Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Aile ve Tüketici Bilimleri Nedir?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümünün amacı, başta aile olmak üzere kurum ve toplum yaşamının uluslararası yaşam kalitesine kazandırılmasına yardımcı olmak, aile bireylerinin, ailelerin ve kurumların ekonomik kaynaklarını planlamak, analiz etmek ve kontrol etmektir. Tüketici davranışı ve kurumlar tarafından belirlenen hedefleri analiz edip kontrol edebilme. İsteklerine ulaşabilmeleri için denetim ve plan oluşturacak bireyler yetiştirerek bireyleri sektöre kazandırmak.

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler, planlama, kurumsal şirketlere ayak uydurma, disiplinli ve sorumlu olma gibi temel özelliklerden bazılarıdır.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü eğitim süresi ne kadardır?

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü öğrencilerine 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS kontenjanını doldurmaları gerekmektedir.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümünün Dersleri Neler?

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca muhasebe, işletme ve hukuk gibi birçok dersle karşılaşacaklar.

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünü tercih edecek aday öğrenciler için;

 • Aile yapısı
 • Genel muhasebe
 • Aile ilişkileri
 • Tüketici Eğitimi
 • Aile ve Çevre
 • Mülakat Teknikleri ve Rapor Yazımı
 • Tüketici yasası
 • Evlerde Tasarım ve Dekorasyon
 • Kurumlarda Fiziksel Çevre ve Yönetim
 • Aile ve Tüketici Bilimlerinde Evde Bakım Hizmetleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Aile ve Tüketici Bilimleri Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “Aile ve Tüketici Ekonomisti” unvanı verilir.

En Popüler:  Mimari Restorasyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Aile ve Tüketici Bilimleri Mezunu Ne Yapar?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü mezunları, aileler ve kurumlar için plan, denetim ve eğitimler hazırlar. Sosyal ve psikolojik sorunlar hakkında araştırma yapar ve raporlar ve analizler oluştururlar. Ailelerin ve kurumların yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Aile ve Tüketici Bilimleri mezunları için başlıca çalışma yerleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Bakanlıklar
 • Okullar
 • Hastaneler
 • Oteller
 • Özel şirketler

Aile ve Tüketici Bilimleri Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü mezunları, tüketim ve pazarlamanın her noktasında kendilerine iş arama şansı yakalarlar. Günümüzde birçok özel kurum, tüketim hareketlerini izlemek ve analiz etmek için Aile ve Tüketici Bilimleri bölümü mezunu kişileri istihdam etmektedir.

Devlet kurumlarındaki imkanlardan yararlanmak için devlette çalışmak isteyen mezunlar için Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınacak puanlar belirleyici olacaktır.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2023

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:26:42’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Hacettepe Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Aile ve Tüketici Bilimleri (Örgün) EA 82 270,72813 440.228

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu