Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Bahçe Bitkileri Üretim ve Pazarlama Nedir?

Bahçe Bitkileri Üretim ve Pazarlama, ticari amaçla üretilen ve dekoratif amaçlı kullanılması amaçlanan bitkilerin verimli üretimi ve takibi için çalışan akademik bir disiplindir.

Bahçe Bitkileri Üretim ve Pazarlama Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, üniversitenin Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin 4 yıllık lisans bölümüdür.

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü sadece Sayısal puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir ve bu bölüm 2019-2020 akademik yılı YÖK verilerine göre sadece bir üniversitede mevcuttur.

Bahçe Bitkileri Üretim ve Pazarlama Bölümünün Dersleri Neler?

Üniversitede bu bölümü okumak isteyen ve tercih listelerine dahil edilecek aday öğrenciler;

 • Bitkilerin Değerlendirilmesi
 • Bitkisel Üretim
 • Bitki Fizyolojisi
 • Haşere kontrolü
 • Sulama sistemleri
 • Gübreleme
 • İş idaresi
 • Genel Biyoloji
 • Mikrobiyoloji
 • Bahçe Bitkileri Pazarlama Teknikleri
 • Yönetim ve organizasyon
 • Genetik
 • Genel Ekonomi
 • Sosyoloji

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca alanıyla ilgili birçok dersten sorumludurlar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, “Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Lisans Derecesi” almaya hak kazanır.

Bahçe Bitkileri Üretim ve Pazarlama Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Bu bölüm mezunları, bitkilerin büyümesinden pazarlanmasına kadar her türlü süreçte yer almakta ve bitkilerden maksimum verim elde etmek için çalışmalar yapmaktadır.

Bahçe Bitkileri Üretim ve Pazarlama Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Bahçe bitkilerinin üretimi ve pazarlaması hakkında gerekli bilgileri edinmiş mezunlar için birçok kariyer seçeneği bulunmaktadır. Mezunlar, tarımsal üretim yapan birçok kurum ve kuruluşta yer alabilirler. Seralarda, bahçelerde, bağcılık işletmelerinde ve fidanlıklarda farklı başlıklar altında çalışma imkanına sahiptirler.

En Popüler:  Dilbilim Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Tüm bunların dışında bahçe bitkileri sadece ürünlerinden yararlanmak için üretilmiyor. Bu da mezunların peyzaj alanında rol alabileceği anlamına geliyor.

Tüm bunlara ek olarak mezunlar, bitkisel üretim uzmanlığı sıfatıyla çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda eğitmen olarak yer alabilirler.

Mezunların, devlet kurum ve kuruluşlarında bulunan iş olanaklarından yararlanabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den yeterli puanı almaları beklenmektedir.

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü Taban Puanları 2023

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:29:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu