Asansör Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir asansör teknisyeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve asansör teknisyeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Asansörlerin montajı, bakımı ve onarımından asansör teknisyenleri sorumludur. Asansörünüz bozulduğunda veya düzgün çalışmadığında genellikle aradığınız kişilerdir.

Asansör teknisyenlerinin işlerini etkin bir şekilde yapabilmeleri için çeşitli becerilere sahip olmaları gerekir. Bir asansörün nasıl çalıştığını ve onu onarmak için ne yapılması gerektiğini anlamak için planları ve şemaları okuyabilmeleri gerekir. Ayrıca, ekipman veya sistemlerle ilgili sorunları belirlemek ve çözmek için güçlü problem çözme becerilerine ihtiyaçları vardır.

Asansör Teknisyeni Sorumlulukları ve Görevleri

Asansör teknisyenlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Binalarda insanları dikey olarak hareket ettirmek için kullanılan her türlü asansör, yürüyen merdiven, davlumbaz ve diğer taşıtların kurulum, onarım ve bakımını yapmak
 • Ekipmanın düzgün çalıştığından emin olmak için ekipmanı incelemek, gerektiğinde parçaları onarmak veya değiştirmek
 • Tüm ekipmanlarda önleyici bakım yapılması
 • Ekipmanla ilgili herhangi bir güvenlik sorununu yönetime bildirmek
 • Gerektiğinde yeni ekipman kurulumu
 • Bakım faaliyetleri ve gerçekleştirilen onarımların doğru kayıtlarının tutulması
 • Olası sorunları veya zayıflıkları belirlemek için mevcut asansör sistemlerini denetlemek
 • İşlevselliğini test etmek ve kamu kullanımı için güvenli olduğundan emin olmak için bir asansörün çalıştırılması
 • Rulmanların yağlanması ve hareketli parçaların yağlanması gibi düzenli bakım görevlerinin gerçekleştirilmesi

Asansör Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

Asansör teknisyenlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (50 TL/saat)

Asansör teknisyenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Asansör ve yürüyen merdiven teknisyenlerine olan talep, artan nüfustan ve yüksek binaların inşasına devam edilmesinden kaynaklanacaktır. Bebek patlaması nesli yaşlandıkça, daha fazla insanın binalara ve ulaşım sistemlerine erişmesi gerekecek.

Dipnot: Asansör Teknisyeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Asansör Teknisyeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Asansör teknisyenlerinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu asansör teknisyeninin lise diplomasına sahip olması gerekir. Bazı işverenler asansör teknisyenliği programını tamamlamış adayları tercih edebilir. Bu programlar genel olarak topluluk kolejlerinde ve teknik okullarda sunulmaktadır.

En Popüler:  İskele Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, adayların asansör teknisyeni rolünde çalışmaya başlamadan önce bir eğitim programını tamamlamasını ister. Bu programlar genel olarak altı ay ile bir yıl arasında sürer ve aşağıdakilere ilişkin talimatları içerir:

Güvenlik uygulamaları Asansörlerin onarımı ve bakımı Temel elektrik ve mekanik bilgi Temel bilgisayar becerileri

Bazı işverenler, adayların bir pozisyona başvurmadan önce bu alanda belirli bir deneyime sahip olmalarını da isteyebilir. Bu deneyim, bir asansör teknisyeni asistanı olarak veya sektördeki başka bir rolde çalışmayı içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir asansör teknisyeni olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Asansör Teknisyeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

Asansör teknisyenlerinin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Asansör teknisyenleri, asansörlerde sorun gidermek ve onarmak için teknik beceriler kullanır. Asansörlerle ilgili sorunları belirlemek ve onarmak için elektrik, mekanik ve hidrolik sistemler hakkındaki bilgilerini kullanırlar. Ayrıca sorunları belirlemek ve onarmak için teknik kılavuzları, şemaları ve diyagramları okumak ve yorumlamak için teknik becerileri kullanırlar.

İletişim yetenekleri: Genellikle ekip halinde çalıştıkları ve bilgileri anlamaları ve iş arkadaşlarına iletmeleri gerektiğinden, asansör teknisyenlerinin sahip olması gereken iletişim becerileri gereklidir. Ayrıca, genellikle bina yöneticileri veya işletme sahipleri gibi teknik olmayan kişilere teknik bilgileri açıklayabilmeleri gerekir.

Problem çözme yetenekleri: Asansör teknisyenleri, asansörlerle ilgili sorunları gidermek ve bunları onarmak için çözümler bulmak için problem çözme becerilerini kullanır. Ayrıca bu becerileri güvenlik endişelerini belirlemek ve ele almak için kullanırlar. Mesela bir asansör katlar arasında durursa, bir asansör teknisyeni sorunu belirlemek ve asansörü yeniden başlatmak için bir çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanabilir.

Mekanik beceriler: Asansör teknisyenleri, asansör bileşenlerini kurmak ve onarmak için mekanik becerileri kullanır. Bu becerileri asansörlerdeki sorunları gidermek ve onarmak için kullanırlar. Ayrıca asansörleri çalıştırmak ve programlamak için mekanik becerileri kullanırlar.

Takım çalışması becerileri: Asansör teknisyenleri genellikle projeleri tamamlamak için ekipler halinde çalışır. Diğer teknisyenler, mimarlar, mühendisler ve diğer inşaat işçileri ile çalışabilirler. İyi ekip çalışması becerilerine sahip olmak, bir projeyi zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamak için başkalarıyla birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Asansör Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıl?

Asansör teknisyenleri genel olarak ticari veya endüstriyel binalarda çalışır. Sıkışık, kirli ve tehlikeli koşullarda çalışmaları gerekebilir. Onarımları veya kurulumları tamamlamak için geceler ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışabilirler. Ayrıca acil durumlara yanıt vermek için günde 24 saat görevde olabilirler. Bazı asansör teknisyenleri farklı şantiyelere seyahat ederken, diğerleri tek bir yerde çalışır. Birçok asansör teknisyeni sendika üyesidir.

En Popüler:  Satış Başkanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Asansör Teknisyeni İçin Mesleki Gelişme

İşte asansör teknisyenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Asansör teknisyenlerinin, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Eğitim İhtiyacı

Teknoloji ilerledikçe, daha fazla teknik eğitim ihtiyacı giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum özellikle teknisyenlerin yeni teknolojiler ve ekipmanlarla çalışması gerekeceği asansör bakım ve onarımı alanında geçerlidir.

Asansör teknisyenleri, yeni teknolojilerde sertifika alarak ve bunları nasıl kuracaklarını ve bakımını yapacaklarını öğrenerek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum onları işverenler için daha değerli hale getirecek ve yeni ürün ve hizmetler söz konusu olduğunda, onların eğrinin önünde kalmalarını sağlayacaktır.

Müşteri Hizmetlerinin Önemi

Müşteri hizmetleri, herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Fakat müşteriler daha talepkar hale geldikçe daha da önemli hale geliyor. Asansör teknisyenleri, genellikle müşteriler ve çalıştıkları şirket arasındaki ilk temas noktası olduklarından, bu trendden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır.

Asansör teknisyenleri, güçlü müşteri hizmetleri becerileri geliştirerek, şirketlerinin müşteriler arasında olumlu bir itibar kazanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, konaklama veya perakende gibi diğer sektörlerde iş bulmak için müşteri hizmetleri deneyimlerini kullanabilirler.

Daha İyi İletişim Olmak İçin Gerekli Beceriler İhtiyacı

Daha iyi iletişim becerilerine duyulan ihtiyaç, asansör teknisyenlerinin bilmesi gereken en önemli trendlerden biridir. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, asansörler, onarımı için özel bilgi gerektiren giderek daha karmaşık makineler haline geliyor.

Bu sektörde başarılı olmak için teknisyenlerin hem müşterilerle hem de iş arkadaşlarıyla etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Ayrıca diyagramları ve şemaları okuyabilmeleri ve anlayabilmeleri gerekir.

Asansör Teknisyeni Nasıl Olunur?

Asansör teknisyeni kariyeri, elleriyle çalışmaktan hoşlanan ve mekaniğe ilgi duyan biri için harika bir seçim olabilir. Aynı zamanda büyümek için birçok fırsat sunan bir alandır, böylece isterseniz merdiveni tırmanabilirsiniz.

Asansör teknisyeni olmak için, lise diploması veya dengi bir diplomaya ve makine mühendisliği veya ilgili alanlarda biraz deneyime sahip olmanız gerekir. Ayrıca bir sertifika sınavını da geçebilmelisiniz.

Dipnot: Asansör Teknisyeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir çıraklık veya eğitim programını tamamladıktan sonra, asansör teknisyenleri kalfa asansör teknisyeni olabilirler. Bazı asansör teknisyenleri sonunda denetçi, yönetici veya müfettiş olabilir. Bazıları kendi asansör bakım ve onarım işlerini de başlatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu