Akupunktur Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir akupunktur uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir akupunktur uzmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Akupunktur uzmanları, tıbba bütünsel bir yaklaşım uygulayan eğitimli sağlık uzmanlarıdır. Kronik ağrıdan sindirim sorunlarına ve depresyona kadar çeşitli durumları tedavi etmek için akupunktur, Çin bitkileri ve diğer geleneksel Çin tıbbi uygulamalarını kullanırlar.

Akupunktur, enerjinin vücudumuzdan meridyen adı verilen yollarda aktığı teorisine dayanır. Akupunktur uzmanları, bu meridyenlerdeki tıkanıklıkların veya dengesizliklerin fiziksel ve duygusal sorunlara neden olabileceğine inanırlar. Akupunktur uzmanları, bu meridyenler boyunca belirli noktalara iğneler sokarak, vücudun enerji akışındaki dengeyi yeniden sağlamayı ve iyileşmeyi desteklemeyi amaçlar.

Akupunkturcu Sorumlulukları ve Görevleri

Akupunktur uzmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşterilere sağlığı olumlu yönde etkileyebilecek diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi sağlamak
 • Değerlendirme sonuçlarına göre tedavi planları oluşturmak ve gerektiğinde düzeltmeler yapmak
 • Müşterinin mevcut sağlık durumunu değerlendirmek ve ağrıya veya rahatsızlığa katkıda bulunabilecek altta yatan koşulları belirlemek
 • Hastaları evde durumlarını yönetmek için durumları ve tedavi seçenekleri hakkında eğitmek
 • Genel sağlık durumlarını belirlemek için müşterilerin fiziksel muayenelerini yapmak
 • Vücuttaki belirli noktalara yerleştirilen sterilize iğneler kullanılarak akupunktur tedavilerinin uygulanması
 • Müşterilerle teşhislerini, tedavi planlarını ve hedeflere yönelik ilerlemelerini tartışmak
 • Hastalıkları belirlemek için termometreler, stetoskoplar, dil bıçakları ve kan basıncı manşetleri gibi teşhis araçlarının kullanılması
 • Hedeflere yönelik ilerlemeyi izlemek için hastalarla takip oturumları yürütmek

Akupunkturcu Maaşı Ne Kadar?

Bir akupunktur uzmanının maaşı, eğitim ve deneyim düzeyleri, yaptıkları işin türü ve işlerinin coğrafi konumu gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.10 TL/saat)

Akupunktur uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Akupunkturun ağrı ve kısırlık gibi belirli durumların tedavisinde tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılması, akupunktur uzmanlarının sayısında bir miktar artışa neden olabilir. Bununla birlikte, sırt ağrısı gibi bazı durumlar için akupunkturun sınırlı etkinliği, bu işçilere olan talebi sınırlayabilir.

Dipnot: Akupunktur Uzmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Akupunkturcu İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir akupunktur uzmanı olmak için genel olarak aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

Eğitim: Akupunktur uzmanları, biyoloji, kimya veya anatomi gibi sağlık öncesi bir alanda lisans mezuniyeti almalıdır. Ayrıca akupunktur veya Doğu tıbbında yüksek lisans mezuniyetini tamamlamaları gerekir. Bu programların geleneksel Çin tıbbı, anatomi, fizyoloji, patoloji, farmakoloji ve mikrobiyoloji derslerini tamamlaması ve içermesi genellikle iki yıl sürer.

Antrenman tecrübesi: Eğitimlerini tamamladıktan sonra, akupunktur uzmanları klinik bir staj yapmalıdır. Bu staj genel olarak bir yıl sürer ve akupunktur uzmanının klinik ortamında pratik deneyim kazanmasını sağlar. Staj süresince akupunktur uzmanı, lisanslı bir akupunktur uzmanının gözetiminde çalışacaktır. Akupunktur ve diğer tedavileri nasıl yapacaklarını öğrenecekler. Ayrıca hastalarla nasıl etkileşime gireceklerini ve kliniği nasıl yöneteceklerini öğreneceklerdir.

Sertifikalar ve Lisanslar: ABD eyaletlerinin çoğunda, akupunktur uzmanlarının uygulama lisansı almaları gerekir. Lisanslı olmak için akupunktur uzmanları bir devlet kurulu sınavını geçmelidir. Sınav eyaletten eyalete biraz değişir. Fakat hepsi Ulusal Akupunktur Lisanslama Sınavına (NALE) dayanmaktadır.

Akupunkturcu Olmak İçin Gerekli Beceriler

Akupunkturcular başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

İletişim: Akupunktur uzmanları, tedavi sürecini ve akupunkturun faydalarını açıklamak için hastalarıyla iletişim kurabilmelidir. Hastalarının mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için diğer tıp uzmanlarıyla da iletişim kurabilmelidirler.

Dinleme: Akupunktur uzmanları hastalarını dinleyebilmeli ve ihtiyaçlarını anlayabilmelidir. Hastalarının sağlığının ve tedavi arama nedenlerinin tam bir resmini elde etmek için doğru soruları sorabilmelidirler. Bu durum her hasta için en iyi tedavi planını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Tıbbi bilgi: Akupunkturcuların insan vücudu ve nasıl çalıştığı hakkında temel bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Akupunktur ile çeşitli durumları ve rahatsızlıkları nasıl tedavi edeceklerini ve akupunkturu diğer tedavilerle nasıl birleştireceklerini bilmeleri gerekir. Tıbbi bilgi, akupunkturcuların akupunkturun faydalarını ve hastalara nasıl yardımcı olabileceğini anlamalarına yardımcı olabilir.

aritmetik: Akupunktur uzmanları, bir tedavi için gereken ilaç miktarını hesaplamak ve tedavi süresini belirlemek için temel matematik becerilerini kullanır. Ayrıca belirli bir durum için tedavi süresini hesaplamak için ileri matematik becerilerini kullanırlar.

el becerisi: Akupunktur uzmanlarının, iğnelerin vücuda hassas bir şekilde yerleştirilmesini gerektiren akupunkturu gerçekleştirmek için hünerli olmaları gerekir. Ayrıca, tedavi sırasında iğneleri ayarlamak için onları manipüle etmek için hünerli olmaları gerekir.

Akupunkturist Çalışma Şartları Nasıl?

Akupunktur uzmanları, özel uygulamalar, hastaneler, klinikler ve toplum sağlığı merkezleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca araştırma laboratuvarlarında çalışabilir veya akademik ortamlarda ders verebilirler. Akupunktur uzmanları, hastalarının programlarına uymak için akşamları ve hafta sonları çalışabilmelerine rağmen, genel olarak haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar. Ayrıca hastaların evlerine veya iş yerlerine seyahat edebilirler. Akupunkturcular bulaşıcı hastalıklara ve iğne batmalarına maruz kalabilirler. Bu yüzden kendilerini korumak için önlem almaları gerekir. Ayrıca, hasta veya yaralı hastalarla çalışmanın duygusal stresiyle başa çıkabilmelidirler.

Akupunkturcu Eğilimler

İşte akupunkturcuların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Akupunktur uzmanlarının becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Akupunktur Daha Popüler Olacak

İnsanlar ağrı ve diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için doğal yollar aradıkça akupunktur daha popüler hale geliyor. Sonuç olarak, akupunktur uzmanlarının daha fazla sayıda hastayı idare etmeye ve onlara ihtiyaç duydukları bakımı sağlamaya hazırlıklı olmaları gerekecektir.

Eğrinin önünde kalmak için akupunktur uzmanlarının akupunktur tedavisindeki en son trendleri takip etmesi gerekecek. Bu durum hastalarının daha hızlı daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilecek yeni teknikler ve tedaviler hakkında bilgi edinmeyi içerir.

Akupunkturun Etkinliği Üzerine Araştırma

Akupunktur daha popüler hale geldikçe, etkinliği üzerine araştırmalara artan bir talep olacaktır. Bu durum akupunktur uzmanlarının hastalara ve tıp uzmanlarına değerlerini kanıtlamak için kendi uygulamaları hakkında araştırma yapabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Akupunktur uzmanları, akupunktur üzerine araştırma yaparak hastalarına mümkün olan en iyi bakımı sağladıklarından emin olabilirler. Çeşitli koşulları tedavi etmek için en etkili yöntemleri kullandıklarından emin olmak için araştırmayı da kullanabilirler.

Önleyici Tıbba Odaklanma

Koruyucu tıbba yönelik eğilim, akupunktur alanında büyük bir etkiye sahip. Giderek daha fazla insan hastalığı tedavi etmek yerine onu önlemeye ilgi duymaya başladıkça, akupunktur uzmanlarının sağlığı teşvik eden hizmetler sunmaya odaklanması gerekecek.

Bu durum akupunktur uzmanlarının geleneksel akupunktur tedavilerinden daha fazlasını sunabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Masaj terapisi, beslenme danışmanlığı ve yaşam tarzı koçluğu gibi hizmetler sunabilmeleri gerekecektir.

Akupunktur Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir akupunkturcu kariyer yolu çok faydalı olabilir. İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olma fırsatı sunar ve ek olarak Çin tıbbı ve tarihi hakkında bilgi edinmenin bir yolunu da sağlayabilir. Fakat bu mesleğe başlamadan önce bu mesleğin tüm yönlerini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Düşünmeniz gereken bir şey, özel muayenehanede mi yoksa klinikte mi çalışmak istediğinizdir. Özel muayenehanede çalışmayı seçerseniz, kendi işinizi kurmanız ve kendinizi etkili bir şekilde pazarlamanız gerekecektir. Ayrıca masaj veya beslenme danışmanlığı gibi ek hizmetler de sunmak isteyebilirsiniz.

Bir klinikte çalışmayı seçerseniz, pazarlama ve yönetim açısından muhtemelen daha fazla desteğe sahip olacaksınız. Bununla birlikte, kendi tedavilerinizi ve terapilerinizi geliştirme özgürlüğünüz olmayabilir.

Dipnot: Akupunktur Uzmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Akupunktur uzmanları, kurul sertifikası alarak ve uygulamalarında daha fazla sorumluluk alarak ilerleme fırsatları bulabilirler. Bazı akupunktur uzmanları kendi uygulamalarını açmayı seçebilirken, diğerleri daha büyük organizasyonlarda yönetim veya idari rollere geçebilir. Bazı akupunktur uzmanları ek olarak üniversite düzeyinde öğretmeyi veya araştırma fırsatlarını takip etmeyi seçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu