Ambulans Şoförü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ambulans Şoförü İş Tanımı

Ciddi hasta veya yaralı kişileri tıbbi yardım almak için hastaneye ambulans şoförleri evlere ve diğer yerlere gönderilir. Ayrıca bakım evlerinin huzurlu sakinlerine ulaşım sağlayabilirler. Çalışmalarının doğası gereği, ambulans sürücülerinin geçerli bir ehliyet ve iyi bir ehliyete sahip olması gerekir. Pozisyon akşam, hafta sonu ve tatil çalışma saatlerini gerektirir ve dönen vardiyalar günde 12 veya daha fazla saat içerebilir. Acil durum ve yaşam veya ölüm durumlarıyla uğraştıklarından, olası ambulans sürücüleri baskı altında gelişmelidir. Ayrıca sakin ve bestelenmiş olmalı ve korkmuş ve tedirgin olmuş hastaları rahatça bırakabilmelidirler.

Ambulans Şoförü Görevleri ve Sorumlulukları

Bir ambulans sürücüsünün görevleri kıdemlerine, EMT sertifikasına sahip olup olmadıklarına ve sahip oldukları sertifikasyon seviyelerine göre değişebilir. Fakat tüm ambulans sürücülerinde ortak olan birkaç temel görev vardır. Örneğin:

Binek Araç Sürücüsü

Hastaları mümkün olduğunca çabuk bakım için tıbbi tesislere taşımak için ambulansın güvenle sürülmesi, ambulans şoförünün işinin temel bir parçasıdır.

Yardım sağlamak

Hastanın ağır kanama veya solunum sıkıntısı gibi hastaneye ulaşmadan önce belirli bir düzeyde bakıma ihtiyaç duyduğu durumlarda ambulans şoförü ilk yardım sağlar veya oksijen uygular.

Temiz Araç

Ambulansın sıhhi ve mikropsuz kalmasını sağlamak için ambulans sürücüleri aracı iyice dezenfekte eder ve kirli çamaşırları ve kontamine olmuş malzemeleri çıkartır.

Kayıtların Bakımı

Ambulans sürücüleri bir sürüş günlüğüne günlük girişler yapar. Bu bilgiler hastaların adlarını ve adreslerini, seyahat sürelerini, kilometre ve gerçekleştirilen hizmetleri içerir.

Araç Güvenliğini Sağlayın

En Popüler:  Emlakçı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ambulansı inceler ve onarım için herhangi bir eksikliği rapor ederler. Yakıt, yağ, şanzıman sıvısı, soğutma sıvısı ve silecek sıvısı seviyeleri kontrol edilir ve gerekirse doldurulur.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans sürücüleri sürüş kuralları ve yasaları ile sürüş yetenekleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu pozisyon için gereken sertifikalar ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Fakat lise diploması ve geçerli bir ehliyet, genel asgari şartlardır. İşverenler ayrıca aşağıdaki yeteneklere sahip adayları da tercih etmektedir:

  • Defansif sürüş – Yoğun trafik koşullarında, enkazlarda ve olumsuz hava koşullarında yapılan çağrılara yanıt verdikleri için ambulans sürücüleri araçlarını güvenli ve hızlı bir şekilde manevra yapabilmelidirler.
  • İletişim yetenekleri – Ambulans sürücüleri hastalar ve aile üyeleri ile etkili bir şekilde konuşabilmeli, rahatlayabilmeli ve güvence verebilmeli, ayrıca sevk görevlileri ve tıp uzmanları ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir
  • Harita okuma – Ambulans sürücüleri tarafından geleneksel haritalar ve GPS cihazları, toplama yerlerine ve hastaneye en hızlı ve en güvenli yolları belirlemek için kullanılır
  • İlk yardım – Ambulans sürücüleri ilk yardım prosedürlerini güncel tutmalı ve bandaj, splintleme ve oksijen verme gibi prosedürleri uygulayabilmelidir.
  • Yargı ve karar verme – Durumu değerlendirmeli ve hasta bakımı ve rotalarıyla ilgili hızlı ve doğru kararlar almalıdırlar

Ambulans Şoförü Eğitimi ve Öğretimi

Ambulans şoförleri, lise diploması ve geçerli bir ehliyet ile iş alabilirler. Fakat bazı devletlerde acil durum aracı operatör kurs sertifikası da gereklidir. İşverenler bir ya da iki yıllık EMT ya da sürüş deneyimi olan adayları tercih ederler.

Ambulans Şoförü Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Ambulans sürücülerinin maaş aralığı 49.000 TL ile 54.000 TL arasındadır.

Meslek İstatistikleri Bürosu, bu meslek için ortalamadan daha hızlı bir büyüme oranı öngörmektedir. Hızla artan nüfus ve bu yüksek stresli işten ayrılan işçilerin cirosu nedeniyle, iş havuzunun 2029’a kadar %15 artması bekleniyor.

En Popüler:  Temizlikçi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Acil servis alanına girmeye hazır mısınız? Ambulans şoförü olma yolunda sizi başlatmak için bir kaynak listesi araştırdık ve derledik:

Ambulans Sürücüsünün Hayatında Bir Gün: İyi, Kötü ve Aptal – Yazar Adam Weddle, acil sağlık hizmetleri alanında 20 yıldan fazla süren gerçek yaşam deneyimlerini paylaşıyor. Weddle, bu zaman zarfında bir sağlık görevlisi, EMT ve donanma cesedi olarak hizmet etti ve okuyuculara bu alanda zaman içinde karşılaşılabilecek birçok farklı tıbbi durumun canlı ve ayrıntılı bir görünümünü sunuyor. Bu durum günlük olarak neler yaşayabilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen potansiyel acil servis uzmanları için mükemmel bir kitaptır.

Ambulans Şoförleri ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Traktör Römork Sürücüsü
  • Çekici Sürücüsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu