Ağ Pazarlamacısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir Ağ Pazarlamacısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve Ağ Pazarlamacısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ağ pazarlamacıları, bir iletişim ağı aracılığıyla ürün veya hizmet satan bağımsız işletme sahipleridir. Potansiyel müşterilere ulaşmak için sosyal medyayı, e-posta pazarlamasını ve diğer dijital araçları kullanabilirler.

Ağ pazarlaması, online satışların artması nedeniyle son yıllarda hızla büyüyen bir endüstridir. 10 milyondan fazla insanın bir tür doğrudan satışla uğraşmasıyla, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük perakende satış biçimlerinden biri.

Network Marketing Sorumlulukları ve Görevleri

Ağ pazarlamacıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Ürün bilgisi ve endüstri trendlerine dayalı bir pazarlama stratejisi geliştirmek
 • Bir web sitesi veya sosyal medya varlığı oluşturmak, sektör etkinliklerine katılmak, e-posta göndermek veya potansiyel müşterilere telefon görüşmeleri yapmak dahil olmak üzere olası satışlar oluşturmak ve satışları kapatmak için bir plan oluşturmak
 • Broşürler, el ilanları, afişler veya sosyal medya gönderileri gibi pazarlama materyalleri geliştirmek
 • Memnun olmalarını ve gelecekte ürün veya hizmet satın almaya devam etmelerini sağlamak için mevcut müşterilerle ilişkileri sürdürmek
 • Potansiyel müşterilerle iletişim kurarak ve zaman içinde kişisel ilişkiler kurarak bir endüstri veya topluluk içinde bir iletişim ağı oluşturmak
 • Tüketici talebine veya pazar eğilimlerine göre yeni ürünler veya hizmetler geliştirmek
 • Ürün veya hizmetlerin nasıl etkili bir şekilde satılacağı konusunda satış temsilcilerini eğitmek
 • Şirket politikalarına ve prosedürlerine dayalı olarak müşterilerle sözleşmelerin müzakere edilmesi
 • Şirket tarafından sağlanan ürün veya hizmetlerle ilgili soruları yanıtlayarak müşterilere müşteri hizmeti sunmak

Ağ Pazarlamacısı Maaşı Ne Kadar?

Network pazarlamacılarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

Ağ pazarlamacılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Ağ pazarlaması, ürün veya hizmetleri satmak için başkalarını işe almanın yanı sıra bunları satmayı da içeren popüler bir bağımsız satış çalışması türüdür. Ürün ve hizmetlere yönelik tüketici talebi arttıkça, bu ürün ve hizmetleri pazarlamak için daha fazla kişiye ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Pazarlamacı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Ağ Pazarlamacısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Ağ pazarlamacılarının aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Ağ pazarlamacıları genellikle en az lise diplomasına veya belgesine ihtiyaç duyar. Birçok ağ pazarlamacısı, pazarlama, reklamcılık veya ilgili başka bir alanda üniversite diploması almayı tercih eder. Bazıları ek olarak işletme veya finans alanında bir derece almayı tercih eder.

En Popüler:  Koruyucu Hekimlik Hekimi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Ağ pazarlamacıları genellikle seminerler, konferanslar ve online kurslar yoluyla eğitim alırlar. Bazı ağ pazarlamacıları, sponsorlarından veya diğer deneyimli ağ pazarlamacılarından iş başında eğitim alırlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı şirketler, ağ pazarlamacılarından sektördeki deneyim ve bilgi kanıtını göstermek için sertifika almalarını isteyebilir.

Ağ Pazarlamacı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ağ pazarlamacıları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Ağ pazarlamacıları, potansiyel müşteriler, diğer ağ pazarlamacıları, şirket temsilcileri ve kendi ekip üyeleri dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurar. Etkili iletişim, mesajınızı açık ve ikna edici bir şekilde iletmenize izin verdiği için bu meslek için önemli bir beceridir. Ekip üyelerinizi eğitmek ve motive etmek için iletişim becerilerini de kullanabilirsiniz.

İkna: İkna becerileri, başkalarını ürünlerinizi veya hizmetlerinizi denemeye ikna etmenize olanak tanır. Bir ağ pazarlamacısı olarak, başkalarını bir üyelik için kaydolmaya, bir ürün veya hizmet satın almaya veya bir ağ oluşturma etkinliğine katılmaya ikna etmeniz gerekebilir. İkna becerileri, işinizi kurmanıza ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Liderlik: Bir ağ pazarlamacısı olarak, diğer ağ pazarlamacılarından oluşan bir ekibi yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve başarılı olmalarına yardımcı olabilir. Kendi işinizi yönetmek için liderlik becerilerini de kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Ağ pazarlamacıları için zaman yönetimi çok önemlidir, çünkü genellikle her gün tamamlamaları gereken birden fazla görev vardır. Mesela listelerine e-posta göndermeleri, sosyal medyada paylaşımda bulunmaları, ağ etkinliklerine katılmaları ve potansiyel müşterilere telefon görüşmeleri yapmaları gerekebilir. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip ağ pazarlamacıları, tüm görevlerini zamanında tamamlamalarını sağlayabilir.

Problem çözme: Ağ pazarlamacıları, büyük bir destek ekibine erişimleri olmayabileceğinden, sorunları genellikle kendi başlarına çözmek zorunda kalırlar. Bu durum bir tedarikçi bulmaktan teknik bir sorunu gidermeye kadar her şeyi içerebilir. Sorunları kendi başınıza çözebilmek, işinizi büyütmenize ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Ağ Pazarlamacısı Çalışma Şartları Nasıl?

Ağ pazarlamacıları, evleri, müşterilerin ve müşterilerin evleri ve küçük ofisler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Kendileri için veya doğrudan satış şirketi için çalışabilirler. Ağ pazarlamacılarının çoğu tam zamanlı çalışır ve çoğu haftada 40 saatten fazla çalışır. Potansiyel müşterilerle veya müşterilerle buluşmak için akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekmesine rağmen, genellikle kendi saatlerini kendileri belirlerler. Bazı ağ pazarlamacıları, müşterilerle tanışmak, eğitim seminerlerine katılmak veya şirket sponsorluğundaki etkinliklere katılmak için yoğun bir şekilde seyahat eder.

Ağ Pazarlamacı İçin Mesleki Gelişme

İşte ağ pazarlamacılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ağ pazarlamacılarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Ticari Ressam Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dijital Pazarlamanın Yükselişi

Dijital pazarlamanın yükselişi, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarlama şeklini hızla değiştiren bir trend. Giderek daha fazla insan internette gezinmek için akıllı telefonları ve tabletleri kullandığından, işletmeler hedef kitlelerine ulaşmak için güçlü bir online varlığa sahip olmaları gerektiğini anlamaya başlıyor.

Ağ pazarlamacılarının devreye girdiği yer burasıdır. Ağ pazarlamacıları, potansiyel müşterilerle online ilişkiler geliştirerek, işletmelerin daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak, ağ pazarlamacıları, işletmelerin başarılı bir dijital pazarlama kampanyasının önemli bir parçası olan daha güçlü bir sosyal medya varlığı geliştirmelerine de yardımcı olabilir.

Etkileyen Pazarlamaya Odaklanma

Sosyal medya giderek daha popüler hale geldikçe, işletmeler yeni müşterilere ulaşmanın bir yolu olarak etkileyici pazarlamaya daha fazla odaklanmaya başlıyor. Bu eğilim, etkileyicilerin geniş bir takipçi kitlesine sahip olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır ve bu da onları ürün ve hizmetleri tanıtmak için ideal adaylar yapmaktadır.

Ağ pazarlamacıları, etkileyicilerle ilişkiler kurarak ve her iki taraf için de etkili olacak kampanyalar üzerinde işbirliği yaparak bu eğilimden yararlanabilir. Ek olarak, ağ pazarlamacıları, blog gönderileri veya videolar gibi kendi takipçilerini oluşturmalarına yardımcı olabilecek kendi içeriklerini oluşturmaya da odaklanmalıdır.

Müşteri Deneyimine Vurgu

Müşteri deneyimi, günümüz ekonomisinde işletmeler için giderek daha önemli hale geliyor. Müşteriler, bir şirketle etkileşime girdiklerinde olumlu bir deneyim ararlar ve bunu alamazlarsa, başka bir yere gitmeleri muhtemeldir.

Ağ pazarlamacıları, müşteri hizmetlerine odaklanarak bu trendden yararlanabilir. Mükemmel müşteri desteği sağlamayı ve müşterilerin aldıkları ürün veya hizmetten memnun olmalarını sağlamayı hedeflemelidirler. Bu sadece müşterileri sadık tutmakla kalmayacak, aynı zamanda şirket için olumlu ağızdan ağza reklam yaratacaktır.

Ağ Pazarlamacısı Nasıl Olunur?

Bir ağ pazarlamacısı kariyeri, para kazanmanın ve yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu olabilir. Fakat bunun bir iş olduğunu anlamak önemlidir. Bu yüzden ona böyle davranmanız gerekir. Bu durum ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nasıl pazarlayacağınıza ve nasıl müşteri kazanacağınıza dair bir planınızın olması anlamına gelir.

İşletmenizi tanıtmanıza yardımcı olabilecek güçlü bir insan ağına sahip olmak da önemlidir. Bu durum sosyal medyadaki arkadaşları, aile üyelerini ve hatta yabancıları içerebilir. İşletmenizi ne kadar çok insanla tanıştırırsanız, başarı şansınız o kadar artar.

Dipnot: Network Pazarlamacı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ağ pazarlamacılığı kariyerinde ilerlemenin en iyi yolu, ağa yeni üyeler kazandırmaktır. Ağda ne kadar çok insan olursa, ağ pazarlamacısı o kadar çok para kazanır. Ek olarak, deneyimli ağ pazarlamacıları, yeni işe alınanlar için bir eğitmen veya süpervizör olarak kariyerlerini ilerletebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu