Bakım Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir bakım yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bakım yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bakım yardımcıları, binalarımızı, araçlarımızı ve diğer ekipmanları iyi çalışır durumda tutan uygulamalı çalışanlardır. Genellikle yetenekli bir esnaf veya mühendisin gözetiminde çalışırlar. Fakat bazı görevleri kendi başlarına tamamlamaktan da sorumlu olabilirler.

Bakım yardımcıları genel olarak temizlik, ekipmanın onarımı, parçaların değiştirilmesi vb. gibi rutin bakım görevlerini yerine getirirler. Fakat kalifiye bir esnaf bulunmadığında daha karmaşık onarımları tamamlamaları da istenebilir.

Bakım Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Bakım yardımcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Boyama, pencereleri tamir etme, halı değiştirme veya inşaat alanlarındaki kalıntıları temizleme gibi bakım faaliyetlerini gerçekleştirmek
 • Ampul değiştirmek ve akan musluklar veya kırık camlar gibi küçük parçaları onarmak gibi hafif onarım işleri yapmak
 • Grafitilerin kaldırılması ve duvarların deterjan ve su ile ovalanması dahil olmak üzere bina dışlarının temizlenmesi ve bakımı
 • Ofislerden ve diğer çalışma alanlarından çöp ve geri dönüştürülebilir malzemelerin toplanması ve bertarafı
 • Klimalar ve nemlendiriciler gibi mekanik ekipmanların kurulumu
 • Ekipmanı aşınma ve yıpranma veya hasar belirtileri açısından incelemek ve sorunları amirlere bildirmek
 • Ampullerin değiştirilmesi veya prizlerin takılması veya yeni ekipmanların kablolanması gibi küçük elektrik işleri yapmak
 • Zeminleri paspaslamak, ofisleri süpürmek veya rafların tozunu almak gibi görevleri yerine getirerek binaların bakımını yapmak
 • Amirleri tarafından verilen diğer çeşitli görevleri yerine getirmek

Bakım Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Bakım yardımcılarının maaşları, deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (23.80 TL/saat)

Bakım yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, yollar, köprüler ve binalar gibi mevcut altyapının bakım ve onarım ihtiyacından kaynaklanacak. Fakat bu işçilerin birçoğunun boru tesisatçısı ve kaynakçı gibi daha vasıflı işlerde işe alınması beklendiği için istihdam artışı sınırlı olacaktır.

Dipnot: Bakım Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Bakım Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir bakım yardımcısının aşağıdakilerden bazılarına veya tümüne sahip olması gerekebilir:

Eğitim: Bir lise diploması veya belgesi, genellikle bakım yardımcıları için minimum bir gerekliliktir. Bazı işverenler bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih edebilir. Bina bakım teknolojisi alanında iki yıllık bir önlisans mezuniyeti, öğrencilere bakım yardımcısı olarak çalışmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri sağlayabilir.

En Popüler:  Protez Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Bakım yardımcıları genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, işin karmaşıklığına ve şirket politikalarına bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bu eğitim sırasında bakım yardımcıları, şirketin politika ve prosedürlerinin yanı sıra kullanacakları özel ekipman ve temizlik ürünleri hakkında bilgi edinirler. Ayrıca uymaları gereken güvenlik önlemlerini de öğrenirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bakım yardımcıları, konumlarını kazanmak için herhangi bir sertifika gerektirmez. Bununla birlikte, kazanç kapasitelerini artırmak veya sektörde ilerlemeyi güvence altına almak isteyen bakım yardımcıları için sertifikalar mevcuttur.

Bakım Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Bakım yardımcıları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Detaylara dikkat: Bakım yardımcıları görevlerini hassasiyetle yerine getirebilmelidir. Bunun nedeni, genellikle düzgün kullanılmadığında tehlikeli olabilecek alet ve ekipmanlarla çalışmalarıdır. Mesela bir bakım görevlisi bir araba üzerinde çalışıyorsa, doğru parçaları tanımlayabilmeli ve bunları doğru kullanabilmelidir. Bu durum aracın düzgün çalışmasını ve bakım yardımcısının yaralanmamasını sağlar.

Zaman yönetimi: Bakım yardımcıları genellikle kısa bir süre içinde çeşitli görevleri tamamlamak zorundadır. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, tüm görevlerinizi zamanında tamamlamanıza yardımcı olabilir. Bu durum işvereninizin beklentilerini karşılamanıza ve tüm görevlerinizi profesyonel bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir.

İletişim: Bakım yardımcıları genellikle diğer çalışanlarla birlikte çalışır. Bu yüzden etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri önemlidir. Amirler ve yöneticilerden gelen talimatları dinleyebilmeli ve uygulayabilmeli ve görevlerini diğer çalışanlara açıklayabilmelidirler.

Problem çözme: Bakım yardımcıları genellikle her zaman açıkça tanımlanmayan görevleri tamamlamaktan sorumludur. Eleştirel düşünebilmeli ve ortaya çıkan sorunlara yaratıcı çözümler bulabilmelidirler. Mesela bir makine bozulursa, bir bakım yardımcısından onu düzeltmenin bir yolunu bulması istenebilir. Bu durum görevi tamamlamak için alternatif yöntemler veya çözümler düşünmelerini gerektirir.

Fiziksel dayanıklılık: Bakım yardımcıları, genellikle ağır ekipman veya sarf malzemelerini kaldırmak gibi fiziksel olarak zorlu görevleri yerine getirir. İyi bir fiziksel dayanıklılığa sahip olmak, görevleri verimli ve güvenli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir.

Bakım Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Bakım yardımcıları genellikle bir fabrikanın, ofis binasının veya diğer büyük tesislerin bakım bölümünde çalışır. Bir bakım amirinin veya müdürünün gözetiminde çalışırlar ve tesisi iyi durumda tutmak için çeşitli görevleri yerine getirmekten sorumludurlar. Bu görevler boyama, marangozluk, sıhhi tesisat, elektrik işleri ve cihaz onarımını içerebilir. Bakım yardımcıları genel olarak haftada 40 saat çalışır. Fakat bir projeyi tamamlamak veya bir acil onarım durumuna müdahale etmek için zaman zaman fazla mesai yapmaları gerekebilir. İş fiziksel olarak zorlu olabilir ve yardımcılar asbest, kurşun ve kimyasallar gibi tehlikeli maddelere maruz kalabilir.

Bakım Yardımcısı İçin Mesleki Gelişme

İşte bakım yardımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Bakım yardımcılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kredi Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Beceri Gereksinimi

Daha fazla teknik beceriye duyulan ihtiyaç, modern makinelerin artan karmaşıklığı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. Makineler daha karmaşık hale geldikçe, onları onaracak bilgi ve eğitime sahip teknisyenlere olan ihtiyaç da artıyor.

İşletmeler, yalnızca makineleri tamir etmekle kalmayıp aynı zamanda nasıl çalıştıklarını da anlayan teknisyenler aradığından, bu eğilimin bakım endüstrisi üzerinde önemli bir etkisi var. Bu durum yalnızca yılların deneyimiyle elde edilebilecek daha derin bir teknik bilgi düzeyi gerektirir.

Önleyici Bakıma Odaklanma

İşletmeler önleyici bakıma odaklanmaya devam ettikçe, bakım yardımcılarının rekabetçi kalabilmeleri için yeni beceriler geliştirmeleri gerekecektir.

Önleyici bakım, ekipmanın incelenmesini ve sorunlar oluşmadan önce onarımların yapılmasını içerir. Bu durum işletmelerin maliyetli arıza sürelerinden kaçınmalarına ve ekipmanlarını en yüksek performansta çalışır durumda tutmalarına olanak tanır.

İşletmeler maliyetleri düşürmenin ve verimliliği artırmanın yollarını aradıkça, bu tür bir hizmeti sağlayabilen bakım yardımcıları yüksek talep görecektir. Başarılı olmak için, bakım yardımcılarının potansiyel sorunları ortaya çıkmadan önce tespit edebilmeleri ve oluşmalarını önlemek için çözümler bulabilmeleri gerekecektir.

Artan Teknoloji Kullanımı

İşyerinde teknolojinin kullanımı giderek daha yaygın hale geliyor ve bu özellikle bakım departmanında geçerli.

Teknoloji daha yaygın hale geldikçe, bakım yardımcılarının işlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri için onu nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum onarım planları oluşturmak için kullanılan bilgisayar destekli tasarım (CAD) programları gibi yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir.

Bakım Yardımcısı Nasıl Olunur?

Bir bakım yardımcısı olarak bir kariyer, inşaat sektörüne başlamak için harika bir yol olabilir. Bir bakım yardımcısı olarak, farklı ekipman türleri ve bunların nasıl çalıştığının yanı sıra aletlerin nasıl güvenli ve doğru bir şekilde kullanılacağını öğreneceksiniz. Ayrıca, inşaatta herhangi bir iş için önemli olan bir ekipte diğer insanlarla çalışma deneyimi kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, kalfa tamircisi veya elektrikçi olmayı düşünebilirsiniz. Bu işler daha fazla eğitim ve deneyim gerektirir. Fakat inşaat sektöründe daha da fazla fırsata yol açabilir.

Dipnot: Bakım Yardımcısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bakım yardımcıları, genellikle daha deneyimli bir bakım görevlisinin gözetimi altında rutin görevleri yerine getirmeye başlar. Ticareti öğrendikçe ve becerilerini geliştirdikçe, onlara daha fazla sorumluluk verilir ve sonunda lider bir bakım işçisi veya süpervizör pozisyonuna terfi ettirilebilirler. Bazı bakım yardımcıları, daha yüksek ücretlere ve daha fazla sorumluluğa yol açabilecek sertifikalı bakım teknisyenleri olmayı da seçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu