Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Nedir?

Avrupa Birliği İlişkileri bölümü, hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde Avrupa Birliği ile müzakerelere ve uyum sürecine katkıda bulunma potansiyeline sahip ne tür değişikliklerin olduğunu araştırmayı, alternatif önerilerde bulunmayı ve tespit etmeyi amaçlayan akademik bir disiplindir. ülkeler arasında yapılması gereken ilişkilerin stratejileri.

Bazı programlar, Avrupa Birliği’ndeki gelişmelere odaklanan bir sosyal bilimler veya kamu yönetimi müfredatı sunar. Bu programlar genellikle siyaset bilimi, AB kamu politikası, Avrupa tarihi, Avrupa hukuku, ekonomi ve sosyolojinin bir kombinasyonunu içerir.

Avrupa Birliği İlişkileri Departmanında Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Avrupa Birliği İlişkileri bölümü, Eşit Ağırlık puan türünde tercih edilen 4 yıllık eğitim süresine sahip bir lisans bölümüdür. Bu bölüm 2020 olarak sadece iki üniversite (biri İstanbul, diğeri Kıbrıs) ile Avrupa Birliği bulunmaktadır.bölü Türkiye (AB) hedefleri arasında var olan süreç, planlama ve Avrupa Birliği arasında incelenmesi, gelecek için doğru adımların atılması için gerekli çalışmaların yapılması, standartlara uyum gibi konular üzerinde çalışacak ve bunlara katkı sağlayacak yetkin personelin eğitimidir.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümünün Dersleri Neler?

Bu bölümde öğrenci olmak isteyen adaylar;

 • Avrupa Hukuku
 • Siyaset, Kültür ve Toplum
 • Uluslararası ilişkiler
 • Siyasi ve Diplomatik Tarih
 • Uluslararası hukuk
 • Ekonomi
 • Avrupa Birliği Hukuku
 • AB’nin Dış İlişkileri ve Güncel Sorunlar
 • İş
 • Finans
 • Sosyoloji

4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca birçok bilgi temelli dersi başarıyla tamamlamakla yükümlüdürler.

En Popüler:  Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Avrupa Birliği kriterlerinin kamu ve özel sektöre uygulanmasını sağlar ve gerekli takibi yapar.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Söz konusu bölümün uluslararası bir kapsamı olduğu için mezunlar, dünya çapında hizmet veren birçok kurum ve kuruluşta çalışma fırsatı bulabilmektedir. Esas olarak devletin dış işleri ile ilgilenir; Dışişleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, AB Genel Sekreterliği, devlet kurumları hariç; OECD, IMF, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler ve NATO gibi uluslararası kurum ve kuruluşlarda istihdam sağlamak mümkündür. Bunların dışında UNESCO gibi dünya kültürüne, mirasına ve insan yaşamına önem veren UNICEF gibi kurumlarda iş bulma imkanı var.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Taban Puanları 2023

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:27:17’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu