Arazi Araştırmacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir arazi araştırmacısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir arazi araştırmacısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Arazi araştırmacıları, Dünya yüzeyinin haritalanmasından ve ölçülmesinden sorumludur. Farklı özelliklerin birbiriyle ilişkili olarak nerede bulunduğunu gösteren haritalar, çizelgeler ve diğer belgeler oluşturmak için çeşitli araçlar ve teknikler kullanırlar.

Arazi eksperleri, hayallerindeki evi inşa etmek için yardıma ihtiyacı olan bireylerden yeni ticari mülkler geliştirmek için yardıma ihtiyacı olan büyük şirketlere kadar her türden müşteriyle çalışır. Kimin için çalıştıklarından bağımsız olarak, arazi araştırmacıları, problem çözme söz konusu olduğunda eleştirel ve yaratıcı düşünebilmelidir.

Arazi Araştırmacısı Sorumlulukları ve Görevleri

Arazi sörveyörlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Tam ve doğru olduklarından emin olmak için anket planlarını gözden geçirmek
 • Anket çizgilerinin veya diğer özelliklerin yerini belirtmek için bayraklar, kazıklar veya diğer işaretler kullanarak anket noktalarını işaretleme
 • Topografik araştırmalar, toprak örnekleri ve coğrafi bilgi sistemi (CBS) verileri gibi saha verilerinin toplanması
 • Küresel konumlandırma sistemi (GPS) cihazlarını veya geçişler ve teodolitler gibi diğer ölçme ekipmanlarını kullanarak kerterizleri ve mesafeleri hesaplama
 • Arazi sınırları, bina konumları, parti boyutları ve diğer ilgili bilgiler gibi verilerin kaydedilmesi
 • Bitki örtüsü, vahşi yaşam aktivitesi ve toprak bileşimi dahil olmak üzere çevresel koşullarla ilgili veri toplama
 • Arazinin inşaat veya diğer amaçlar için uygun olduğundan emin olmak için testler yapmak
 • Gelecekte başvurmak üzere bilgisayar veritabanlarında veya kağıt dosyalarda anketlerin ve haritaların kayıtlarının tutulması
 • İnşaat veya geliştirme için gereken zaman ve malzemelere dayalı projelerin maliyetini tahmin etmek

Arazi Araştırmacısı Maaşı Ne Kadar?

Arazi eksperlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (55.20 TL/saat)

Arazi araştırmacılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Mevcut altyapının güncellenmesi ve sürdürülmesi ihtiyacı, arazi araştırmacılarının yolların, köprülerin ve diğer yapıların uygun şekilde yerleştirildiğinden ve inşa edildiğinden emin olmasını gerektirecektir. Fakat büyük projelerin inşaatındaki düşüş, arazi araştırmacıları için istihdam artışını sınırlayabilir.

Dipnot: Arazi Araştırmacısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Arazi Araştırmacısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir arazi araştırmacısının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Arazi sörveyörleri genellikle ölçme veya mühendislik veya matematik gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Bazı eyaletler, adayların bir önlisans mezuniyetine veya ankette en az iki yıllık deneyime sahip olmalarını şart koşar.

Antrenman tecrübesi: Arazi araştırmacıları eğitimlerinin çoğunu örgün eğitim yoluyla alırlar. Fakat aynı zamanda iş başında eğitim alırlar. Çoğu arazi araştırmacısı, tam lisans almadan önce anket asistanı veya teknisyeni olarak çalışır. Ölçme ekipmanının nasıl kullanılacağı, verilerin nasıl kaydedileceği ve anket sonuçlarının nasıl sunulacağı gibi işin temellerini öğrenirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Çoğu eyalet, arazi araştırmacılarının sahada çalışmak için lisans almalarını gerektirir. Süreç eyaletten eyalete değişir. Bu yüzden bölgenizdeki gereksinimleri araştırmalısınız.

Arazi Araştırmacısı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Arazi araştırmacıları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Matematik: Matematik, hesaplamalar yapma ve verileri yorumlama yeteneğidir. Arazi araştırmacıları, mesafeleri, açıları ve diğer verileri ölçmek ve hesaplamak için matematiği kullanır. Matematik ek olarak verileri haritalara ve diğer görsel temsillere dönüştürmek için kullanılır.

Mühendislik: Arazi araştırmacıları, büyük projeleri planlamak ve tasarlamak için genellikle mühendislerle birlikte çalışır. Mühendislik bilgisine sahip olmak, büyük ölçekli projeler için planlar oluşturmak ve stratejiler geliştirmek için mühendislerle birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

jeoloji: Jeoloji, dünyanın fiziksel yapısının ve onu şekillendiren süreçlerin incelenmesidir. Arazi araştırmacıları, araştırdıkları arazinin bileşimini anlamak için jeolojiyi kullanır. Bu bilgi, araziyi ölçmenin en iyi yolunu belirlemelerine ve topladıkları verileri yorumlamalarına yardımcı olur.

Navigasyon: Arazi sörveyörleri, iş sahalarına giden ve giden yolları bulmak ve araştırdıkları arazinin arazisinde gezinmek için navigasyon becerilerini kullanır. Arazi araştırmacıları, navigasyon için GPS cihazları, haritalar ve pusulalar dahil olmak üzere çeşitli araçlar kullanır. Navigasyon becerileri, kaybolurlarsa başlangıç ​​noktalarına geri dönüş yollarını bulmalarına da yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, arazi araştırmacılarının kariyerlerinde daha başarılı olmalarına yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, iletişimin, emlak endüstrisindeki müşteriler, iş arkadaşları ve diğer profesyonellerle etkileşime girmelerine yardımcı olabilmesidir. Arazi sörveyörleri ek olarak müşterilere arazi etüdü hakkında teknik bilgileri açıklamak için iletişimi kullanabilir.

Arazi Araştırmacısı Çalışma Şartları Nasıl?

Arazi araştırmacıları, zamanlarının çoğunu her türlü hava koşulunda çalışarak dışarıda geçirirler. Araziyi ölçmek ve haritalamak için küresel konumlandırma sistemi (GPS) alıcıları, lazerler ve seviyeler dahil olmak üzere çeşitli araç ve gereçler kullanırlar. Ayrıca topladıkları verileri işlemek ve depolamak için bilgisayarları kullanırlar. Arazi eksperleri genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak için daha uzun saatler çalışabilirler. Ayrıca farklı iş sitelerine seyahat edebilirler.

Arazi Araştırmacısı İçin Mesleki Gelişme

İşte arazi sörveyörlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Arazi araştırmacılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Arazi Etütlerinde Drone Kullanımı

Arazi araştırmalarında drone kullanımı, haritacılar arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, artan doğruluk ve hız gibi dronların sağlayabileceği birçok faydadır.

Giderek daha fazla sörveyör dronları kullanmaya başladıkça, Land Surveyor profesyonellerinin onları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum dronların nasıl güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırılacağını öğrenmenin yanı sıra ürettikleri verileri anlamayı da içerir.

Mühendisler ve Sörveyörler Arasında İşbirliği

Daha iyi projeler oluşturmak için mühendisler ve sörveyörler arasında işbirliğine yönelik artan bir eğilim var. Çünkü her iki mesleğin de uzmanlık ve deneyim açısından birbirlerine sunacakları çok şey var.

Haritacılar ve mühendisler birlikte çalışarak daha verimli ve etkili projeler oluşturabilirler. Ayrıca, çalışmalarının kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek fikir ve bilgileri paylaşabilirler.

Veri Toplama Daha Otomatik Oluyor

Veri toplama daha otomatik hale geldikçe, arazi araştırmacılarının teknolojiye daha aşina hale gelerek uyum sağlaması gerekecektir.

Gittikçe daha fazla arazi araştırmacısı veri toplamak için GPS cihazlarını ve yazılımlarını kullandığından, bu eğilim sektörde şimdiden görülmektedir. Bu ortamda başarılı olmak için, arazi araştırmacılarının bu araçları etkili bir şekilde kullanabilmeleri ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini anlamaları gerekecektir.

Ek olarak, arazi araştırmacılarının, herkesin aynı fikirde olmasını sağlamak için müşteriler ve diğer profesyonellerle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Nasıl Arazi Araştırmacısı Olunur?

Bir arazi araştırmacısı olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Açık havada, çeşitli insanlarla ve çeşitli projelerde çalışma fırsatı sunar. Bir arazi araştırmacısı olarak, güçlü matematik ve fen becerilerinin yanı sıra mükemmel harita okuma ve çizim becerilerine sahip olmanız gerekir. Ayrıca ölçme araçlarını doğru bir şekilde kullanabilmeniz gerekir.

Bir arazi araştırmacısı olmak için, arazi araştırmasında bir derece veya sertifika programını tamamlamanız gerekir. Birçok program online seçenekler sunar, böylece sizin için uygun olduğunda çalışabilirsiniz.

Dipnot: Bir Arazi Araştırmacısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Arazi araştırmacıları genellikle kariyerlerine stajyer veya asistan olarak başlar. Tecrübe ile, parti şefi, alet operatörü veya saha ekibi amiri gibi pozisyonlara ilerleyebilirler. Bazı sörveyörler sonunda proje yöneticileri veya ofis yöneticileri olurlar.

Ölçme biliminde lisans mezuniyetine sahip ve birkaç yıllık deneyime sahip sörveyörler, profesyonel arazi araştırmacıları (PLS’ler) olarak lisans alabilirler. PLS’ler genellikle lisanslı olmayanlardan daha fazla sorumluluğa sahiptir ve diğer sörveyörlerin çalışmalarını denetleyebilir. Bazı eyaletler, konumları ne olursa olsun, halka hizmet sağlayan tüm sörveyörler için lisans gerektirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu