Youtube’da Para Kazanmanın En İyi Yolları – 2021

Dünya genelinde her gün beş milyar YouTube videosu izleniyor. YouTube, tek bir YouTube oturumunda ortalama 40 dakika geçiren kullanıcılar arasında her zamanki kadar popüler.

Bu dijital değişim doğrultusunda öğrenilecek bir sonraki şey YouTube’da nasıl para kazanılacağıdır. İhtiyacınız olan tek şey video düzenleme yazılımı ve bazı bilgisayarlardır ve YouTube’da başlayabilirsiniz.

Ryan’ın Oyuncak İncelemesinde, genç Ryan, oyuncaklarla oynayarak ve sökerek 22 milyon dolar kazanıyor. Gadget’lar ile oynamak için kötü değil.

YouTube üzerinden para kazanmak artık platin müzisyenler veya devasa etkileyiciler için özel değil. Sıradan insanların YouTube’dan para kazanmaları ve kanallarında harika video içeriği oluşturmaları için birçok fırsat var.

Bu makalede, bu yıl YouTube’da para kazanmaya başlamanın farklı yollarını inceleyeceğim.

YouTube’da Para Kazanma

İçerik oluşturucu olarak YouTube’dan önemli gelir elde etmek mümkün olsa da en kolayı da bu değildir. Tüm dünyada dakikada bir YouTube’a dört yüz saatlik video yükleme.

Sayılar yalan söylemez. Bu nedenle rekabet oldukça yoğundur ve online olarak çok para kazanmak daha zor hale gelir. YouTube’dan kazanç potansiyelinizi hızlı bir şekilde başlatmak için uygulayabileceğiniz bazı güçlü stratejiler.

1. Bir YouTube İş Ortağı olun ve reklamlardan kazanın

Birçok YouTube kullanıcısı için, reklamlar temel gelir akışını oluşturur. Bu, bir YouTube İş Ortağı olmanın sonucudur.

Bir YouTube iş ortağı olarak farklı şekillerde para kazanırsınız. Videolarınızdaki reklamlardan, kanal üyeliklerinizden ve Süper Sohbet özelliklerinden para kazanabilirsiniz. Bu sohbetler izleyicilere canlı sohbet hakkında yorumlarını artırarak yayın akışından daha fazla görünürlük sağlar.

Bununla birlikte sertifikalı bir YouTube İş Ortağı olmadan önce uyulması gereken bazı temel kuralların yanı sıra başlamak için gereken bazı önkoşullar da vardır. YouTube’un reklam kurallarına dini olarak bağlı kalmanın yanı sıra, kanalınızda en az 4.000 video izleme saati ve son 12 ay içinde 1.000 abone toplayabilmeniz gerekir.

Bu temel 4000 saati elde etmek için somut bir zaman çizelgesi veya formatı yoktur. 40 videoda her biri 100 saat alabilir ve işte buradasınız. Eğer viral maestro iseniz, bir videoda 4.000 saat veya 24.000 tam görüntüleme elde edebilirsiniz.

Örneğin ünlü uluslararası hit Gangnam Style, 1 milyar görüntüleme elde etmek için beş ay sürdü. Ancak Despacito neredeyse 97 günde 1 milyar görüşe daha az sabırlıydı.

Bu nedenle içeriğinizin cazibesine ve stratejinize bağlı olarak bu kendiliğinden veya tembel olabilir.

Şimdi, 4.000 saatlik eşiğe başarıyla ulaştıktan ve bir YouTube iş ortağı olarak yerinizi kazandıktan sonra, artık para hakkında konuşabiliriz.

Video Yöneticinizde videolarınızın yanındaki yeşil bir “$”, artık YouTube’dan para kazanmaya başlayabileceğinizi gösterir.

Ancak gelir reklamınızı her zaman yalnızca reklamlardan YouTube’a dayandıramayabilirsiniz. YouTube’da kazanç potansiyelinizi pekiştirebileceğiniz başka yollar da var.

Bir sonraki para kazanma kuruluşumuz satış ortağı bağlantılarından yararlanıyor.

2. YouTube’dan Para Kazanma: YouTube’da satış ortağı bağlantılarını kullanın

Satış ortağı bağlantılarını tanıtmak, derinlemesine eğitimler sunan ve kapsamlı ürün incelemeleri sunan kanallar için büyük bir kazanç fırsatı olabilir. Örneğin bir ürün önerir ve bir kullanıcı satın alma bağlantınızı ziyaret ederse, komisyon kazanmaya başlarsınız. Bu bağlantıları açıklamanızın ilk birkaç satırına yerleştirebilir ve video içeriğinizdeki bağınız hakkında konuşabilirsiniz.

YouTube’da satış ortağı bağlantıları yayınlamak, blogunuzdaki satış ortağı bağlantılarını tanıtmaya genel bir benzerlik gösterir. Bu nedenle yalnızca parasal yarar için YouTube içeriğinizin her yerine bağlı kuruluş bağlantıları dökmemelisiniz. Görüntüleyenlerin bu bağlantıları yalnızca güvenilir bir kaynak olduğunuzu düşündüklerinde takip edeceklerini unutmayın.

Kitlenize güven oluşturmak için bağlı kuruluşlarınızın somut sorunları çözmesine yardımcı olun. Daha önce kendiniz başardığınız çözümler sunan videolar oluşturun.

3. Hayranlarınızdan Fon Sağlayarak YouTube’da Para Kazanın

Aşağıdaki sadık hayranları oluşturduysanız, kanalınızı kitle fonlaması yapmaya teşvik etmek yeni videolarınızı ve kârınızı finanse etmenize yardımcı olabilir.

Patreon gibi bir platform, içeriğiniz için ödeme alma sürecine daha fazla kusursuzluk getirir. Bir dolar kadar kısa bir süre için hayranlarınız favori kanal içeriklerine abonelik yapabilir, hatta en sevdikleri içerik içerik oluşturucularından bazı özel ödüllerle eve dönebilirler. Tipee, yinelenen ve bir kerelik bağışların bir kombinasyonundan yararlanmanıza izin veren başka bir hizmettir.

Kâr amacı gütmeyen ve kar amacı gütmeyen kanallar, video işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak için bu hayran kitlesini kitleleriyle birlikte kullanıyor. İçeriğiniz ilginç, eğlenceli veya değer sağladığı sürece, görüntüleyenlerinizin cömertlik taşkınlarını nasıl açtıklarına şaşıracaksınız.

4. YouTube SEO’nuza hakim olun

Henüz önemli bir takip yapmayan YouTubers için, oyununuzu hızlandırmanız ve bu yıl YouTube SEO’sunu en üst düzeye çıkarmanız gerekiyor.

Bunu yapmak için, genellikle yaptığınız gibi anahtar kelime araştırması yapın. Ancak insanların YouTube’da aradıklarına göre biraz farklı düşünün. Ardından, video başlığınızda, açıklamanızda ve video etiketlerinizde yüksek değerli anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Bir kez başlatıldığında, kullanıcıların videolarınızı bulduğunda ne aradıklarına dair bir fikir edinmek için YouTube “Trafik Kaynağı: YouTube arama” raporunuzu kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak Google, nasıl yapılacağı, incelemeler, öğreticiler ve komik video terimleri hakkındaki anahtar kelimeler için video sonuçları sağlar.

Ayrıca dikkate alınması gereken beş temel YouTube SEO sıralama faktörü vardır:

  • Yorum sayısı
  • Video izledikten sonra abone olur
  • Başparmak yukarı/başparmak aşağı oranı
  • Video uzunluğu
  • YouTube arama sonuçlarında tıklama oranı

5. YouTube pazarlama dönüşüm huninizden en iyi şekilde yararlanın

YouTube kanalınızı satış için optimize edin. Nişinizi seçin, bir YouTube iş ortağı olun ve pazarlama dönüşüm huninizi planlamaya başlayın.

YouTube, mesajınızı yaymanın bir yoludur. Ancak YouTube’u bir blog ile birlikte kullanarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla e-posta adresi topluyor ve nihayetinde hayran kitlenize ürün satıyorsunuz.

Örneğin önerdiğiniz bir satış ortağı ürünü hakkında bir blog yazısı yazarsanız, bu içeriği yeniden düzenleyin ve yayına gömülü bir YouTube videosu oluşturun. Ardından, YouTube’dan kullanıcıları blogunuza ve hem komisyon kazanmak hem de blog okuyucuları oluşturmak için bağlı kuruluş bağlantılarına geri gönderin.

6. Amazon’u Unutmamak Lazım

Amazon influencer programı giderek daha popüler hale geliyor. Bu etkileyici program, Amazon önerileri aracılığıyla para kazanmak için YouTube (genel olarak sosyal medya) varlığınızı en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

Programa katıldıktan sonra ürünleri inceleyebilir ve önerebilir ve görüntüleyenlerinizi satış ortağı bağlantıları yoluyla satın almaya yönlendirebilirsiniz. Görüntüleyenleriniz tıklayıp Amazon satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, komisyonları kesersiniz. (genellikle %8-10)

Ancak bu program herkese açık değildir. Sosyal medya takipçi sayısı ve diğer metrikler onay oranlarını belirler.

7. YouTube Kırmızı Abonelerinden ek kazançları keşfedin

YouTube Red, kullanıcıların reklamsız YouTube görüntüleme için 9.99 ABD doları ödemesine olanak tanır. Reklamlar olmasa bile, içerik oluşturucular görüntüleme süresine bağlı olarak yine de para üretebilir ve gelirin %55’ini kazanabilir. YouTube Red’in BGBM oranlarını artırıp artırmadığı konusunda karışık eleştiriler var.

YouTube Red ile izleme süreniz önemlidir. Bu nedenle izleme süresi ve video katılımı gibi istatistiklerinizi görüntülemek için YouTube Analytics’inizi kontrol edin.

YouTube’da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Kısa cevap: duruma göre değişir.

Reklamdan para kazanma, satış ortağı bağlantıları ve videolarınızda sponsorlu yerleşimler satarak gelir potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

YouTube’da, BGBM, GBM ve TBM temelinde reklamlardan para kazanabilirsiniz. Gösterim başına maliyet (BGBM) ile genel bir YouTube kullanıcısı 1000 görüntüleme başına 7.60 ABD doları kazanır.

Bununla birlikte Google politikası uyarınca, içerik oluşturucular reklamlardan elde edilen kazancın %55’ini alırken Google %45’ini elinde tutar.

Şimdi bağlı kuruluş pazarlamasını kanal sahibi olarak kullanıyorsanız, reklamverenler farklı modellerle ödeme yapar; genellikle satış başına maliyet veya olası satış başına maliyet. Burada, kazançlarınız, reklamverenlerden elde ettiğiniz dönüşümlerin ve satış komisyonlarının sayısı ile doğrudan ilişkilidir.

Videolarınızda sponsorlu ürün yerleşimleri de satabilirsiniz. Burada YouTubers, pozlama isteyen markalara kısa sözler veya daha geniş ürün önerileri satarak para kazanıyor.

Ancak kanalınızda ölçülebilir bir takip oluşturabildiyseniz markalar size ödeme yapar. Kanalınızda aldıkları her bin görüntüleme için bu fiyat 20 ile 50 dolar arasında değişebilir. Örneğin kanalınızdaki videoları bir milyon görüntülemeye ulaşırsa, 20.000 ile 50.000 dolar arasında herhangi bir yerde bankaya dans edebilirsiniz. Bu strateji, milyonlarca görüntüleme oluşturmadığınızda para kazanmanın daha iyi bir yoludur.

YouTube kullanıcıları ne kadar para kazanıyor?

Binlerce YouTube kullanıcısı için bu cevap hiçbir şey veya neredeyse hiç bir şey olmayabilir. Popüler YouTube kullanıcıları için bu yılda milyonlarca olabilir.

Reklam geliri görüntüleme başına 0.35 ABD doları ile 5 ABD doları arasında değişebileceğinden, para kazanma zorlaşıyor ve güvenli varsayım 1000 görüntüleme başına 1 ABD dolarıdır.

Kanalınızın karlılığı hem görüşlerinize hem de nişinize bağlıdır.

Listicles, haberler, ünlü dedikodu, makyaj ve güzellik ve popüler başarısızlıklar gibi çok görüntülenen nişlerdeki YouTubers, milyonlarca görüntülemeyle hızla gelir elde ediyor.

Video görüntülemelerine ve etkileşime bağlı olarak ne kadar kazanabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak YouTube gelir hesaplayıcıları da vardır.

YouTube kullanıcıları her 1000 görüntüleme için ne kadar kazanır?

Önceki şartlarımıza uygun olarak YouTube içerik oluşturucuları, videolarının elde ettiği her 1000 görüntüleme için ortalama 0.30 ile 5 dolar kazanabilir. Bazı senaryolarda bu daha yüksek olabilir. Ancak bu sayının 1 ABD doları BGBM olduğunu varsaymak güvenlidir.

YouTube’da kaç görüntülemeye para yatırmanız gerekiyor?

100 $’lık bir bakiye elde ettiğinizde YouTube size ödeme yapar.

Abone başına YouTube ödemesinden para kazanabilir misiniz?

YouTube kullanıcıları kanal başına abone başına YouTube’dan ödeme almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu