Aile Destek Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir aile destek görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir aile destek görevlisi olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

Aile destek çalışanları, ihtiyacı olan ailelere yardım sağlamaktan sorumludur. Doğrudan bireysel ailelerle çalışabilirler veya bir kurum veya kuruluş aracılığıyla hizmet sağlayabilirler.

Aile destek çalışanları, her yaştan ve geçmişe sahip insanlara yardım eder. Fakat genellikle engelli veya diğer özel ihtiyaçları olan bir üyesi olan ailelere yardım etmeye odaklanırlar. Amaçları, bu bireylerin sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmeleri için ihtiyaç duydukları bakım ve desteği almalarını sağlamaktır.

Aile Destek Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Aile destek görevlilerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • İhtiyaçlarına ve hedeflerine dayalı bir vaka planı geliştirmek için müşterilerle görüşme
 • Güçlü yönleri ve zorlukları belirlemek için ailelerle birlikte çalışmak ve bir çocuğun doğumu veya sevilen birinin ölümü gibi yaşam geçişlerinde onları desteklemek
 • Müşterilerin gıda pulları, barınma programları ve çocuk bakımı sübvansiyonları dahil devlet hizmetlerine erişmesine yardımcı olmak
 • Bir konu hakkında farklı bakış açıları veya görüşleri olan aile üyeleri arasında iletişimi kolaylaştırmak
 • Ailelere birbirleriyle veya çocuklarıyla etkileşime girmenin uygun yollarını öğretmek için tasarlanmış davranış değiştirme planlarının geliştirilmesine yardımcı olmak
 • Banyo yapma, giyinme, tımar etme, yemek yeme ve banyoyu kullanma gibi günlük görevlerde onlara yardımcı olarak fiziksel veya zihinsel engelli müşterilere destek olmak
 • İletişim becerilerini geliştirmelerine veya çatışmaları çözmelerine yardımcı olmak için müşterilerle aile danışmanlığı oturumlarını koordine etmek ve bunlara katılmak
 • Yaşamlarında sorun yaşayan ailelere veya bireylere danışmanlık hizmeti verilmesi
 • Tüm ihtiyaçların karşılandığından emin olmak için aileler ve toplum kuruluşları arasında bir bağlantı görevi görmek

Aile Destek Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Aile destek çalışanlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 15.000 TL (26.20 TL/saat)

Aile destek çalışanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Daha fazla aile, yiyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçlar veya madde bağımlılığı veya ruh sağlığı ile ilgili konularda yardım aradığında, sosyal hizmet uzmanlarına olan talebin artması bekleniyor. Ek olarak, birçok yeni göçmen sosyal hizmet uzmanlarından hizmet aradığı için, birden fazla dil konuşabilen sosyal hizmet uzmanlarına yönelik talep muhtemelen yüksek olacaktır.

Dipnot: Aile Desteği Çalışanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Aile Destek Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir aile destek görevlisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Aile destek çalışanlarının en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Birçok işveren, sosyal hizmet, insan hizmetleri veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. Bu programlar öğrencilere insani gelişme, sosyal refah politikası, sosyal hizmet uygulaması ve araştırma yöntemleri gibi konuları öğretir.

Antrenman tecrübesi: Aile destek çalışanları, işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, kuruluşun politikaları ve prosedürleri, sundukları hizmetler ve hizmet ettikleri aileler hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim, günlük görevler ve sorumluluklar hakkında bilgi edinmek için başka bir aile destek görevlisinin veya süpervizörün gölgelenmesini de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar her zaman gerekli olmasa da, birçok işveren adayların sertifikalı veya lisanslı olmasını tercih eder. Gerekli sertifika veya lisans türü, başvurduğunuz rolün kapsamına bağlı olacaktır.

Aile Destek Görevlisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Aile destek çalışanları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, aile destek çalışanları için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, genellikle müşteriler, denetçiler ve diğer destek personeli ile iletişim kurmalarıdır. Bilgi paylaşmak, soruları yanıtlamak ve görevleri tamamlamak için etkili bir şekilde iletişim kurabilmek önemlidir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Aile destek görevlileri genellikle zorlu yaşam deneyimleri yaşayan danışanlarla çalışır. Bu yüzden danışanlarıyla ilişki kurabilmeleri ve anlaşıldıklarını hissetmelerine yardımcı olmaları onlar için önemlidir. Empati, aile destek çalışanlarının müşterileriyle bağlantı kurmasına ve onlarla daha güçlü ilişkiler kurmasına yardımcı olabilir.

güvenilirlik: Güvenilirlik, tutarlı ve güvenilir olma yeteneğidir. Aile destek çalışanları, görev ve sorumluluklarını zamanında ve kararlaştırıldığı şekilde yerine getirebilmelidir. Bu önemlidir çünkü işvereninize ve birlikte çalıştığınız ailelere duyduğunuz güveni ve saygıyı gösterir.

Organizasyon: Organizasyon, aile destek çalışanları için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, genellikle bir günde tamamlamaları gereken birçok görevin olması ve bunları takip etmenin, işlerini zamanında tamamlamalarına yardımcı olabilmesidir. Ayrıca, işlerine öncelik vermelerine ve ilk önce en önemli görevleri ele aldıklarından emin olmalarına yardımcı olabilir.

Esneklik: Esneklik, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Bir aile destek görevlisi olarak, müşterilerinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak programınızı veya görevlerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Mesela bir müşterinin bir doktor randevusuna gitmesi gerekiyorsa, onun için iş yerinde doldurmanız veya onlar yokken çocuklarına bakmanız gerekebilir.

Aile Destek Görevlisi Çalışma Şartları Nasıl?

Aile destek çalışanları genellikle sosyal hizmet kurumlarında çalışırlar. Fakat okullarda, hastanelerde veya diğer ortamlarda da çalışabilirler. Bazıları yarı zamanlı veya esnek bir programa göre çalışabilse de, genellikle tam zamanlı çalışırlar. Müşterilerle görüşmek veya toplantılara katılmak için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Aile destek çalışanları ek olarak acil durumlara müdahale etmek için günde 24 saat görevde olabilir. İş duygusal olarak zorlu olabilir ve aile destek çalışanları stresle başa çıkabilmeli ve zor durumlarla başa çıkabilmelidir.

Aile Destek Çalışanı İçin Mesleki Gelişme

İşte aile destek çalışanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Aile destek çalışanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Çocukların Ruh Sağlığına Odaklanma

Çocukların ruh sağlığı, dünyanın her yerindeki aileler için büyüyen bir endişe haline geliyor. Bu durum günümüz toplumunda çocukların karşılaştığı artan stres ve baskıdan kaynaklanmaktadır.

Aile destek çalışanları, çocuklara ve ailelerine danışmanlık ve destek sağlayarak bu sorunun ele alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çocukların duygularını ifade edebilecekleri ve ihtiyaç duydukları yardımı alabilecekleri güvenli bir ortam yaratmaya da yardımcı olabilirler.

Travma Bilgili Bakıma Dikkat

Travma konusunda bilgilendirilmiş bakıma daha fazla önem verildiğinden, aile destek çalışanlarının ilkelerine aşina olmaları gerekecektir.

Travma bilgili bakım, travmanın bireyler üzerindeki etkilerini anlamaya ve ele almaya odaklanan bir hizmet sunumu modelidir. Müşterilerin deneyimlerini rahatça paylaşabilecekleri güvenli ve destekleyici bir ortam yaratmayı içerir. Aile destek çalışanları, danışanların ihtiyaçlarına duyarlı olarak ve onlara ihtiyaç duydukları desteği sağlayarak bu ilkeleri kullanabilirler.

Kültürel Yeterliliğe Vurgu

Kültürel yeterlilik, sosyal hizmetler alanında ilgi çeken önemli bir eğilimdir. Küreselleşme arttıkça, farklı kültürel geçmişlerden gelen insanlarla etkin bir şekilde çalışabilen profesyonellere olan ihtiyaç da artmaktadır.

Aile destek çalışanları, toplumda yeni olan aileler için genellikle ilk temas noktası olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Aile destek çalışanları, farklı kültürler hakkında derin bir anlayış geliştirerek, müşterilerinin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet edebilir ve onlarla daha güçlü ilişkiler kurabilir.

Nasıl Aile Destek Görevlisi Olunur?

Bir aile destek görevlisi olarak bir kariyer, inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. İhtiyacı olan insanlara yardım etmenin ve hayatlarında bir fark yaratmanın harika bir yolu. Fakat kararınızı vermeden önce tüm faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

En önemli şeylerden biri, değer ve inançlarınıza uygun bir organizasyon bulmaktır. Ayrıca yapmak istediğiniz işin türünü de düşünmelisiniz. Çocuklarla mı yoksa yetişkinlerle mi çalışmak istiyorsunuz? Bir konut ortamında veya toplulukta çalışmak ister misiniz?

Çalışmak istediğiniz saatleri dikkate almak da önemlidir. Bazı işler uzun saatler gerektirir. Bu sebepten dolayı buna hazır olduğunuzdan emin olun.

Dipnot: Aile Destek Görevlisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir aile destek görevlisi genellikle ailelere danışmanlık, savunuculuk ve topluluk kaynaklarına yönlendirme gibi doğrudan hizmetler sağlar. Destek gruplarına liderlik etmek veya ailelerle çalışan diğer profesyonellere eğitim vermek gibi dolaylı hizmetler de sağlayabilirler. Bazı aile destek çalışanları, program koordinatörü veya direktörü gibi denetleyici veya yönetim pozisyonlarına terfi ettirilir. Diğerleri, eyaletlerinde bir aile destek uzmanı olarak sertifika alarak ilerleyebilirler.

Deneyimle, aile destek çalışanları sosyal hizmet, insan hizmetleri veya danışmanlık gibi ilgili alanlara geçebilir. Bazıları ek olarak yerel, eyalet veya ulusal düzeyde politika çalışmalarına veya savunuculuğa dahil olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu