Aktüer Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir aktüerin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir aktüer olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Aktüerler, bir olayın meydana gelme olasılığını belirlemek için matematik, istatistik ve risk yönetimi bilgilerini uygulayan profesyonellerdir. Bu bilgileri şirketlerin ve bireylerin risklerini yönetmelerine ve gelecekteki olaylara hazırlanmalarına yardımcı olmak için kullanırlar.

Aktüerler, sigorta, finans, sağlık ve hatta hükümet dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışabilir. Nerede çalışırlarsa çalışsınlar hepsinin ortak bir noktası var: problem çözücüler. Sorunları tanımlayabilmeli, analiz edebilmeli ve çözmek için yaratıcı çözümler üretebilmelidirler.

Aktüerlik Sorumlulukları ve Görevleri

Aktüerlerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Hasar geçmişine ve yaş, cinsiyet ve sektör gibi çalışan verilerine dayalı olarak işçi tazminat primlerinin hesaplanması
 • Gelecekteki emeklilik yükümlülüklerini hesaplamak için ölüm oranları ve doğum oranları gibi konularda araştırma yapmak
 • Kapsam seçeneklerini anladıklarından emin olmak için müşterilerle politikaları hakkında iletişim kurmak
 • Sigorta şirketleri için maruz kalınan risklerin değerlendirilmesi ve karlılığın artırılması için önerilerde bulunulması
 • Finansal açıdan uygulanabilir olmalarını sağlamak için yeni sigorta ürünleri ve fiyatlandırma yöntemlerinin araştırılması
 • Başvuru sahibinin demografik bilgilerine göre bireysel sigorta primlerinin hesaplanması
 • Ölüm oranlarındaki eğilimleri veya riske maruz kalmayı etkileyebilecek diğer faktörleri belirlemek için geçmiş verileri analiz etme
 • Bir kuruluşun mali durumunu veya yatırımcılara yönelik potansiyel riskini belirlemek için mali tabloların gözden geçirilmesi
 • Risk yönetimi, yatırım planlaması ve emeklilik planlaması gibi finansal konularda tavsiye vermek

Aktüer Maaşı Ne Kadar?

Bir aktüerin maaşı, eğitim düzeyleri, yılların deneyimi ve çalıştıkları şirket veya endüstri türü gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Daha fazla deneyime ve daha yüksek eğitim düzeyine sahip olanlar, diğerlerinden daha fazla kazanma eğilimindedir. sahada yeni başlıyor.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 24.000 TL (60.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 200.000 TL (96.10 TL/saat)

Aktüerlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Kuruluşların sağlık hizmetleri maliyetleri, emeklilik planları ve risk yönetimi ile ilgili sorunları çözmeye yardımcı olmak için daha fazla aktüer kiralamasıyla aktüerlere olan talebin artması bekleniyor. Kuruluşlar, demografik değişikliklerin işletmeleri üzerindeki etkisini anlamalarına ve ele almalarına yardımcı olacak aktüerlere ihtiyaç duyacaktır.

Dipnot: Aktüer İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Aktüer İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir aktüer olmak için, genel olarak aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

Eğitim: Çoğu aktüer, aktüerya bilimi, matematik, istatistik veya ilgili bir alanda en az bir lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı aktüerler, iş fırsatlarını ve kazanç potansiyelini artırmak için aktüerya bilimi veya matematik alanında yüksek lisans mezuniyeti kazanmayı tercih eder.

En Popüler:  Spa Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Kalkınan aktüerlerin çoğu, işe alındıklarında iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, şirketin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca günlük olarak kullanmaları gereken yazılım ve bilgisayar sistemlerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, becerilerinizi ve niteliklerinizi mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlamanıza olanak tanır. Bir aktüerlik rolü için beklenen becerileri karşılamak için sertifikalar kazanmanız gerekebilir veya kariyerinizi farklı bir şekilde ilerletmek için sertifikalar kazanmayı seçebilirsiniz.

Aktüerya Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için aktüerlerin aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Matematik: Matematik, aktüeryal çalışmanın temelidir ve aktüerlerin güçlü matematik becerilerine sahip olması önemlidir. Bu durum temel aritmetik, geometri, istatistik ve diğer matematiksel kavramları içerir. Aktüerler, finansal projeksiyonları ve diğer verileri hesaplamak için matematik becerilerini kullanır. Ayrıca verileri analiz etmek ve modeller geliştirmek için matematiği kullanırlar.

İstatistik: Bir aktüer olarak, verileri analiz etmek ve gelecekteki sonuçları tahmin etmek için istatistikleri kullanırsınız. İstatistikler, verileri anlamanıza ve yorumlamanıza izin verdiği için bir aktüer için gerekli bir beceridir. Bir olayın meydana gelme olasılığını ve bu olayın potansiyel etkisini belirlemek için istatistikleri kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Bir aktüer olarak, karmaşık sorunlara çözüm bulmanız gerekebilir. Mesela bir sağlık bakım planının maliyetini düşürmenin bir yolunu bulmanız veya bir şirketin emeklilik fonunda sahip olduğu para miktarını artırmanın bir yolunu bulmanız istenebilir. Aktüerler bu sorunlara çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanırlar.

İletişim: Bir aktüer olarak müşteriler, ekibinizin diğer üyeleri ve diğer paydaşlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. Karmaşık finansal kavramları ve fikirleri açıklamak için iletişim becerilerinizi kullanabilirsiniz. İletişim becerilerinizi sözleşmeleri müzakere etmek ve sunum yapmak için de kullanabilirsiniz.

Analitik düşünme: Analitik düşünme, sahip olduğunuz bilgilere dayanarak sorunları çözme ve karar verme yeteneğidir. Bir aktüer olarak, verileri analiz edebilmeniz ve gelecekle ilgili tahminlerde bulunabilmeniz gerekir. Bu durum sahip olduğunuz bilgilere dayanarak mantıklı sonuçlar çıkarma yeteneği olan analitik düşünmeyi gerektirir.

Aktüerya Çalışma Şartları Nasıl?

Aktüerler, sigorta şirketleri, danışmanlık firmaları, devlet kurumları ve büyük şirketler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle ofislerde çalışırlar. Fakat toplantılar veya müşterileri ziyaret etmek için biraz seyahat gerekebilir. Aktüerler genel olarak haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışır. Fakat yoğun dönemlerde fazla mesai gerekebilir. Aktüerler bağımsız olarak ve bir ekibin parçası olarak çalışabilmelidir. Aynı anda birden fazla projeyi idare edebilmeli ve son teslim tarihlerini karşılayabilmelidirler. Aktüerler, karmaşık teknik bilgileri teknik olmayan izleyicilere iletebilmelidir.

Aktüer İçin Mesleki Gelişme

İşte aktüerlerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Aktüerlerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Etkileşim Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İşyerinde Çeşitlilik İhtiyacı

İşyerinde daha fazla çeşitliliğe duyulan ihtiyaç, işletmeler daha çeşitli bir işgücüne sahip olmanın faydalarını fark etmeye başladıkça hızla artan bir eğilimdir. Bu durum yalnızca ırksal ve etnik çeşitliliği değil, aynı zamanda cinsiyet, cinsel yönelim ve kültürel geçmiş açısından çeşitliliği de içerir.

Aktüerler, işletmelerin risklerini yönetmelerine yardımcı olmada kilit bir rol oynadığından, çeşitliliğin faydalarına ve tüm çalışanların fikirlerini rahatça ifade edebilecekleri bir ortamın nasıl yaratılacağına aşina olmaları gerekecektir. Bu yeni iş çağında başarılı olmak için, Aktüerlerin çeşitli paydaşların ihtiyaçlarını anlayabilmesi ve onlarla etkin bir şekilde iletişim kurabilmesi gerekecektir.

Siber Güvenliğe Odaklanma

Siber güvenlik giderek daha önemli hale geldikçe, aktüerya profesyonellerinin bu alanda beceriler geliştirmeye odaklanması gerekecektir.

Aktüerler, siber saldırılarla ilişkili riskleri değerlendirmekten ve bu riskleri azaltmak için stratejiler geliştirmekten sorumludur. Siber saldırılar daha yaygın hale geldikçe, aktüer profesyonellerinin müşterilerinin verilerini korumak için siber güvenlik konusunda bilgili olmaları gerekecektir.

Büyük Verinin Kullanımı

Büyük veri, gelecekteki olayları tahmin etmek için daha doğru modeller geliştirmeye çalıştıkları için aktüerler için giderek daha önemli bir araç haline geliyor. Aktüerler, büyük verileri kullanarak geçmiş olaylar hakkında bilgi toplayabilir ve gelecekte olabilecekler hakkında daha iyi tahminler yapmak için kullanabilir.

Bu eğilimin daha fazla veri elde edildikçe devam etmesi muhtemeldir, bu da aktüerlerin daha iyi kararlar alabilmek için verileri nasıl etkin bir şekilde kullanacaklarını öğrenmeleri gerektiği anlamına gelir.

Nasıl Aktüer Olunur?

Bir aktüer olarak izleyebileceğiniz birçok farklı yol var. Sigortacılıkta, bankacılıkta veya danışmanlıkta çalışabilirsiniz; belirli bir risk yönetimi alanında uzmanlaşmak; veya belirli bir sektöre odaklanın. Hangi yolu seçerseniz seçin, alanınızdaki en son gelişmelerden haberdar olmanız önemlidir. Dergileri ve makaleleri okuyun, konferanslara ve web seminerlerine katılın ve online olarak diğer profesyonellerle bağlantı kurun.

Matematik ve istatistik alanındaki yeni gelişmeleri de takip etmelisiniz. Bu alanlar sürekli olarak gelişmektedir. Bu yüzden en son teknikler ve yöntemler konusunda güncel kalmak önemlidir.

Dipnot: Aktüerya İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Aktüerya mesleği, deneyim ve sınavların ilerlemeye yol açtığı az sayıdaki meslekten biridir. Yeni aktüerler ortak olarak başlar ve bir dizi sınavı geçtikten sonra bursiyer olurlar. Sınavlar matematik, istatistik, finans ve ekonomi gibi çeşitli konuları kapsar. Burs için gerekli sınavların sayısı ülkeye göre değişir. Fakat genellikle sekiz ile 16 arasındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, burs statüsü kazanmış ve en az beş yıllık deneyime sahip aktüerler, Amerikan Aktüerler Akademisi’ne üye olmaya hak kazanırlar. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu