarihi
 • Metin İncelemeleri
 • Latince, Farsça ve Arapça
 • Antik Çağda Bilim ve Teknoloji
 • Türkiye’de Bilim ve Teknoloji Mirası
 • Ortaçağ İslam Dünyasında Bilim ve Teknoloji
 • Bilimsel Kurumların Tarihsel Gelişimi

4 yıllık eğitim süresi içinde birçok başka dersi başarıyla geçmeleri halinde “Fen Tarihi Lisans Diploması” almaya hak kazanırlar.

Bilim Tarihi Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Bilim tarihçileri, bir bilgi dalının gelişiminde bir dönüm noktası olan yeni bir teorik referans çerçevesi veya bilinen gerçeklerin yeni bir sisteme uyacak şekilde tarihsel hizalanmasından sorumludur.

Bilim Tarihi Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Bilim Tarihçisi unvanını alan mezunlar, geçmişten günümüze farklı bilim dallarında yapılan çalışmalarda uygulanacak bilginin evriminin her aşamasını inceleyebilecekleri gibi, günümüzde yapılan bilimsel çalışmaların bilim tarihçesine katkısını değerlendirmede de söz sahibi olabilirler. bilim tarihi. Bu durum bilim tarihçileri tarafından üniversitelerde, araştırma merkezlerinde ve bilim ve kültüre dayalı her türlü kurumda araştırmacı olarak bulunabilir. Bunların dışında bilime katkı sağlamak ve elde edilen verileri geniş kitlelere ulaştırmak için müze ve medya kuruluşlarında da çalışabilirler.

En Popüler:  Yeni Medya Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Bilim Tarihi Bölümü Taban Puanları 2024

Bilim Tarihi Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:27:24’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
İstanbul Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Bilim Tarihi (Örgün) EA 82 269,77781 446.187
İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Bilim Tarihi (Örgün) EA 52 261,2438 501.381
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Bilim Tarihi (Burslu) EA 20 260,76653 504.672

Bilim Tarihi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Bilim Tarihi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Bilim Tarihi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu