Ziraat Müfettişi: Görev Tanımı ve Gereksinimleri

Tarım Müfettişleri için Görev Tanımı

Tarım müfettişleri, tarımsal işletmelerin devlet düzenlemelerine uymasını sağlar. Bu çalışanlar, tüm prosedürlerin, malların ve ekipmanların güvenlik ve sağlık düzenlemelerine uygun olmasını sağlamak için günlüğe kaydetme, avlanma veya çiftçilik işlemlerini inceleyebilir ve denetleyebilir. Et güvenliğini sağlamaktan sorumlu kişilerdir ve et işleme tesislerinde etin sık sık incelenmesini sağlarlar. Tarım müfettişleri ayrıca, limanlardan ve sınır geçişlerinden ülkeye çıkmadan veya ülkeye girmeden önce gönderilerin kalitesini kontrol edebilir. Günlük görevler arasında hayvanlardan, bitkilerden veya ürünlerden numunelerin toplanması, bu numunelerin test için laboratuvarlara taşınması, tarımsal ürünlerle temas halinde çalışan personelin muayenesi, belirli bir alanda bulgularına ilişkin raporların yazılması yer almaktadır. ve uygulanabilir sağlık tavsiyelerinin çiftçilere, yetiştiricilere veya yetkili kuruluşlara hazırlanması.

EğitimTarım bilimleri lisans derecesi
İş YetenekleriDüzenleyici standartlar bilgisi, ayrıntılara dikkat, iyi okuma, yazma ve iletişim becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (2018)*Yıllık 44.140 türk lirası
İş Büyümesi (2016-2026)** %5

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Özel deneyim ve eğitim gereksinimleri işveren tarafından değişebilir; Bununla birlikte temel olarak bir tarım müfettişi olmak için iki yol vardır. Bir yaklaşım, tarım bilimi alanında lisans derecesi veya yakından ilgili bir çalışma alanı kazanmaktır. Alternatif olarak, tarım bilimi ve biyoloji dersleri de dahil olmak üzere bazı üniversite kurslarıyla birleştirilen ilgili iş deneyimi, lisans derecesi ile ikame edilebilir. Herhangi bir işveren ile çalışmaya başlamadan önce, tarım müfettişi, tarım endüstrisini düzenleyen belirli yasalar, yönetmelikler ve prosedürlerde ustalaşmak için eğitim almalıdır. 2016 yılında ONet Online’a göre, yanıt veren tarım müfettişlerinin %12’si bir önlisans derecesine sahipken, %56’sı da lise diplomasına veya eşdeğerine sahipti.

İstenen Yetenekler

ONet Online, tarım denetçilerinin aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyduklarını bildirdi:

  • Alanın düzenleyici standartlarının güçlü bir şekilde kavranması
  • Bir işlemin devlet düzenlemelerine uyup uymadığını ortaya çıkarmak için araştırma becerileri
  • Bilgi kaydederken detaylara dikkat
  • Çok iyi okuma ve yazma yeteneği
  • Mükemmel iletişim ve matematik becerileri
  • İspanyolcada akıcılık yardımcı olabilir
En Popüler:  Suç Laboratuvarı Teknisyeni Nasıl Olunur: Adım Adım Kariyer Rehberi

İstihdam ve Maaş Durumu

BLS, tarım müfettişleri için istihdam durumunun istikrarlı kalması gerektiğini belirtti. Tarım alanındaki çoğu istihdam fırsatı federal ve eyalet hükümetlerinde bulunmuştur. Idaho ve Nebraska gibi tarım ülkeleri, diğer devletlerden daha fazla tarım müfettişi işe alıyor. Tarımsal teftiş endüstrisindeki özel meslekler arasında sağlık müfettişi, gıda müfettişi, uyum analisti ve tüketici güvenliği görevlisi bulunmaktadır. BLS’ye göre, 2016 ve 2026 yılları arasında tarım müfettişleri için ortalama büyüme (%5) olmalıdır. Mayıs 2018’de bu işçiler için ortalama maaş, 44.140 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu