Aktivite Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir aktivite yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir aktivite yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Bir yardımcının rolü, çok fazla şefkat ve sabır gerektiren bir roldür. Yardımcılar, engelli veya diğer özel ihtiyaçları olan bireylerle çalışarak, onların mümkün olduğunca normal bir hayat yaşamalarına yardımcı olur.

Yardımcılar banyo yapma, giyinme, yemek yeme vb. gibi günlük işlerde yardım sağlayabilirler. Fakat aynı zamanda danışanlarına genellikle okula gitme, iş bulma veya sosyal etkinliklere katılma gibi daha karmaşık faaliyetlerde de yardımcı olurlar.

Faaliyet Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Faaliyet yardımcıları genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • İnsanlara banyo yapma, giyinme, yemek yeme ve dişlerini fırçalama gibi günlük işlerde yardımcı olmak
 • Eve bağlı veya şirkete ihtiyacı olan yaşlı bireylere refakat etmek
 • Fizik tedavi egzersizleri veya rehabilitasyon egzersizleri ile bireylere yardımcı olmak
 • Sanat ve zanaat projeleri, oyunlar ve oyun zamanı gibi etkinlikler sırasında çocukları denetlemek
 • Hastalık veya engellilik nedeniyle bu görevleri bağımsız olarak yerine getiremeyen bireylere banyo yapma veya tımar etme gibi kişisel bakım hizmetlerinin sağlanması
 • Alzheimer hastalığı veya diğer demans türleri teşhisi konan bireylere günlük aktivitelerinde yardımcı olarak destek olmak
 • Engelli bireylere tımar etme, beslenme, banyo yapma ve giyinme gibi temel görevleri öğreterek bağımsızlığı teşvik etmek
 • Yaralanma veya ameliyattan kurtulan bireylere yemek pişirmek, ayak işlerini yapmak, market alışverişi yapmak ve evlerini temizlemek gibi temel görevlerde yardımcı olarak destek sağlamak
 • Sanat ve el sanatları, şarkı yazma atölyeleri, spor ligleri ve dans dersleri gibi bir tesis içindeki eğlence etkinliklerini koordine etmek

Etkinlik Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Bir asistanın maaşı, eğitim düzeyleri, yılların deneyimi ve çalıştıkları şirket türü gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (15.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 13.000 TL (18.00 TL/saat)

Katılım ve kabul yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Bu işçilere olan talep, sağlık tesislerinin genel büyüme oranına bağlı olacaktır. Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça, daha fazla insan huzurevlerinde daha uzun süre kalıyor. Bu durum artan iş yüküne yardımcı olacak katılım ve kabul yardımcılarına olan talebi artıracaktır.

Dipnot: Etkinlik Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Etkinlik Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir aktivite yardımcısı olarak çalışmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Yardımcıların en az bir lise diplomasına ihtiyacı vardır. Birçok işveren, bazı üniversite kurslarını tamamlamış adayları tercih eder. Yardımcılar, hemşirelik asistanlığı veya benzer bir alanda iki yıllık bir önlisans mezuniyeti alabilirler.

Antrenman tecrübesi: Birçok işveren, yeni işe alınanlar için iş başında eğitim sağlayacaktır. Bu eğitim, yeni işe alınan kişinin işin belirli görev ve sorumluluklarını öğrenmesine yardımcı olacaktır. Eğitimin uzunluğu işverene bağlı olarak değişecektir. Fakat genellikle birkaç haftadan bir aya kadardır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Yardımcı olmak için sertifika gerekmese de, sertifika almak iş beklentilerinizi iyileştirebilir ve sizi daha çekici bir aday yapan ek beceriler sağlayabilir.

Etkinlik Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Etkinlik yardımcılarının başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Yardımcılar amirleri, öğrencileri ve velileri ile iletişim kurabilmelidir. İşin görevlerini anlatabilmeli, soruları cevaplayabilmeli ve ebeveynlere çocuklarının gelişimi hakkında bilgi verebilmelidirler. Yardımcılar ek olarak öğrencilerle yaşlarına uygun bir şekilde iletişim kurabilmelidir.

Detaylara dikkat: Ayrıntılara dikkat, bir kişinin davranışında veya çevresinde küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Bu beceri bir yardımcı için önemlidir çünkü bir öğrencinin ne zaman yardıma ihtiyacı olduğunu veya bir öğrencinin bir görevle mücadele edip etmediğini fark etmelerini sağlar. Ayrıca, bir yardımcının, bir öğrencinin kendini güvensiz veya rahatsız hissettiğini fark etmesine ve durumu düzeltmek için harekete geçmesine olanak tanır.

Sabır: Sabır, bir yardımcı için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Yardımcılar genellikle huysuz veya davranışsal sorunları olan çocuklarla çalışır. Bir yardımcının çocuklarla çalışırken sakin ve sabırlı olması önemlidir.

Takım çalışması: Başkalarıyla çalışmak, bir yardımcı için işin önemli bir parçasıdır. Öğrencilerin öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için genellikle diğer personelden oluşan bir ekiple birlikte çalışırlar. Yardımcılar, öğrencilerin hedeflerine ulaşmalarına ve başarılı olmalarına yardımcı olmak için başkalarıyla birlikte çalışabilmelidir.

Liderlik: Bir sınıftaki yardımcılar genellikle bir öğretmenin gözetiminde çalışır. Bu nedenle, yardımcıların sınıflarını etkin bir şekilde yönetebilmeleri için güçlü liderlik becerilerine sahip olmaları önemlidir. Mesela yardımcılar sınıflarını düzenleyebilmeli, sınıf kurallarını uygulayabilmeli ve öğrencilerini öğrenme faaliyetlerine katılmaya teşvik edebilmelidir.

Etkinlik Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Faaliyet yardımcıları genellikle bakım evleri, destekli yaşam tesisleri ve sürekli bakım emeklilik toplulukları gibi uzun süreli bakım tesislerinde çalışır. Ayrıca kreşlerde, anaokullarında ve ilkokullarda çalışabilirler. Etkinlik yardımcılarının çoğu tam zamanlı çalışır ve bazıları akşamları, hafta sonları ve tatillerde çalışabilir. Faaliyet yardımcıları genel olarak bir faaliyet yöneticisinin gözetimi altında çalışır. Ayrıca diğer aktivite yardımcıları, rekreasyon terapistleri ve gönüllülerle de çalışabilirler.

Etkinlik Yardımcısı İçin Mesleki Gelişme

İşte aktivite yardımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Faaliyet yardımcılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Topluluk Temelli Programlara Odaklanma

Nüfus yaşlandıkça, yaşlıların aktif ve meşgul kalmasına yardımcı olan toplum temelli programlara artan bir talep var. Bu eğilim, bu programlarda destek sağlayabilecek aktivite yardımcılarına yönelik artan bir ihtiyaca yol açmaktadır.

Faaliyet yardımcıları, topluluk temelli programlarda uzmanlaşarak ve onları yönetenlerle ilişkiler geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum iş aramalarında daha başarılı olmalarına ve becerilerine ve ilgi alanlarına uygun pozisyonlar bulmalarına olanak sağlayacaktır.

Demans Bakımına Dikkat

Alzheimer Derneği, Amerika Birleşik Devletleri’nde demansla yaşayan 5 milyondan fazla insan olduğunu tahmin ediyor. Nüfus yaşlandıkça bu sayının artması bekleniyor, bu da demans bakımı konusunda eğitim almış bakıcılara daha fazla ihtiyaç olacağı anlamına geliyor.

Aktivite yardımcıları, demans bakımında sertifika alarak veya belirli demans türlerine sahip bireylerle çalışma konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca, müşterilerine mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için en son araştırma ve tedavilere aşina olabilirler.

Evde Sağlık Yardımcılarına Artan İhtiyaç

Gittikçe daha fazla insan kendi evlerinde bakım almayı tercih ettikçe evde sağlık yardımı endüstrisi hızla büyüyor. Nüfus yaşlandıkça ve daha fazla insan mümkün olduğunca uzun süre bağımsız kalmak istediğinde bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Evde sağlık görevlileri, hemşirelik, kişisel bakım ve beslenme gibi farklı bakım alanlarında sertifika alarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca hastalar ve ailelerle, sevklere ve tekrar işlere yol açabilecek güçlü ilişkiler geliştirebilirler.

Etkinlik Yardımcısı Nasıl Olunur?

Yardımcı olarak bir kariyer, sağlık alanında başlamak için harika bir yoldur. Farklı departmanlar ve uzmanlıklar hakkında bilgi edinme, yeni insanlarla tanışma ve sistemin içeriden nasıl çalıştığını görme şansı. Ayrıca, herhangi bir sağlık uzmanı için gerekli olan hastalar ve aileleri ile çalışma deneyimi kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, belirli bir hemşirelik veya tıp alanında uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Bu durum ek eğitim veya sertifika programları tamamlanarak yapılabilir. Yardımcılar ek olarak hemşire asistanı, hasta bakım teknisyeni veya tıbbi asistan olmak için merdiveni tırmanabilir.

Dipnot: Etkinlik Yardımcısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir aktivite yardımcısı çeşitli şekillerde ilerleyebilir. Biri CPR ve ilk yardım konusunda sertifika almaktır. Bu durum faaliyet yardımcısına acil bir durumda müdahale etme ve daha gelişmiş tıbbi yardım gelene kadar temel bakım sağlama yeteneği verecektir. Aktivite yardımcısı, rekreasyon terapisi gibi diğer alanlarda sertifika almak için kurslar da alabilir. Bu durum aktivite yardımcısının daha geniş bir hasta yelpazesiyle ve daha çeşitli ortamlarda çalışmasına izin verecektir. Aktivite yardımcısı, işte daha fazla sorumluluk alarak da ilerleyebilir. Bu durum faaliyetlerde lider hasta gruplarını veya denetleyici roller üstlenmeyi içerebilir. Faaliyet yardımcısı, bir yönetim pozisyonuna geçerek de ilerleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu