Arama Motoru Değerlendiricisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir arama motoru değerlendiricisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir arama motoru değerlendiricisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Arama motoru değerlendiricileri, bir arama motoru tarafından üretilen arama sonuçlarının kalitesini değerlendirmekten sorumludur. Genellikle, bireysel arama sonuçlarının alaka düzeyini değerlendirmelerine ve kategorilere ayırmalarına olanak tanıyan özel yazılımlarla çalışırlar.

Arama Motoru Değerlendiricisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir arama motoru değerlendiricisi, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Sonuçların alakalı ve doğru olmasını sağlamak için anahtar kelimeler ve konular üzerinde araştırma yaparak arama sonuçlarının kalitesini değerlendirmek
 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için web sitesinin içeriğinde veya yapısında değişiklik önermek, örneğin anlamı açıklığa kavuşturmak için eski içeriğin kaldırılması veya metnin yeniden yazılması gibi
 • Kullanıcıların ürün veya hizmet ararken hangi anahtar kelimeleri ve arama terimlerini kullanma eğiliminde olduğunu belirlemek için kullanılabilirlik testleri yapmak
 • Test sonuçlarına dayalı bulguları ve önerileri paylaşmak için müşterilerle iletişim kurmak
 • İnternet arama davranışındaki eğilimleri belirlemek için zaman içinde anahtar kelime popülerliğine ilişkin verileri kaydetme
 • Mevcut arama motorlarının yeni özelliklerini veya işlevlerini test ederek arama sonuçlarını iyileştirme fırsatlarını belirleme
 • Görünürlük, popülerlik ve kullanıcı deneyimini ölçmek için tasarlanmış özel yazılım araçlarını kullanarak bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmek.
 • Kötü amaçlı yazılım örneklerini veya diğer güvenlik tehditlerini belirlemek için arama sonuçlarını inceleme
 • Arama motoru sıralamalarını etkileyebilecek konularda veya bilgi kaynaklarında ortaya çıkan eğilimleri belirlemek için online toplulukları ve sosyal medya platformlarını izlemek

Arama Motoru Değerlendiricisi Maaşı Ne Kadar?

Arama motoru değerlendiricilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (29.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 100.000 TL (48.00 TL/saat)

Arama motoru değerlendiricilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Online arama motorları, insanların bilgi bulmasının birincil yolu olmaya devam ettikçe, sonuçların kalitesini ve doğruluğunu değerlendirmek için daha fazla değerlendiriciye ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca, arama motorları daha karmaşık hale geldikçe, düzgün çalıştıklarından emin olmak için değerlendiricilere ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Arama Motoru Değerlendiricisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Arama Motoru Değerlendiricisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir arama motoru değerlendiricisi genellikle aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: Çoğu arama motoru değerlendiricisi, bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi veya ilgili bir disiplin gibi bir alanda lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı işverenler, bir önlisans mezuniyeti veya sertifikası olan arama motoru değerlendiricilerini işe alabilir.

Antrenman tecrübesi: Arama motoru değerlendiricileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin özel arama motorunun öğrenilmesini ve web sitelerini değerlendirmek için nasıl kullanılacağını içerebilir. Arama motoru değerlendiricileri, şirketin değerlendirme yazılımının nasıl kullanılacağı konusunda da eğitim alabilir.

En Popüler:  Yapılandırma Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Arama motoru değerlendiricilerinin işe alınmak için sertifikalara ihtiyacı olmasa da, birçoğu iş beklentilerini geliştirmek ve bilgilerini artırmak için sektörle ilgili sertifikalar alır.

Arama Motoru Değerlendirici Olmak İçin Gerekli Beceriler

Arama motoru değerlendiricileri, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Arama motoru teknolojisi: Arama motoru değerlendiricileri, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamalıdır. İhtiyaç duydukları bilgileri bulmak için arama motorlarını nasıl kullanacaklarını ve buldukları sonuçları nasıl yorumlayacaklarını bilmeleri gerekir. Ayrıca arama motorlarının sağladıkları bilgileri nasıl yorumladıklarını da bilmeleri gerekir. Bu durum arama motorlarının bilginin sırasını nasıl yorumladığını, eş anlamlıları nasıl yorumladığını ve bilginin yapısını nasıl yorumladığını bilmeyi içerir.

Arama motoru pazarlaması: Arama motoru pazarlaması veya SEM, Google gibi arama motorlarında reklam verme sürecidir. Arama motoru değerlendiricileri genellikle SEM ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibidir. Bunun nedeni, arama motoru değerlendiricilerinin genellikle ürünlerinin reklamını yapmak için SEM kullanan arama motoru pazarlama şirketleriyle çalışmasıdır.

Arama motoru programlama dilleri: Arama motoru değerlendiricilerinin genellikle arama motorları oluşturmak için kullanılan programlama dillerini anlamaları gerekir. Buna HTML, CSS ve JavaScript dahildir. Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, değerlendiricilerin arama motoru sonuçlarını nasıl değerlendireceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Arama motoru algoritmaları: Arama motoru değerlendiricilerinin, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve belirli bir arama sorgusu için hangi sonuçların görüntüleneceğini nasıl belirlediklerini anlamaları gerekir. Bu durum arama motorlarının web sitelerini sıralamak için kullandığı süreçler olan arama motoru algoritmaları bilgisini içerir. Arama motoru değerlendiricilerinin, arama motorunu adil bir şekilde test ettiklerinden emin olmak için nasıl arama yapacaklarını bilmeleri gerekir.

Arama motoru pazar araştırması: Arama motoru değerlendiricileri, tüketicilerin arama motorlarını nasıl kullandığını ve ne bulmayı beklediklerini anlamak için pazar araştırması da yürütür. Bu bilgi, arama motoru değerlendiricilerinin arama motorlarını nasıl değerlendireceklerini anlamaları için önemlidir. Mesela bir arama motoru değerlendiricisi bir seyahat web sitesi için bir arama motorunu değerlendiriyorsa, insanların seyahat bilgilerini nasıl aradıklarını ve hangi bilgileri bulmayı beklediklerini araştırabilir.

Arama Motoru Değerlendiricisi Çalışma Şartları Nasıl?

Arama motoru değerlendiricileri, bağımsız yükleniciler olarak evden çalışırlar. Onlara genel olarak takip etmeleri için bir dizi kılavuz verilir ve performanslarına göre değerlendirilirler. Arama motoru değerlendiricileri genellikle haftada yaklaşık 10 ila 20 saat çalışır. Fakat saat sayısı projeye bağlı olarak değişebilir. Genellikle belirlenmiş bir program yoktur ve değerlendiriciler, müşteri tarafından belirlenen son tarihleri ​​karşıladıkları sürece istedikleri zaman çalışabilirler.

En Popüler:  Pazarlama İrtibat Kişisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Arama Motoru Değerlendirici İçin Mesleki Gelişme

İşte arama motoru değerlendiricilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Arama motoru değerlendiricilerinin, becerilerini alakalı tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Sesli Aramanın Büyümesi

Sesli aramanın kullanımı hızla artıyor ve bu trend, arama motoru değerlendirme endüstrisi üzerinde önemli bir etkiye sahip. Gittikçe daha fazla insan sesli aramayı kullanmaya başladıkça, arama motorlarının sözlü sorgular için daha iyi sonuçlar sağlayarak uyum sağlaması gerekecek.

Arama motoru değerlendiricileri, sesli arama teknolojisinde uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum sesli arama sonuçlarını nasıl iyileştirecekleri konusunda arama motorlarına değerli geri bildirim sağlamalarına olanak tanır.

Kullanıcı Deneyimine Odaklanma (UX)

İşletmeler giderek kullanıcı deneyimine odaklandıkça, arama motoru değerlendiricilerinin ürünlerinin yüksek kaliteli UX’e sahip olmasını sağlamaya odaklanması gerekecek.

Bu değişim, arama motoru değerlendiricilerinin, kullanıcı araştırma yöntem ve tekniklerinin yanı sıra olumlu bir kullanıcı deneyimini teşvik eden tasarım ilkelerine aşina olmaları gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca, bir ürünün kullanıcı deneyimindeki olası sorunları tespit edebilmeleri ve bunları düzeltmenin yollarını önerebilmeleri gerekecektir.

Yerel Aramaya Vurgu

Giderek daha fazla insan online olarak yerel işletmeleri aradığından, yerel arama son birkaç yıldır popülerlik kazanıyor. Giderek daha fazla insan aradıklarını bulmak için arama motorlarına güvendiğinden, bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Arama motorları yerel aramaya daha fazla önem verdiğinden, arama motoru değerlendiricilerinin yerel arama optimizasyon stratejilerine aşina olmaları gerekecektir. Bu durum belirli anahtar kelimeler için listelemelerin nasıl optimize edileceğini ve yerel müşterilere hitap eden içeriğin nasıl oluşturulacağını anlamayı içerir.

Arama Motoru Değerlendiricisi Nasıl Olunur?

SEO değerlendiricisi olarak bir kariyer, dijital pazarlama alanına başlamak için harika bir yol olabilir. Bir SEO değerlendiricisi olarak, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için arama motoru sonuç sayfalarını (SERP’ler) incelemek ve analiz etmekten siz sorumlusunuz. Arama motorlarının nasıl çalıştığı ve sıralamalarını hangi faktörlerin etkilediği konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir.

SEO değerlendiricisi olmak için dijital pazarlamada güçlü bir temele sahip olmak önemlidir. Bu durum SEO en iyi uygulamaları, anahtar kelime araştırması, içerik pazarlaması ve analitik hakkında bilgi sahibi olmayı içerir. Kodlama ve web geliştirme konusunda deneyim sahibi olmak da yararlıdır.

Dipnot: Arama Motoru Değerlendirici İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir arama motoru değerlendiricisinin kariyerlerinde ilerleme kaydetmesinin birkaç yolu vardır. Birincisi, şu anda çalıştıkları şirket içinde yükselmek. Bu durum yeni değerlendiricileri eğitmek veya şirkete arama motoru algoritmalarının nasıl iyileştirileceği konusunda geri bildirim sağlayan bir ekibin parçası olmak gibi daha fazla sorumluluk almayı içerebilir. İlerlemenin ikinci yolu, daha fazla sorumluluk veya daha yüksek ücret sunan farklı bir şirkete geçmektir. İlerlemenin üçüncü yolu, kendi arama motoru değerlendirme işinizi başlatmaktır. Bu durum müteahhit olarak birden fazla şirketle çalışarak veya bir ekip oluşturmak için diğer değerlendiricilerle ortaklık kurarak yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu