Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2021


Arkeoloji ve Sanat Tarihi Nedir?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, en son teorik ve metodolojik yaklaşımları ve uygulamalı yaklaşımı kullanarak arkeoloji, sanat ve görsel kültür tarihi, kültürel miras yönetimi ve müze çalışmalarına çok disiplinli bir yaklaşım sunan akademik bir çalışma alanıdır.

Bu bölümde binlerce yıl önce yaşamış medeniyetler hakkında henüz aydınlatılmamış olan şeylerin farklı bölgelerde bularak aidiyet tespiti ve kültürel açıdan incelenmesi için farklı çalışmalar yapılmaktadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü üniversitelerde Beşeri ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde eğitim veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm sadece Sözel puan türüne göre tercih edilebilir.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, 2018-2019 tercih döneminde sadece bir üniversitede 2 farklı seçeneği kabul etti.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünün Dersleri Neler?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü üniversite tercih dönemine dahil etmek isteyen aday öğrenciler;

 • Mimari çizimler
 • Osmanlı
 • Görsel Kültürü Anlamak
 • Sanat Tarihi ve Görsel Kültür
 • Anadolu Arkeolojisi
 • Geç Antik Çağ ve Bizans Uygarlıkları
 • Müze Çalışmaları
 • Eski Mısır Sanatı ve Arkeolojisi
 • Eski Yakın Doğu Sanatı ve Arkeolojisi
 • Osmanlı Dönemi Sanatı ve Arkeolojisi
 • Eski Yunanlılar ve Romalılar

8 dönemlik eğitim öğretim süreci boyunca birçok farklı teorik dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, “Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunu Ne Yapar?

Sanat alışkanlıklarını detaylı bir şekilde toplayıp araştırarak tarihi aydınlatmak ve meraklıları ile buluşturmak bu bölüm mezunlarının görevleri arasındadır.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri, bu farklı alanlarda uzmanlaşmak ve eğitimleri sırasında farklı alanlarda eğitim almak için akademik bir kariyer hedefi girebilirler. Bunların dışında pedagojik formasyon ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında tarih öğretmeni olarak da görev yapabilirler.

Bölüm mezunlarının bir diğer kariyer seçeneği ise kazı alanlarında olmak, tarihi tezhip çalışmalarında yer almak ve sergi aşamalarında yer almak için müze ve sergi galerilerinde çalışabilmeleridir.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Taban Puanları 2021

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü 2021 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.03.2021 tarihinde ve saat 09:24:57’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanSıralamaÜcret
Koç Üniversitesi (İstanbul)(Vakıf)Arkeoloji ve Sanat Tarihi (Burslu) (İng.)SÖZ7461,989891.108
Koç Üniversitesi (İstanbul)(Vakıf)Arkeoloji ve Sanat Tarihi (%50 Burslu) (İng.)SÖZ4376,1107929.015₺55.000

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu